build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зеленило

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2930313233 39>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Z68 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Jun-2015
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote Z68 Quote  Post ReplyReply #601 Posted: 02-Jul-2015 at 18:02
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #602 Posted: 02-Jul-2015 at 18:23
Stabilnosta na forumot e 50%. Tolku se sansite nesto da napises i da ne ti padne stranata. A napisanoto otide vo nepovrat

Edited by kultuzin - 02-Jul-2015 at 18:23
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #603 Posted: 02-Jul-2015 at 18:26
Muabetot sto sakav da go spodelam e deka Palmite nekade licat nekade ne. Parkot Makedonija spored mene ne e soodvetno mesto za palmi. Milion pati podobro ke licese da gi stavea vo parkovite vo Aerodrom i po dolzina na vardar kade sto nema soobrakaj i se seta narod.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2423
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #604 Posted: 02-Jul-2015 at 19:41
И од естетска и од функционална и (веројатно) од финансиска страна, палмиве (барем вакви какви се сега) можат вода му носат на било кое дрво кое вообичаено се сади кај нас.

Edited by fichot - 02-Jul-2015 at 19:41
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #605 Posted: 03-Jul-2015 at 13:40
ПАЛМОРЕД И ПРЕД ХОТЕЛ "РУСИЈА"

Од денес ќе се садат 21 палма на потегот кај хотелот "Русија", а потоа и на други локации низ Скопје

Палморед ќе се прави и пред хотел "Русија", во населбата Аеродром. ЈП "Паркови и зеленило" денес почнува со садење на 21 палма на потегот околу хотелот "Русија".
"Викендов ќе завршиме со садењето на палми во населбата Аеродром. Од понеделник ќе се садат егзотични дрвца и на други локации низ градот, но на кои, дополнително ќе ве информираме", вели Душан Авировиќ, директор на ЈП "Паркови и зеленило".
Град Скопје и ЈП "Паркови и зеленило" минатата недела почнаа со садење на палми низ Скопје. Првата тура од 29 палми беше засадена во новиот парк на булеварот Теодосиј Гологанов.Дрвата се дел од проектот на ЈП "Македонски шуми", од каде што пред неколку месеци најавија дека ќе се садат палми во шест градови низ Македонија. Според информациите објавени од Бирото за јавни набавки, влакнестите палми "Македонски шуми" ги набавило од Друштвото за производство, трговија и услуги "РОССЕН ЦЕНТАР ДООЕЛ експорт-импорт" од село Стримница во Општина Желино. Согласно договорот, купени се 1.100 садници од типот влакнести палми за 522 илјади евра.
Од ЈП "Паркови и зеленило" не знаат дали палмите ќе успеат на нашата клима.
Времето ќе покаже дали садењето ќе биде квалитетно и тие ќе успеат или ќе има некакви последици. Но ние се надеваме дека ќе успеат. Како претпријатие имаме квалитетни луѓе кои соодветно ќе се грижат за дрвјата", објасни минатата недела Авировиќ.

http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=A586491CAA22974EAEE3D50F5E354E3A
Back to Top
Z68 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Jun-2015
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote Z68 Quote  Post ReplyReply #606 Posted: 06-Jul-2015 at 22:09
Back to Top
Z68 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Jun-2015
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote Z68 Quote  Post ReplyReply #607 Posted: 06-Jul-2015 at 22:10
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #608 Posted: 07-Jul-2015 at 01:56

Edited by N23 - 10-Jul-2015 at 19:32
23ka.wordpress.com
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1795
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #609 Posted: 09-Jul-2015 at 14:48
Каква функција имаат палмите? Не прават сенка дури и да успеат. Без врска е целиот "проект за палмизација" немаме море, на што ќе асоцираат палмите?

А кога сме кај зеленило... Има ли барем една особа на форумов која го поддржува ова!? Дали ако е законски значи дека е етички и морално да се уништува у понатаму!? Ова е ново, веднаш над Козле.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #610 Posted: 10-Jul-2015 at 04:39
некој си лапна добра пара од палмиве што ги нафукаа насекаде, како споменици да се... мислам дај нема смисла, сите знаеме дека само споменици се поставуваат на ваков начин...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2423
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #611 Posted: 10-Jul-2015 at 13:57


Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #612 Posted: 10-Jul-2015 at 17:28
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #613 Posted: 10-Jul-2015 at 21:39
Mene fotorafiite od posledniot post ne mi se otvarat.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 512
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #614 Posted: 11-Jul-2015 at 03:25
Немој да ми кажеш само дека ставиле од античкине клупи и корпи???
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #615 Posted: 11-Jul-2015 at 09:39
А какви да стават во вакво оружување?
Back to Top
СК View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Feb-2014
Location: СКопје
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote СК Quote  Post ReplyReply #616 Posted: 11-Jul-2015 at 23:08
еј ваљда ќе им текне да стават над земјата од оние металните плочи како на плоштадот во влае....многу добро изгледа тоа! нешто со грбот на градот..... ај ќе пробам и да напраам како мислам да изгледа....   
Back to Top
СК View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Feb-2014
Location: СКопје
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote СК Quote  Post ReplyReply #617 Posted: 11-Jul-2015 at 23:56
тоа лево е од влае,, а десно како може наместо тие буквите....нешто набрзинка напраив....   

Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #618 Posted: 12-Jul-2015 at 12:34
Originally posted by СК

тоа лево е од влае,, а десно како може наместо тие буквите....нешто набрзинка напраив....   

Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2423
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #619 Posted: 12-Jul-2015 at 20:12
поарно трева да биде.
Back to Top
СК View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Feb-2014
Location: СКопје
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote СК Quote  Post ReplyReply #620 Posted: 12-Jul-2015 at 22:23
ако е трева како оние готовине коцки трева што само ги ставаат, што се густи и убави, може....иначе ако е коров и засушена кал како по обичај шо е сегде, боље бар да го личи со плочиве.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2930313233 39>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.