build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зеленило

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3233343536 39>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12387
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #661 Posted: 12-Dec-2015 at 17:27
Во меѓувреме, во Центаризвор: @Jane_Sk (твитер)
За сè има вторпат
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 159
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #662 Posted: 12-Dec-2015 at 18:40
Не се проблем дрвјата во УКИМ, или оние во Жена Парк, ниту пак поранешниот мини-парк кај Хотел Бристол. Во ред е да се развива градот, да се гради но треба да се запази неговата поставеност во однос кон зеленилото. Треба да се направи стратегија кон која ќе се развива еден град, една општина. Центар е густо населена, администрациите се таму, има голем интензитет на сообраќај со кој секојдневно се загадува околината. Треба да се ограничат некои делови каде може со автомобил а каде не, да се направат повеќе пешачки улици ако сакате во име на зеленилото да никнат објекти. Вака ова не бидува.

Во главниот град е сместен поголемиот дел од населението. Ако се продолжи вака, кога ќе се дојде до огромно ниво на загаденост и разни болести од прлавштината, ни трето дете нема да ви помогне.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #663 Posted: 13-Dec-2015 at 02:26
Originally posted by JovanOdGjorche

Не се проблем дрвјата во УКИМ, или оние во Жена Парк, ниту пак поранешниот мини-парк кај Хотел Бристол. Во ред е да се развива градот, да се гради но треба да се запази неговата поставеност во однос кон зеленилото. Треба да се направи стратегија кон која ќе се развива еден град, една општина. Центар е густо населена, администрациите се таму, има голем интензитет на сообраќај со кој секојдневно се загадува околината. Треба да се ограничат некои делови каде може со автомобил а каде не, да се направат повеќе пешачки улици ако сакате во име на зеленилото да никнат објекти. Вака ова не бидува.

Во главниот град е сместен поголемиот дел од населението. Ако се продолжи вака, кога ќе се дојде до огромно ниво на загаденост и разни болести од прлавштината, ни трето дете нема да ви помогне.
е фала богу нормално мислење што не зафаќа страни
теоријата на современата архитектура се базира на тоа да го вратиш просторот што го одземаш со одреден објект
затоа постојат планови и стратегии, секој нивен елемент треба да кореспондира со следниот, потезите да се усогласени
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2425
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #664 Posted: 13-Dec-2015 at 13:53
15 логични објаснувања зошто се исечени дрвата на УКИМ


http://mojo.mk/article/15-logichni-objasnuvanja-zoshto-se-isecheni-drvata
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1519
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #665 Posted: 13-Dec-2015 at 13:57
Можеа со новата машина за пресадување дрва да ги пренесат во ПШ Гази Баба...
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #666 Posted: 13-Dec-2015 at 18:28
За да ги префрлат дрвјата треба да имаат свест за нивната важност и вредност. ВМРО вчера во врска со ова излезе со соопштение "СДСМ нема за што да се фати, па се фати за дрвата". Јасно е дека дрвата им се комплетно небитни. Како и целото предходно урбанистичко решение на комплексот факултети.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 760
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #667 Posted: 13-Dec-2015 at 19:54
Па вие ако мислите дека имаат памет што пишуваат во соопштенијата, тогаш што да кажеме на веста „Во времето на СДСМ немаше ни мерни станици“ во време на најголемите концентрации на аерозагадувањето во ПОВЕЌЕ градови во Македонија.
Back to Top
skoz13 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote skoz13 Quote  Post ReplyReply #668 Posted: 14-Dec-2015 at 13:46
http://grid.mk/read/news/511497926/10845397/grad-skopje-ke-sadi-5-000-drvca
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #669 Posted: 14-Dec-2015 at 22:36
Немој да ставаш вакви постови, никој не ги приметува, ама недај боже ако некаде скршат гранка.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2425
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #670 Posted: 14-Dec-2015 at 23:40
Топ. Ќе се разгледа ефектот за 15-20 години. Ако остане жива душа до тогаш.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 760
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #671 Posted: 15-Dec-2015 at 00:32
Originally posted by King

Немој да ставаш вакви постови, никој не ги приметува, ама недај боже ако некаде скршат гранка.


Значи, убаво си пишува и во статијата, ќе се засадуваат ДРВЦА, а за жал се исекоа и сечеа изминатиов период ДРВЈА
Back to Top
skoz13 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote skoz13 Quote  Post ReplyReply #672 Posted: 15-Dec-2015 at 08:52
Back to Top
skoz13 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote skoz13 Quote  Post ReplyReply #673 Posted: 15-Dec-2015 at 08:53
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 586
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #674 Posted: 15-Dec-2015 at 13:10
чекај... палмиве и дрвцата засадени се денес, на - 7/8 ?? јеах..
Back to Top
skoz13 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote skoz13 Quote  Post ReplyReply #675 Posted: 15-Dec-2015 at 15:43
Palmive si bea , ako ne si vo tek. Drvcata se zasadeni vcera na +12
Back to Top
skoz13 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote skoz13 Quote  Post ReplyReply #676 Posted: 15-Dec-2015 at 15:44
I toa mozebi ima okolu 200 drv(ca)a.
Back to Top
skoz13 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote skoz13 Quote  Post ReplyReply #677 Posted: 15-Dec-2015 at 15:48
http://makedonija24.mk/?p=1401
Back to Top
skoz13 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote skoz13 Quote  Post ReplyReply #678 Posted: 16-Dec-2015 at 09:18
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #679 Posted: 08-Jan-2016 at 17:29
Врвот на цинизмот на дрвосечачките власти.
 
Додека ги сечат белите дробови на градот, палмите се заштитени како загрозен вид.
 

 

 

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #680 Posted: 08-Jan-2016 at 17:33
Moze ova so belite drobovi vo brojki, povrsina, konkretni primeri. Vaka mnogu poeticno i filozovski mi zvuci. Dajte malku brojki. Kolku drva se iseceni a kolku posadeni dodeka se unistuvat drobovite kako sto vikas.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3233343536 39>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.