build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Зеленило
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зеленило

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3536373839 40>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
firefox View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote firefox Quote  Post ReplyReply #721 Posted: 05-Apr-2016 at 13:50
Прашање до сите упатени - Знае некој зошто се оградува зелениот појас (паркот) спроти Веро на Булевар Митополит Теодосиј Гологанов?

Edited by firefox - 05-Apr-2016 at 13:51
Back to Top
ѓорче View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 28-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote ѓорче Quote  Post ReplyReply #722 Posted: 05-Apr-2016 at 22:48
Да да и јас го видов и останав со прашалници!?!?!?!
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 895
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #723 Posted: 06-Apr-2016 at 00:02


Полигон за деца од Стопанска банка

Налетав на Твитер на објавава
Back to Top
Antonov View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 72
  Quote Antonov Quote  Post ReplyReply #724 Posted: 06-Apr-2016 at 00:03
Ако станува збор за паркот што е одма од страната на Алумина тогаш претпоставвувам зграда ќе биде. Ама да не шпекулираме, да почекаме...
Back to Top
Antonov View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 72
  Quote Antonov Quote  Post ReplyReply #725 Posted: 06-Apr-2016 at 10:26
Сепак за ова станува збор
http://plusinfo.mk/vest/65287/parkot-sproti-vero-vo-taftalidje-kje-dobie-detska-velosipedska-pateka
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #726 Posted: 28-Apr-2016 at 17:08
Како за време на есента и зимата, така и за време на пролетта и летото, цинизмот на дрвосечачките власти и понатаму продолжува со заштита на палмите како загрозен вид.
 
Ако за време на есента и за време на зимата има пари за заштитни обвивки за палмите за да бидат заштитени од студот, есенските дождови и зимските снегови, за време на пролетта и за време на летото има пари за вода и прскалки за палмите да не ожеднат за време на повисоките температури.
 
Пари за палмите и за нивна заштита како загрозен вид секогаш има, но пари за лекување во странство на деца кои боледуваат од сколиоза и други тешки заболувања нема, на нив Бог нека им е на помош.
 

 

 

 
Или па кој знае, можеби ќе им кажат на родителите да си ги лекуваат децата со плодовите кои растат на палмите, под претпоставка дека воопшто има било каков плод од палмите.
 

 Edited by Dexter26 - 28-Apr-2016 at 17:09
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #727 Posted: 28-Apr-2016 at 22:14
Палмите се заштитното зеленило на груевизмот.
Плав, не црвен.
Масон, не комунист.
Критичар, не поттрчко.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #728 Posted: 28-Apr-2016 at 23:53
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1979
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #729 Posted: 22-May-2016 at 18:18
За да може да се прошири улицата и да поминуваат повеќе коли, исечени се десетици дрва во ОХИС. Да видиме што ќе направат со преостанатите стотици, ако не се илјадници дрва крај оградата.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #730 Posted: 22-May-2016 at 19:56
Originally posted by Staro Skopje

За да може да се прошири улицата и да поминуваат повеќе коли, исечени се десетици дрва во ОХИС. Да видиме што ќе направат со преостанатите стотици, ако не се илјадници дрва крај оградата.Оправдано. Ретко сум проаѓал натаму, ама секогаш со пцуење... можам да замислам како изгледа секојдневие.
Не знам каков е планот и до каде ќе се проширува, и убаво би било да имаат предвидено и вело-патека и тротоари (кои моментално ми се чини не постојат).
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1979
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #731 Posted: 22-May-2016 at 20:49
Најавија дека од левата страна ќе има вело патека. Иначе од 60тите си има(ло) тротоар, вело патека и паркинг покрај ОХИС, во последно време во многу лоша состојба.
Ако ги исечат илјадниците дрва ќе биде катастрофа, особено за Лисиче кое и сега е ептен загадено.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #732 Posted: 23-May-2016 at 18:09
Во комуникација сум со одговорното лице на третиот дел од Борис Трајковски, дрва се сечат само на потег од некои 200 метри, среќна околност е што на тој дел има повеќе редови на дрвја така да нема целосно да се соголи. Инаку ОХИС е завршена приказна, таа фабрика нема никогаш да профункционира во полн погон. Мора да се парцелира и урбанизира. Се збореше и за голф терени. Но може да го средат да искочи одлично доколку се пробие улица кон лисиче, дел се направи станбено и добар дел уште толку да се пошуми. Проектот се одложува само затоа што нема моќен инвеститор кој би го исчистил земјиштето, а Владата и Градот се незаинтересирани.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #733 Posted: 11-Jun-2016 at 14:26
http://kurir.mk/republika/skopje/video-grad-skopje-nabavi-mashina-za-presaduvane-na-drvja/


ВИДЕО: Град Скопје набави машина за пресадување на дрвја

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, секретарот на Град Скопје, Марјанчо Тодоровски и директорот на ЈП „Паркови и зеленило“, Душан Авировиќ денеска присуствуваа на промоцијата на новата машина за пресадување на дрвја.

– Градот Скопје ја набави новата машина за пресадување на дрвја за потребите на јавното претпријатие „Паркови и зеленило“. Возилото е од марката IVECO а на истата е инсталирана дополнителна механизација и електроника за пресадување на дрвја. Со користењето на ваква механизација при уредувањето на зеленилото, садниците ќе можат да се пресадат и транспортираат на брз и ефикасен начин, без притоа да се нанесе штета на дрвата. Ова значи дека со ова возило и механизација, при изградба на разна инфраструктурa, нема да има потреба за сечење на старите дрвја, туку истите ќе бидат безбедно пресадени на друга локација. Градот Скопје е прва единица на локална самоуправа во регионот која набавува ваква механизација, која очекуваме значително да помогне во работата на јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ и да даде голем придонес во заштитата на зеленилото и животната средина, кажа градоначалникот Трајановски.

Машината за пресадување на дрвја има четири лопатки во функција, кои додека се отворени достигнуваат дијаметар од 1,5 до 2,7 метри, додека кога се затворени ширината на дијаметарот е од 1,7 до 2 метри. При работна функција тежина на носивост на надградбата е од 2.350 до 2.700 килограми.

Ова машина може да се користи за пресадување на дрвја со стебло со максимална дебелина до 40 сантиметри. Механизацијата за пресадување на дрвја ќе се користи онаму каде што дозволуваат условите на терен и истата не може да се користи на терен и локации каде постоjат плитки подземни инсталации.

За набавката на оваа машина за пресадување на дрвја Градот Скопје потроши околу 10 милиони денари, средства обезбедени со Проектот за подобрување на општинските услуги финансиран со заем од Меѓународната банка за обнова и развој-Светска банка

Edited by mackomk - 11-Jun-2016 at 14:31
Back to Top
Antonov View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 72
  Quote Antonov Quote  Post ReplyReply #734 Posted: 24-Jun-2016 at 17:34
Не ми е јасно зошто никој не реагира ама веќе една година се касапи зеленилото на просторот од Жданец, Средно и Горно Нерези спрема Горно Крушопек.
Од јануари до сега се изградени 34 куќи, а има и објекти со 5 спрата. Исо така вчера се ископаа дополнителни 6 големи дупки за нови објекти.
Ова е толку ужасно....
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #735 Posted: 24-Jun-2016 at 19:19

Two words: Урбана мафија
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #736 Posted: 24-Jun-2016 at 22:36
Јачи су од судбине.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #737 Posted: 26-Jun-2016 at 17:57

гледаш сега имаат и машина за пресадување~

шала на страна ова е за поздрав, но вакво нешто треба секоја општина да има, а да е посмешно дури сега во ЈП-то добиваат трактор со рака за косење, бреј во кој век живееме пр. во Хрватска и по руралните општини патчињата ги чистат со ваква механизација

Плусинфо - 24.06.2016 - Кранска рака oд 100.000 евра ќе ги крои надвиснатите гранки од дрвјата

Возилото-трактор е машина со кранска рака на која ќе може да се монтираат додатни елемети и ќе ја користи ЈП „Паркови и зеленило“.

...

http://plusinfo.mk/vest/75976/kranska-raka-od-100000-evra-kje-gi-kroi-nadvisnatite-granki-od-drvjata-
Edited by beTon - 05-Sep-2016 at 09:40
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #738 Posted: 01-Jul-2016 at 11:33
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1979
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #739 Posted: 18-Apr-2017 at 17:24
Единствено решение е овие психички пореметени личности и збирштината без'рбетници која им е потчинета да ги изгубат и локалните избори, ним и на нивните најблиски да им биде конфискуван сиот имот (вклучително и облеката која ја носат) и да издржуваат доживотна затворска казна. Со милионите, односно милијардите кои ќе се вратат, полураспаднатитот барок ќе биде тотално уништен, а на негово место ќе се изградат модерни зданија. Ќе се изгради и железничкиот коридор 8, ќе се доврши патниот коридор 8, ќе се поттикне и помогне енергетско ефикасно обновување на сите објекти ширум Република Македонија, ќе се отворат нови работни места и економијата ќе тргне напред.

Ги исекоа и дрвјата пред ГТЦПреземено од a1on.mk
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #740 Posted: 18-Apr-2017 at 18:26
Да не го подготвувааат теренот за поплочување? Сепак просторот околу триумфалната торта е во грозна состојба. Не дека оправдувам сечење зеленило, посебно кога го има сè помалку...
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3536373839 40>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.