build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Зеленило
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зеленило

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 363738
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #741 Posted: 18-Apr-2017 at 23:02
Drvata mali da ne kazam granki ama propagandata golema.
Back to Top
ann@ View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ann@ Quote  Post ReplyReply #742 Posted: 19-Apr-2017 at 08:42
^
Ova za isecenite drva li zboris? Si pominal od tamu da vidis kolku drva iskasapija?

Edited by ann@ - 19-Apr-2017 at 08:42
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11809
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #743 Posted: 19-Apr-2017 at 09:04
Дрвјата мали, штетата голема.
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #744 Posted: 19-Apr-2017 at 12:32
Tao bea grmuski i zatoa rekov drvata mali propagandata golema. Za sekoja granka vo gradot se diga panika kako kojznae sto da e.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1403
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #745 Posted: 19-Apr-2017 at 14:50
Или лажеш или не умееш да разликуваш дрвја од грмушки.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Skopje 1982 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-Nov-2016
Online Status: Offline
Posts: 25
  Quote Skopje 1982 Quote  Post ReplyReply #746 Posted: 20-Apr-2017 at 13:03
Слепи се при очи.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #747 Posted: 21-Apr-2017 at 01:09
а причината? Чист вандализам и дивљаштво.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 701
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #748 Posted: 22-Apr-2017 at 20:07
Нешто од Солун. За прв пат, старите палми окол градскиот плоштад Аристотел, шо беа садени од 50-те и 60-те години, се сушија од зимата.

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #749 Posted: 24-Apr-2017 at 01:46
Originally posted by Staro Skopje

Или лажеш или не умееш да разликуваш дрвја од грмушки.
или везе нема какви дрва има во Скопје и верува на се што ќе му се пренесе усно/писмено ...и по стоти пат не сфаќа дека не се работи за самите дрва, и тоа од каков вид се и боже пази, тоа колкави биле (најверојатно лисјата треба да им ги броиме), туку за тоа дека се уништуваат веќе оформени јавни површини кои беа пријатни за седење и одминување исе претвараат во одвратни пустелии кои рефлектираат сончева светлина директно во мозок
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3794
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #750 Posted: 24-Oct-2017 at 22:59
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #751 Posted: 29-Sep-2018 at 09:06
На тема Урбано зеленило

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11809
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #752 Posted: Yesterday at 15:59
На булеварите и парковите во Скопје има 65.844 дрвја и 28.325 грмушки. Ова го покажуваат податоците на зелениот катастар кој за прв пат го изработи Град Скопје заедно со УНДП. Во катастарот кој може да се види на Зелен катастар на Град Скопје има податоци за бројот на дрвјата, видот, нивната старост.

Во него засега е попишано само градското булеварското и парковското зеленило. Во наредниот период ќе се попишуваат дрвјата низ општинските површини, во дворовите на јавните претпријатија, установите, но и во дворовите на граѓаните. Граѓаните на апликацијата уште од денеска ќе можат да внесат колку дрвја имаат во нивните дворови, но официјално ќе бидат објавени во зелениот катастар откако екипи од Градот ќе направат проверка дали пријавениот број е точен.


https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/na-bulevarite-i-vo-parkovite-vo-skopje-ima-65-000-drvja-pokazhuvaat-podatotsiti-na-zeleniot-katastar-koj-grad-skopje-go-napravi-so-undp/

И линк до страницата на Зелен катастар на Град Скопје

http://gis.skopje.gov.mk/zk/
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 363738

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.