build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зеленило

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2526272829 43>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 900
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #521 Posted: 26-Apr-2015 at 19:51
Во Чаир живеат како талибанци,не е од вчера тоа,секогаш било така.
Проблемот е што сега откако го запоседнаа Топанско Поле рамковниве,сега и на тој дел му се спрема судбина на Приштина,Тирана,Тетово..нулта зеленило и сеопшт урбанистички хаос.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #522 Posted: 26-Apr-2015 at 19:54
Донекаде се и од Град Скопје виновни, Хаос како тирана и приштина мислам дека во иста кофа сме а ние плус дизниленд имаме тоа ни е големо плус.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #523 Posted: 26-Apr-2015 at 20:11
Originally posted by kiriOK

Во Чаир живеат како талибанци,не е од вчера тоа,секогаш било така.
Проблемот е што сега откако го запоседнаа Топанско Поле рамковниве,сега и на тој дел му се спрема судбина на Приштина,Тирана,Тетово..нулта зеленило и сеопшт урбанистички хаос.


Самата демографија им наложува тоа. Тој висок наталитет има потреба од простор за живеење и ширење. Просечен Албанец не го интересира него зеленило, туку како да обезбеди куќа за своите 3-4 синови. Зеленило го интересира просечен хипстер Македонец од Карпош кој живее во 70м2 со родители и куче и маче.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #524 Posted: 26-Apr-2015 at 20:18
Се сечат дрвја за проширување булевар во Чаир. Истото се случи и со дрвјата на бул. Илинден, тогаш многу врева се крена за дрвјата, иако во ваквите случаи јас сум за проширувањето да биде од првенствена важност, а зеленилото од второстепена. Ова не е исто со сечењето дрвја на улица Македонија за да се направи простор за погрешно поставениот споменик на Самоил. Така што не знам зошто се драматизира толку. Освен тоа, по завршувањето на булеварот сигурно ќе насадат нови дрвја. И не изигравајте стручњаци за Албанците и нивните животни потреби, зашто доста од тоа што го пишувате е навредливо.
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #525 Posted: 26-Apr-2015 at 20:25
Јас сум апсолутно против бескрајно проширување на булеварите. Напротив би ги оставил дрвата а покрај нив би направил преубави велосипедски патеки. Борбата треба да биде за намалување на автомобилите а не нивно зголемување.


Се повторувам знам но се повторуваат и погрешните политики на татковците на општините и градот.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #526 Posted: 26-Apr-2015 at 22:12
Originally posted by my Macedonia

Донекаде се и од Град Скопје виновни, Хаос како тирана и приштина мислам дека во иста кофа сме а ние плус дизниленд имаме тоа ни е големо плус.


Веројатно е крив и папата, градоначалникот на Чаир ги исече дрвата, јасно е како ден, и треба да реагираме отворено и директно кон секој кој ке го направи истото, а не да бараме виновници на друго место.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #527 Posted: 26-Apr-2015 at 22:34
Ретко поминувам натаму, ама мислам дека таа улица како главна и наскоро булевар сигурно е под надлежност на градот.

А дека мора да се прошири мора. Цел град од Чаир до Радишани оди до Центар воглавно преку таа улица.
И онаа другата низ Топаана што врви да се направи исто булевар (и низ Кале да се поврзе со Климент Охридски) и проблемот ќе се реши.

Ама би морало да има и вело-патеки по двете, и трамвај или што и да е. Без тоа џабе... ако гледаме само за коли/автобуси, еден ден и тие булевари ќе станат тесни.

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #528 Posted: 26-Apr-2015 at 23:33
Originally posted by Kid_A

Originally posted by kiriOK

Во Чаир живеат како талибанци,не е од вчера тоа,секогаш било така.
Проблемот е што сега откако го запоседнаа Топанско Поле рамковниве,сега и на тој дел му се спрема судбина на Приштина,Тирана,Тетово..нулта зеленило и сеопшт урбанистички хаос.


Самата демографија им наложува тоа. Тој висок наталитет има потреба од простор за живеење и ширење. Просечен Албанец не го интересира него зеленило, туку како да обезбеди куќа за своите 3-4 синови. Зеленило го интересира просечен хипстер Македонец од Карпош кој живее во 70м2 со родители и куче и маче.


Што значи ,,секогаш,,? Според мене се почна од планот на кензо што воопшто не се имплементираше на тој дел на градот. Да се градеше според планот, ќе имаше контрола. А и македонец бил градочалник, ништо големо не сменил па така и се шири. И во центар ПОВТОРУВАМ Центар има такви населби, талибани шивеаат таму?
Е сега колку за зеленилото протестираа, па се бришеа неколку плацови за згради па затоа воопшто не се согласувам со тебе!
Колку за нателитетот да така е, ама ако гледаш убаво низ чаир ќе видиш дека има премногу КУЌАРКИ, да си градиш таму зграда и да се иселаат тие што живеат низ куќарките ќе видиш колку место има. На државата чаир воопшто не им интересира, гледаат но не пружат рака, па и коментар после има ваља албанците не знаат ова она. Како општина немаш моќ да смениш, треба државата и градот скопје да помогне.
Не се граѓаните криви, туку Градот и државата секако и општината. Таму каде државата или градот не интервенира, таму има хаос како населението кај железницата. Нема врска албанец или македонец..


Edited by my Macedonia - 26-Apr-2015 at 23:35
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #529 Posted: 27-Apr-2015 at 00:58
јас сум против проширување на булевариве затоа што сметам дека е губење на време и средства... сообрќајните проблеми на Скопје постојат не поради бројот на возила или бројот на ленти, туку поради недостатокот на поврзувања во мрежа и несериозност на постоечките вкрстувања на правци
конкретно, Цветан Димов моментално е единственото булеварско праволиниско непрекинато поврзување во правец Југ- Север, одеднаш опслужува 500 населби, а завршува слепо... на него единствено му помага изградба на Северен булевар и продолжување на Климент Охридски

да искастриш еден дрворед за краткорочен ефект, е неповратна грешка, не дека сум гушкач на дрва, туку дека едноставно потегот не вреди за жртвата
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #530 Posted: 27-Apr-2015 at 09:07
Зеленилото се претопи во асфалт и бетон

Никогаш не е премногу зеленило, но затоа, пак, секогаш може повеќе. За жал, Скопје наместо да ги зголемува зелените површини, драстично ги намалува. Не така одамна, градот имаше прилично голем број паркови и дрвореди по булеварите. Денес, сликата е сосема сменета. И тоа на штета на зеленилото, кое за само неколку години се претопи во асфалт и бетон. Парковите и дрвјата им го отстапија местото на проширените сообраќајници и на новоизградените висококатници.

По старо-новите булевари, сега има многу повеќе возила, а речиси воопшто нема дрвја. Старите костени и липи се заменети со некои странски дрвца и додека да развијат (ако воопшто развијат) широки крошни, ќе поминат уште најмалку ина години. Од парковите, пак, кои го раззеленуваа центарот, веќе нема никаква трага. На нивно место сега никнуваат големи бетонски зданија кои целосно го блокираат струењето на чистиот воздух што доаѓа од Водно.

А какво Скопје повеќе сакаат скопјани и кога градот беше поубав, најдобро може да се види од фотографиите на нашите фоторепортери.

Плато пред дом на арм

Бул. „св Климент Охридски“

Плоштад „Македонија“

Булевар. „Илинден“

Парк спроти „Бристол“

http://utrinski.mk/default.asp?ItemID=B65AB74A36B741408C8073FD579C734F
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #531 Posted: 27-Apr-2015 at 16:39
Originally posted by fichot

Ретко поминувам натаму, ама мислам дека таа улица како главна и наскоро булевар сигурно е под надлежност на градот.

А дека мора да се прошири мора. Цел град од Чаир до Радишани оди до Центар воглавно преку таа улица.
И онаа другата низ Топаана што врви да се направи исто булевар (и низ Кале да се поврзе со Климент Охридски) и проблемот ќе се реши.

Ама би морало да има и вело-патеки по двете, и трамвај или што и да е. Без тоа џабе... ако гледаме само за коли/автобуси, еден ден и тие булевари ќе станат тесни.Овде беше муабет за дрвата што ги исече градоначалникот на Општина Чаир.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #532 Posted: 28-Apr-2015 at 01:13
Originally posted by King

Originally posted by fichot

Ретко поминувам натаму, ама мислам дека таа улица како главна и наскоро булевар сигурно е под надлежност на градот.

А дека мора да се прошири мора. Цел град од Чаир до Радишани оди до Центар воглавно преку таа улица.
И онаа другата низ Топаана што врви да се направи исто булевар (и низ Кале да се поврзе со Климент Охридски) и проблемот ќе се реши.

Ама би морало да има и вело-патеки по двете, и трамвај или што и да е. Без тоа џабе... ако гледаме само за коли/автобуси, еден ден и тие булевари ќе станат тесни.Овде беше муабет за дрвата што ги исече градоначалникот на Општина Чаир.

епа битна е причината поради која се сечат дрвата... и јас сакам позелено Скопје, ама сакам и многу други работи
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #533 Posted: 28-Apr-2015 at 06:35
Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Originally posted by fichot

Ретко поминувам натаму, ама мислам дека таа улица како главна и наскоро булевар сигурно е под надлежност на градот.

А дека мора да се прошири мора. Цел град од Чаир до Радишани оди до Центар воглавно преку таа улица.
И онаа другата низ Топаана што врви да се направи исто булевар (и низ Кале да се поврзе со Климент Охридски) и проблемот ќе се реши.

Ама би морало да има и вело-патеки по двете, и трамвај или што и да е. Без тоа џабе... ако гледаме само за коли/автобуси, еден ден и тие булевари ќе станат тесни.Овде беше муабет за дрвата што ги исече градоначалникот на Општина Чаир.

епа битна е причината поради која се сечат дрвата... и јас сакам позелено Скопје, ама сакам и многу други работи


Никој не сече дрва одшто му е кеиф, не ми се допаѓа селективната критика, ако сечел Коце да му ебеме мајката, ако сече овој од Чаир, сигурно сече со причина. Или принципиелно ке ги жигосуваме сите вакви појави, или да ги оставиме да си сечат на раат сите редум.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #534 Posted: 28-Apr-2015 at 08:26
Тука грешиш. Не е исто да сечеш дрвја за проширување булевар и да сечеш дрвја на пешачка улица за да направиш место за погрешно поставен споменик.
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #535 Posted: 29-Apr-2015 at 01:12
Originally posted by King

Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Originally posted by fichot

Ретко поминувам натаму, ама мислам дека таа улица како главна и наскоро булевар сигурно е под надлежност на градот.

А дека мора да се прошири мора. Цел град од Чаир до Радишани оди до Центар воглавно преку таа улица.
И онаа другата низ Топаана што врви да се направи исто булевар (и низ Кале да се поврзе со Климент Охридски) и проблемот ќе се реши.

Ама би морало да има и вело-патеки по двете, и трамвај или што и да е. Без тоа џабе... ако гледаме само за коли/автобуси, еден ден и тие булевари ќе станат тесни.Овде беше муабет за дрвата што ги исече градоначалникот на Општина Чаир.

епа битна е причината поради која се сечат дрвата... и јас сакам позелено Скопје, ама сакам и многу други работи


Никој не сече дрва одшто му е кеиф, не ми се допаѓа селективната критика, ако сечел Коце да му ебеме мајката, ако сече овој од Чаир, сигурно сече со причина. Или принципиелно ке ги жигосуваме сите вакви појави, или да ги оставиме да си сечат на раат сите редум.
за повеќе информации, прочитај ми го претходниот коментар
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #536 Posted: 29-Apr-2015 at 07:37
Внимателно те читав, мене ми пречи селективноста на нападите, кога се сечеа дрвата на Илинденска имаше многу бурни реакции и протести, иако функцијата на овој булевар е многу подобрена. Сега кога е Чаир во прашање пробуваме да најдеме оправдување, иако овој градоначалник е познат по тоа што за негово време никнаа многу згради на зелени површини.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #537 Posted: 30-Apr-2015 at 01:34
Originally posted by King

Внимателно те читав, мене ми пречи селективноста на нападите, кога се сечеа дрвата на Илинденска имаше многу бурни реакции и протести, иако функцијата на овој булевар е многу подобрена. Сега кога е Чаир во прашање пробуваме да најдеме оправдување, иако овој градоначалник е познат по тоа што за негово време никнаа многу згради на зелени површини.
не е селективен напад, убаво си објаснив во што се состои работата... Илинденска и Цветан Димов се Булеварски правци кои завршуваат слепо... мора да се размислува долгорочно, а проширување на улица е неверојатно краткорочно размислување
плус, проточноста на Илинденска е подобрена, затоа што се реши сообраќајот кој се приклучува на неа од Дебар маало и за пешачките премини понатаму се воведефин организиран зелен бран... нормално дека проширувањето си има своја голема улога, ама во игра се и други фактори
но сепак треба да се мисли на се, Илиндеска сега не само што нема зеленило, туку во потегот од Влада до зоолошка, тротоарите се тесни дури и за пешаци, а на делницата кај општината, нема тротоар воопшто

и ако велиш дека си ми ги читал претходните коментари, ќе знаеш дека имам исто мислење за проширувањето во Чаир, и општо неодговорните и популистички проширувања на булевари
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #538 Posted: 30-Apr-2015 at 10:55
Originally posted by zabegan

   Илинденска и Цветан Димов се Булеварски правци кои завршуваат слепо...

но сепак треба да се мисли на се, Илиндеска сега не само што нема зеленило, туку во потегот од Влада до зоолошка, тротоарите се тесни дури и за пешаци, а на делницата кај општината, нема тротоар воопшто


ilindenska spored GUPot na grad skopje treba da se prodolzi preku volkovo se do obikolnicata, taka da sega za sega e slepa, ama ne znam do koga.

delot od vlada do zooloshka trebase da se resi so 2 ednonasocni bulevari- od vlada do zooloska da se odi na 2 lenti po ilindenska (ke se zadrzea drvoredite, a ke imase i mesto za velosipetski pateki) a sprotivniot pravec da se odviva po orce nikolov, isto vo 2 lenti.
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #539 Posted: 19-May-2015 at 18:22
НАБАВКА НА МАШИНА ЗА ПРЕСАДУВАЊЕ ДРВЈА

Градот ќе се задолжи за нешто повеќе од 22 милиона денари, за да купи специјални возила за пресадување дрвја и уредување на јавните површини. На наредната седница на Советот на Скопје, градските советници ќе треба да донесат одлука за долгорочно домашно задолжување со потпишување договор за подзаем со Министерството за финансии. Средствата во висина од 22.201.500 денари ќе бидат обезбедени со Проектот за подобрување на општинските услуги финансиран од Меѓународната банка за обнова и развој - Светска банка.

Машината за пресадување големи, веќе развиени дрвја ќе служи за пресадување дрвја во урбани средини и ќе овозможи при реализацијата на одредени инфраструктурни зафати дрвјата да бидат пренесени од една локација на друга. Во образложението на предлогот за задолжување се вели дека набавката на ваквиот вид опрема има повеќе цели, како што се: намалување на загубата на дрвниот фонд поради различен вид изградба, создавање слободен простор за изведба на нови градби, интервенирање во случај на надраснување на постојните локации каде што се посадени дрвјата, уредување на зеленило, прераспределба на некое дрво во друга околина, како и создавање готови, израснати уредени површини во краток рок. Од Градот посочуваат дека надлежните се свесни за големата придобивка што ја носат израснатите дрвја во однос на малите, па оттаму, како што велат, и задржувањето на дрвниот фонд со корисни дрвја е редовен проект на Градот. (С.Р.)

http://www.utrinski.mk/?ItemID=53EA51D90670CE47AFFE73068D1A41EC
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #540 Posted: 20-May-2015 at 16:10
Пошто ми се избришани некои мои постови за `скопските улици`,еве ќе постирам службена информација за бранителот на паркобраните кој упорно ги бранеше парковите и сечењето на дрвата во Центар-градоначалникот на цента-А.Жерновскиа овие се `старите дрва нападнати од штетници`извор
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2526272829 43>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.328 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.