build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зеленило

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 39>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 12-Nov-2008 at 21:02

види ни пола век од оптималната старост не достигнале овие тополи, тоа ти доаѓа како на 30-40 годишен човек да успиеш, абе ако нечинел - не одговарал - бил потенцијална опасност, дислоцирај го - тргни го настрана, но не го убивај. затоа велам надреализам, ги мрзи да ги пресадуваат па ај ќе ги сечеме.
на запад за ваков момент во затвор се лежи и за намера а не па за дело, додека кај нас каубоец до каубоец по јавните претпријатија и градските(општинските) канцеларии, па и да сака некој нема да стигне сите да ги скроти!

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 12-Nov-2008 at 21:40
абе од секад се идело на принцип „ае, абе пак се бунат нешто луѓево, дај да го решиме проблемовна најлесен можен начин и да ги откачиме“
инаку воопшто не ми текна на пресадување Doh, но не знам дали имаат соодветна опрема, ипак се дрвја од некои 20 метри
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 12-Nov-2008 at 22:04
Абе ако достигнале зрелост за у дрвна индустрија, зошто да се пресадуваат? Ионака за тоа биле засадени... Подобро да се сечат тие отколку други шуми. Плус тоа и пресадување кошта, а во конкретниов случај со оглед на староста и намената на дрвјата не ја гледам логиката.
Во секој случај јас сум на мислење дека не се прикладни за ваква голема употреба во урбани средини. Ни треба друг тип на зеленило... За жал на нивно место не гледам дека засадуваат нешто друго, но барем за таа локација можеме да се надеваме на изградба на Јужен Булевар и потоа „врз“ него да легне еден зелен појас за мерак. Ова треба да ни е долгорочната визија за која вреди човек да се бори.


Edited by Cloverstack - 12-Nov-2008 at 22:05
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 13-Nov-2008 at 00:21

Се сечат тополите на „Митрополит Теодосие Гологанов“

Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ ќе ги сече старите тополи на улицата „Митрополит Теодосие Гологанов“ и тоа на потегот од Студентскиот дом „Гоце Делчев“ до зградата на „Нова Македонија“.

Стеблата што се сечат биле засадени во седумдесеттите години и поради плиткиот корен, а висок раст сега претставуваат потенцијална опасност и за минувачите и за паркираните возила. Од „Паркови“ велат дека најпрвин биле исечени најопасните тополи кај ТЦ „Олимпико“, а досега биле отстранети 15 стебла. Напоредно со екипите што сечат, на терен работат и екипи од комуналниот сектор во Градот, кои ги обележуваат стеблата што треба да бидат отстранети. Одговорните од „Паркови“ се' уште не знаат дали на местото на исечените дрвја ќе бидат засадени нови садници, бидејќи за тоа треба Градот да донесе одлука. (Сн.К.)

 
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=03DC1CE0B11D134EBB0F92A766FF87B4
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 26-Nov-2008 at 00:42
Тополите што ги зборевме некни. Сега сум уште поубеден дека треба сите до една да се исечат

1


2


3

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 03-Dec-2008 at 05:00
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=91C1896C256B2849912731D94E3E811C

На местото на тополите ќе се садат млади дабови, јавори и багреми

Ќе бидат засадени нови 400 дрвца од Студентскиот дом „Гоце Делчев“ до „Нова Македонија“

Сања Наумовска

Исечените тополи на потегот од Студентскиот дом „Гоце Делчев“ до паркингот спроти зградата на „Нова Македонија“ ќе бидат заменети со млади дабови, јавори и багреми. Секторот за комунални работи на Градот Скопје маркирал 260 тополи кои мора да бидат исечени, бидејќи поради староста се опасност за минувачите. На нивно место есенва и напролет ќе бидат насадени нови 400 дрвца.

Во текот на неделава ќе започне бележење и сечење на тополи и во Општина Аеродром, поточно на булеварот „Србија“ и на неколку други локации. И овие дрвја, веројатно напролет, ќе бидат заменети со млади дабови и јавори.

Со последната акција, јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ ќе отстрани 260 тополи. Ќе останат 800, кои ќе се сечат следните години. Обележани се оние кои се најстари и најпогодени од болести, а тие што се во подобра состојба ќе бидат оставени за некоја следна акција. На овој начин, велат во Секторот, нема да се почувствува дека недостасуваат дрвја во паркот.

„Решивме наместо тополи да засадиме јавори, дабови и багреми кои се брзорастечки и долговечни дрвја. За разлика од тополите, поради кои добивавме голем број поплаки од граѓаните, овие дрвја не „цветаат“ напролет и не предизвикуваат алергии“, вели Емил Дуровиќ, советник за паркови и зеленило во Секторот за комунални работи.

Во следните 10 години ќе бидат исечени сите тополи садени во шеесеттите години на минатиот век, бидејќи тие уште сега ја имаат надминато својата физиолошка старост, информираат од градскиот Сектор за комунални работи. Повеќето од нив се суви, на послаб ветер им се кршат гранки, а не ретко се случува и да падне цело стебло во парковите или на паркирано возило. Според планот за хортикултурно уредување, во текот на следните години, постепено, за секое исечено дрво ќе бидат посадени две. Со тоа, велат во Секторот, нема да се изврши целосна сеча во парковите, ниту пак ќе се почувствува недостаток од дрвја.

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 13-Dec-2008 at 03:45

БАРАЊЕ ЗА СЕЧЕЊЕ ДРВА - www.skopje.gov.mk/images/File/E-servisi/baranje_sechenje_drva.pdf


РЕШЕНИЕ за сечење (корнење-кастрење) на дрва, грмушки и жива ограда на јавна или дворна површина

регулативава е обврзувачка за сите граѓани па макар сакале да поткстрат една гранка без разлика на причината. незнам кои се пеналите, но сигурно постојат само што нема кој да ги шутира, можеби се опфатени со Законот за Јавна Чистота но мислам дека долнава одредба не се однесува за оваа регулатива?!

член 19: забрането - сечење, складирање, цепење на дрва, јаглен и сл. , казна за физичко лице е 50 евра денарска противврдност, а секое правно лице ќе се казни во износ од 1000 – 2000 евра во денарска противвредност доколку на отворените простори на јавните објекти ја прекрши одредбата
Закон за Јавна Чистота
овие дозволи како прво треба прилично време додека се издадат, што значи дека човек и да сака по легален пат да го тера муабетов ќе се откаже уште пред да почне
Процедурата за сечење дрво трае долго,бидејќи дозволите ги издаваат во Градот само откако локалната самоуправа ќе даде виза
а друго нема начин како самоволието да се контролира, па воедно и цела оваа регулатива е ветер и магла, евентуално ако државните институции ја почитуваат. порано доколку и постоела некоја регулатива функционирала исклучиво по систем на пријава, но бидејќи денес никој нема чувство и свест за одрувањето или уништувањето на зеленилото нема кој да накодоши за некое или нечие дивјаштво. единствен начин е скенирање на состојбата со зеленилото и по јавни и по приватни површини т.е. преку скрининг панорамски фотографии да се контролира состојбата на терен и соодветно регулативава да се наметне како неизбежна, но ова за нас е сеуште научна фантастика, па во догледно време ќе продолжи да функционира оваа нефункционална регулатива т.е. зеленилото ќе го третираме како нужно зло кое ако ни се најде на патот најлесно ќе биде да го турнеме, дали било тоа заради отварање на нечиј видиковец или заради имплементирање на нечии хортикултурни визии и амбиции!
ЈАВНО ЗЕЛЕНИЛО СЕ ПОВРШИНИТЕ ПОКРАЈ СЕРВИСНИТЕ И СТАНБЕНИТЕ УЛИЦИ, КОИ СЕ НАСАДЕНИ СО ЗЕЛЕНИЛО, ИЛИ СЕ ПРЕДВИДЕНИ ЗА РАЗЗЕЛЕНУВАЊЕ.
ПРАВА И ОБВРСКИ!
1. Јавното зеленило се одржува со негово подигање, одгледување и обновување, со
заштита од оштетувања, болести и штетници, со чистење и со поставување, градење и
одржување објекти, уреди, инсталации и урбана опрема;
2. На јавното зеленило не е дозволено неовластено корнење, кастрење и сечење дрвја, грмушки и жива ограда;
3. Не е дозволено газење и седење на тревата, кинење и откорнување цвеќе и базје, промена на структурата и составот на почвата, копање канали и палење оган;

4. Се забранува фрлање и оставање отпад на јавното зеленило, истоварање и оставање
стока, амбалажа, шут, градежен и огревен материјал, како и истурање нечиста вода и други течности;
5. Забрането е чување и напасување добиток на јавните зелени површини;
6. Не е дозволено неовластено поставување, поправање, заменување и преместување
објекти, уреди, инсталација, киосци, рекламни паноа, знаци, патокази, соопштенија и слично;
7. Не се дозволува минување, запирање, паркирање и оставање на возилата на јавните
зелени површини и нивно миење.
КОМУНАЛНА ИНСПЕКЦИЈА НА ОПШТИНА АЕРОДРОМ
http://www.aerodrom.gov.mk/vesnik/21aerodrom.pdf - февруари 2008

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 22-Dec-2008 at 02:28
Советниците од СДСМ обвинуваат

Од Центар саделе дрвца со „златни“ корења

Општината потрошила 389.000 денари за набавка на зимзелени дрвца, кои во ЈП „Паркови и зеленило“ чинат само 26.000 денариЗимзелени дрвца кои во ЈП „Паркови и зеленило“ чинат 270 денари, Општина Центар ги купувала од непозната фирма по цена повисока од 8.000 денари, тврдат членови на Советот на Општината. Тие се повикуваат на податоците што ги добиле во материјалите за неодамнешната седница, а ги доставила Општината, во кои стои дека за набавка на 30 мали и 30 средни четинари е потрошено повеќе од 389.000 денари.Овие советници тврдат дека бројките покажуваат оти Центар троши без мерка.

- Необјасниво е зошто Општината потрошила 389.000 денари кога тие дрвца во „Паркови и зеленило“ ќе ги купеше за 26.000 денари. За некого можеби е ова мала работа, но не е така. Ова е трошење без мерка. Кој знае за колку уште работи Општината преплатува. Ова го поставив како советничко прашање на последната седница и се' уште немам одговор. Никој од Општината не сака да ми објасни што се случува - вели советничката од СДСМ, Благородна Крстевска-Мојсовска.

Советниците останаа без одговор од градоначалничката Виолета Аларова и од надлежните служби зошто парите не се трошат на поприоритени работи како крпење на сообраќајниците наместо за скапи зимзелени дрвца. Советиците на шега велат дека сите дрвја што се насадени во општината имаат златни корени. Советничката Крстевска-Мојсовска додаде дека има многу нелогичности во извештајот за реализација на програмата во Општина Центар.

- За одржување на зеленилото се потрошени два милиона денари, а за крпење дупки по сообраќајниците само еден милион. Чудни се и пресметките што Општината ги направила за одржување на зеленилото, па така во зимскиот период, поточно за одржување на зеленилото во јануари и во февруари, потрошиле 520 илјади денари, а напролет кога почнува кастрење, полевање и косење на тревата, речиси двојно помалку пари. За одржување на зеленилото во јуни се потрошени 176 илјади денари, а во јули 165 илјади денари - изјавија од советничката група на СДСМ.Од стручните служби на Општината советниците добија одговор дека цената на зимзелените дрвца е висока зашто непостоела друга ставка според која би ги пресметале аргатските работи како копање дупка и садење на садницата. Но, од стручните служби немаше одговор каков е тој скап третман на тревата и зимзелените садници зиме.

Дневник - Марија Тасев - 22.12.2008

најверојатно ќе се вадат дека користеле зиме заштита за дрвата како ќебиња и адитиви, а за младите фиданки дека се раритени сорти  Bash па ако веќе трошат на скапи дрва нека фрлат некој денар да ги осветлат и средишните жардињери по улиците!

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 31-Jan-2009 at 22:01
Originally posted by Cloverstack

Тополите што ги зборевме некни. Сега сум уште поубеден дека треба сите до една да се исечат

Еве веќе ги сечат


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 04-Feb-2009 at 23:35


А се садат и нови на нивно место  Cheers

НОВИ ДРВЦА НА БУЛЕВАРОТ МИТРОПОЛИТ ТЕОДОСИЈ ГОЛОГАНОВ

Екипите од секторот “Градско зеленило” до крајот на неделава ќе засадат 100 нови садници од видот јасен (фраксинус ексцензиор). Садниците ќе се садат во дрворед и ќе го разубавуваат просторот на булеварот “Митрополит Теодосиј Гологанов”, на потегот од Алумина до Студентскиот дом „Гоце Делчев“. Станува збор за разубавување на зеленилото со нови садници на местото каде веќе беа исечени старите тополи.

Бидејќи дрвјата беа стари, со болни корења, исушени стебла и гранки, а и заради безбедност и превенција од здравствени проблеми-алергии, по барање на граѓаните, а по налог на Градот Скопје, екипите од ЈП”Паркови и зеленило” интервенираа навреме.
Новите дрвца, според своите карактеристики, како листопадни високостеблести видови, не предизвикуваат алергии и не испуштаат мирис. Нивните стебла и крошни, како и местоположбата и климатските услови се погодни за овој дел од градот, правејќи го притоа поубав и побогат со зеленилоhttp://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=2356&mid=24&tabId=1&tabindex=0


Edited by Cloverstack - 04-Feb-2009 at 23:36
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 05-Feb-2009 at 00:02

е ова е добра вест, пак вишни дрва но малку и пошироки 

Fraxinus excelsior / Fhuinseog (European ash)

Growing information at a glance.
deciduous (sheds and renews leaves annually)
Fast-growing
Expected height: 25m / Expected spread: 20m over 50 years
Grow in full sun or partial shade
Tolerant of most soils but prefers a moist, deep, rich soil.
Flowers Dark-purple in Summer, with Green fruit in Autumn
Mainly pest and disease-free.

...

Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 05-Feb-2009 at 09:55
а кога ќе се гради јужен булевар - пак сеча!!!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 06-Feb-2009 at 17:41

Се обновува рустик-павилјонот во паркот во Сарај

Екипи на Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ деновиве почнаа со реконструкција на зеленилото во Спортско рекреативниот центар „Сарај“.Од „Паркови“ велат дека паркот е познат како рустик-павилјон, стар околу петнаесетина години и од безбедносни причини не бил во употреба за граѓаните од овој дел од градот. Поради тоа, екипите од Секторот за вонградско зеленило, почнале со садење дрва, реновирање на павилјонот, кроење на дрвцата и грмушките и собирање на паднатите лисја.

Од претпријатието најавуваат дека во периодот што следи нивните екипи ќе имаат акција за сеча на борови на површина на 12 хектари на месноста Бел Камен на Водно и ќе постават триесетина канти за отпадоци на пофреквентните места на потегот од Средно Водно до детското одмаралиште.


http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=283C2FDDAF9FC74EBD88FD3C9F235557
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 19-Feb-2009 at 18:31
„ПАРКОВИ И ЗЕЛЕНИЛО“ НАЈАВУВА
Висечки жардиниери на плоштадот

Градските власти во годишната програма за одржување на јавното зеленило ќе се грижат за приближно 50 милиони квадратни метри површина. Во нив е вклучено градското и булеварското зеленило, првиот и вториот дел од градскиот парк и паркчето Опатија, „Жена-борец“, парк-шумата Водно, Гази Баба, езерото Треска, спортско-рекреативниот центар „Сарај“. Во првиот дел на Градски парк годинава треба да се постави ограда и да се обнови зеленилото од фонтаната „Лотус“ до „Езерце“. Во вториот дел ќе се реконструира зеленилото со планот кој треба да се реализира до 2011 година. Се предвидува обнова и на зеленилото на потегот кај клучката „детелина“ и да се пополнат дрворедните садници на магистралните улици. Годинава екипите на „Паркови и зеленило“ ќе продолжат и со сечата на тополите. Планирано е да се исечат илјада стебла поради нивната старост. Првпат се предвидува одржување на зеленилото на два локалитети - кањонот Матка и Зоолошката градина. Исто така се најавуваат нови содржини, како висечки жардиниери на канделабрите на плоштадот Македонија и изработка на цветен грб и знамиња. Активностите ќе се финансираат со средствата кои се изделуваат од сметката за вода во износ од 17,5 проценти. Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ е задолжено за машинско и рачно косење, полевање на тревниците, кроење на дрвјата и грмушките и други активности поврзани со уредувањето на зелениот простор. Во план е да се довршат средишните жардиниери на булеварите Кочо Рацин, потегот од мостот кај Народна банка до „Зелен пазар“, на Христијан Тодоровски-Карпош и Крсте Петков-Мисирков и да се постават нови на булеварите Кузман Јосифовски-Питу, Јане Сандански, Октомвриска револуција, на потегот од „Алумина“ до Момин Поток, булеварот Србија и на Партизански одреди од „Симпо“ до мостот „Обединети нации“.
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=1628&ArticleID=108048
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 22-Feb-2009 at 20:02

Парк "Невена Георгиева Дуња" веднаш до истоименото училиште во Кисела Вода...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 01-Apr-2009 at 23:50

Цути бетонот,зеленилото чека некоја нова пролет

Многу станбени и градежни објекти денес го спречуваат природното струење на воздухот низ градот, кои го блокираат правецот на ветерот од реката, велат во ЈП „Паркови и зеленило“


Во Скопје има околу 8,3 квадратни метри зелена површина на жител, што не е ни приближно до потребните 25

Поради неконтролираната изградба и пренаселеноста, во Скопје има дури четирипати помалку зеленило од потребното, тврдат експерти за хортикултура од Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“. Тие објаснуваат дека ако Скопје има повеќе од 600 илјади постојани жители и уште неколку илјади за време на викендите или повремени, според нивните пресметки градот би требало да има најмалку 15.000.000 квадратни метри зеленило, а во моментов располага само со 4.000.000 квадратни метри градско зеленило. Од „Паркови и зеленило“ велат дека во тие четири милиони квадратни метри не влегува зеленилото во приватните дворови, институциите и фирмите и неуредените зелени површини, што според нивна процена не може да биде повеќе од 1.000.000 квадратни метри.

- Според сите пресметки, земајќи го предвид и зеленилото што не го одржуваме, во Скопје, на глава на жител има околу 8,3 квадратни метри зелена површина што секако не е ни приближно до потребните 25 квадратни метри. За Скопје во 1974 година, при изготвување на ГУП земајќи ги предвид сите фактори, утврдено е дека се потребни 25 квадратни метри зеленило на глава на жител, што се покажа како недостижна бројка. Треба да се напомене и дека во 1974 година кога се правени процените во Скопје немало толку многу возила и загадување, ниту толку многу станбени и градежни објекти кои денес го попречуваат природното струење на воздухот низ градот како што е случајот со населбите Капиштец, Порта Влае, како и градбите покрај реката Вардар кои го блокираат правецот на ветерот од реката. При денешни услови бројот на неопходно зеленило би бил и поголем ако се направи повторна анализа, која, за жал, досега повторно никој не ја направил, велат одговорните во ова јавно претпријатие.

ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ КРЕВААТ РАМЕНА

Виолета Аларова, градоначалничка на Општината Центар, во која има експанзија од повеќекатни новоградби, вели оти е немоќна да го спречи градењето наспроти зелените површини и додава дека токму на тоа не се внимава во нејзината општина.

- Навистина не ми се допаѓа кога при подготовка на детаљните урбанистички планови не се води повеќе сметка за зелените површини. Но, за жал, градоначалниците немаат големо влијание при подготовката на тие планови, вели Аларова.И одговорните од Општината Кисела Вода велат дека во поново време немаат некој правилник или урнек по кој треба да се придржуваат кога е во прашање зеленилото на квадратен метар по жител.Тони Чуповски од одделението за односи со јавност во општината Кисела Вода вели знаејќи дека се' помалку зеленило останува за граѓаните тие решиле при изградбата на новата населба Расадник, токму на тоа да внимаваат.

- Во Расадник, каде што има многу новоградби, градоначалникот инсистираше да има паркови и зеленило многу повеќе од другите делови на општината. Така и во ДУП за тој дел од општината предвидени се неколку илјади квадратни метри само паркови и зеленило, изјави Чуповски. Но, од ЈП „Паркови и зеленило“ велат дека при утврдување на нормите за зеленило по глава жител во некој град, се врши аналитичка процена на повеќе фактори како што се: број сончеви денови, максимални и минимални температури, загадување, ружа на ветрови, јачина на ветровите, правец и период на дување, отвореност кон планински масиви, близина на планински комплекси , педологија, подземни води, постоење на река или реки во градот, состав на почвата, инсолација, просечни температури и др. фактори. А од таму додаваат дека при изработка на ДУП - овите речиси и не се обрнува внимание на сите потребни параметри.

ЗЕЛЕНИЛО БЕЗ ЛИЦЕНЦА

- За секој град е различна процената од потребата од зеленило на глава на жител. Како посебен и основен проблем е тоа што не постои закон за зеленило со кој би се регулирале сите аспекти на зеленилото и со кој би се третирала дејноста во целина и поединечно, од различни аспекти, би се дефинирало финансирањето, би се утврдила стандардизација, правилници и нормативи на потребно зеленило што денес ги немаме не само за Скопје туку и за цела земја, Затоа, „Паркови и зеленило“ на разни начини се обидува да го иницира донесувањето посебен закон за зеленило. Со Стопанската комора на Македонија ја изработивме работна верзија на законот за зеленило, но работите никако да се помрднат од место и покрај тоа што од Владата се дадени многу предлози и работни материјали. Проблематиката со која ние се занимаваме се допира со други закони, (за комунален отпад, комунални претпријатија, јавни претпријатија, шуми, чистота, закони за град Скопје, просторно и урбанистичко планирање, градба, заштита на природата, за вода, заштита на природни реткости и други закони,) затоа е неопходна потребата од посебен закон за зеленило, велат во „Паркови и зеленило“.Оттаму сметаат дека е неопходно издавањето лиценци за проектирање, изведување и одржување на зеленилото, затоа што денес во земјава многумина ја злоупотребувале нивната дејност.

- Во светот без соодветна лиценца никој не смее да прави планирање, развој, проектирање, реализирање, подигање и одржување на зеленилото. Во претпријатието постојат обучени експерти кои би можеле да ја добијат лиценцата, но нема соодветна регулатива ниту, пак, регуларен орган или тело кој би ја издавал оваа лиценца. Нема ниту дефинирани критериуми за нејзино добивање. Во ЈП „Паркови и зеленило“ имаме лице што има меѓународна лиценца како експерт на Обединетите нации, запишан во меѓународните книги за просторно планирање, но кај нас нема кој да му издаде лиценца - велат во Одделението за односи со јавност и додаваат дека со законот за зеленило ќе се овозможи ред за зеленилото и повеќе чист воздух за граѓаните.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=BD61546C8B9B0A4E9AEF864EDB4634F5

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 07-Apr-2009 at 04:26
Зелено катче на улица Македонија


Паркот пред Домот на Армијата, до спомен-домот на Мајка Тереза доби нов лик. Тој е интересно хортикултурно уреден, па скопјани повеќе нема да седат на искршените клупи и во мрак. Општина Центар го уреди паркчето, кое е со површина од 1000 метри квадратни. Посеана е нова трева, а извадени се малите жардиниери кои се украсени со ниски зимзелени садници. Исто така, во паркот се засадени елки и борчиња, а заменета е и старата дотраена инсталација со нова и поставени се 12 нови светилки, 12 нови клупи за седење и 10 нови корпи за отпадоци со пепелници. Општина Центар деновиве ќе поставуви и нови жардиниери, кои ќе бидат со ниски тревни садници.

http://vecer.com.mk/?ItemID=E2FD5DF11BAFF448A645243671E84F83
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 11-May-2009 at 22:34
Кејот на Вардар ќе се коси модерно


Општина Карпош деновиве ја презентираше најновата опрема, механизација за косење на трева составена од трактор косилка, неколку поголеми и помали футури косилки, моторни косилки, и две рачни косилки со конец наменети за недостапни површини, околу дрвја и големи косини. Инвестецијата вредна околу 8 илјади евра во новата опема е од сопствени буџетски средства на општината наменети за одржување и обновување на механизацијата за одржување на зеленилото во општината.

Надлежните од општината велат дека со помош на новата современа механизација за одржување на зеленилото, во наредните денови ќе се отпочне голема акција за чистење на кејот на Вардар, каде за прв пат, ќе се промовира трактор косилката наменета за поголеми рамни тревни површини.

Инаку, осовременувањето на механизацијата за одржување на зеленилото во Општина Карпош не е сторено години наназад, односно од 2003 година. Од минатото па се до некое време во општината се уште се употребуваа застарените косилки, кои граѓаните на Карпош ги нервираа поради бучноста која тие ја создаваа при нивната работа.

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=78015522D695C1409C5840C3F8DAEA36
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 11-May-2009 at 22:36
......механизација за косење на трева составена од трактор косилка, неколку поголеми и помали футури косилки, моторни косилки, и две рачни косилки со конец наменети за недостапни површини, околу дрвја и големи косини.......

Кажи Комбајн......
Back to Top
MKballer View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Nov-2007
Location: Detroit
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote MKballer Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 12-May-2009 at 20:50
ejjjj ^ istiot traktor go imam doma za kosenje treva...mnogu jak e motorotCheers
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 39>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.