build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зеленило

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3132333435 39>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #641 Posted: 22-Sep-2015 at 15:25

а гетото позади?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
СК View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Feb-2014
Location: СКопје
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote СК Quote  Post ReplyReply #642 Posted: 23-Sep-2015 at 14:58
никад не сватив шо ви е толку фркава со палмиве....
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #643 Posted: 23-Sep-2015 at 17:18
Originally posted by СК

никад не сватив шо ви е толку фркава со палмиве....
никогаш не сум имал ништо против палми, ама имам против тоа една институција што треба да е крајно сериозна и професионална, се занимава со задњи глупости...
едноставно од сите работи што треба да се завршат во градов, „недостатокот“ на палми беше приоритет број еден... не знам како може толку луѓе да се рамнодушни и ноншалант во врска со ова... не палмиве конкретно, туку начинот на понашање, кое личи како на некој главна занимација во животот му е да не дупчи во здрав мозок...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3852
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #644 Posted: 23-Sep-2015 at 19:10
Originally posted by zabegan


а гетото позади?

Хахаха абе до некаде многу интересна дража имаме.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1558
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #645 Posted: 31-Oct-2015 at 16:08
Палмите во 11 Октомври
20151019_172704_Richtone(HDR) by staro.skopje, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #646 Posted: 11-Dec-2015 at 22:41
Drvoto da go secese grad Skopje ke se soberese cela bagra "nezavisni" novinari i NVO-a (parkobrani, drvobrani, plosadi slobodna Makedonija i ostanati a bidejki ovaa drvo e od osobeno znacenje za studentite verojatno i studenskiot plenum ke se pridruzese) no vaka bidejki drvoto go sece opstina centar nema nikoj da se javi.
   


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #647 Posted: 12-Dec-2015 at 02:50
едно дрво... на локација која и онака ќе отиде у мајчину со новиот план, кој го подготвуваше, погоди кој... ама поинтересно е да се зафркаваме кој кај сече дрва?
како да е исто да уништиш парк, дрворед, и да исечеш дрво кое и онака кад тад ќе го срамнат со земја...
муабетот никогаш не бил за самите дрва
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
skoz13 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote skoz13 Quote  Post ReplyReply #648 Posted: 12-Dec-2015 at 08:52
Originally posted by kultuzin

Drvoto da go secese grad Skopje ke se soberese cela bagra "nezavisni" novinari i NVO-a (parkobrani, drvobrani, plosadi slobodna Makedonija i ostanati a bidejki ovaa drvo e od osobeno znacenje za studentite verojatno i studenskiot plenum ke se pridruzese) no vaka bidejki drvoto go sece opstina centar nema nikoj da se javi.
   Ти вреди муабетов !!!
А. вака успат да прашам денес нема магла,загадување, а... ?
И сега Скопје во котлина, а нема магла ?
Што е причината ?
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #649 Posted: 12-Dec-2015 at 12:38
Originally posted by zabegan

едно дрво... на локација која и онака ќе отиде у мајчину со новиот план, кој го подготвуваше, погоди кој... ама поинтересно е да се зафркаваме кој кај сече дрва?
како да е исто да уништиш парк, дрворед, и да исечеш дрво кое и онака кад тад ќе го срамнат со земја...
муабетот никогаш не бил за самите дрва


Не зборувам за дрвото туку за двојните аршини и лицемерието.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12526
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #650 Posted: 12-Dec-2015 at 13:01
Originally posted by kultuzin

Drvoto da go secese grad Skopje ke se soberese cela bagra "nezavisni" novinari i NVO-a (parkobrani, drvobrani, plosadi slobodna Makedonija i ostanati a bidejki ovaa drvo e od osobeno znacenje za studentite verojatno i studenskiot plenum ke se pridruzese) no vaka bidejki drvoto go sece opstina centar nema nikoj da se javi.


Што ќе се прави тука? Зграда или нешто друго? Инаку, ова е добра локација, до паркингот спроти хотел Холидеј Ин.

Патем, го премолчуваш сечењето 47 дрвја во дворот на универзитетскиот кампус за новите „барокни“ згради на ФИНКИ и Факултетот за физичка култура.Edited by Џоле - 12-Dec-2015 at 13:03
За сè има вторпат
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #651 Posted: 12-Dec-2015 at 13:04
Просто сум шокиран од фактот дека сеуште никој не падна во несвест, никој не колабираше, никој не доби срцев удар или излив на мозок, заради 47-те исечени ЗЛАТНИ ДРВА пред Уким. Ама кај и да е ке почне лудилото на форумов.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3852
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #652 Posted: 12-Dec-2015 at 13:12
А знаеш ти какво дрво ќе се сечи пред владата на РМ? За тоа веќе ќе се радува цела држава.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1558
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #653 Posted: 12-Dec-2015 at 13:27
Originally posted by King

Просто сум шокиран од фактот дека сеуште никој не падна во несвест, никој не колабираше, никој не доби срцев удар или излив на мозок, заради 47-те исечени ЗЛАТНИ ДРВА пред Уким. Ама кај и да е ке почне лудилото на форумов.

Ама многумина добија рак на белите дробови
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #654 Posted: 12-Dec-2015 at 15:52
еј култузин, жив ли си.. се загрижив да не умре од срам по последната бламажа.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 588
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #655 Posted: 12-Dec-2015 at 16:10
А најјако е дека денес цела држава одработува за Денот на дрвото... Патем, впечатливи се и термините во денот, кога е сечено тоа едно труло дрво, наспроти уништувањето на паркот во кампусот.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #656 Posted: 12-Dec-2015 at 16:25
Originally posted by kultuzin

Originally posted by zabegan

едно дрво... на локација која и онака ќе отиде у мајчину со новиот план, кој го подготвуваше, погоди кој... ама поинтересно е да се зафркаваме кој кај сече дрва?
како да е исто да уништиш парк, дрворед, и да исечеш дрво кое и онака кад тад ќе го срамнат со земја...
муабетот никогаш не бил за самите дрва


Не зборувам за дрвото туку за двојните аршини и лицемерието.
не се труди, бараш двојни аршини таму кај што нема, некои работи не се ставаат на исто рамниште, не можеш да споредуваш уништување на функционални и утврденаи паркови и општо пешачки површини, со сечата на едно единствено дрво, и тоа на локација која секогаш била предвидена за изградба на нешто
нема протест токму поради тоа што се работи за едно дрво

се согласувам дека протестите некогаш навлегуваат во претеризам со што се крева галама и за оправдана сеча и ете баш вакви случаи на едно дрво, ама не мора сега да развиваме такви патетики со тоа што ќе бараме влакно во јајцето, за да оправдаме јајце со фризура
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #657 Posted: 12-Dec-2015 at 16:40
Originally posted by zabegan

Originally posted by kultuzin

Originally posted by zabegan

едно дрво... на локација која и онака ќе отиде у мајчину со новиот план, кој го подготвуваше, погоди кој... ама поинтересно е да се зафркаваме кој кај сече дрва?
како да е исто да уништиш парк, дрворед, и да исечеш дрво кое и онака кад тад ќе го срамнат со земја...
муабетот никогаш не бил за самите дрва


Не зборувам за дрвото туку за двојните аршини и лицемерието.
не се труди, бараш двојни аршини таму кај што нема, некои работи не се ставаат на исто рамниште, не можеш да споредуваш уништување на функционални и утврденаи паркови и општо пешачки површини, со сечата на едно единствено дрво, и тоа на локација која секогаш била предвидена за изградба на нешто
нема протест токму поради тоа што се работи за едно дрво

се согласувам дека протестите некогаш навлегуваат во претеризам со што се крева галама и за оправдана сеча и ете баш вакви случаи на едно дрво, ама не мора сега да развиваме такви патетики со тоа што ќе бараме влакно во јајцето, за да оправдаме јајце со фризура

Ха ха ха, за две дрва пред Пелистер, за само две дрва, овде имаше револуција, дури и барања за протести, имаше предлози за самозапалување заради двете дрва, а сега: *не можеш да споредуваш уништување на функционални и утврденаи паркови и општо пешачки површини, со сечата на едно единствено дрво*, целосно се согласувам дека едно дрво не е ни приближно две дрва, посебно ако едното дрво го сече Жерновски, само шума пресечена од Жерновски може да се спореди со две исечени дрва од оваа забегана, криминална и ненародна власт.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #658 Posted: 12-Dec-2015 at 16:42
Originally posted by Staro Skopje

Originally posted by King

Просто сум шокиран од фактот дека сеуште никој не падна во несвест, никој не колабираше, никој не доби срцев удар или излив на мозок, заради 47-те исечени ЗЛАТНИ ДРВА пред Уким. Ама кај и да е ке почне лудилото на форумов.

Ама многумина добија рак на белите дробови

Конечно почна лудилото, заради 47-те исечени ЗЛАТНИ ДРВА пред Уким, многумина добија рак на белите дробови.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #659 Posted: 12-Dec-2015 at 16:57
Originally posted by King

Originally posted by zabegan

Originally posted by kultuzin

Originally posted by zabegan

едно дрво... на локација која и онака ќе отиде у мајчину со новиот план, кој го подготвуваше, погоди кој... ама поинтересно е да се зафркаваме кој кај сече дрва?
како да е исто да уништиш парк, дрворед, и да исечеш дрво кое и онака кад тад ќе го срамнат со земја...
муабетот никогаш не бил за самите дрва


Не зборувам за дрвото туку за двојните аршини и лицемерието.
не се труди, бараш двојни аршини таму кај што нема, некои работи не се ставаат на исто рамниште, не можеш да споредуваш уништување на функционални и утврденаи паркови и општо пешачки површини, со сечата на едно единствено дрво, и тоа на локација која секогаш била предвидена за изградба на нешто
нема протест токму поради тоа што се работи за едно дрво

се согласувам дека протестите некогаш навлегуваат во претеризам со што се крева галама и за оправдана сеча и ете баш вакви случаи на едно дрво, ама не мора сега да развиваме такви патетики со тоа што ќе бараме влакно во јајцето, за да оправдаме јајце со фризура

Ха ха ха, за две дрва пред Пелистер, за само две дрва, овде имаше револуција, дури и барања за протести, имаше предлози за самозапалување заради двете дрва, а сега: *не можеш да споредуваш уништување на функционални и утврденаи паркови и општо пешачки површини, со сечата на едно единствено дрво*, целосно се согласувам дека едно дрво не е ни приближно две дрва, посебно ако едното дрво го сече Жерновски, само шума пресечена од Жерновски може да се спореди со две исечени дрва од оваа забегана, криминална и ненародна власт.
абе другар, за разлика од тебе, мене не ми е битно дали сече дрва Жерновски, Груевски или некој трет, битно е зошто се сече, каде се сече, и колку дрва се сечат и што се прави со тој простор... кај Пелистер дрвата се исеко за да се премести споменик таму... споменик бре човече...
не реков дека оправдувам било каков протест или тужам било каква сеча на дрва, зборам конкретно за дрвото што го постира kultuzin
упорно браните една страна и наоѓате начини да ја плукате другата и иронично си ја ишкате мувата од капата обвинувајќи ги сите околу вас како биле пристрасни

мене лично на пример, побитно ми е каков објект ќе никне на конкретната локација во однина... тебе што ти е битно тука? дека на територија на Жерновски сече се разбира... да беше негде уџум гајле ќе ти беше... ја барем ја имам истата доктрина на размислување за се, според дадена ситуација
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #660 Posted: 12-Dec-2015 at 17:05
Мој совет ти е да не одиш по туѓите чекори, бидејќи нема да оставиш трага зад себе.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3132333435 39>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.764 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.