build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Зеленило
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зеленило

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 404142
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12579
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #821 Posted: 01-Jul-2021 at 07:11
Исушени дел од дрвјата со имиња на деца во паркот „Авионче“До овој момент до Град Скопје се пристигнати 414 пријави, од кој околу 390 се реализирани, а за преостанатите се чека изработката и поставувањето на плочките.

Растењето на детето заедно со дрвото кое е засадено во чест на неговото раѓање од градските власти, идеја која се реализира во рамките на проектот „Дрво за секое дете“, веднаш по најавата за нејзина реализација, од многумина беше дочекана со одобрување. Родителите на новороденчињата од 2019 година па сè досега, имаат можност да аплицираат до Град Скопје за да се засади дрво во чест на раѓањето на новиот член на семејството но и нов жител на Град Скопје. Идејата беше, секое дрво да „носи“ плочка со името на детето, а за новата садница да се грижат и надлежните, но и родителите.

Сепак, за жал, на терен состојбата е многу поразлична. На многу локации во Скопје каде што има засадено дрвја со плочки со име и презиме на новороденчиња стојат исушени подолг временски период и не се заменуваат со нови садници.

Таков пример на исушени дрвја со плочки со имиња на новороденчиња има во паркот „Авионче“ во Ново Лисиче. Дел од дрвјата на дрворедот засаден во чест на новите жители на главниот град е исушен, што дава неубава слика и го нагрдува изгледот на една од најпосетуваните зелени површини во Општина Аеродром, која важи за главно збиралиште на најразлични генерации во овој дел од Скопје.

– Редовно го посетувам паркчето и можам да заклучам дека не се води доволно грижа за засадените дрвја. Има најмалку десетина дрвца кои се целосно исушени а има и такви кои започнале да се сушат. Институциите мораат да реагираат. Доколку не можат да се спасат овие дрвја, тогаш нека насадат нови со истите плочки со имињата на децата. Сите треба да знаеме дека секое дрво во Скопје, кој е загаден град, е и повеќе од важно – сведочи жителка на Ново Лисиче.

Од Град Скопје пак велат дека од почетокот на акцијата „Дрво за секое дете“ па сѐ до денес, постои голема заинтересираност кај новите родители за да се вклучат во оваа акција за раззеленување на Скопје.

– Градот Скопје во 2019 година започна со реализација на проектот „Дрво за секое дете“, со кој се овозможува на нашите сограѓани да засадат дрво во чест на раѓањето на нивното бебе, на некој од градските дрвореди, паркови или скверови, а на самото дрво ќе има плочка каде што ќе го пишува името на детето и датумот на раѓање. Поради пандемијата со коронавирусот проектот подолг период беше ставен во мирување, а со наредната акција за засадување истиот ќе продолжи. – информираат од Град Скопје.

Според нив, целта на проектот е да се овозможи децата да растат истовремено со дрвјата и да можат да го следат растот на своето дрво.

– Со тоа, на симболичен начин сакаме да создадеме врска меѓу градот и неговите сегашни и идни граѓани. Овој проект се реализира фазно и досега се засадени и поставени плочки на поголем број локации, како што се на кејот на реката Вардар, зад Воениот стадион во Градскиот парк, како и новиот дрворед во должина на булеварот „8 Септември“. Самиот проект немаше големи финансиски импликации, бидејќи се спроведуваше во рамки на стандардните акции за садење на дрвја, а единствен трошок беа изработката на плочките кои се поставуваат на дрвјата – заклучуваат градските власти.

Како што информираат оттаму, до овој момент до Град Скопје се пристигнати 414 пријави, од кој околу 390 се реализирани, а за преостанатите се чека изработката и поставувањето на плочките.

https://www.slobodenpecat.mk/isusheni-del-od-drvjata-so-imina-na-decza-vo-parkot-avionche/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12579
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #822 Posted: 24-Jul-2021 at 10:29
ФОТО) Дрво падна и оштети возило во Центар

Во Општина Центар падна дрво и оштети возило.

Градоначалникот Саша Богдановиќ информира дека службите го отстраниле дрвото.

„Вчера, во непосредна близина на влезот на ООУ „Коле Неделковски“, падна уште едно дрво. При извршениот првичен увид, дрвото е паднато поради исушените корени, исто како дрвото кое падна пред некој ден на улицата Орце Николов. Екипи на ЈП Паркови и Зеленило и службите од Општина Центар го отстранија паднатото дрво кое оштети едно возило. Дрвото, како што се гледа на сликите, има зелени лисја, здраво стебло, но нарушен коренов систем поради кој што може да падне и без посилен ветер“, наведува Богдановиќ.

https://faktor.mk/foto-drvo-padna-i-oshteti-vozilo-vo-centar
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5307
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #823 Posted: 24-Jul-2021 at 11:11

Шо мајка барала колата паркирана на тротоар?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1516
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #824 Posted: 24-Jul-2021 at 12:02
Јас да сум политичар во ова неблагодарно општество, нема да чепнам ниедно старо дрво. Нека паѓаат, ама штета по кариера не си правам. А овој што бил паркиран надвор од паркинг место, не треба да добие оштета. Така да градот е на чисто, општината чиста, порталите кликови, сите задоволни. Тоа што луѓе може да настрадаат од овие стари дрва, тоа никого не го интересира. Сакате хистерија, изволте гледајте.

Edited by user8642 - 24-Jul-2021 at 12:03
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12579
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #825 Posted: 24-Jul-2021 at 14:09
Градот е преполн со стари,високи суви дрва кои очигледно само се маркирани и со години чекаат да им дојде ред а ете многу од нив и паѓаат.На многу прометни раскрсници и тротоари има вакви случаи но никој ништо не превзема.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12579
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #826 Posted: 30-Jul-2021 at 09:31
Ново засадените дрвца во Мичурин,ги оставија без вода а и воопшто овој дел поред Трета македонска е тотално запуштен

https://www.facebook.com/groups/192261398109214

Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 77
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #827 Posted: 30-Jul-2021 at 09:56
Пепел е зеленилото во и околу Мичурин! И паркон што го направија на почетокот на Мичурин пред неполна година (и сто пати се сликаа со него од властите) спроти амбулантата во Пролет, под железничкиот надвозник, пропаѓа од неодржување, а згора на тоа, околината е претворена во див пазар за зеленчук и овошје од паркирани камиони...генерално, бул. Трета Македонска бригада е можеби најзапуштен булевар во градов: опасни раскрсници без семафори, спроти бензиската на Окта преопасен кратер наместо средишна жардињера, насекаде песок, земја, неасфалтирани приоди и странични паркинзи, пеплосана трева и дрвца, ѓубре (кое не се собира со недели)...беда, на само 1 км од најстрогиот центар на една супер прометна сообраќајница во густо населена зона!

Edited by antigona - 30-Jul-2021 at 10:08
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12579
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #828 Posted: 30-Jul-2021 at 13:43
ВО ТЕТОВО ИСКРШЕНИ ДЕСЕТИНА ДРВЦА КОИ НЕОДАМНА БЕА ЗАСАДЕНИЗасега непознати сторители вчера искршиле десетина млади дрвца на улицата кај градскиот стадион. Дрвцата неодамна беа засадени кога се реновираше оваа улица. Од Општина Тетово посочуваат дека ова не е првпат да се оштетува зеленилото засадено по тетовските улици.

„Оштетени се десетина дрвца кај градскиот стадион, а причините ги знае само сторителот, за кој кога ќе се открие, ќе бидат преземени соодветни дејства. Ова не е првпат да се случи вакво нешто. Неодамна беше оштетена урбаната опрема околу едно средно училиште, а оштетувања на зеленилото и опремата имаше и на шеталиштето кон месноста Бањиче и во Жена паркот. Она што ни преостанува е да апелираме да се чува она што е направено во интерес на граѓаните. Исто така, ги замолуваме граѓаните кои се очевидци на ова уништување веднаш да пријават за да можеме брзо да реагираме“, соопштуваат од канцеларијата за односи со јавност на Општина Тетово.

Тетово некогаш важеше за зелена оаза и град со најмногу дрвја, но со брзата урбанизација, уште побрзо исчезнуваше градското зеленило.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/vo-tetovo-iskrsheni-desetina-drvtsa-koi-neodamna-bea-zasadeni/
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5307
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #829 Posted: 30-Jul-2021 at 13:57
И после биле против федерализација и кантонизација. Нека си го земат и нека си го носат.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12579
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #830 Posted: 30-Jul-2021 at 14:01
Originally posted by antigona

Пепел е зеленилото во и околу Мичурин! И паркон што го направија на почетокот на Мичурин пред неполна година (и сто пати се сликаа со него од властите) спроти амбулантата во Пролет, под железничкиот надвозник, пропаѓа од неодржување, а згора на тоа, околината е претворена во див пазар за зеленчук и овошје од паркирани камиони...генерално, бул. Трета Македонска бригада е можеби најзапуштен булевар во градов: опасни раскрсници без семафори, спроти бензиската на Окта преопасен кратер наместо средишна жардињера, насекаде песок, земја, неасфалтирани приоди и странични паркинзи, пеплосана трева и дрвца, ѓубре (кое не се собира со недели)...беда, на само 1 км од најстрогиот центар на една супер прометна сообраќајница во густо населена зона!


Мичурин е тотално забатален,со децении се нема изградено систем за наводнување,околу новата црква се е пепел и руина,ѓубре насобрано со недели,диви паркинзи и изгазени тревници на секој чекор.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12579
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #831 Posted: 12-Aug-2021 at 17:32
Аеродром пожолте: Лесно е да се засади – тешко е да се одржува

Вакви се сликите од Општина Аеродром во Скопје, иако на повеќе места се поставени системи капка по капка или прскалки. Всушност тие се и единствените зелени површини во општината. Зелено е и околу некои згради каде постари лица, пензионери наводнуваат со свои црева долги и по 50-тина метри.

Ќе ви признаат и дека прават малку „криминал“. Се трудат да наводнуваат наутро од 8 до 11 часот, кога во хидрантите има техничка вода, но наводнуваат и во вечерните часови од вода која се користи за тоалетите во зградите, која пак не смее да се користи за наводнување. Сепак, на овие горештини, тоа носи поголемо добро за сите, овозможува да преживеат тревниците меѓу зградите, кои во вечерните часови пак, ги разладуваат граѓаните кои седат на клупите.

Во општината има многу зелени површини, некои помали некои поголеми. Најновите паркови изградени на „Бојмија“, на улица „Методија Шаторов-Шарло“ и неколку други локации изгледаат добро и здраво, но веќе во паркот „Нирнберг“ се забележуваат првите загуби. Имено, таму беше засаден лавиринт од 1.200 садници, кој за само неколку месеци се исуши. Спроти него, беа засадени високи зимзелени дрвја од кои неколку се веќе исушени.

Малите парковски решенија пред влезовите на зградите се своја приказна. Одамна на нив не никнала ни тревка, а камо ли да личи на одржувано зелено парче земја. Особено тоа е забележително околу ТЦ „Скопјанка“, но и на други места низ општината.

Од Општина Аеродром, за „Независен весник“ велат дека се свесни за подисушениот лавиринт во паркот „Нирнберг“ во Ново Лисиче. Викнале луѓе кои се разбираат во градинарство и им кажале дека растенијата од лавиринтот добивале повеќе вода од потребното, па скапале од корен.

Признаваат и дека од 1.200 нови садници кои беа насадени низ целата населба, 200 не успеале и треба да се заменат со нови.

Дополнително, велат, суша е секаде, а имаат обврска да штедат вода во летните месеци и заради тоа не може зелените површини во овој период да се одржуваат зелени. Потенцираат дека сепак, булеварските жардиниери се зелени, затоа што имаат систем за наводнување.

– За одржување на зеленилото се вработуваат и сезонски работници, кои не се доволно мотивирани работата совесно да ја извршуваат, а нема доволно луѓе, кои пак би ја надледувале нивната работа. Во преговори сме со Гоу грин, невладината организација, кои би ни помогнале да уредиме повеќе тревни површини, а тие луѓе да бидат под нивни надзор, па можеби на тој начин состојбата би се подобрила – велат од Општина Аеродром за „Независен весник“.

Општина Аеродром почна и со раззеленување на поранешните стари фонтани. Односно, затоа што биле стари и амортизирани, полесно и поевтино е да се претворат во градини. Но, сепак останува прашањето како ќе се грижат за нив понатаму? На фотографиите постирани од општината на Фејсбук, направени од дрон, се гледа дека на плоштадот пред пазарчето „Бисер“ само мал дел е фонтанско решение, останатиот поголем дел се зелени жардиниери, кои ни оддалеку не се зелени. Ако се запуштиле тие стари жардиниери, дали има оправданост новото решение, доколку и тоа за неколку месеци се претвори во жолта оаза.

https://nezavisen.mk/aerodrom-pozholte-lesno-e-da-se-zasadi-teshko-e-da-se-odrzhuva/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12579
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #832 Posted: 17-Aug-2021 at 15:43
Не се кастрат гранките на дрвјатаСостојбата не е розова и во другите делови од градот. Скопјани забележуваат, особено оние кои се движат пеш, со велосипед или електричен тротинет дека не можат безбедно да поминат поради надвиснати гранки на пешачки и велопатеки. Некои пак, револтирани сами искршиле надвиснати гранки и ги фрлиле настрана и така стојат со денови.

Интересен феномен што го приметив на велосипедските патеки низ градот е што никој не се замара со гранките од дрвата кои на некои места се спуштаат до 1 метар од земја. Не е можно да се помине без некаква акробација или спуштање од точак/тротинет. Ова кажува дека нема ниедна екипа во градов која е задолжена за редовно одржување на патеките – коментира еден скопјанец.

– За малку главата ќе си ја повредев од надвисната гранка на патеката каде возев со велосипедот. Бидејќи Скопје го крстарам на сите страни, ваков проблем има на повеќе места низ градот. Зарем на надлежните им е тешко да направат обиколка и да ги поткастрат гранките, на некој кој е залетан, на пример со точак или тротинет, може очи да му извадат – вели Стојан Б.

Проблем со надвиснати гранки до нашата редакција пријавија станари од зграда 33 на улицата „Митрополит Теодосија Гологанов“. Велат дека гранките од високите дрвја пред нивната зграда влегуваат во становите, дури се надвиснувале на покривот на петкатната зграда, па им ги уриваат олуците и оневозможуваат пристап на работниците за да ги поправат.

– Пријавивме кај управителот да се направат олуците, ама мајсторите не можат да интервенираат… викаат прво да се исечат гранките, па ќе дојдеме – кажува станарка од зградата.

Од Град Скопје појаснуваат дека екипите на ЈП „Паркови и зеленило“, врз основа на претходно издадени решенија од страна на секторот за комунални работи на Град Скопје, работат на терен за кастрење на гранки.

– Сите граѓани кои имаат потреба за ваква услуга треба да се обратат до Град Скопје, до Секторот за комунални и да поднесат Барање за сечење (корнење, кастрење) на дрва, грмушки и дива ограда – кусо одговорија од Градот.

https://www.vecer.press/вардар-се-дави-во-ѓубре-неуредни-дрвор/


Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #833 Posted: 17-Aug-2021 at 16:40
Се возам со 5ка на работа секое сабајле и звукот од гранките кои трескаат по автобусот ме расонува баш пред постојката каде треба да се симнам. Така да не мора да се кастри ништо.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12579
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #834 Posted: 18-Aug-2021 at 07:14
Уште едно навидум здраво и зелено дрво падна после денешното невреме, овој пат зад паркингот кај Холидеј Ин.
За среќа, нема повредени граѓани, но оштетени се две паркирани возила.https://www.facebook.com/sasha.bogdanovik
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12579
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #835 Posted: 30-Aug-2021 at 13:58
РЕКОНСТРУКЦИЈА НА СТРАНИЧНОТО ЗЕЛЕНИЛО НА БУЛЕВАРОТ ПАРТИЗАНСКИ ОДРЕДИ ВО КАРПОШ

На барање на жителите на Општина Карпош Градот Скопје ќе го обнови зеленилото на булеварот Партизански одреди, на потегот од крстосницата со улицата Московска до крстосницата со улицата Париска.
- Градот Скопје денеска почнува со есенската акција за обновување на зеленилото во нашиот град. Почнуваме овде на булеварот Партизански одреди, на потегот од улицата Московска до улицата Париска, на површина од околу 4.000 квадратни метри. Ова зеленило беше сериозно запуштено, имајќи предвид дека во минатото било само засадено без соодветни системи за одржување. Сега, на оваа површина ставаме целосен систем „капка по капка“ што ќе овозможи развој на вегетацијата и подигнување на стандардите за квалитет на зелените површини, како и одвојување на пешачкиот од велосипедскиот сообраќај – рече на денешната прес-конференција градоначалникот Петре Шилегов.
Тој нагласи дека за Градот Скопје урбаната мобилност, алтернативните начини на движење и зазеленувањето на градот немаат алтернатива.
- Оваа есенска акција за зазеленување ќе се одвива до крајот на ноември. Градот Скопје само оваа година има обновено и подигнато нови над 120.000 квадрати зеленило – рече Шилегов.

https://www.facebook.com/CityofSkopje
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1516
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #836 Posted: 08-Oct-2021 at 18:04
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12579
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #837 Posted: 09-Oct-2021 at 16:35
Originally posted by user8642

https://twitter.com/Z0KIP0KI/status/1446205551575240705МАКСИМАЛНА КАЗНА ЗА ПРЕСЕЧЕНОТО ДРВО ВО КИСЕЛА ВОДА

Инспекторатот на Град Скопје, денеска на општина Кисела Вода и одговорното лице им изрече максимална казна во висина од 1800 евра поради бесправно исечено дрво на булеварот Борис Трајковски. Дрвото е исечено без дозвола и одобрение од Град Скопје.
Заштитата на зеленилото е врвен приоритет во животната средина, а брзата реакција е потврда дека градските инспекциски служби се на висина на задачата и дека неказнивоста во Скопје повеќе нема да се толерира.

https://www.facebook.com/CityofSkopje/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12579
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #838 Posted: 13-Oct-2021 at 11:31
УБ | Паркови и зеленило: Надоместуваме штета од паднати дрвја, но само ако биле маркирани за сечење

Сезоната на дождови проследени со невреме е пред нас. Старите дрвја на територијата на Град Скопје се најранливи па често можеме да прочитаме дека дрво или исушени гранки паднале врз нечиј автомобил при што причинета е материјална штета.

За тоа што треба да се направи во ваков случај разговаравме со Елизабета Ѓеоргиевска, раководител на Одделот за односи со јавност при ЈП Паркови и зеленило.

-Најчесто штом има вакви временски услови со дожд и ветер, нашите екипи работат интензивно на терен. Од петокот наваму постојано расчистуваме и имавме околу 15 интервенции во Центар, Карпош, Аеродром. Стануваше збор за паднати гранки и дрвја, некаде и врз возила. Екипите работеа да се ослободат колозовите, а продолжуваме и денес. Ова е многу честа наша активност, вели Ѓеоргиевска за Утрински брифинг.

Таа информира дека-најголемиот дел од пријавите што секојдневно ги добиваат Паркови и зеленило на нивната интернет страница и по телефон се за сечење и кастрење дрвја, но вели дека граѓаните треба да ја знаат процедурата.

-Во такви ситуации раѓаните ни се обраќаат нам. Но, ние не смееме да постапуваме без решение на Центарот за комунални работи на град Скопје. Ние се грижиме за садниците во јавното градско зеленило, на јавниот простор. Ако дрвото не било обележано за сечење, значи било здраво. Таа ситуација се третира како несреќен случај. Кога Комисијата излегува на терен тогаш тие издаваат решенија и ги обележуваат дрвјата со знак С ако се за сечење и знак А за кастрење, вели Ѓеоргиевска за Утрински брифинг..

Ако се пресече некое дрво Ѓеоргиевска за Утрински брифинг вели дека се сади секоја сезона, а сега во тек е есенското садење. Таа вели дека се сади дупло од она што се сече.

Ѓеоргиевска ги посоветува граѓаните ако падне дрво и предизвика штета кај нивниот автомобил или имот, да повикаат полиција да направи записник и фотографии, па потоа да се обратат во јавното претпријатие Паркови и зеленило кај нивниот осигурителен агент па штетата ќе биде надоместена. Но, штета се надоместува само ако дрвото било маркирано, а не и ако било здраво.

https://www.slobodenpecat.mk/ub-parkovi-i-zelenilo-nadomestuvame-shteta-od-padnati-drvja-no-samo-ako-bile-markirani-za-sechenje/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 404142

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.282 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.