build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Проект Скопје (ОМСИ)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Nemorosus View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Nemorosus Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 09-Jan-2013 at 09:53
Originally posted by Andrej_LJ

Браво, ОМСИ ја открив пред една недела, засега скоро ништо незнам! Сега немам многу време, ќе пишам подетално попосле! Многу е јака ОМСИ, само што линијата 57 зарем не е предолга да се направи? Плус според мене линиите 15 и 5 ако ги направиш, многу повеќе делови на градот ќе опфатиш па полесно ќе биде додавањето на нови линии. За почеток се нафатив за 57 затоа што се возам секојдневно со таа, и ја знам најдобро, а и најмерачка ми е. Понатаму многу нормално дека во план е да има повеќе и повеќе линии
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 09-Jan-2013 at 09:57
Нашите ЛАЗови направени ли се? Бидејќи има многу ЛиАЗи а не сум сретнал ЛАЗ (како што кажав ептен сум нов). Нема да е лошо да поставиш линкови од форуми, бази податоци и инструкции како се инсталираат бидејќи имам проблеми со инсталирање на мапи и возила. 
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Nemorosus View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Nemorosus Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 09-Jan-2013 at 10:01
Originally posted by Andrej_LJ

Нашите ЛАЗови направени ли се? Бидејќи има многу ЛиАЗи а не сум сретнал ЛАЗ (како што кажав ептен сум нов). Нема да е лошо да поставиш линкови од форуми, бази податоци и инструкции како се инсталираат бидејќи имам проблеми со инсталирање на мапи и возила. Па еве ќе ти пишам јас, немора да идеме Third-party.

За автобусите кога симнуваш .zip/rar имаш внатре фолдер најчесто можеби е некогаш крстен Vehicles па внатре има уште еден фолдер Imeto_na_Avtobusot или пак само Imeto_na_Avtobusot е фолдерот. Некогаш често има и Omsi, па Vehicles, па Imeto_na_Avtobusot, значи 3 фолдери, ова се само за полесно да се снајдеш, али прават голема забуна. Тебе ти треба само фолдерот со името на автобусот, и го ставаш тој фолдер внатре во Vehicles. Е сега за да можеш да го возиш на секоја мапа имаш .hof фајлови што означуваат информации за таблата на автобусите (сите мапи имаат различни и на сите автобуси поединечно треба да ставиш). И дур одбираш автобус треба да го одбереш и .hof фајлот, иначе ќе ти покажува на табелата информации од друга мапа и нема да сака да се качуваат луѓето.

За мапите многу е лесно. Има повеќе фолдери често maps, sceneryobjects и splines, овие ги ставаш во OMSI инсталациониот фолдер и само стискаш merge и тоа е тоа ја имаш мапата. Исто така види си .hof фајл и копирај го во сите автобуси, во нивните фолдери

Малце е зафркнато но дава многу голема флексибилност на таблите и информационите системи на автобусите.

Патем еве ви добри страни за симнување на додатоци:
http://omsi.cz
http://omsihu.wordpress.com
http://omsibussimulator.net/

Официјалниот форум:
http://www.omnibussimulator.de/forum/

Edited by Nemorosus - 09-Jan-2013 at 10:02
Back to Top
Nemorosus View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Nemorosus Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 09-Jan-2013 at 10:11
Иначе Лазот е направен, ама не е готов, и не е истата верзија. Од надвор идентична е, ама внатре има кабина заградена, ама дојдов до информации дека ќе има и верзија иста ко нашата.

Еве видео:
https://www.youtube.com/watch?v=ziAmTfTlR6Y

Патем се работи и на Sanos S115
http://rvteam.name/threads/sanos-s115.32/
Back to Top
Nemorosus View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Nemorosus Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 10-Jan-2013 at 12:59
Еве видео, сабајлечки, темно:
http://www.youtube.com/watch?v=7jtOpRhb92s
Back to Top
Nemorosus View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Nemorosus Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 10-Jan-2013 at 16:28
Уште еден апдејт...

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 26-Feb-2013 at 20:29
А ќе видиме ново видео?
Back to Top
Nemorosus View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Nemorosus Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 06-Mar-2013 at 13:15
Originally posted by гитардемон

А ќе видиме ново видео?


Зашто да не ) Само да потсредам малце, и ќе ве изненадам како што доликува
Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 288
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 07-Mar-2013 at 23:05
Супер е ова јас сега прв пат ја отварам оваа тема иако играм омси би се влкучил и многу сакам да правам модели но имам многу малку време....браво и поздрав до сите вас ! 
Back to Top
Nemorosus View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Nemorosus Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 28-Mar-2013 at 20:13
Деновиве бидете подготвени за едно ептен благо и убаво изненадување, баш како што кажав
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 28-Mar-2013 at 21:32
Ајде, чекаме
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Nemorosus View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Nemorosus Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 30-Mar-2013 at 01:09

Се надевам ви се допаѓа... Автобусот го добив, сеа текстурите ги праам (repaint)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 30-Mar-2013 at 15:36


WOW! Прекрасен  

Кој го има изработено моделот? И ај не биди толку скржав, почасти не со повеќе агли  
Back to Top
Nemorosus View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Nemorosus Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 30-Mar-2013 at 15:49
Originally posted by Cloverstack

WOW! Прекрасен   Кој го има изработено моделот? И ај не биди толку скржав, почасти не со повеќе агли  Моделот го има изработено Wheelman (како што се нарекува) или Сергеј, човек од Москва. Он нема да го доврши, ќе продолжи на S200 (зглобната верзија), ама ќе почекаме малце за тоа, така да дур чекаме... И мапата дур ја биде, во пакет ќе иде со автобусов
Back to Top
Nemorosus View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Nemorosus Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 18-Apr-2013 at 06:18
Еве нова фотка од предницата, ја потсредив малце. Останаа уште жмигавците и некои ситници.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 28-Sep-2018 at 01:01

кога веќе е во најава пензионирање на кинезите треба некој да се нафати да ги моделира со време а може и останатата досегашна ЈСП ергела во 3Д да ја склепа

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=373&PID=130457#130457

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 28-Mar-2020 at 09:50
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.174 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.