build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Проект Скопје (ОМСИ)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Nemorosus View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Nemorosus Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Проект Скопје (ОМСИ)
    Posted: 09-Jan-2013 at 02:42
Здраво. Пред некое време започнав проект за еден симулатор за автобуси по име ОМСИ, можеби го знаете, можеби не. Почнав активно да го правам Скопје. За жал map editor-от на OMSI е премногу лош, но по долго време читање на SDK-то дојдов до доволно знаење за да создадам една моја мапа со други објекти и раскрсници, што е премногу тешко за жал

Првин ми текна да побарам на SketchUp за Скопје, и видов доста добри објекти, па го контактирав гитардемон (голем поздрав до него за објектите) на Build, па еве сега решив да споделам и со вас.

Еве неколку слики од проектот што можете да ги видите:

Доколку сакате да помогнете, повелете!
Што мислите за ова?

Патем првично ќе можете да ја возите линијата 57, па понатаму постепено ќе се додаваат повеќе објекти и линии!

Рекорд моментално изгледа вака:


Далеку од довршен, фалат многу згради, но запомнете дека проектот е започнат пред 3 дена отприлика.

Поздрав.
Патем повеќе информации за OMSI тука.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 09-Jan-2013 at 02:59
imam mnogu dobri modeli od klupi, kandelabri, kanti, zardinieri, pa i pavement! otvori go modelov, dzirni!
http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=d94bd1ae31ad4b7d210b3bf1c171ddb2&prevstart=0

ti go pustiv na mail posledniot od objektite kaj risticeva, toj so aptekata na kjos, ama nemam sliki od dukjanite

________

inaku prodzirnite teksturi kako crni ti gi vadi, to ne cini, ke treba po nekoja modifikacija

________

ova kako extra
http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=d94bd1ae31ad4b7d210b3bf1c171ddb2&prevstart=0

________

ako ima premnogu poligoni, zgradite site mozat da bidat bez balkuni i ispaknatini, samo edna ramna slika od zgradata - verodostojno e, em mnogu malku poligoni i dobar frame rate - za tlo ako mozis koristi sliki od katastarot, mnogu pojasni se otkolku od google earth

Edited by гитардемон - 09-Jan-2013 at 03:04
Back to Top
Nemorosus View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Nemorosus Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 09-Jan-2013 at 03:01
Originally posted by гитардемон

imam mnogu dobri modeli od klupi, kandelabri, kanti, zardinieri, pa i pavement! otvori go modelov, dzirni!

http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=d94bd1ae31ad4b7d210b3bf1c171ddb2&prevstart=0

ti go pustiv na mail posledniot od objektite kaj risticeva, toj so aptekata na kjos, ama nemam sliki od dukjanite

inaku prodzirnite teksturi kako crni ti gi vadi, to ne cini, ke treba po nekoja modifikacija

ova kako extra
http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=d94bd1ae31ad4b7d210b3bf1c171ddb2&prevstart=0


Да да, OMSI така работи. Ќе ја ставам позадината што е од објектот, ќе се поправи тоа, сега само ги ставам објектите каде што им е местото! Фала патем.
Back to Top
Nemorosus View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Nemorosus Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 09-Jan-2013 at 03:02
И не добив никаков меил со аптеката
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 09-Jan-2013 at 03:08
ok, tek sega se pratilo!

p.s. i did my fair share (for now), aj snimi edno (mnogu) mnogu kratko video od voznjata ako mozis

plus: ako ima premnogu poligoni, zgradite site mozat da bidat bez balkuni i ispaknatini, da napram samo edna ramna povrsina kako strana na zgradata (tekstura slika od taa strana) - em lifelike e, em mnogu malku poligoni = dobar frame rate - za tlo ako mozis koristi sliki od katastarot, mnogu pojasni se otkolku od google earth
Back to Top
Nemorosus View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Nemorosus Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 09-Jan-2013 at 03:15
Овие се супер, ама на ХОлидеј Ин од што има многу (20.000) нејќе да се конвентира у играта, затоа што има лимит некој (не пишува никаде колку)... Иначе не е проблем, сеа ќе ти пуштам видео! ) Само да снимам
Back to Top
Nemorosus View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Nemorosus Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 09-Jan-2013 at 03:26
http://www.youtube.com/watch?v=YQmcWB-cfvc

Еве )
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 09-Jan-2013 at 03:31
FUCKlN A! Би го играл ова дефинитивно! Ај провери си мејл, ти ја пуштив зградата на ќошот од рекорд, ама во low-poly, дали повеќе така ти одговараат, ај види.

Edited by гитардемон - 09-Jan-2013 at 03:32
Back to Top
Nemorosus View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Nemorosus Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 09-Jan-2013 at 03:34
Ја видов супер е! Само неможе ништо да се направи со ќошот кај аптеката? Патем ќе ги земам и клупите кај Никола Вапцаров обавезно !
Back to Top
Nemorosus View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Nemorosus Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 09-Jan-2013 at 03:37
Edit: Сеа ми стигна друг објект, јас мислев за првиот збориш! Тоа е тоа! )
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 09-Jan-2013 at 03:39
Пробај со цела улица Вапцаров, баш ме занима! Нели има и хидраулични столбчиња и такви ствари таму, ќе ги тргнам ако треба, веројатно ќе излезе добро. Е сега мене ми е цртана за да изледа добро со теренот во Гугл Земја, така што кај тебе бидејќи е рамно може да ја вади како нерамнина, али шибни ја цела компизиција, штета е да не се стави цела улица како целина
Back to Top
Nemorosus View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Nemorosus Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 09-Jan-2013 at 03:41
Originally posted by гитардемон

Пробај со цела улица Вапцаров, баш ме занима! Нели има и хидраулични столбчиња и такви ствари таму, ќе ги тргнам ако треба, веројатно ќе излезе добро. Е сега мене ми е цртана за да изледа добро со теренот во Гугл Земја, така што кај тебе бидејќи е рамно може да ја вади како нерамнина, али шибни ја цела компизиција, штета е да не се стави цела улица како целина


Пробав јас уште одма!
И да, не е рамна кај мене... така да ја тргнав, ама ќе ги вадам деловите (клупите и столбчиња имаше ако не се лажам), а за тоа ќе ставам само пешачки па бетон ќе му залепам во средина! (за островчето)

Edited by Nemorosus - 09-Jan-2013 at 03:41
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 09-Jan-2013 at 04:07
Ќе ја средам улицата и ќе легне супер на теренот, а причината поради која сум толку упорен е бидејќи ми е од омилените нешта кои ги имам нацртано, па би сакал од себични причини да ја вклучиш во целосната своја форма - кога ќе ја приспособам секако

Во меѓувреме ако не користи го целосниот модел само без тло/подлога (во Гугл Земја не примаат модели со нацртана подлога, си сакаат оригиналот од сателит да им е)
http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=d37404e8641651688d18e0d37f1e4c00&ct=mdrm&prevstart=0

____
Што се однесува до low poly моделите, како што гледам аптеката Нарис (плус Краш, плус Жито Леб) во low poly e двојно помала отколку целосната верзија (ја имаш на меил со поправен ќош/агол), па ќе се трудам што и да ти треба во иднина да го стросам за да фаќа што помалку меморија, за помазно да тече играта.

Се надевам ќе имам модел од постојка во скоро време, најверојатно на рекорд, па ќе може да се вметне што е можно побрзо.

Goes without saying дека ќе сакам линк од каде да ја симнам играта - за жал на OSX сум, немам Windows!

Edited by гитардемон - 09-Jan-2013 at 04:09
Back to Top
Nemorosus View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Nemorosus Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 09-Jan-2013 at 04:12
Originally posted by гитардемон

Ќе ја средам улицата и ќе легне супер на теренот, а причината поради која сум толку упорен е бидејќи ми е од омилените нешта кои ги имам нацртано, па би сакал од себични причини да ја вклучиш во целосната своја форма - кога ќе ја приспособам секако

Во меѓувреме ако не користи го целосниот модел само без тло/подлога (во Гугл Земја не примаат модели со нацртана подлога, си сакаат оригиналот од сателит да им е)
http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=d37404e8641651688d18e0d37f1e4c00&ct=mdrm&prevstart=0

____
Што се однесува до low poly моделите, како што гледам аптеката Нарис (плус Краш, плус Жито Леб) во low poly e двојно помала отколку целосната верзија (ја имаш на меил со поправен ќош/агол), па ќе се трудам што и да ти треба во иднина да го стросам за да фаќа што помалку меморија, за помазно да тече играта.

Се надевам ќе имам модел од постојка во скоро време, најверојатно на рекорд, па ќе може да се вметне што е можно побрзо.

Goes without saying дека ќе сакам линк од каде да ја симнам играта - за жал на OSX сум, немам Windows!


Јас имав хакинтош до пред некое време, па преку Parallels пробав, ама не е тоа тоа. Иначе на PirateBay ја имаш, достава до Македонија за оргинал незнам дали има, но ќе се распрашам во брзо време, но за втората верзија кога ќе излезе (подршка ќе има за зглобни автобуси) па да ја купам оргинална сакам.

А иначе ќе ја вметнал цела улица, не е проблем, само што мора да има дрва од играта и лампите мора да се посебни објекти, и ко 3Д, не ко слики

Патем одлична работа со улицата!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 09-Jan-2013 at 04:21
Мислам дека е очигледно дека и јас се возбудив скоро колку и ти, ова е буквално шанса 3д Скопје да заживее, бидејќи некако ми е многу статично во Google Earth, ова му дава сосем нова димензија! Мислам дека ќе има интерес меѓу други фанови на форумот, само сега касно е, спијат.

Ќе биде доста јак делот под транспортниот центар (каде што теренот ќе мора малку да се потсреди), мора да признаеме! Немам нацртано ништо од оградите околу меѓуградската автобуска, и делот на ЈСП, но сето тоа се средува, и ќе изгледа многу добро и јако за играње.
Back to Top
Nemorosus View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Nemorosus Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 09-Jan-2013 at 04:23
Originally posted by гитардемон

Мислам дека е очигледно дека и јас се возбудив скоро колку и ти, ова е буквално шанса 3д Скопје да заживее, бидејќи некако ми е многу статично во Google Earth, ова му дава сосем нова димензија! Мислам дека ќе има интерес меѓу други фанови на форумот, само сега касно е, спијат.

Ќе биде доста јак делот под транспортниот центар (каде што теренот ќе мора малку да се потсреди), мора да признаеме! Немам нацртано ништо од оградите околу меѓуградската автобуска, и делот на ЈСП, но сето тоа се средува, и ќе изгледа многу добро и јако за играње.


Па првиот модел што го внесов беше Транспортниот Центар, дури се вчудив што се конвентира! Ама многу фрејмови идат, ептен сецка И нема да биде така само кај мене, јас имам ептен добра машина за играва, едноставно не е добро оптимизирана, па мора триста чуда да се прават, и многу ми е жал ради тоа...

Иначе еве сега ја правам раскрсницата кај Трговски со семафорите, па следен чекор трите пешачки (кај трговски - жена парк што е, на рекорд главниот, и после има нели уште еден кај Вапцаров кај Мекдоналдс), па уште неколку модификации и го имаме Рекорд
Back to Top
Nemorosus View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Nemorosus Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 09-Jan-2013 at 04:44


Успеав да го внесам и Холидеј Ин! Супер!
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 09-Jan-2013 at 09:45
Јако Продолжете така, имате полна поддршка од мене! Следниов период не сум во СК така што не би можел да помогнам активно, ама ако ве држи сеуште за едно две недели, ќе се вклучам и јас активно со моделирање.

@Nemorosus: можеш ли да ни пуштиш краток водич за кај да ја најдеме играва, како се инсталираат адд-он мапиве и слично? Исто така, ако имаш dropbox, и ако не е преголема мапата, ставај ја таму за да имаш верзионирање, и да може да пристапуваме без поголем напор со препраќање по мејлови и слично.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Nemorosus View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Nemorosus Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 09-Jan-2013 at 09:49
Originally posted by alexgizh

Јако Продолжете така, имате полна поддршка од мене! Следниов период не сум во СК така што не би можел да помогнам активно, ама ако ве држи сеуште за едно две недели, ќе се вклучам и јас активно со моделирање.

@Nemorosus: можеш ли да ни пуштиш краток водич за кај да ја најдеме играва, како се инсталираат адд-он мапиве и слично? Исто така, ако имаш dropbox, и ако не е преголема мапата, ставај ја таму за да имаш верзионирање, и да може да пристапуваме без поголем напор со препраќање по мејлови и слично.


Имам поставено Google Drive, ќе апдејтувам секој понеделник (ако иде сѐ по план) мапата. Патем доколку можеш да ми ги пратиш моделите од SketchUp што ти се забранети за симнување, ми кажа гитардемон за тој јове или како беше...

Иначе играта можеш да ја симнеш од интернет (торент, незнам кои се правилата на сајтот и дали можам да ти ја пратам тука), а модовите се инсталираат ептен лесно, само се додаваат фолдерите во инсталациониот фолдер (на пример во овој случај има 3 фолдери: Sceneryobjects, Splines, maps каде што Sceneryobjects се објектите, Splines се улиците и maps е мапата кај што му кажува на симулаторот што каде да стави). Лесно е, а за правење моментално цела заедница се жали на тоа колку тешко се прават модови Многу е упорно и тешко конвентирањето, и не испаѓа секогаш точно и како што треба.

А да, еве Google Drive:
https://docs.google.com/folder/d/0B6OZUg4wV-sxVlMxbU8ydlhiWlk/edit?pli=1
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 09-Jan-2013 at 09:51
Браво, ОМСИ ја открив пред една недела, засега скоро ништо незнам! Сега немам многу време, ќе пишам подетално попосле! Многу е јака ОМСИ, само што линијата 57 зарем не е предолга да се направи? Плус според мене линиите 15 и 5 ако ги направиш, многу повеќе делови на градот ќе опфатиш па полесно ќе биде додавањето на нови линии. 
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.484 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.