build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Велосипедски патеки и пунктови
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Велосипедски патеки и пунктови

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 272829
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 595
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #561 Posted: 01-Dec-2017 at 19:59

на вакви дождови се гледа најдобро нефункционалноста на велосипедските патеки, дури и по главните урбани сообраќајни артерии посреди густо населените населби, и во правец исток запад, а не пак север југ ... ако е утеха добро е што мрднавме од мртва точка, но дефинитивно тоа е малку доколку сакаме автомобилскиот сообраќај да го сведуваме на миниум, што пак и при бесплатен јавен градски транспорт, ќе бара дополнително вложување во велосипедска инфраструктура, која дури кога ќе ја доведеме на ниво на брзи велосипедски коридори ќе биде ефективна ... дали тоа ќе се направи наместо средишно зеленило помеѓу булевари, или пак ќе се пуштат нови брзи вело ленти како нова жолта лента (постојна или со проширувања) тоа и не е битно, иако тоа незначи дека треба постојните да се анулираат, напротив постојните може да служат за деца и постари вакви какви се, додека брзите би биле исклучиво за млади како брз начин за бизнис или спортски комутинг ...

веројатно и по кеј треба да се истера една брза а не рекреативна патека, или пак паралелно една рекреативна, а една брза до бедемот, но брзите едносмерно на секоја страна на кејот, вака корисно и за застанување ролерџии итн. а брзите потенцијално и за атлетичари ... кога ова би го истерале вака од крај до крај по цел кеј на Вардар ем брзи вело патеки по главните булевари Скопје може да се каже дека ќе стане велосипедски град, иако ќе треба да се поработи и поозбилно околу загадување и ПМ-ките за да народ се окуражи секојдневно на точак да се движи живее и ужива ... проблем како и секогаш ќе биде математиката посреди агендите, но најнапред треба стратегија и агенда како истата да се исполнува ... ко за почеток:
Originally posted by Zelenikovo

1 km of Danish highway costs up to 100 times more than 1 km of the Danish bicycle highway [1]

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11545
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #562 Posted: 28-Mar-2018 at 08:30
Град Скопје ќе гради и реконструира две нови велосипедски рути


Проектот „Скопје Велоград“ продолжува со изградба и реконструкција на две нови велосипедски рути во македонската метропола. Град Скопје денеска објави тендер за избор на градежна фирма што ќе ја изведува третата велосипедска рута, која што ја опфаќа трасата долж булеварот „Борис Трајковски“ и улицата „11 Октомври“, на потегот од фабриката „Стаклара“ во општина Кисела Вода до крстосницата со булевар „Кочо Рацин“ во општина Центар.

Воедно, со овој тендер ќе се гради и реконструира поголем дел од четвртата велосипедска рута, која што ја вклучува трасата долж булеварот „Крсте Петков Мисирков“ и улицата „Бутелска“ во општините Чаир и Бутел. Станува збор за потегот од крстосницата со булевар „Кузман Јосифовски Питу“ до клучката Бит – пазар на булеварот „К.П. Мисирков“ и трасата од крстосницата со булевар „Босна и Херцеговина“ до крстосницата со улица „Душко Поповиќ“. Од градскиот буџет за овој градежен зафат е предвидено да се издвојат околу 27 милиони денари.

Од градежните фирми се очекува да ги достават нивните понуди до Град Скопје најдоцна до 16 април. Главен критериум за избор на најповолен изведувач е понудената најниска цена. Планираната изградба и реконструкција на дел од двете велосипедски рути во Скопје е зацртано да се заврши во текот на претстојната градежна сезона.

http://build.mk/grad-skopje-ke-gradi-i-rekonstruira-dve-novi-velosipedski-ruti/
За сè има вторпат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2345
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #563 Posted: 15-May-2018 at 18:31
Како да изместиш велосипедска патека од автобуска постојка

https://skopjeinfo.mk/gradime-po-plan-dali-e-avtobuska-ili-e-velosipedska-pateka-foto
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1338
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #564 Posted: 15-May-2018 at 20:14
Досетливо
Иначе прееска нешто го копаа троторарот, ама не верувам дека им текнало да ја преместат автобуската
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1051
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #565 Posted: 29-Jun-2018 at 17:04
На ул.Втора Македонска Бригада во Чаир(превземено од фб профилот на Град Скопје)

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11545
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #566 Posted: 06-Jul-2018 at 16:51
Една убава вест за велољупците. Се надевам само дека ќе бидат заштитени од вандализам. И дека оваа благородна акција ќе продолжи и во другите градови.
----------------------------------------------

Промовирани 5 станици за поправка на велосипеди во Скопје

Град Скопје и Стопанска банка АД – Скопје денеска ги промовираа 5 – те станици за поправка на велосипеди кои ќе им овозможат на велосипедистите, по потреба, да извршат мали интервенции на своите велосипеди. Сервисните станици за велосипеди се поставени на пет локации во Скопје – бензинска станица Макпетрол на булевар Партизански одреди во Карпош 3, бензинска станица Макпетрол кај Транспортниот центар, бензинска станица Макпетрол на излезот од Скопје кај Автокоманда, бензинска станица ОКТА на булевар Србија и пред инфо центарот на Град Скопје во Градскиот парк.Локациите на сервисните станици се внимателно одбрани за да бидат на места каде што има поголема фреквенција на велосипедски сообраќај и на позиции каде што веќе постои 24 часовен видеонадзор, со цел да се заштитат станиците од намерно предизвикани штети. „Станиците се опремени со рачна пумпа за гуми, 6 специфични алати кои се стандардни за ситни поправки на велосипедите и кои веруваме лесно и брзо ќе бидат во примена од сите заинтересирани“ изјави Ратка Тирицовска, Директор на Дирекцијата за маркетинг и односи со јавност во Стопанска банка.

http://build.mk/promovirani-5-stanitsi-za-popravka-na-velosipedi-vo-skopje/
За сè има вторпат
Back to Top
iristevski View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Feb-2016
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote iristevski Quote  Post ReplyReply #567 Posted: 19-Jul-2018 at 14:54
14,5 милиони денари за изградба на две нови велосипедски рути во Скопје

http://build.mk/14-5-milioni-denari-za-izgradba-na-dve-novi-velosipedski-ruti-vo-skopje/

Edited by iristevski - 19-Jul-2018 at 14:55
Build Responsively
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11545
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #568 Posted: 28-Jul-2018 at 17:56
Патеката покрај кеј, од другата страна. Патем наидов на еден куп мали диви депонии. Ова што се гледа е само половина од патеката, другото е обраснато во треви и грмушки.

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1051
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #569 Posted: 04-Aug-2018 at 10:22
Нови паркинзи за велосипеди на плоштад Македонија (фотките се фб профилот на Град Скопје)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1051
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #570 Posted: 05-Aug-2018 at 10:45
Изградба на велосипедски патеки на неколку места низ Скопје(од фб профилот на Град Скопје)

1.Вдолж булевар 11Октомври2.Кај Веро-Џамбо3.Кај Судска Палата4.Низ Чаир


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 272829

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.