build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Велосипедски патеки и пунктови
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Велосипедски патеки и пунктови

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 34>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Katz View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 09-Apr-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Katz Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 09-Apr-2008 at 14:24
Bas se raduvam sto ima interes za ovoj proekt.
 
Semaforite ke bidat postaveni na raskrsnici, slicno kako za pesacite.
Back to Top
Katz View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 09-Apr-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Katz Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 10-Apr-2008 at 12:14

Повеќе информации за проектот има на веб страната на Проактива (www.proaktiva.org.mk)

Од октомври 2007 година Проактива започна со реализација на проектот "Промовирање на алтернативни транспортни решенија - намалување на стакленичките гасови во јавниот транспорт во Скопје, Македонија" финансиран од Британската амбасада во Скопје. Главна цел на проектот е намалување на емисиите на стакленичките гасови во јавниот транспорт во Скопје со промоција на употребата на велосипеди.

Овој проект е практичен пример за промоција на алтернативен транспорт наспроти возилата на фосилни горива. Гледано долгорочно, промоцијата на употребата на велосипеди поволно ќе влијае на животната средина, а ќе ги подобри социјалните, здравствените, економските и животните услови во Скопје.

Проектот исто така ќе придонесе за активирање на имплементацијата на позитивните законски прописи, како и да ја ангажира полицијата и јавноста да ја имплементираат легалната законска рамка која го регулира сообраќајот и безбедноста на патиштата. Британската амбасада ја претставува политичката и јавната дипломатска поддршка на животната средина и транспортот. Амбасадата ќе придонесе за одржливоста низ нашите претстојни проекти за животната средина и намалување на климатските промени финансирани од Амасадата и други фондови.

Сите проектни активности ќе бидат имплементирани во соработка со сите национални засегнати страни (Градот и Општините во Скопје, Министерството за животна средина и прострно планирање, Републички совет за безбедност во сообраќајот на патиштата, Агенцијата за млади и спорт, ГЕФ/ПМГ во Македонија, локални здруженија на граѓани и сл.). Проектните активности поврзани со изнајмувањето на велосипедите и велосипедскиот простор за надворешна реклама ќе продуцира можности за создавање на успешен одржлив модел по завршувањето на проектот. Исто така ова ќе биде позитивен пример за зголемувањето на обемот на овие активности и нивна репликација (нивно повторување) во други општини во Македонија.

Очекувани резултати се:

  • Нова стратегија за управување со јавниот транспорт на Град Скопје, вклучувајќи ја употребата на велосипеди како средство за транспорт;
  • Основен план за употреба на велосипеди во Град Скопје имплементиран во пракса;
  • Реновирани велосипедски патеки кои ги поврзуваат далечните точки н азападниот и источниот дел на Скопје;
  • Најмалку 1000 нови лица кои користат велосипед, наместо лични авотмобили/такси за дневен урбан транспорт за период од 8 месеци од календарската година;
  • Кампања за подигање на јавната свест, односно промена на однесување на јавноста кон употребата на јавниот транспорт;
  • Промоција на јавно - приватно партнерство со утврдување на мрежа на претставници од локалната власт, граѓански друштва и бизнис секторот кои ќе ги управуваат и одржуваат велосипедските патеки во Скопје;
  • Креација на невладин сервис за изнајмување на велосипеди во Скопје

Покрај тоа Проактива отвори и веб страница целосно посветена на промоција на велосипедите: velosipedi.blog.com.mk

 
А еве ви ексклузивна можност да го видите логото на кампањата
 
 
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 10-Apr-2008 at 12:32
Jako logo Smile
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4663
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 30-Apr-2008 at 21:48
НА ДЕНОТ НА КРАЛИЦАТА НА ХОЛАНДИЈА
ОДБЕЛЕЖАН ПОЧЕТОКОТ НА ИЗГРАДБАТА НА ВЕЛОСИПЕДСКАТА ПАТЕКА НА БУЛЕВАРОТ ЈАНЕ САНДАНСКИ

Градоначалникот на Град Скопје, Трифун Костовски, денеска, зеде учество во прославата на Денот на кралицата-Национален ден на Холандија, која ја организираше Амбасадорката на Кралството Холандија во Р.Македонија, Симоне Филипини. Манифестацијата се организираше под мотото “Освежи се!“, а главен настан беше велосипедската парада, како симбол на освежувачки, здрав, еколошки, современ и модерен начин на живот.

Прославата започна со симболично одбележување на почетокот на изградбата на велосипедска патека пред седиштето на Прокредит банка во населбата Аеродром. Имено, Град Скопје има изработено главен план за уредување на велосипедската мрежа во градот, а оваа година ќе се реализираат дел од сообраќајните и градежните проекти за уредување на велосипедските патеки. Амбасадата на Кралството Холандија финансиски ќе го поддржи Град Скопје во реализација на проектот за одбележување на велосипедската патека на булеварот Јане Сандански, на потегот од крстосницата со булевар Србија до Транспортниот центар.

Овој проект опфаќа поставување на хоризонтална и вертикална сигнализација долж велосипедската патека, како и одредени градежни зафати кои се потребни за непречено одвивање на велосипедскиот сообраќај.

Град Скопје наскоро ќе започне и со реализација на основниот проект за уредување на велосипедската патека од Транспортниот центар, преку Кејот 13-ти Ноември, плоштадот Македонија до мостот Гоце Делчев. Овој проект предвидува повеќе градежни зафати, во насока на поврзување на велосипедските патеки на оние места каде што не постои физичка врска меѓу нив, а ќе се изврши и хоризонтално и вертикално одбележување на патеките. Реализацијата на овој проект ќе биде финансиски поддржана од страна на Амбасадата на Обединето кралство Велика Британија и Северна Ирска.

Град Скопје со овие активности ќе обезбеди поврзување на велосипедската патека од булеварот Јане Сандански со онаа на булеварот Партизански одреди, кои се всушност и двете главни артерии на велосипедската мрежа во градот.


преземено од: http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=1781&mid=24&tabId=1&tabindex=0
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 21-May-2008 at 16:47
Конфузен текст, ама ајде да го евидентираме.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=40DB98FF80100E4CB82D84FD4D7C8987


ГРАДСКАТА ВЛАСТ ЌЕ ОБЕЛЕЖУВА ПОВРШИНИ ЗА ВЕЛОСИПЕДИСТИТЕ

На Кејот 13 Ноември ќе се вози по патека, а не меѓу маси

Граѓаните ќе може да изнајмуваат велосипеди на посебни места крај патеките

По децении негрижа за рекреативците, Градот Скопје ќе им овозможи на велосипедистите слободно да возат по улиците, без да се плашат дека ќе доживеат незгода. Градските власти најавуваат дека месецов ќе почнат да обележуваат површини на кои ќе се возат само велосипеди. Освен по пешачки површини, трасата ќе се движи и по сообраќајници, односно по булеварот Јане Сандански во Аеродром, преку Кејот 13 Ноември, до Мостот Гоце Делчев. На кејот трасата ќе поминува покрај ѕидот, кој е граница со мајор-коритото на реката Вардар. Град Скопје во соработка со амбасадите на Холандија и на Велика Британија работи на проект за уредување на велосипедските патеки во Скопје. Патеката по булеварот Јане Сандански до Транспортниот центар и онаа од Железничката станица, преку кејот и плоштадот, до Мостот Гоце Делчев ќе бидат уредени со хоризонтална и со вертикална сигнализација. Ќе бидат изведени и градежни зафати за да се направат поврзувања на оние делници на кои велосипедската патека е физички прекината и онаму каде што треба да се изврши денивелирање на истата - изјавија од Градот.Во моментов, велат оттаму, градската власт работи на потпишување на договорите со амбасадите на Холандија и на Велика Британија.По обележувањето на патеките, граѓаните ќе можат да изнајмуваат велосипеди на посебни локации што допрва ќе бидат определени. Се работи за 30 велосипеди што градската администрација лани во декември ги доби како донација од УНДП. Невладини организации што работат на промовирање на велосипедизмот како алтернативен и еколошки погоден транспорт, се вклучени во проектот и Град Скопје заедно со нив ќе го утврди начинот на изнајмување на 30-те велосипеди. Идејата е да се направат повеќе пунктови крај патеката на кои ќе се изнајмуваат велосипедите. Град Скопје и амбасадата на Кралството Велика Британија ќе се обидат да обезбедат и дополнителни велосипеди за изнајмување - велат од градската власт. Донацијата од 30 велосипеди е во вредност од 90.000 денари. Градот е обврзан велосипедите да им ги издава на граѓаните и да ги одржува во исправна состојба. Нејзина цел е да се афирмираат еколошките превозни средства и да се намали загадувањето на воздухот.

 (Ј.И.)

Back to Top
Katz View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 09-Apr-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Katz Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 27-May-2008 at 19:29
Sto ni e ubava prvata crvena pateka
 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 27-May-2008 at 20:14
wow! Колку добро ќе изгледа кога цело Скопје ќе биде вака ишарано!
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 27-May-2008 at 20:28
Стварно е фино Thumbs%20Up Сеа уште да се користи како треба да не видиме паркирани коли на него
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 28-May-2008 at 00:26
Ваљда одбележаната велосипедска патека нема одма да ги привлече пешаците да се движат по нејзе наместо по остатокот од тротоарот... Сличен таков синдром на времето се појави на патеката за велосипеди и ролери на кеј, каде доста луѓе и покрај формалната забрана пешачеа и џогираа баш по патеката, иако на располагање имаа и пешачка патека и целата тревната површина покрај вардар.. Имам слушнато и за неколку судари со повредени. Не знам како е ситуацијата моментално... Се надевам се средило ова. Вози некој редовно по кеј за да каже?
Back to Top
Katz View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 09-Apr-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Katz Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 29-May-2008 at 21:08

Ќе биде поставена хоризонтална (знак на велосипед со правец на движење) и вертикална сигнализација (сообраќаен знак) по должина на целата патека.

Покрај тоа во Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата стои:

Член 120

(1) Пешакот е должен преку коловозот и велосипедската патека или

лента да преминува внимателно и по најкраток пат откако, пред

стапувањето на коловозот, ќе се увери дека тоа може да го стори на

безбеден начин.

...

(3) Глоба во износ од 25 евра во денарска противвредност во мандатна постапка ќе му се изрече на пешакот кој постапува спротивно на одредбите од ставовите (1) и (2) на овој член.

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 29-May-2008 at 21:14
Немам ништо против ова, се додека се нема друг избор. Колкава е казната за паркирање на велосипедска патека?


Edited by La Linea - 29-May-2008 at 21:16
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 29-May-2008 at 21:21
Katz ти си очигледно експерт за велосипедизам Big%20smile Thumbs%20Up
Back to Top
Katz View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 09-Apr-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Katz Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 29-May-2008 at 21:34
Инаку веројатно веќе знаете вчера беше потпишан Меморандумот (имате на блог повеќе десеттина статии од електронски и печатени медиуми) и наскоро ќе биде објавен тендер за градежните работи на трасата.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 29-May-2008 at 21:36
Катз претпоставувам дека некако си вклучен во проектов. Дали знаеш дали за 4-5 месеци градежните работи би завршиле? 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Katz View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 09-Apr-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Katz Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 29-May-2008 at 21:40
Originally posted by La Linea

Немам ништо против ова, се додека се нема друг избор. Колкава е казната за паркирање на велосипедска патека?
 

Член 66

(1) Возачот не смее да запре или паркира возило особено:

(I) на обележан пешачки премин и на оддалеченост помала од 5 метри од тој премин, како и на премин на велосипедска патека преку коловозот,

...

(IX) на велосипедска патека, односно лента,

...

(3) Глоба во износ од 250 евра во денарска противвредност, ќе му се

изрече на возачот кој постапува спротивно на одредбата од ставот (1)

алинеи од 1 до 6 на овој член.

...

(5) Глоба во износ од 45 евра во денарска противвредност во мандатна

постапка ќе му се изрече, односно ќе му се регистрираат 25 негативни

бода согласно со одредбите на овој закон, на возачот кој постапува

спротивно на одредбата од ставот (1) алинеи 9, 10, 13, 14, 15 и 18 на овој

член.

Back to Top
Katz View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 09-Apr-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Katz Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 29-May-2008 at 21:44
Originally posted by Cloverstack

Katz ти си очигледно експерт за велосипедизам Big%20smile Thumbs%20Up
 
Бев вклучен во изработката на Основниот план за употреба на велосипеди во Скопје 2004 година, а сега како Претседател на Здружението на граѓани Проактива од Скопје работиме партнерски со останатите вклучени страни.
 
Основниот градежен и сообраќаен проект е прв од ваков вид во Македонија, па морам после редовните контакти со Секторот за сообраќај во Град Скопје и инженерите кои го изработија (Чакар партнерс), да ги знам деталите Smile
Back to Top
Katz View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 09-Apr-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Katz Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 29-May-2008 at 21:45
Originally posted by La Linea

Катз претпоставувам дека некако си вклучен во проектов. Дали знаеш дали за 4-5 месеци градежните работи би завршиле? 
 
Меморандумот и сите активности наведени во него (меѓу кои главно место има изградбата на патеката) треба да завршат до 30.09.2008.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 29-May-2008 at 21:46
Одличен проект. Јас особено преку лето многу го користам точакот ама навистина беше хорор да се вози, никакво регулирање на велосипедскиот сообраќај, никакви патеки, знаци... Сега ќе биде за мерак! Браво Thumbs%20Up

А патеките на партизанска дали ќе бидат повторно функционални? До сега, служеа како паркинг. А каде ќе паркираат па сега тие луѓе?
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Katz View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 09-Apr-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Katz Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 29-May-2008 at 21:51
Најголемиот проблем е кај Буњаковец, таму имам предвиден паркинг покрај пазарот и во најскоро време ќе се среди.
 
Секако дека и Партизанска ни е еден од приоритетите во проектот, веќе е почнато со хоризонтална сигнализација, нарачани се и сообраќајни знаци, во втората фаза предвидено е обележување со црвена боја на велосипедските премини и средување на сите други проблеми (паркирани возила, автобуски станици, трафики, билборди, контејнери,...).
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 29-May-2008 at 22:31
Во близина на Буњаковец душа дало за катна гаража.

Edited by Cloverstack - 29-May-2008 at 22:32
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 34>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.