build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Велосипедски патеки и пунктови
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Велосипедски патеки и пунктови

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 34>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
dhany View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Apr-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote dhany Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 04-Jun-2008 at 15:08
Обележани велосипедски патеки

Кога да одам на железничка станица на пат за Бт, само што се симнав од автобус, се изненадив. Wow! Би сакал да имав време да направам повеќе фотки ама ќе ми заминеше возот. Погледнете за што станува збор. Прекрасно!!!Dhany
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 04-Jun-2008 at 20:11
WOW, убаво изгледа. Само што не го решава проблемот со паркираните возила на патеките. Во секој случај поздрав за одбележувањето. Applause
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 04-Jun-2008 at 22:23
izgleda super!!!

Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 05-Jun-2008 at 02:50
Ubavo
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 05-Jun-2008 at 05:32
momentot e kako patekava ide direkno u bilbord.CrazyCrazy toa e bas na pocetok na slikava i ne e fateno.i na nekoi drugi mesta imaat debilni resenija kako na pr da ide direkno u avtobuska,bilbord,semafor....kako i da e ok e barem se glea deka ima pateka
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 05-Jun-2008 at 14:42
Originally posted by se_manda

momentot e kako patekava ide direkno u bilbord.CrazyCrazy toa e bas na pocetok na slikava i ne e fateno.i na nekoi drugi mesta imaat debilni resenija kako na pr da ide direkno u avtobuska,bilbord,semafor....kako i da e ok e barem se glea deka ima pateka

Веќе е возев патеката, точно удира во аутобуск..... и сите препреки на кој наидува попат - слалом

Но најважно нигде нема спустени тротоари, го искршив точакот Wallbash


Edited by Vladimir P - 05-Jun-2008 at 14:43
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Katz View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 09-Apr-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Katz Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 05-Jun-2008 at 17:27
Originally posted by se_manda

momentot e kako patekava ide direkno u bilbord.CrazyCrazy toa e bas na pocetok na slikava i ne e fateno.i na nekoi drugi mesta imaat debilni resenija kako na pr da ide direkno u avtobuska,bilbord,semafor....kako i da e ok e barem se glea deka ima pateka
 
Билбордите, автобуските станици и столпчињата пред НБРМ ќе се дислоцираат, ќе мора малку да се стрпите.
 
Back to Top
Katz View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 09-Apr-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Katz Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 05-Jun-2008 at 17:30
Originally posted by Vladimir P

Originally posted by se_manda

momentot e kako patekava ide direkno u bilbord.CrazyCrazy toa e bas na pocetok na slikava i ne e fateno.i na nekoi drugi mesta imaat debilni resenija kako na pr da ide direkno u avtobuska,bilbord,semafor....kako i da e ok e barem se glea deka ima pateka

Веќе е возев патеката, точно удира во аутобуск..... и сите препреки на кој наидува попат - слалом

Но најважно нигде нема спустени тротоари, го искршив точакот Wallbash
 
Секаде ќе се спуштат тротоарите, исто како што е на раскрсницата кај Неоком.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 05-Jun-2008 at 17:58
Katz, а зошто патеката оди вака цик-цак на крстосницата на последната слика?Билбордите, автобуските станици и столпчињата пред НБРМ ќе се дислоцираат, ќе мора малку да се стрпите.

Секаде ќе се спуштат тротоарите, исто како што е на раскрсницата кај Неоком.

Cheers

Одлично! Има ли рокови за овие работи?
Edited by Cloverstack - 05-Jun-2008 at 17:58
Back to Top
Katz View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 09-Apr-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Katz Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 05-Jun-2008 at 18:18
Originally posted by Katz

Originally posted by La Linea

Катз претпоставувам дека некако си вклучен во проектов. Дали знаеш дали за 4-5 месеци градежните работи би завршиле? 
 
Меморандумот и сите активности наведени во него (меѓу кои главно место има изградбата на патеката) треба да завршат до 30.09.2008.
 
Веќе пишав, крај на септември.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 05-Jun-2008 at 18:38
Originally posted by Katz

Секаде ќе се спуштат тротоарите, исто како што е на раскрсницата кај Неоком.

БРАВО ЗА ИДЕЈАТА но ....
Да не е работава наопаку поставена, прво се фарба а потоа ке се вадат или кршат ивичњаците, столбчињата пред НБ, станиците ... ???!!!
Додека се направи ово што велиш, отиде првата боја, па ќе настави со нова боја ??!!
СЕПАК Е НАОПАКУ
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 13-Jun-2008 at 04:40
Katz, постојат ли некои пошироко прифатени стандарди за техничките карактеристики на велосипедските патеки (во прв ред нивната оптимална и минимална ширина во различни услови)?
По кои параметри се водат нашиве во планирањето на велосипедски патеки и чија должност е тоа поточно?
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 13-Jun-2008 at 15:33
Originally posted by Cloverstack

Katz, а зошто патеката оди вака цик-цак на крстосницата на последната слика?Билбордите, автобуските станици и столпчињата пред НБРМ ќе се дислоцираат, ќе мора малку да се стрпите.

Секаде ќе се спуштат тротоарите, исто како што е на раскрсницата кај Неоком.

Cheers

Одлично! Има ли рокови за овие работи?
Toa sto odi cik cak ne e strasno.....ne e nikakov problem za velosipedistite...i tuka vo germanija e isto...bas ista situacija kako na slikava vo skopje ima i tuka!Smile
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 17-Jun-2008 at 14:28
Еве како изгледа патеката, и преместувањето на аутобуската станица прекопат НБМ

Wallbash
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Katz View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 09-Apr-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Katz Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 26-Jun-2008 at 12:56
Барање за прибирање понуди за "Адаптација и санација на велосипедска патека низ централното градско подрачје"
 
Back to Top
Katz View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 09-Apr-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Katz Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 26-Jun-2008 at 13:02
Sekako deka postojat standardi.
 
Ednonasocnite pateki se so minimalna sirina od 1 metar + zastitni pojasi od dvete strani od po 25 cm = vkupno 1,5 metri.
Dvonasocnite pateki se so minimalna sirina od 2 metri (po 1 metar za sekoja nasoka) + zastitni pojasi od dvete strani od po 25 cm = vkupno 2,5 metri.
 
Proektite gi odobruva Sektorot za soobrakjaj na Grad Skopje pod cija nadleznost e celiot soobrakjaen rezim vo Gradot.
Back to Top
Katz View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 09-Apr-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Katz Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 26-Jun-2008 at 13:03
Ova e odgovor na prasanjeto na Cloverstack.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 26-Jun-2008 at 16:09
Фала на одговорот Smile
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 02-Jul-2008 at 01:58

ГОДИНАВА НА КЕЈОТ НА ВАРАДАР


Велосипедска патека до мостот Близнак


Велосипедската патека во должина од еден километар, која во моментот се гради на кејот на Вардар во делот на населбата Аеродром, есенва би требало да продолжи се до мостот Близнак, на границата со населбата Ново Лисиче. Според градските власти, со изградба и на овој потег би бил опфатен кејот во границите на градското подрачје. Должината на патеката од Александар палас до мостот Близнак би изнесувала 24 километри.

- Во моментот се поставуваат рабници и се врши асфалтирање по целата должина на патеката што ја градиме од новиот мост на Вардар кај Транспортен центар во насока кон Аеродром, до почетокот на пешачката патека на кејот во оваа скопска општина. За потребите на новата патека, која ќе биде широка 4 метри и за чија изградба Град Скопје одвои 3.6 милиони денари, извршено е и чистење на теренот, испитување на тлото и тампонирање на трасата, објаснуваат во Градот.
Според Мичо Поповски од секторот за комунални работи на Град Скопје, во ребаланс на буџетот се влезени и средства за изградба на уште 5 километри велосипедска патека, колку што изнесува потегот од пешачката патека во Аеродром до мостот Близнак, а градежните работи би започнале есенва.

Со цел на рекреативците да им овозможи и место за одмор, на страничните делови од патеката, која во моментот се гради ќе бидат поставени и клупи. Патеката, пак, ќе им овозможи на велосипедистите и ролерџиите од општина Аеродром да се поврзат на старата постоечка велосипедска патека, која се протега од спортското игралиште кај Маџир Маало до центарот на градот.

Vecer
 
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 07-Jul-2008 at 08:45
ВО АЕРОДРОМ
Пешачки патеки во боја

Општина Аеродром гради пешачки патеки зад ТЦ „Три бисери“, на потегот меѓу детското и спортското игралиште. Патеките се изработуваат од плочки во црвена и во жолта боја. Надлежните најавуваат дека во наредниот период ќе се градат пешачки патеки на повеќе локации во општината, во зависност од потребите на граѓаните.

Izvor: Vreme
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 34>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.