build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Велосипедски патеки и пунктови
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Велосипедски патеки и пунктови

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 464748
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13055
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #941 Posted: 18-Nov-2021 at 13:03
АВТОМОБИЛИ ПАК СЕ ПАРКИРААТ НА УЛИЦАТА ВО ТЕТОВО КАДЕ ШТО ДО ВЧЕРА БЕШЕ ВЕЛОСИПЕДСКА ПАТЕКАТаму каде што до вчера се протегаше велосипедската патека на улицата Илинденска во Тетово сега се редици паркирани автомобили.

Новата општинска власт започна да ги отстранува безбедносните столпчиња на два километра долгата велосипедска патека од судот до Универзитетот на Југоисточна Европа. Патеката беше изградена пред неколку месеци и иако на почетокот беше цел на бројни саркастични коментари на социјалните мрежи поради лошо изведените работи, откако се отстранија проблемите, таа стана прифатливо решение за велосипедистите.

Илинденска е една од најоптоварените улици во градот. Сообраќајот се одвиваше по само една лента, бидејќи другите две редовно беа зафатени од паркирани автомобили. Во таа гужва, патеката овозможи барем велосипедистите да можат безбедно да се движат по оваа улица. Токму затоа, тие сега најмногу негодуваат на одлуката да се отстрани оваа патека.

„Јас секој ден ја користев оваа велосипедска патека кога одев на факултет. Знам дека не беше најидеално направена, но по неа можев слободно да се движам со велосипед, без да се грижам дали некој несовесен возач на автомобил ќе ме удри. Гледам дека засега отстраниле само мал дел од патеката, но ако целосно ја затворат, ќе морам да користам друг превоз до факултетот. Премногу е опасно со велосипед да се вози по оваа улица“, вели Мифтар Муртезани, студент на Државниот универзитет во Тетово.

Отстранувањето на велосипедската патека од двете страни на булеварот е една од приоритетните задачи кои во првите 100 дена од доаѓањето на чело на Општина Тетово ги најави новиот градоначалник Билал Касами. Тој рече дека таа се отстранува затоа што за тоа имало судско решение.

„Тука спроведуваме едно судско решение, со кое се покренува постапка за противзаконско поставување на оваа патека. Судот бара да се тргнат овие пречки и овој булевар да се врати во првобитната состојба. Судот веќе имал постапка против Општината и против поранешната градоначалничка и тие постапки ќе одат и понатаму. Значи, постапуваме по барање на полицијата и по одлука на судот бидејќи овој проект е направен спротивно на законот“, изјави Касами.

Тој најави дека ќе изгради нова велосипедска патека, која требало да биде по сите европски стандарди, но не наведе каде и кога ќе го реализира ова.

Сега во Тетово има само една велосипедска патека, долж булеварот Маршал Тито.

https://sdk.mk/index.php/naslovna/avtomobilite-povtorno-se-parkiraat-na-bulevarot-ilindenska-vo-tetovo-kade-do-vchera-beshe-velosipedska-pateka/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 464748

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.