build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Објект на Мајка Тереза на плоштад „Македонија“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 20>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Објект на Мајка Тереза на плоштад „Македонија“
    Posted: 16-Jan-2013 at 10:33
mislam deka e vreme da otvorime nova nishka za ovoj "spomenik" bidejki osekam ke bide dosta kontraverzen i diskutiran
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 16-Jan-2013 at 10:36
alekgizh, dali imas volja i vreme sega veke koga znaeme deka ke bide zgrada da napravis edna analiza kako za objektot do pelister, i na angliski i na makedonski, da ja pratime do site mediumi, pa i na samiot indijski investitor, da vidi na sto mu se frlaat parite i deka ke izgradi eden od najomrazenite i najpogresnite objekti vo skopje?
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 637
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 16-Jan-2013 at 10:36
Јас мислам дека ке биде "scale x 8" од оној кај спомен куќата на Мајка Тереза, во сита форма со исто се
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 16-Jan-2013 at 10:55
Не е нормално ова што се случува...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 16-Jan-2013 at 11:00
na sred ulica alo,, pa dali nekoj primeti deka od strana ima po 2 metra prostor da edvaj se razminat trojca?
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 16-Jan-2013 at 11:13
predlog kade bi mozelo da se smesti majkata tereza: vednas do postoeckata, em ke se nadovrze na spomen domot em ke ja prati konturata na ul. makedonija. sekako ke se unisti uste eden park megutoa i tuka kade sto e ke treba da isecat desetina drvaEdited by xnx - 16-Jan-2013 at 11:26
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 16-Jan-2013 at 12:15
Идејата мене ми се допаѓа, но во зависност од обликот можеби нема да е лоша и локацијата во средина на новиот планиран кружен тек кај владата, сепак таму просторот е поширок. Кога веќе мора да се гради се е подобро од избраната локација. На таа локација и споменик од 2м е непотребен и нема логика а не пак чудовиште од 32м.

Edited by stratus - 16-Jan-2013 at 12:16
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Jan-2013 at 13:10

Го подржувам предлогот планираниот објект да се изгради во близина на спомен куќата, со можност да се оформи една целина помеѓу кулата, спомен куќата, црквата што се гради и новиот објект. 

Би било добро и овој пат да се изработи алтернативно алтернативно решение и евентуално повторно да се реагира овој пат можеби директно во министерството за култура.  

Во прилог на тоа може ли некој да ми каже колкава е површината плоштадчето што се формира помеѓу спомен куќата на Мајка Тереза, феудалната кула, Црквата , домот на АРМ и фондот за здравство? Гледајќи на мапс мислам дека тој простор евентуално би бил одлична локација. А објектот според мене треба да биде внимателно димензионира и функционален. Би било добро да се оформи еден вид фонтана околу која би можело да се седи а со тоа да се овозможи и простор за разни помали културни манифестации. Исто така тој дел може да биде збогатен со ниско и високо стеблесто зеленило. Мислам дека со вакво решение би опфатило поголема група на задоволни граѓани. 

Иначе паралелно со Улица Македонија лично не ми се допаѓа иако е подобро од сегашниот предлог.

Мислам дека има доволно причини зошто не треба да биде објкетот на посочената локација.Edited by kultuzin - 16-Jan-2013 at 13:24
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Jan-2013 at 13:21
sekako ima i opcija da objektot bide vo prodolzenie na spomen domot, so shto se zacuvuva eden park, no za smetka na toa objektot se zatskriva i se navleguva vo predprostorot na domot na ARM.
alokacijata na kruzniot tek e odlicna, megutoa iako bese vo igra ja odbija


Edited by xnx - 16-Jan-2013 at 13:22
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 16-Jan-2013 at 13:32
ХНХ види погоре го дополнив постот. Значи формата и намената  на објектот уште не е дефинирана. Она што е дефинирана е бруто површина за градба и висина. Така да мислам дека евентуалните идеи за средување на тој простор можат да бидат прилично слободни. Што се однесува до задскриеноста на објектот мислам дека тоа би било доблест а не мана. На тој простор се добива една целина која  ја напомнав погоре и секако има поголема тежина и вредност отколку ставање на некаков си споменик на сред улица без никаква логика. 
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Jan-2013 at 18:20
се согласувам и јас со сите вас за алтернативите, се е поубаво од намислената локација. Но има уште една друга алтернатива, а мислам дека некој спомна за ова локација веке предходно: Плоштадот скендербег! немојте да ме разберите погрешно, не дека била албанка или нешто друго, ама на новиот плоштад има најмногу место за толкав голем споменик. а толкав споменик му треба место од околу да диши и да функционира со околината. 
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 16-Jan-2013 at 18:52
А зошто не се направи така едноставно ,,Реконструкција на спомен домот на Мајка Тереза" ем ќе се поправи и со тоа прошири грдиот објект кој цел свет го критикуваше, ем ќе се вклопи споменикот со просторот ! Тоа би изгледало вака !!!
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 16-Jan-2013 at 18:54
Можеби претерав со должината на објектот ! Ако некои сака и може да го поправи, слободно нека проба !
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 16-Jan-2013 at 19:50
super ideja, bas i jas razmisluvav vaka nesto, ke se formira novo plostadche so crkva i objektive koi ke dishat, namesto da se pretrupuva i onaka pretrupaniot plostad. druga prednost e sto prostorot na plstadot e golem, pa ne mora da se odi so striktno pravoagolna forma tuku moze da se igra so organska ili nekoja pointeresna forma na fontana, objekt i slicno.

mislam deka mora da se napravi nekakov dijagram kakov sto napravi ednas alexgizh za da ja informirame javnosta, a voiedno i da sfati kolku e pogesna markicata na plostad, bidejki gledam retko koj go primetuva ova... ako ostaneme samo na ovoj forum mozebi i nema ni da gi vidat nasite idei.


Edited by xnx - 16-Jan-2013 at 19:53
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-Jan-2013 at 20:05
Originally posted by kultuzin

Би било добро и овој пат да се изработи алтернативно алтернативно решение и евентуално повторно да се реагира овој пат можеби директно во министерството за култура.  ajde da go napravime toa. ne treba mnogu rabota, a veke ednas bas poradi nasata aktivnost uspeavme da ja promenime markicata pred lumiks. moze da uspeeme pak ako se organizirame dobro i ako kontaktirame so mediumite ili so ministerstvoto pred da e predocna
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 16-Jan-2013 at 21:36
Субрата Рој е многу богат и моќен човек. Тој може да ангажира најдобри архитекти од целиот свет па и од Македонија да направат одличен објект за Мајка Тереза. Објект кој што ќе биде симбол на градот и ќе привлекува многу луѓе од целиот свет ! Ве молам и останатите членови на форумов да пишат за нашата идеја со xnx, дали ви се допаѓа каде се грешките и така натаму... Во глава ми се врти објектот да започнува од раѓањето па се до смртта на Мајка Тереза, каде што ќе се претстави целиот нејзин живот низ различни предмети, слики, облека, па по некоја восочна фигура од нејзе и од нејзините придружнички. Владата кажа дека овој проект ќе биде донација, но сметам дека ако за прв пат не послушаат за локацијава треба и тие максимално да се посветат на објектот (мислам и тие да фрлат некој денар )
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 16-Jan-2013 at 21:57
eve od mene edna mala analiza koristejki ja veke napravenata analiza od eden drug clen, ponatamu da vidime koi se prednostite i manite i kako da ja plasirame vo javnosta

Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 17-Jan-2013 at 10:33
mislam deka treba da se prati do slednite luge:

1. ministerkata za kultura
2. gradon. na centar
3. gradon. na skopje
4. premier
5. reprezentativni mediumi
6. inpuma-koja go iscrtuva planot
7. dvata hotela koi se od strana (ne bi im bilo seedno da imaat zgrada na 2 metra od nivnata, na kade sto vprocem gledaat nekoi od hotelskite sobi)
8. konecno, investitorot roj - mislam deka ako nekoj resil da podari objekt vreden milioni bi sakal toj da bide simbol na skopje, ne omrazen chir koj koga togas ke mora da bide otstranet

Edited by xnx - 17-Jan-2013 at 11:18
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 17-Jan-2013 at 10:53
Само гледам ја покривате со маркичката и Феудалната кула... остајте ја неа, не ја чепкајте... 
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 17-Jan-2013 at 11:14
ni na kraj pamet ne ni e da ja pokrieme kulata, crtezot e shematski i formata i visinata na objektot moze da bide sekakva i promenliva, bidejki prostorot e golem (50x100 metri spored googlemaps).
toa e 5000 m2, a osnovata na objektot treba da e samo 600 m2

Edited by xnx - 17-Jan-2013 at 11:22
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 20>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.173 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.