build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Објект на Мајка Тереза на плоштад „Македонија“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 16171819>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 24-Oct-2017 at 09:47
ovdeka se sozdade istoto slepo crevo kako i na drugiot kraj na plostadot kaj vrteleshkite. tolku go napikaa so gluposti sto koga se pominuva tuka osobeno so tocaci ili kolicki se ceka na red. se nadevam deka novive gradonacalnici ke go otstranat ova gjubre i ke ovozmozat priroden prokot na pesaci
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 21-Feb-2019 at 10:15


ПОСКАПО Е ДА СЕ УРНЕ СПОМЕНИКОТ НА МАЈКА ТЕРЕЗА ОТКОЛКУ ДА СЕ ПРЕНАМЕНИ, ЗАТОА НЕМА ДА СЕ РУШИ, ВЕЛАТ ОД ВЛАДАТА

Споменикот на Мајка Тереза на плоштадот Македонија нема да се урива оти тоа било поскапо отколку да се пренамени, велат од Владата.

Работната група за „Скопје 2014“ која ја формираше Министерството за култура предложи тој да се урне бидејќи прекршува низа закони, правниот поредок и владеењето на правото. Но, и покрај тоа Владата предводена од СДСМ која додека беше опозиција го критикуваше проектот и го нарекуваше кич и криминален, реши да се распише конкурс за избор на идејно решение за негова пренамена.

„Владата на Република Северна Македонија го задолжи Министерството за култура да спроведе постапка за пренамена на објектот со скулптурална композиција Мајка Тереза согласно со предвидените можни намени во урбанистичката планска документација за предвидената парцела. На јавниот конкурс треба да се предложуваат идејни решенија за пренамена на објектот. Оваа владина одлука е резултат на направените анализи кои што покажаа дека ќе бидат потрошени повеќе пари доколку се урива, во споредба со средствата потребни за пренамена на објектот“, велат од Владата.

Од таму не одговорија на нашето прашањето колку пари ќе бидат потребни за пренамена, а колку за уривање на објектот. Владата не одговори ниту на прашање дали сметаат дека почитувањето на законите кои во овој случај се прекршени и правото на јавен простор, се поважни од парите.

Откако Владата кон почетокот на февруари донесе одлука споменикот на Мајка Тереза да не се урива туку да добие нова намена, оставка од работната група поднесе претседателот на Асоцијацијата на архитекти на Македонија Мартин Пановски.

„Споменикот на Маја Тереза е изграден во пешачки дел на влезот на Плоштадот, таа градба го прекршува Уставот, Законот за урбанистичко планирање и ред други закони. Сметам дека тој споменик треба да се урне, а не да се доградува. Не сакам да бидам алиби од довршување на проекот ‘Скопје 2014’“, изјави за САКАМДАКАЖАМ.МК на 13 февруари Пановски.

повеќе на https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/poskapo-e-da-se-urne-spomenikot-na-majka-tereza-otkolku-da-se-prenameni-zatoa-nema-da-se-rushi-velat-od-vladata/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 21-Feb-2019 at 10:46
Незнам што мислат да прават ама плоштадот па и пошироко го натрупаа со недовршени објекти односно карабини. Хотелот и офицерски останаа недовршени,фасадите на ЕВН и Пелагонија исто така,кај Св Константин и Елена мислам дека повеќе од година дена не се работи а незнам што се случува и со новата зграда на Елем која надворешно изгледа готова но сеуште стои оградена.

Edited by stef4o - 21-Feb-2019 at 10:49
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 21-Feb-2019 at 11:35
Trazili ste, gledajte
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 215
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 21-Feb-2019 at 13:44
Епа тоа е,го тргнаа Ќосето од пред судската палата и ја тргнаа оградата од Владата бидејќи бидејќи беше поевтино (а можеби и железото си заврши во некоја хациенда) а ова веќе чини пари. Секоја популистичка мерка нема иста цена пријатели.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 21-Feb-2019 at 16:02
Во што ќе го пренаменат во ѕид на плачот?
А за оградата пред Влада утка на годината! Ама тоа е.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1979
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 21-Feb-2019 at 17:40
Значи правото (противуставноста и противзаконитоста), урбанизмот (затворањето улица), архитектурата (ужасниот изглед), политиката (губењето поени поради несправувањето), идеологијата (симбол на режимот и заробената држава), економијата (цената на довршување и, напоменувам, одржување) и здравиот разум (сѐ набројано) не се важни, важно е што ќе се дале неколку илјади евра (точните суми не се објавуваат) повеќе за рушење отколку довршување. Нека викнат волонтери, голем број скопјани со задоволство ќе го срушат натрапников без да бараат паричен надомест.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 22-Feb-2019 at 05:27
Што не ви е јасно,буџетот е усисан,празен.
Оградата пред влада то ест пола од оградата ја вадеа членови на паркови и зеленило,значи до толку гледале да не се потрошат и да најмат луѓе од градежен сектор...не е случајно што пајаци и сообраќајци секој ден крстарат и подигаат возила и фрчат казни ко да нема утре...не е случајно што укинуваат додатоци за трето дете,еве вчера од мои познати вработени во здравство слушам плата земале на 18 ти место на први,други познати во водостопанство им каснат плати пар месеци,така и оградава,неможеа да дадат токмаци и по еден багер на овие од паркови и зеленило да ги вадат фамозните 1,3 метар во земја вдлабнати колони,многу скапо ќе било.
Па вие видете на каде се движи работава.


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 12-Jun-2019 at 16:59
Што со недоправениот постамент за споменикот на Мајка Тереза од главниот плоштад?
Кабина за тоалет, наредени гранитни плочки од некој дел од градскиот плоштад, лимени тараби излепени со плакати… тоа е она со што скопјани секојдневно се среќаваат кога поминуваат покрај постаментот за споменикот на Мајка Тереза на главниот плоштад. Од една страна притеснет е со хотелот „Мериот“, а од друга со оградениот постамент каде е и карабината на со години незавршениот хотел на градскиот плоштад. На сите им е очигледно дека големиот постамент кој сега претставува џиновски бетонски блок опкружен со скелиња и заштитни мрежи им пречи на пешаците и е прилично грда слика. Преиспитувањето на проектот „Скопје 2014“ од страна на посебна работна група потврди дека на овој споменик местото не му е тука и дека треба да се тргне. Не само заради тоа што бил изграден во една незаконска постапка туку и најмногу од причина што преставува проблем во овој важен дел од градскиот простор. Но, таков став на работната група не го прифати Владата бидејќи пресметала дека уривањето на постаментот ќе чини поскапо отколку неговото искористување за некоја друга намена. Колкава сума е во прашање, не е соопштено. Надлежното Министерство за култура во февруари годинава е задолжено да распише јавен конкурс за пренамена на овој објект. Но, оттогаш до сега ништо не е соопштено.
-Тој постамент, едноставно, не може да се пренамени во ништо и заради тоа непотребна беше таква иницијатива. Очигледно е дека тој постамент треба да се тргне, односно, целосно да се урне. Тој не само што е назаконски поставен туку многу го нагрдува просторот, го задушува одењето на пешаците и тој спој на улицата „Орце Николов“ со плоштадот треба да биде слободен. Не може цената за уривањето да биде алиби за неговото останување таму. Тој простор треба да се ослободи, ни вели архитектката Душанка Шуловиќ.
Таа не е единствена што мисли така. Архитектот Мартин Пановски, кој беше дел од работната група која предложи уривање, поднесе оставка откако Владата реши да се прави пренамената. И другите граѓани смеаат дека на овој објект местото не му е тука.
-Плоштадот е и онака пренатрупан со градби. Овој споменик уште не е направен и може да се урне. Навистина, луѓето не можат ниту да поминат за да дојдат до плоштадот. Грешка беше уште тогаш кога се определи локацијата. Сега барем таа грешка да не станува уште поголема, ни вели скопјанецот Ристе Алексовски.
Време надлежните да се откажат од идеите да го пренаменат постаментот се уште има. Овој пример е типичен за тоа како треба да се однесуваме и да го вреднуваме градскиот простор. Односно, дека одлуките за тоа што ќе има на некој простор не може да се носат со образложение дали е нешто поскапо или поефтино, туку дали со тоа просторот во градот е поубав или не.

Требаше да биде висок 32 метри и да чини 5,5 милиони евра
Споменикот на Мајка Тереза беше најавен како донација на фирмата „Сахара Индија“, сопственост на контроверзниот индиски бизнисмен Субрата Рој. Тој заедно со тогашниот премиер Груевски во јануари 2013 го најавија проектот отворајќи ја спомен плочата на Мајка Тереза на местото каде ќе се гради споменикот. Откако Рој отиде во затвор оти не платил оштета на измамени инвеститори во Индија, Владата на Груевски преку Министерството за култура го презеде проектот. Официјалниот старт на градежните работи беше во октомври 2015 и според договорот со изведувачот „Бетон-Скопје“ треба да чини 5,5, милиони евра и треба да биде висок 32 метри.

https://skopskoeho.mk/shto-so-nedopraveniot-postament-za-spomenikot-na-majka-tereza-od-glavniot-ploshtad/?fbclid=IwAR2K7A8fz1imAzEOlH3EFVmHvc_-W9h1B0kACcbrCyJe3a2oRIAUqgfbdaE
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 28-Oct-2019 at 15:30
Богдановиќ ја презема метлата во Центар

Ќе се брише маркичката за споменикот Мајка Тереза на влезот пред Плоштад

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ на денешниот брифинг со новинарите најави дека ќе се избрише маркичката за споменикот Мајка Тереза од урбанистичкиот план за Малиот ринг кој беше дел од проектот „Скопје 2014 година на ВМРО-ДПМНЕ“.
Прво треба да извршиме промена на планот и да заврши истрагата која е спроведена, па споменикот кој почна да се гради и остана незавршен ќе биде урнат. Тој пречи урбанистички, бидејќи е на самата улица – дециден е Богдановиќ.

https://www.vecer.press/богдановиќ-ја-презема-метлата-во-цент/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 17-Feb-2020 at 14:28
ВЛАДАТА ЌЕ РАСПИШЕ КОНКУРС ЗА ПРЕНАМЕНА НА СПОМЕНИКОТ НА МАЈКА ТЕРЕЗА, ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ШИЛЕГОВ ВЕЛИ ДАЈТЕ МИ ГО И ВЕДНАШ ЌЕ ГО УРНАМ

За недоизградениот 32-метарски споменик на Мајка Тереза, кој го крши Уставот и низа закони бидејќи се наоѓа на пешачки дел за влез на Плоштадот Македонија, Владата и понатаму ја тера постапката да најде начин како тој да не се урне. За бетонската ѕидина наскоро ќе биде распишан конкурс за идејно решение во што да биде пренаменет и што да има на просторот, кој според сите закони треба да е слободен и прооден. Конкурсот треба да се распише овој месец, како резултат на одлуката на Владата споменикот да не се урива, оти тоа ќе било поскапо од пренамена.

Владата донесе ваква одлука и покрај извештајот и препораките на работната група за „Скопје 2014“, која беше формирана токму од Владата. Во препораките на работната група не се спори намената туку тоа дека на тој простор не треба воопшто да има никаков објект оти се прекршуваат низа закони.

На сајтот за јавни набавки, во Планот за јавни набавки на Министерството за култура во месец февруари, стои дека ќе биде распишан конкурс за избор на идејно-архитектонско решение за пренамена на објект со скулптурална композиција во Скопје, кој ќе заврши со доделување награди.

„За наредниот период предвиден е предмет на јавна набавка за измена на основен проект во тек на градба. Согласно Законот за јавни набавки, Планот за јавни набавки се поднесува до 31.01 2020 година. Министерството за култура во целост ќе ја следи постапката за јавни набавки. Согласно проектната документација на јавната набавка ќе произлезе и сумата која ќе биде потребна за извршување на истата“, велат од Министертсвото за култура.

Досега, на градежната фирма „Бетон АД Скопје“ за овој објект ѝ се исплатени околу 2 милиони евра. Откако градежните работи беа стопирани додека се одлучи што ќе биде со објектот, договорот со „Бетон“ не беше раскинат.

„Има можности за негово продолжување со реализација, спогодбено раскинување на договорот или еднострано раскинување“, велат од Министертсвото за култура.

И додека од Владата не отстапуваат од идејата да не се урива овој недовршен споменик од проектот „Скопје 2014“ и тече постапката тој да добие нова намена, градоначалникот на Скопје Петре Шилегов смета дека тој треба да се урне. Тој ја повикува Владата ако таа не е спремна тие тоа да го направи, да му го предаде под негова надлежност и тој веднаш ќе го отстрани.

Споменикот на Мајка Тереза се наоѓа на улица Орце Николов, тоа е вештачко преградување на природниот тек на движењата за влез на плоштадот. Јас лично, како градоначалник побарав од Владата и од Министерството за култура недоизградениот објект да биде доделен на Град Скопје, со цел истиот да биде срушен. За жал, од централната власт за проблемот ‘Скопје 2014‘ досега немаме доволно слух. Град Скопје е единствена институција која имаше отстрането споменик од овој криминален проект. Ако ме прашате мене, лично јас би бил сериозно порадикален во односот кон проектот ‘Скопје 2014‘. За жал, дали во недостаток на време, дали во недостаток на фокус на интерес на централната власт, не наидовме на целосна соработка. Да беше до Град Скопје, досега улицата Орце Николов ќе беше проодна“, вели градоначалникот Шилегов.

Мирослав Грчев, координатор на работната група која донесе одлука тој да се урива, а не да се пренаменува, вели дека изградбата на споменикот на Мајка Тереза е најсурово прекршување на низа закони, правниот поредок и владеењето на правото и тој треба да се отстрани.

„Ако сакате да речете дека ги спроведувате законите, тогаш нема дилема дека тој објект треба да биде отстранет. Се работи за тежок злочин, злоупотреба на јавен простор, тешка кражба и криминал. Споменикот е ставен на место кое ниту една земја, колку и да е фашистичка, нема да го смести. Прекршени се Законот за градба, Закон за споменици, Закон за Буџет, Законот за градење и урбанистичко планирање. Очигледно е што треба да се напра

Споменикот на Мајка Тереза беше најавен како донација на фирмата „Сахара Индија“, сопственост на контроверзниот индиски бизнисмен Субрата Рој. Тој заедно со тогашниот премиер Никола Груевски во јануари 2013 го најавија проектот отворајќи ја спомен плочата на Мајка Тереза на Плоштадот Македонија, на местото каде ќе се гради споменикот. Откако Рој отиде в затвор оти не платил оштета на измамени инвеститори во Индија, Владата на Груевски преку Министерството за култура и тогашната министерка Елизабета Канческа-Милевска го презеде проектот. Официјалниот старт на градежните работи беше во октомври 2015, а вредноста на договорот за негова изградба е 5,5, милиони евра.

А. АНТЕВСКА

https://sdk.mk/index.php/sakam-zeleno/vladata-ke-raspishe-konkurs-za-prenamena-na-spomenikot-na-majka-tereza-gradonachalnikot-shilegov-veli-dajte-mi-go-i-vednash-ke-go-urnam/
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 155
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 17-Feb-2020 at 20:28
Нека пробијат премин под сводот и нека го пренаменат во триумфална арка. Тоа е единствениот компромис помеѓу нерушење и непопоречување на пешачкиот коридор што можам да го замислам.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 18-Feb-2020 at 07:52
Originally posted by Théoden

Нека пробијат премин под сводот и нека го пренаменат во триумфална арка. Тоа е единствениот компромис помеѓу нерушење и непопоречување на пешачкиот коридор што можам да го замислам.
Град со две триумфални арки, а кои триумфи?

Или ова онака си го кажа,па нека биде триумфална арка ако не може друго,башка проход испод ќе има башка не се руши.

Edited by kiriOK - 18-Feb-2020 at 07:53
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 155
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 18-Feb-2020 at 23:03
Originally posted by kiriOK

Град со две триумфални арки, а кои триумфи?

Или ова онака си го кажа,па нека биде триумфална арка ако не може друго,башка проход испод ќе има башка не се руши.


Па и не е толку налудничава идејата, со оглед на алтернативите, секако, само ако е изводлива. А некоја симболика лесно може да се најде. Споменикот ќе остане посветен на Мајка Тереза, па портата би го славела триумфот на нејзината добрина и вера, на хуманитарниот дух или сл.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 621
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 19-Feb-2020 at 22:32
Во меѓувреме може и Дистрикт да го сведат на некоја нормална површина. Трагикомично изгледа тој пролаз.
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 19-Feb-2020 at 23:29
Originally posted by <Fresno>

Во меѓувреме може и Дистрикт да го сведат на некоја нормална површина. Трагикомично изгледа тој пролаз.


Скроз. Приземје на зграда на најголемата македонска банка изгледа очајно а демек е на плоштад Македонија.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4921
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #357 Posted: 20-Feb-2020 at 17:30
НА КОНКУРСОТ ЌЕ ПРЕДЛОЖАМ СПОМЕНИКОТ НА МАЈКА ТЕРЕЗА ДА СЕ ПРЕНАМЕНИ ВО УЛИЦА, ВЕЛИ ШИЛЕГОВ

Ако Владата распише конкурс за пренамена на недоизградениот споменик на Мајка Тереза, скопскиот градоначалник Петре Шилегов ќе учествува со идејно решение за изградба на улица. Откако од Министерството за култура најавија дека наскоро ќе распишат конкурс за избор на идејно-архитектонско решение за пренамена на објектот, градоначалникот Шилегов не се откажува од намерата споменикот да се урне бидејќи е дивоградба изградена сред улица која го блокира влезот на Плоштадот Макеоднија, кршејќи го Уставот и низа закони.

„Ако Владата наместо да го урне распише конкурс за решение во што да се пренамени објектот, тогаш Град Скопје ќе конкурира со идејно решение за улица. Доколку се оспорува можноста Градот како институција да учествува на јавниот конкурс, тогаш јас лично како граѓанин ќе доставам проект за изведба на улица. Бидејќи во конкурсот ќе има и награди, парите од наградата доколку решението за ослободување на овој простор победи, а се надевам дека ќе победи, ќе бидат наменети токму за изградба на улицата“, вели за САКАМДАКАЖАМ.МК градоначалникот Петре Шилегов.

Шилегов бара Владата, бидејќи нема намера да го отстрани споменикот, да го додели на Градот и тој ќе го урне. Уривањето, според него, нема да чини многу како што вели Владата туку ќе го ангажира градското претпријатие „Улици и патишта“ да ја отстранат дивоградбата.

За недоизградениот 32-метарски споменик на Мајка Тереза, кој го крши Уставот и низа закони бидејќи се наоѓа на пешачки дел за влез на Плоштадот Македонија, Владата и понатаму ја тера постапката да најде начин како тој да не се урне. Владата донесе ваква одлука и покрај извештајот и препораките на работната група за „Скопје 2014“, која беше формирана токму од Владата. Во препораките на работната група не се спори намената туку тоа дека на тој простор не треба воопшто да има никаков објект оти се прекршуваат низа закони.

На сајтот за јавни набавки, во Планот за јавни набавки на Министерството за култура во месец февруари стои дека ќе биде распишан конкурс за избор на идејно-архитектонско решение за пренамена на објект со скулптурална композиција во Скопје, кој ќе заврши со доделување награди.

Во вторник 25 февруари, во организација на дигиталната редакција САКАМДАКАЖАМ.МК во салата на Советот на Град Скопје ќе се одржи јавна трибина на тема Граѓанска зелена моќ – влијание на граѓаните врз зачувување на јавниот интерес при урбанистичкото планирање. На трибината покрај градоначалниците на Град Скопје и Општина Центар Петре Шилегов и Саша Богдановиќ, ќе учествуваат и претставници од Асоцијацијата на архитекти на Македонија и од граѓански иницијативи.


https://sdk.mk/index.php/sakam-zeleno/na-konkursot-ke-predlozham-spomenikot-na-majka-tereza-da-se-prenameni-vo-ulitsa-veli-shilegov/
Back to Top
Skopje1981 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Nov-2019
Online Status: Offline
Posts: 21
  Quote Skopje1981 Quote  Post ReplyReply #358 Posted: 22-Feb-2020 at 00:43
Баш ме занима во што би можело да се пренамени ова чудовиште.
Back to Top
David View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 73
  Quote David Quote  Post ReplyReply #359 Posted: 22-Feb-2020 at 08:24
Не знам за што толку револт кон објектов,гол бетон е,одлично се вклопува во "убавината" на градов. Очекувам следната година да сечат лента со негово прво фарбање со канта боја.Инаку да,нештово не требаше да биде таму уште пред да се стави и до сега требаше да го нема,ама до сега одговорните вешто се кријат позади некакви "законски норми",во принцип се ќе остане на празен муабет како со "спасените фасади" на ЕЛЕМ и Пелагонија и нивното наводно добивање модерен лик,после распишан конкурс и први,втори,трети награди...
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 215
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #360 Posted: 25-Feb-2020 at 14:20
Идејата за „арка“ е топ решение, но немора да биде „триумфална“. Може да е како влез кон плоштадот и споменик во исто време. А на Дистрикт не му е таму местото. Штом направија толкав масовен објект нека си го стават внатре.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 16171819>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.