build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Објект на Мајка Тереза на плоштад „Македонија“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 20>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 17-Jan-2013 at 11:55
А зошто не се задржиме на твојот првичен предлог кај Лумикс... Мислам дека е најдобра опција... 
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 17-Jan-2013 at 12:01
nekoi mislat deka ovoj e podobar, nekoj toj. sigurno ima uste mnogu drugi predlozi koi sto moze da gi dademe. samo da ne e kade sto e bidejki e katastrofalen. davajte predlozi, sto poveke toa poubavo, samo da ima koj da gi razgleda, pa neka odlucat...

inaku sega vidov, kaj lumiks ne go sobira so ovie dimenzii samiot prostor e kolku markicata, a bi trebalo da ima plostad okolu nego, ne?

Edited by xnx - 17-Jan-2013 at 12:04
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 17-Jan-2013 at 12:19

Ма не овој... тој што ти е... каков што ти е... остај овој будалест правоаголник... 

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 17-Jan-2013 at 12:51
abe ja rado bi, ama toa bese spomenik, a ispadna deka im treba zgrada so osnova 600 m2
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 17-Jan-2013 at 13:06
Xnx, идејата ми се допаѓа, но само за нејзиното преместување од плоштадот! За да може да се вметне позади Спомен-куќата на Мајка Тереза ќе мора од страна на инвеститорот и Министерство за култура да се обелодени што точно ќе претставува тој објект. Во моментов тој е НЛО за пошироката јавност!
Втората работа што ми пречи е што сметам дека уште едно здание од 32 метри кај спомен-куќата покрај изградбата на големата црква за мене е незамисливо. Преголема густина на објектите би било тоа.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 17-Jan-2013 at 13:14
tocno, megutoa jas ne ja zamisluvam kako zgrada, tuku kako nekoja meshavina, nalik spomenikot na padnatite heroi, kade samo vrvot e 30 metri, a objektot 1-2 kata. a plostadov e dovolno golem za sevo ova da se koncepira pravilno. tocno deka e nlo, no spored povrsinata bruto ke bide 2-3 kata.

razmisli i ti za lokacija vo mal ring kade bi mozel da se smesti objektot pa kazi, mozebi ke bide posoodvetna. kako i da e, nekade mora da bide

p.s. ako moze moderatorot da gi prefrli komentarive vo niskata za M.T. da moze da prodolzi diskusijata tamu
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 17-Jan-2013 at 20:04
Субрата Рој следната недела пак во Македонија
Четврток, 17 Јануари 2013 19:11

Индискиот бизнисмен Субрата Рој следната недела доаѓа во посета на Македонија, дознава ekonomski.mk.Со претставници на владата во среда и четврток ќе престојува во Охрид и Скопје и ќе ги разговара деталите за туристичкиот комплекс во Љубаниште, намерата за изградба на објектот посветен на Мајка Тереза на скопскиот плоштад, како и за други можни инвестиции.

Компанијата Сахара меѓу другото е заинтересирана и за земјоделството и достави предлог проект за комбинатот Џумајлија. Ова ќе биде трета посета на челникот на Сахара груп на Македонија.

http://kurir.mk/makedonija/vesti/99871-Subrata-Roj-slednata-nedela-pak-vo-Makedonija
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 17-Jan-2013 at 20:08


Луѓе дај те да склопиме каков таков предлог за нова локација. Гледам нема некоја заинтересираност иако се работи за проект кој таков како што е планиран навистина има премногу негативности а од друга страна со лоакцијата која ја разработуваме може навистина да се добие едно многу симпатична целина. Ајде ако ништо друго барем за локација да се договориме и што побрзо ако не графички барем со пишани аргументи да го образложиме нашиот предлог , зошто времето е многу тесно , а Субара Рој се очекува да дојде другата недела повторно во Македонија што мислам дека е одлична можност да му се посочи некоја друга локација и идеа. 


Патем еве го текстот за неговото доаѓање во Македонија.


Субрата Рој следната недела пак во Македонија
Четврток, 17 Јануари 2013 19:11


Индискиот бизнисмен Субрата Рој следната недела доаѓа во посета на Македонија, дознава ekonomski.mk.Со претставници на владата во среда и четврток ќе престојува во Охрид и Скопје и ќе ги разговара деталите за туристичкиот комплекс во Љубаниште, намерата за изградба на објектот посветен на Мајка Тереза на скопскиот плоштад, како и за други можни инвестиции.
Компанијата Сахара меѓу другото е заинтересирана и за земјоделството и достави предлог проект за комбинатот Џумајлија. Ова ќе биде трета посета на челникот на Сахара груп на Македонија.


КурирEdited by kultuzin - 17-Jan-2013 at 20:09
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 17-Jan-2013 at 22:16
Јас не би можел да се изјаснам по ова прашање затоа што незнам ништо за тоа каква им е замислата.. сигурно дека чудото нема да биде правоаголна зграда со димензии од маркичката. можеби ќе има пасаж и ќе се вклопува. можеби ќе биде нешто што неможе ни да го претпоставиме и е новитет во светската архитектура. мораме прво да видиме каква им е замислата (се надевам при оваа посета тоа ќе се случи) па после да даваме наши сугестии. Единствено што можам да кажам е дека можеби подобра локација би била пред лумикс, а за пред дом на арм не сум сигурен.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 17-Jan-2013 at 22:30
Ne razbiram od kade potrebata da se gradi objekt na Majka Tereza koga ve takov postoi vo neposredna blizina?
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 17-Jan-2013 at 23:31
од Рој
Back to Top
zdravozivo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2012
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote zdravozivo Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 18-Jan-2013 at 00:34
А Споменик на Мајка тереза на местото на Панорамско Тркало?
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 18-Jan-2013 at 00:35

Моите аргументи ако се споредуват двете предложени локации местото пред лумикс и локацијата помеѓу Куќата на Мајка Тереза и Феудалната Кула. 

За Втората локација говори следното:

-се формира убаво плоштадче и место за секојдневно собирање и организирање културно уметнички пред се алтернативни настани

-се формира една логична целина заедно со околните објекти. Ќе повторам тука се објекти кои би можеле едни со други да се надополнуват и не се противречиви.

-објектот ако се изработи креативно не попречува никаков коридор

-објектот не ја гуши околината и околу него нема уште дваесет споменици кои можат да се видат од една иста местоположба. Со самото тоа се проширува можноста за туристички тури и ќе овозможи луѓето подолго време да уживат на тоа место

-незнам што се случува со локалите кои ги имаше во приземјето на зградата на фондот за здравствено осигурување, на времето таму имаше кладилница и беше средена како пивница, ете тоа би било одлична можност за отварање на кафулиња на кои би им се овозможило во летно време да извадат маси од тој дел на плоштадот а со тоа уште повеќе да го збогатат просторот со содржини.

-самиот плоштад би бил доволна причина да се реновират фасадите на фондот за здравство , секако складно со стилот по кој би се направил централниот објект. 

-исто така овој плоштад би можел да повлече и реновирање на домот на Арм каде што би се одржувале манифестации од хуман карактер во духот на Мајка Тереза. 

-Со реновирање на Домот на Арм и изградбата на новата Црква целиот тој комплекс би се простирал и до Кината Култура, Вардар 1 и 2. Јас би ги опфатил и нив со тоа што едно или две кина би имале специјална програма со Македонски и Европски филмови. 

Сигурно има уште работи кои можат да се кажат а кои одат во прилог на оваа локација. Искрено не гледам што би можело да говори против оваа идеја. Особено ако се знае дека Индиецот сака да го донира евентуалнито објект. А сигурен сум ако му се пристапи на човекот со добра идеа дека не би имал ништо против за формирање на предложената целина. 


Што се однедува за локацијата кај Лумиксот

- освен тоа што таму е родната куќа на Мајка Тереза негледам друго логична причина објектот да ја заземе таа локација (освен тао спомен плочата која е поставена на тоа место е сосема доволна), не треба да се има 30 метарски објект за да се потенцира големината на локацијата). 

Против оваа локација навистина има многу да се напише

-како прво плоштадот е преоптоварен со споменици со уште еден таков објект уште повеќе ќе се угуши просторот а со самото тоа се намалува вредноста на спомениците кои веќе се на плоштадот.

-за погледот на Александар од портата Македонија веќе се дискутирано , само што овој пат ќе имаме есклузивитет да и гледаме на Мајка Тереза во грбот. 

-според мене навистина би било смешно на раздалечина од 200 метри да има два објекти посветени на иста личнот а притоа истите да не прават некоја целина или комплекст (за ова се консултирав со некој пријатели и пријателки архитекти и првото што ми го кажаа беше оваа забелешка без притоа да го познават Скопје) 

Мислам дека најважните точки ги опфатив па мислам дека е добро секој што сака да зема учество во дискусијата со свои предлози или подршка на некој предлог да излезе со конкретни за и против аргументи  за да може да се избере соодветна локација, па потоа истата да ја ставиме на вага со сегашната локација  и официјално да се обидеме да ја пласираме пред се во министерството за култура затоа што Премиерот ги овласти нив по оваа прашање.

Во меѓувреме треба да се мисли како да се најде пат до министерката Канчева Милева, убеден сум дека оваа идеја може да помине. 
Edited by kultuzin - 18-Jan-2013 at 00:36
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 18-Jan-2013 at 00:36
А дали има потреба од ова?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 18-Jan-2013 at 11:02
kultuzin, bravo za analizata. im pisav mail na kamcevska, todorovic, trajanovski i eden kup drugi megutoa ne dobiv povraten mail. ne znam sto se slucilo, dali go razgledale. inaku, najbitnoto e kako da se dojde do roj ili pa do mediumite da se objavi ovaa vest, a isto taka i do investitorite na hotelite merriot i toj do nego, sigurno prvi ke izreagiraat bidejki tie se i najveke pogodeni. koj hotel bi ostanal ramnodushen da ima objekt na 2 metra, nakade ke ima sobi??

Edited by xnx - 18-Jan-2013 at 11:03
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 18-Jan-2013 at 11:10
se utepav od baranje, ne mozam da najdam niti kontakt e-mail od roj, niti od Димитри Кондоминас niti od investitorot na merriot. mislam deka nivnite reakcii ke bidat najbitni. ve molam za pomos kako da dojdeme do niv
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 20-Jan-2013 at 20:20

Објектот за Мајка Тереза во Скопје, во стилот на фонтана ди треви во Рим?

недела, 20 јануари 2013, 19:19

Објектот за Мајка Тереза на плоштадот, кој ќе го донира индискиот бизнисмен Субрата Рој, веројатно ќе биде фонтана во стилот на фонтана ди треви во Рим. Според неофицијални информации на АЛФА, на него ќе има и поголем број на скулптури изработени од висококвалитетен мермер, кои всушност ќе претставуваат секвенци од животот на хуманитарката, пред се од нејзината мисија во Индија. Иако маркичката за објектот дозволува објект од 32, извесно е дека тој нема да надмине 15 метри.

Обележјето, чија локација ја утврди Владата, фелата коментира дека ќе го изработува скулпторката Валентина Стевановска- инаку автор на спомениците на Александар, Филип, Портата. Во телефонски разговор таа ни објасни дека не може да ја потврди ваквата информација. Гласини стигнале и до неа, но ниту била официјално контактирана ниту потпишала договор.

Уште колку нови обележја може да се очекуваат во центарот на Скопје, прашавме во Владата. Според портпаролот на извршната власт, од државниот буџет не се планираат дополнителни, туку евентуално само од донатори.

- „ Самата програма е веќе исцрпена. Тоа значи дека во идниот период, споменични обележја кои што би биле финансирани од страна на државата, од страна на средства од буџетот, освен оние кои веќе се поминати во соодветна програма, во надлежните институции, во програмата која беше исцртана во 2011-тата, не е предвидено.“ – изјави портпаролот на Владата, Александар Ѓеоргиев.

Желбата да донира објект за Мајка Тереза, Субрата Рој ја најави при минатогодишната посета на Македонија. Пред неколку дена, Премиерот ја задолжи министерката за култура, да потпише договор со индискиот бизнисмен. И покрај обидите, од ресорот на Канеческа Милевска, досега одбиваа официјално да ги соопштат деталите за споменикот кој ќе се гради на централниот плоштад во земјава.

http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mid=36&eventid=61968&utm_source=daily.mk
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 20-Jan-2013 at 20:42
ako e stvarno taka, mislam deka i predlogot do lumix kako i toj sproti mekicite od straza  se dobri idei.

inaku, koja e poentata osven sto e na sred pesacki koridor, da imame 2 megalomanski fontani na samo 20 metri oddalecenost?


Edited by xnx - 20-Jan-2013 at 20:42
Back to Top
mirko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Aug-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote mirko Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 20-Jan-2013 at 22:00
dobro a zosto ne odi ovoj spomenik nekade na noviot plostad kaj skenderbeg i onaka ke ima golemo plato vo koe ke moze da lici edna grandiozna fontana mosebi pozadi mob tuka negde , plus ke im napraime keif na albancite posto neli majka tereza bila albanka po poteklo kolku sto sum cul i seliot proekt dobuva uste edna niska na multikulturalizmot koj go gradime .
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 20-Jan-2013 at 22:22
па за фонтана како ди треви мора да имаш адекватна сценографија и позадина, не може да стои лумикс позади неа - и останува оваа локација пошто нели "мора" да биде на плоштадот Македонија. инаку идејата за локација на плоштадот Скендер бег е одамна спомената и веројатно најадекватна. Очекував многу повеќе од Рој, очекував иновативност креативност уникатност... навистина ме разочара.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 20>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.