build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Објект на Мајка Тереза на плоштад „Македонија“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 20>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 25-Jan-2013 at 17:47
Ова кај Кенан а? Што ти е историски континуитет... 
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 25-Jan-2013 at 18:34
Имам да изнесам една мисла, да не кажам осет, кој тежнее да стане констатација, која ми се мотка во глава, ама никако да ја артикулирам, а се тангира во повеќето од Ваши постови.
...и еве уште не ми оди....ама ова со археологов баш ме изнасмеа, одлично интермецо. Со здравје....
.....   .......
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 25-Jan-2013 at 18:35
denes bev na ovaa manifestacija i sakam da go spodelam toa sto go cuv od premierot: rece prvo nekolku pati spomenik, pa kompleks, go opisa grandiozen i monumentalen, rece deka ke bide na ulicata. ona sto mi se vide nadezno e deka rece deka izgradbata ke pocne po zavrsuvanjeto na merriot, sto znaci seuste ima sansi da se dislocira... 
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 25-Jan-2013 at 18:36
Немам време да ја расчистам дискусијава од глупости. Но имајте на ум, секое следно недолично однесување ќе биде санкционирано.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 25-Jan-2013 at 19:16
Originally posted by kenzo_fan

Сега ќе имаме две спомен обележја на Мајка Тереза а ниедно направено ко што треба. Махери сме за прокоцкување на историскиот капитал со кој реално располагаме, а истовремено кукаме дека не ни била уважена историјата и со сите капацитети креираме нова од никого потврдена и со таква се удираме во гради.     
со ова комплетно се согласувам Applause

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 25-Jan-2013 at 19:53
Дај те луѓе предлози, идеи, ангажман. Го претворивме форумот во ринг за филозофирање и враќање.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 25-Jan-2013 at 20:03
Originally posted by kultuzin

Дај те луѓе предлози, идеи, ангажман. Го претворивме форумот во ринг за филозофирање и враќање.
за што конкретно да се даде предлог? за нечија исфорсирана идеја? зошто едноставно не се укине тоа чудо, наместо да му менуваме локации?
мислам, да не ме разбереш погрешно, може да постираме предлози за развојот на некој неискористен простор и за организацијата на инфраструктурата... ама нема поента, да изнаоѓаме импровизации, само за да се пробутка нечија идеја, на било каков начин, без оглед на се...


Edited by zabegan - 25-Jan-2013 at 20:03
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 25-Jan-2013 at 20:26
Конкретен предлог? Може! Јас предлагам дури Индиецов е расположен да фрла рупии да не се глупираме со втор објект посветен на Мајка Тереза туку да му го шитнеме промашениот од Божиновски со обврска да го сруши па подигне нов според проектот на Португалецот кој победи на поништениот меѓународен конкурс. Ете, ако сака да го памтиме по добро јас тоа му го предлагам на почитуваниот господин Рој. Лично би преговарал и цело СК 2014 да го откупи за рушење, но да не пренаглуваме, тоа може во некоја понатамошна фаза, за сега битно е да тргне.      
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
Goki View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote Goki Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 25-Jan-2013 at 21:30
Jas bi mu predlozil da go srusi celo skopje i od pocetok se da se napravi...


Back to Top
bob39 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2011
Location: Amsterdam
Online Status: Offline
Posts: 51
  Quote bob39 Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 26-Jan-2013 at 14:12
Odlicna ideja! Da se srusi onoj gulabarnik na ulica "Makedonija" i neka gradi tamu nov spomenik vednas do novata crkva. (taman moze i katolicka da ja narpavat ili pak budisticki hram ili pak nesto sto nasoit glaven arhitekt (kral od vladata) cje posaka.
Трговски центри= убиство на Скопје
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 26-Jan-2013 at 14:55
Originally posted by kenzo_fan

Конкретен предлог? Може! Јас предлагам дури Индиецов е расположен да фрла рупии да не се глупираме со втор објект посветен на Мајка Тереза туку да му го шитнеме промашениот од Божиновски со обврска да го сруши па подигне нов според проектот на Португалецот кој победи на поништениот меѓународен конкурс. Ете, ако сака да го памтиме по добро јас тоа му го предлагам на почитуваниот господин Рој. Лично би преговарал и цело СК 2014 да го откупи за рушење, но да не пренаглуваме, тоа може во некоја понатамошна фаза, за сега битно е да тргне.      


Дали имаме рендери од предлогот на Португалецот?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 26-Jan-2013 at 15:06
Има нешто овде.
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 26-Jan-2013 at 16:17
Јас мислам дека ова што се дозволи со Мајка Тереза е најнепристојното и најбезобразно нешто што ни се случува во моментов.

Имавме тука многу расправии околу количината на споменици и нивната местоположба но ниеден од нив, буквално ниеден, не го прави тоа што моментално се случува со овој споменик. Колку и да е некој против спомениците од СК2014 не може никој да каже дека тој нарушува некоја инфраструктура.

Овој споменика на Мајка Тереза прави буквално злосторство врз плоштадот и урбанизмот на Скопје! И тоа не е се'. Најважна работа е што Мајка Тереза нема направено буквално НИШТО за Македонија и македонската историја за она да добие вакво значајно обележување на самиот плоштад и да ги засени Гоце, Даме и сите остантати вклучувајќи го и столобот на македонската античка воедно и светска античка историја а тоа е главното тежиште на плоштадот а и на проектот СК2014, споменик-фонтаната на Александар Македонски. Тој индијанец ако сака да си дига споменици нека си дига во Индија а не тука да ни кажува што кај ќе стои. Срамно!

Искрено мислам дека ниеден дел од СК2014 не е вака криминален и безобразен како ова што сега ни се сервира. Мислам дека дури треба и некаква иницјатива да направиме да се стопира ова газење врз македонската историја, урбанизам а и нашата самопочит како граѓани на овој град и држава.

Католочка калуѓерка што немала скршен денар во џеб била најголемиот хуманитарц во светот. Абе одете лажете друг со овие небулози. Ако сакаме да издигнеме споменик на некој хуманитарец предлагам да биде тоа на Бил Гејтс, не на Мајка Тереза, дирекно врз пешачка улица која води кон плоштад на главен град. Крајно сум изреволтиран.

Edited by HugoGoulding - 26-Jan-2013 at 16:50
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 26-Jan-2013 at 16:37
Што направил коњаникот за Скопје и дали е роден тука па што го тупнавме да биде главен?
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 26-Jan-2013 at 16:49
kenzo aj oлади ок? По коњаникот ти се вика државата и народот.

Плус фонтаната со Александар не е опната на сред улица, така да не треси многу и согледај ги суштинските работи во мојот пост, а не да се обидуваш да најдеш начин цело време да се "препуцаваш" со членови.

Edited by HugoGoulding - 26-Jan-2013 at 16:57
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 26-Jan-2013 at 17:06

 

Originally posted by HugoGoulding


Католочка калуѓерка што немала скршен денар во џеб била најголемиот хуманитарц во светот. Абе одете лажете друг со овие небулози.

Originally posted by HugoGoulding

kenzo aj oлади ок? По коњаникот ти се вика државата и народот. 
Плус фонтаната со Александар не е опната на сред улица, така да не треси многу и согледај ги суштинските работи во мојот пост, а не да се обидуваш да најдеш начин цело време да се "препуцаваш" со членови.
 

Јас прашав реторички, не тебе мразителот на светски признати хуманитарци затоа што се од друга вероисповест. Инаку одговорот ти е погрешен бидејќи државата во која живеам не се вика Воиннакоњска Република. 


  

 

"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 26-Jan-2013 at 17:18
Не можеш да се одлучиш дали ти смета Александар како личност? Или дали ти смета неговото проектно име Воин од што многу го сакаш? Очигледно е првото, но второто го употербуваш кога не знаеш како да си ги оправдаш твоите крајно траго-комични ставови и верувања.

Јас не мразам никој а и Мајка Тереза е од христијанска вероисповед така да муабето не ти држи вода. Мене ми е нелогично за некој со никаква финансиска моќ да биде биде најголем хуманитарец во светот. За да си хуманитарец треба да имаш лична финанскиска моќ со која ќе можеш да помагаш нешто. Ајде стани ти хуманитарец денес да ти е видам. Можеш?

Ќе се повторам, најголемата трагедија е директно поставување врз пешачка улица. Артерија на плоштадот. Кога плоштадот би бил срце ова би била причина за негов инфаркт. Сфати сега?

После тоа е фактот што Мајка Тереза нема никаво значење за македонската историја за ваква нејзина грандиозност. По втор пат. И на вакво значајно место.

Edited by HugoGoulding - 26-Jan-2013 at 17:29
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 26-Jan-2013 at 17:48

 Не разбирам каде гледаш некој Александар. Можда Скендербег ти е на ум? Да, тој е Александар и бил воин. Има фин споменик, не ми смета. Не знаев дека според него ми се вика државата и народот.

Originally posted by HugoGoulding

Јас не мразам никој а и Мајка Тереза е од христијанска вероисповед така да муабето не ти држи вода.

Ух, изгледа погрешно сум го протолкувал твоето агресивно потенцирање на нејзината католичка вероисповест во контекст на фрлање сомнеж врз нејзиното дело, веројатно не си можел да го обуздаш својот изразито космополитски дух и неизмерна отвореност кон различностите.

 

Originally posted by HugoGoulding

Мене ми е нелогично за некој со никаква финансиска моќ да биде биде најголем хуманитарец во светот. За да си хуманитарец треба да имаш лична финанскиска моќ со која ќе можеш да помагаш нешто. Ајде стани ти хуманитарец денес да ти е видам. Можеш?

Ти се дивам каков логичар си. Мене ова не би ми текнало. 

"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 26-Jan-2013 at 19:19
За поставување споменикот на Александар се има општ консензус во државата,дискутирано е сто пати,така да не го мешаме овде.

Патем,дали некој можи да постави кординати на онаа мермерна плоча што се постави вчера со индиецот
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 26-Jan-2013 at 19:35
taa mermerna ploca veke ja nema, denes pominav ne bese tamu
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 20>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.