build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пошта 1

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 27-Oct-2015 at 16:57
Според мене ова е најдобрата Бруталистичка зграда во Скопје, јас не сум љубител на овој стил, ама и објектите кои се Бруталистички се дел од нашата историја, и треба да ги респектираме добрите проекти,

Edited by King - 27-Oct-2015 at 16:58
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 27-Oct-2015 at 18:22
Originally posted by Z|evzek

Да ставеле адетив за бела боја на бетонот, 100 % сите ќе ги сакаа
збориш да има нешто слична боја како новоизградената катна гаража?
дали е можно да е само до бојата?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 27-Oct-2015 at 23:07
Originally posted by zabegan

Originally posted by Z|evzek

Да ставеле адетив за бела боја на бетонот, 100 % сите ќе ги сакаа
збориш да има нешто слична боја како новоизградената катна гаража?
дали е можно да е само до бојата?
Се добива боја налик Македониумот во Крушево или Костурницата во Велес. Тие објекти се и најприфатените од овој тип на градба...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 28-Oct-2015 at 00:45
Originally posted by Z|evzek

Originally posted by zabegan

Originally posted by Z|evzek

Да ставеле адетив за бела боја на бетонот, 100 % сите ќе ги сакаа
збориш да има нешто слична боја како новоизградената катна гаража?
дали е можно да е само до бојата?
Се добива боја налик Македониумот во Крушево или Костурницата во Велес. Тие објекти се и најприфатените од овој тип на градба...
мислам дека се прифатени затоа што се меморијални центри и се наоѓаат надвор од урбаните средини...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 28-Oct-2015 at 08:51
Поштава е ко од Warcraft излезена.


Edited by mackomk - 28-Oct-2015 at 08:52
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 28-Oct-2015 at 11:18
Да ги тужиме за copyright ?

Објектот е дел од историјата на градот, многу години бил на некој начин симбол, е сега што новите градби си го добиваат заслуженото внимание а објектот веќе важи за "старомоден" тоа е нормално.. Но сега не значи дека треба да го рушиме или да го запуштиме! Може да се направи некој план, не знам ако веќе не се користи како пошта, може некој музеј на нешто, или галерија на пример, само да не се запушти и уништи сепак спаѓа во брутализмот а него го нема многу во светот..

Edited by JovanOdGjorche - 28-Oct-2015 at 11:20
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 521
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 26-Jul-2018 at 20:00
Se soglasuvam so gore: ovaa gradba da se pretvori vo kulturen prostor. Me interesira dali voopto e zastitena kako kulturno nasledstvo?

cisto da se obelezi:
MOMA Towards a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia 1948-1980
najubata, najunikatnata (i najslikana) brutalism gradba vo gradot e se razbora del na ovaa izlozba vo mokniot  MOMA:

instagram
@vldmrdskv, @uacskopje @anyabokov   (ovie od prvata slika rabotele na modelot)
Edited by gorazd - 26-Jul-2018 at 20:02
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1760
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 22-May-2020 at 03:28
Би сакал да ја реактуелизирам темата на разгоивор за Пошта 1, односно за една идеја која ми падна на памет. Зашто градот да фрла огормна пара за изградба на нова Универзална Сала, а притоа во центарот на градот имаме објект од сличен калибар кој седи напуштен и уништен. Господа, пренамена на Пошта во Универзална Сала, што да не, ако е возможно технички?!
1. Објектите како што се гледа подолу се од иста големина
2. Кај сегашната универзална сала не е решено паркирањето, па кога има златно славејче автобуси чекаат на партизанска изнаредени, а во центар има неколку катни гаражи во околина.
3. Скопје би добило Универзална Сала за поефтина пара
4. Ќе се спаси објектот на Пошта од понатамошно пропаѓање.

Молам за мислења и ако некој е постручно упатен нека сподели информации дали има можност ентериерно да се отвори простор во објектот на пошта доволно голем за да тоа личи на сала, дали има конструктивна можност за такво нешто?Втора опција, ако неможе да се отвори внатре голем амфитеатрален простор заради столбови во средината, тогаш градот да ја превземе како градска куќа. Скопје неславно нема сеуште градска куќа заради многу злоупотреби на ова прашање, а Шилегов во неколку наврати има изјавено дека сака кочено да го реши ова прашање, ама да биде во градот во епицентралното градско подрачје или на скопски јазик кажано "мал ринг". И така сега е во бараки, зашто да не се искористи овој објект.Edited by user8642 - 22-May-2020 at 03:33
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 22-May-2020 at 09:18


Веројатно прв и посериозен проблем би бил акустичноста на поштата, нешто што е од првостепено значење за една сала каде се одржуваат музички настани.
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 22-May-2020 at 09:30
И не е само плоштината на основата на објектот, туку и неговиот волумен, внатрешен распоред, помошни простории... централниот хол на поштата ми делува многу помал од Универзална и доста понизок, па нема простор ни за партер, а не па галерии. Понатаму, големите стаклени површини и осветленоста на сцената се неспоиви со нејзиниот карактер (и нивното отстранување би го уништило овој прекрасен објект), а прашање е дали може да се изведе бина.

Не верувам дека тука би можеле да се сместат ~500-550 вработени на Град Скопје. На пошта ѝ треба само дедуизација и реставрација на објектов.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 521
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 25-Aug-2021 at 11:46
od koncertot na Lubomyr Melnyk minatiot vikend

prostorov moze da stane kultno mesto za koncerti i drugi kulturni nastani (i onaka e kultno)

fotografii na Stefan Rajhl


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 25-Aug-2021 at 23:59
и јас ги видов сликиве од МКЦ и го помислив истото, може да се користи за помали настани, изложби и слично, само малце шминка да му се фрли, а не потребно големо вложување во функционалноста на објектот во поглед на инсталации за струја,/вода/вентилација, паркинг места и т.н.
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 908
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 26-Aug-2021 at 09:40
Не ми се верува дека уште не е реновиран објектов. Не шминка, комплетно треба да реновира и внатре и надвор и да се смести некоја институција.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 26-Aug-2021 at 23:45
Originally posted by <Fresno>

Не ми се верува дека уште не е реновиран објектов. Не шминка, комплетно треба да реновира и внатре и надвор и да се смести некоја институција.
која друга институција би се сместила внатре?
се работи за една голема сала со ходници, генерално иако ова е Пошта 1, тука им беше сместен делот за услуга на странки само
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 908
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 27-Aug-2021 at 11:49
Што сакаат нека биде, културен простор, издавање документи, инфо центар било што. Не може вака рунирано да стои. Односно може, доволно е само НУБ да ја видиме како пример.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 908
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 06-Sep-2021 at 19:52
Супер...Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 06-Sep-2021 at 21:23
Првата фотка е баш постапокалиптична, онака, градиме држава од пепел (патем, ироничен сум, ако некој не го сфаќа тоа)

Edited by Џоле - 06-Sep-2021 at 21:24
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 30-Sep-2021 at 17:11
За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 01-Oct-2021 at 10:21
Може да се преименува во „Музеј на некомпетентноста на ДУИ / Muzej per inkompetenci BDI“.

Или уште подобро, „Музеј на мултиетничноста“ за да видиме колку ќар имаме овие 30 години од цел тој наратив.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.