build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Природни убавини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Река Вардар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 27-Apr-2010 at 21:49
Владимир ова е кон Велес? Ме бунат овие тесниве брзаци...
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 27-Apr-2010 at 21:53
Негде пред сам Велес
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 01-May-2010 at 21:28
На излезот на Велес
01.

02.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12050
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 15-Jul-2010 at 12:15
Вардар близу Криволак и Неготино

1


2

Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 14-Apr-2013 at 13:23
Ви текнува дека пред 1 или 2 години беа објавени фотографии на форумов, не помнам точно, но мислам дека беа објавени во темата за новото седиште на Министерството за Надворешни Работи или во темата за идното седиште на Уставниот Суд, Археолошкиот Музеј и Државниот Архив, на кои се гледа како се користи водата од Вардар за градежни цели.
 
Еден од членовите на форумов, дали беше ѓоко или не знам кој друг, тогаш спомна дека водата на Вардар иако не е чиста од бактериолошки гледна точка, сепак е чиста од физичко-хемиски гледна точка, поради што може да се користи за градежни цели.
 
Е па, денешната статија на македонското Интернет издание на Дојче Веле, говори нешто сосема поинакво.
 
Најтрагично во сето ова, објавено во статијата, е фактот дека во водите на Вардар ги нема тешките метали од пред десетина години, но не како резултат на прочистување на водите на Вардар, туку како резултат на затворањето на велешката топилница и на Охис. Толку години работеле и ги загадувале Вардар и околината, но наместо да сносат одговорност и да платат од свој џеб за обештетување на природата, требало да се чека на нивно затворање за да се намали нивото на загадување со тешки метали на Вардар и околината.
 
http://www.dw.de/%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B4%D0%B0%D1%80-%D0%B5-%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%BD%D0%BE-%D0%B7%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%BD/a-16742858
 

Вардар е алармантно загаден

 
Датум 14.04.2013
 
Автор Антоанела Димитриевска
 
Редактор Е.М. Фиданоска
 
Permalink
http://dw.de/p/18Fa6
 
 
 
Состојбата со реката Вардар со години e алармантна и непроменета, нема постојан мониторинг, во градовите нема прoчистителни станици, a во фабриките-загадувачи ги има, но не функционираат.
 
Песната „Ој Вардаре македонски, ти ја красиш Македонија“ одамна е невистинита, затоа што водите на најголемата и најдолга македонска река веќе неколку децении се алармантно загадени. Вардар последниве педесетина години е пример на човечката негрижа.
 
Нема постојан мониторинг,
ниту прoчистителни станици
 
ЈЗУ Завод за јавно здравје од Велес, како и останатите вакви јавни здраствени установи во Македонија, кои повремено, еднаш месечно, земаат води за анализа, повеќе од триесет години наназад констатираат дека Вардар e бактериолошки во 4 класа, а физичко-хемиски во 4 и 5 класа.
 
Д-р Вера Ристова, специјалист по хигиена од ЈЗУ Завод за јавно здравје Велес, од неодамна во пензија, а која со години вршеше вакви испитувања, за ДВ објаснува:
 
„Вардар по целото негово течение, како влегува од Скопје во Велес, така и излегува, односно според бактериолошките анализи е во четврта класа, поради што е забранет за капење, наводнување и напојување на стоката. И по физичко-хемискиот состав, според сите испитани параметри, е во 4 и 5 класа, и тоа според матност, суспендирани материи, нитрати, нитрити и органски материи“, предупредува д-р Ристова.
 
Состојбата со квалитетот на реката Вардар исто така повремено, десет до дванаесет пати годишно, на шест мониторинг места долж реката, се следи и од страна на УХМР, односно Управата за Хидрометеоролошки работи, која има исти констатaции за квалитетот на водата на Вардар.
 
Реката Вардар нема континуиран мониторинг, а што е посебно алармантно - нема ни прoчистителни станици во градовите долж течението. Стручњаците по екологија предупредуваат дека фабриките, кои се и најголеми загадувачи и кои согласно Законот за води мораат да имаат прoчистителна станица, или немаат, или иако ги имаат, тие не функционират како што треба.
 
Одделни стручњаци, самоиницијативно или преку одредени проекти повремено го испитувале Вардар. Професор д-р Светислав Крстиќ од Институтот за биологија при ПМФ од Скопје, пред десетина години направи комплетни истражувања на Вардар во реонот на Велес. Тој за ДВ вели:
 
„Констатацијата дека состојбата на водите на Вардар е алармантно катастрофална важи и денеска, иако за разлика од пред десетина години, во водите ги нема дел од тешките метали, како железо, манган, жива, што е резултат не на прoчистување на водата, туку на затворањето на скопски Охис и велешка Топилница“.
 
Крстиќ уште потенцира:
 
„Меѓу другите фабрики загадувачи, еко-атак по Вардар и неговиот жив свет се и испусните непрeчистени води од Фабриката за масло и тоа со тешко разградливи органски, мрсни материи. Поради тоа, на овој дел од Вардар кај Велес често се случуваат интензивни помори на рибата и рибниот подмладок“.
 

 
Министерството за животна средина и просторно планирање има зацртано повеќе проекти за прочистување
 
Во писмениот допис од Министерството за животна средина, на оваа тема, се најавува проект за рејата Вардар:
 
„Со помош на ЕК, ќе започне Проект за реката Вардар преку шестгодишна планска рамка, насочена кон подобрување на состојбите на водотеците, што ќе значи и поквалитетна вода за пиење, капење, риболов, туризам и за самиот биотоп во неа. Донесување на Методологија за цена на водата, ќе овозможи воведување на систем на одржливост и функционалност на јавните претпријатија“, се вели во дописот испратен на барање на ДВ и се додава:
 
„Се планира и идентификација на агломерации и утврдување на сензитивни подрачја, како предуслов за изготвување на План за управување со отпадните води во Р. Македонија. Изготвена е методологија за приоритетни локации каде ќе бидат поставени Прoчистителни станици со помош на ИПА средства, a во донесување на овие програмски активност неопходна ќе биде и комуникација и соработка меѓу сите владини и невладини институции. Со финансиска помош на швајцарската Влада, а согласно Законот за води, започнат е проект за поставување на Прoчистителна станица на Вардар кај Гевгелија, а за негова реализација средства издвоија и Владата на Р. Македонија и Р. Грција“, се вели во писмениот допис од надлежното министерство.

Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1923
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 06-May-2013 at 19:30


Вардар во Скопје вчера вечер.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 06-May-2013 at 20:13
Originally posted by Cloverstack

Вардар близу Криволак и Неготино1


ме интересира дали бил некој на воениот полигин на криволак вежба или како војник?има некој да кажи колку комарци го имаат сардисано?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12527
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 06-May-2013 at 20:33
Originally posted by daci92

Вардар во Скопје вчера вечер.И јас вчера забележав дека е многу надојден, веројатно поради врнежите деновиве.
За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 792
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 06-May-2013 at 21:09
Па не толку од врнежите, колку од топењето на снегот на Шара, баш пред неколку дена прочитав дека неколку притоки во тетовско се прелеале, така да ништо чудно е ова ниво на Вардар.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12527
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 08-May-2013 at 19:02
Тука имате галерија со слики од ситуацијата во центарот на Скопје (главно околу Камен мост)

http://www.mkd.mk/galerii/se-preplavi-koritoto-na-vardar
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 08-May-2013 at 22:08
„Скокачката“ станала пливачка LOL
исто ме интересира што би кажале сега поддржувачите на фонтани, врби, сплавови и објекти на сам раб од кејот на Вардар???
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12527
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 09-May-2013 at 09:19
Еве и некои други од весникот „Дневник“...

работников како да не слушнал за заштита при работа (а не дај боже да падне во водата)

уште еден таковповеќе фотки на http://dnevnik.mk/default.asp?ItemID=165E009D8A3E2349B85A06E862F625B3
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12527
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 10-May-2013 at 14:28
Вардар денес, во близина на „бувљакот“

DSC00642 by george k. 1981, on Flickr[/IMG]
За сè има вторпат
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 10-May-2013 at 20:11
Моќно... кога ќе се наканат да ги направат тие каскади Вардар може да биде вака потентен цело време.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 10-May-2013 at 20:23
Не сакам да звучам садистички, но навистина ми се допаѓа Вардарот со вакво ниво на водата, па дури и поголемо, е после ова второво што го спомнав веќе звучам глупаво, но едноставно сакам големи реки во големи урбани центри во Македонија како Скопје, а ги нема.


Edited by Dexter26 - 10-May-2013 at 20:24
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 10-May-2013 at 23:08
Супер е вака реката би било добро навистина  да ги направат тие каскади. Некни поминувава покрај една река на која брегот беше максимално 30 цм повисок од нивото на водата. Навистина не ми е јасно како е тоа изводливо особено во држави со многу повеќе врнежи од Македонија.
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 342
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 10-May-2013 at 23:31
Ах прекрасен е
ಠ_ಠ
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 11-May-2013 at 01:35
да не избрзуваме со панорамски глетки, прво најбитно нешто во Врадар е да се исрегулира неговата загаденост

инаку, која е поентата на долното ниво на кејот ако е поплавено?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 11-May-2013 at 16:04
Настрана спомениците и објектите од проектот Скопје 2014 кои се во фокусот на наредните фотографии, сепак нивото на Вардарот е прекрасно, нека порасне уште повеќе, па нема да мораме да фрламе пари за изградба на пловен канал Дунав - Морава - Вардар, природата бесплатно ќе ни заврши работа, оти немет платно.
 
Е сега, загаденоста ќе си остане додека не сносат одговорност главните виновници за загадувањето и додека не се превземат конкретни мерки за прочистување на водите на Вардарот.
 
Извор: http://www.mia.mk/mk/Inside/RenderSingleGalleryTest/1489/1?month=5&year=2013&day=11&desc=1
 

 

 

 

 

Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 13-May-2013 at 21:52
Што се случува кога некој гради објект во близина на река која знае да изненади со нивото на нејзините води, а истовремено објектот е напуштен и оставен на милост и немилост на околностите.
 
Да претпоставиме дека некој од објектите изградени покрај Вардар, а кои се дел од проектот Скопје 2014, ќе се најде среде силно невреме и раст на нивото на водите на Вардар од една страна, и снемување на струја, како и неисправни или испразнети генератори за пумпите или неисправни пумпи од друга страна, под претпоставка дека има такви пумпи во тие објекти.
 
Кој ќе ја сноси одговорноста за штетата која ќе следува и од чиј џеб ќе се плаќа санирањето на истата таа штета ?
 
http://brif.mk/rakurs/foto-konfiskuvaniot-imot-na-a1-plusprodukcija-i-hedis-ostaven-da-skapuva/
 

(ФОТО) Конфискуваниот имот на А1, Плуспродукција и Хедис оставен да скапува

 
понеделник, 13 мај, 2013 22:02
 
 
 
Дел од конфискуваниот имот на А1, Плуспродукција и Хедис, што веднаш по затворањето на фирмите остана во рацете на стечајниот управник се уште се наоѓа во кругот на фирмите.
 
Деновиве поради дождовите и зголемувањето на нивото на Вардар, дворното место на А1 се поплави.
 

 

 

 
Додека работеа фирмите оваа вода се црпеше со пумпи. Како што дознаваме сега пумпите не се вклучени па автомобилите се најдоа во вода.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.688 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.