build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Природни убавини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Река Вардар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 13-May-2013 at 22:52
истото се случува и кај нас во МВР-Кичево каде се запленети возила по разни причини.И тие скапуваат на паркингот
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 14-May-2013 at 08:24
Вардар вчера во центарот на Скопје (сликата е преземена од Фејсбук)

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 14-May-2013 at 14:57
На темата поврзана со излевањето на Вардар во Скопје и неговата регулација, како и во врска со градежните активности кои се случуваат на неговиот кеј, можете да прочитате на следниот линк:

http://www.plusinfo.mk/vest/92037/Vardar-se-izlea-vo-Centar-poradi-mostovite-vrbite-i-galiite-od-Skopje-2014
Edited by Cloverstack - 14-May-2013 at 18:03
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 14-May-2013 at 18:16
Previous
глупости живи ,Вардар се излева поради теренот околу новите објекти ,а не новите објекти, мислам дека е тоа доволно логично ,но сепак некој „експерти“ не го разбираат тоа.
теренот околу објектите кој во претходните години е нормално потопен од Вардар денес е покриен со земја и песок (шљунак) за да може да се изградат тие објекти ,а тоа го стеснува коритото на Вардар и прави еден вид на брани во центарот на Скопје ,затоа и се прелива.


Edited by daci92 - 14-May-2013 at 18:16
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 14-May-2013 at 19:34
да,се согласувам
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 386
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 15-May-2013 at 00:01
Сега виновни им биле климатските промени за излевањето.. глупости. Експертите многу убаво посочиле дека на __ (не ми текнува точно) метри од двете страни на Вардар не смее да се гради ништо, тоа не било почитувано и затоа денес Вардар не само што е наjзагадена река туку е наjзапустена, наjнерегулирана и наjопасна закана за жителите на Скопjе. Реката Сава во Загреб е одлично изрегулирана а самиот кеj е широк 140 метри од едната а 110 метри од другата страна. Кеjот на Вардар каj Градски Парк е широк по 30 метри од двете страни а во самиот Центар 28 метри од десната страна и 13 метри од левата страна. Затоа ќе се поплавуваат обjектите
ಠ_ಠ
Back to Top
PIzDARIJE View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 22-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote PIzDARIJE Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 15-May-2013 at 01:23
Mozda ke gi odnese Vrbite i Brodot do Solun
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 16-May-2013 at 00:44
Originally posted by daci92

Previous
глупости живи ,Вардар се излева поради теренот околу новите објекти ,а не новите објекти, мислам дека е тоа доволно логично ,но сепак некој „експерти“ не го разбираат тоа.
теренот околу објектите кој во претходните години е нормално потопен од Вардар денес е покриен со земја и песок (шљунак) за да може да се изградат тие објекти ,а тоа го стеснува коритото на Вардар и прави еден вид на брани во центарот на Скопје ,затоа и се прелива.
Вардар се излева и во Аеродром, што значи дека тие насипи не се причинителот... ама би се согласил дека создаваат додатен проблем
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 16-May-2013 at 09:14
Физиката е едноставна. Коритото на Вардар без додадените објекти (врби, галии, постаменти за мостови...) има волумен X. Тој волумен е планиран за да поминува низ него непречено проток на вода од некој пресметан Y метри кубни на секунда. Е сега, имаме ситуација кога имаме проток Y, но поради волуменот на галиите, врбите, постаментите за мостовите, волуменот на коритото е X-Z и е сигурно за некои 5-10% помал од првобитниот волумен. Тоа значи дека на тие места ќе дојде до застој на водата при проток Y и вишокот вода ќе се враќа назад и ќе го преплавувва коритото. Точно, дека ова се екстремно високи водотоци, но несериозно е во 21век при проектирањето на овие небитни егзебиции во Вардар, тој параметар да биде игнориран. Па не сме Бијафра мајку му.
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 16-May-2013 at 11:10
малку е спасува работата што овде поради камени мост коритото од реката е пошироко него на други места.но сепак мислам кога ќе се извади земјата од насипите покрај мостовите работата ќе си дојде на свое

Back to Top
zdravozivo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2012
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote zdravozivo Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 16-May-2013 at 13:36
Пред неколку дена ја посетив Шведска амбасада која се наоѓа на Јадран сквер каде ми кажаа дека им се поплавиле подрумите и нив и на околните објекти, па ја ваделе водата со пумпи.
Ми кажаа и дека не им се случувало ова прв пат,и дека со проблемот постапувале рутински и го очекувале секој пат кога ќе порасне реката.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 20-May-2013 at 19:00
Кај Демир Капија се разбира...


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 09-Jul-2013 at 09:17
Во Гостивар, деновивеВо коритото на реката Вардар низ Гостивар има минимални количини вода. Иако вчераутро целото корито беше под вода, напладне водата беше драстично намалена и едвај можеше да се забележи дека тече.

Повеќе на http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=368058FF3532EE4295DAEB3714579D4C
За сè има вторпат
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 09-Jul-2013 at 11:55
Previous Барем сега е погоден момент да се исчисти целото корито во Гостивар
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 22-Jul-2013 at 16:16
Мислам дека треба да ургираме кај јужниот сосед да им издаде државјанства на нашинците кои фаќаат џаде за крајбрежјата на Егејско Море секој викенд.
 
Скопјево е полупразно секој викенд за време на летните горештини, иако лично јас не помнам кога времето било вака свежо среде месец јули во изминативе 6-7 години, но погледнете ги резултатите од фаќањето џаде надвор од главниот град за време на викендите.
 
Помалку луѓе = помалку нужда
 
Помалку нужда = почист Вардар
 
Вчера, недела, 21 јули 2013, за прв пат после ептен долго време, Вардарот ми заличи на река, а не на оној канализациски колектор кој секојдневно го гледаме.
 
Затоа мислам дека треба да ургираме кај јужниот сосед да им издаде државјанства на нашинците кои фаќаат џаде за крајбрежјата на Егејското Море секој викенд и да не им дозволат да се вратат во Македонија.
 
Тоа ќе биде двојна добивка и за нас и за нашиот јужен сосед.
 
Од една страна нашиот јужен сосед ќе има повеќе даночни обврзници кои ќе му помогнат да се раздолжи и сигурно ќе инвестираат во крајбрежјето на Егејското Море, во кое толку многу се вљубени (чисто информативно, јас никогаш во животот не сум бил во Грција и не ни планирам да одам во Грција) судејќи според тоа што го велат туристичките агенции, а од друга страна Вардар се повеќе ќе заличи на река, наместо на канализациски колектор.
 

 

 

 

 

 

 Edited by Dexter26 - 22-Jul-2013 at 17:45
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 22-Jul-2013 at 17:19
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 09-Aug-2013 at 17:48
Деновиве пошто нивото на реката е доста мало,лесно можи да се забележи кога се пушта вода низ турбините на Вруток.Сликиве ги симнав во исти ден и убаво се гледа кај тие прскалките како се формира остров за време додека не се пушта вода.Друга логика немам како периодично би се подигало нивото на реката секоја денBack to Top
zdravozivo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2012
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote zdravozivo Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 10-Aug-2013 at 08:36
Тиквешко езеро во последниов месец беше пуштено нон стоп и е прилично испразнето, би требало веќе да го намалуваат темпото
Изгледа сега на ред доаѓаат Козјак и остала екипа кои слушнав дека се полни до горе, секако оставени меѓу последните за поголемо задовоство на жителите од гланиот град
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 26-Dec-2013 at 15:50
Денес на Вардар од страната на Општина Гази баба спроти паркот Аеродром и станицата на ЕВН.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 26-Dec-2013 at 21:12


EeekШто е ова побогу?!?!? Изгледа како директно мазут да истурил некој...

Имаше ли ова чудо некаков мирис??? И каква индустрија има таму во околината?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.184 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.