build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Природни убавини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Река Вардар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Река Вардар
    Posted: 25-Feb-2008 at 00:00
Мислам дека би било интересно да направиме една нишка за целиот тек на Вардар. За Вардар може да се дискутира на повеќе теми кои ги третираме на форумов (уредувањето на текот низ Скопје, Гостивар, Велес или пак неговото хидролошко значење, проектот "Вардарска долина" итн.). На крајот може едноставно да срочиме и уживаме во колекција слики за нашата најголема и најбитна река Cheers

____________________________________________________________________

Вардар е најголемата река во Република Македонија и воопшто во целиот регион Македонија (територијата на етничка Македонија) во југоисточна Европа.

  • Должина: 301 km (80%) во Република Македонија (вкупно 388 km)
  • Површина на речен слив: 20 535 km²
  • Среден пад: 2,1%
  • Среден проток: 174 m³/sec
Извор: WikipediaEdited by pbanks - 18-May-2008 at 17:27
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 25-Feb-2008 at 00:00
1 Кејот на Вардар во Гостивар

2

3

4

5

6 Вардар на излезот од Велес. Мислам дека Велес треба да удри поголем акцент на овој дел. Од десната страна на брегот редот куќи кој е непосредно до реката треба да се прололжи и тоа вака, во традиционален стил. Од другата страна би можело да се напрви некој добар кеј

7 Вардар кај Велешкото село Ногаевци

8 Веројатно некаде во Велешко

9 Веројатно во Демир Каписката клисура

10 Влезот во Демир Каписка клисура

11 Демир Каписка клисура

12

13

14

15

16

17

18 Утоката на Црна река во Вардар


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 25-Feb-2008 at 00:14
Како сум ја намеркал ливадата на 17-ка за скара! А оваа 18 е сликана кај стоби.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 25-Feb-2008 at 00:22
Originally posted by lslcrew

Како сум ја намеркал ливадата на 17-ка за скара! А оваа 18 е сликана кај стоби.


Да ама како ќе прејдеш до таму? Ова е сликано горе од патот. Освен ако нема некои патчиња од кај Смоквица или од кај Демир Капија

Да 18ка е кај Стоби, ако не си бил на крајот на античкиот локалитет се наоѓа железничка станица и стариот пат, утоката е веднаш таму.


Edited by pbanks - 25-Feb-2008 at 00:22
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 25-Feb-2008 at 19:52
Стално сум се прашувал за тие куќи у Велес што се издигнуваат над самата река... Не се проблематични (опасни) со оглед на тлото? Плус тоа што прават кога има поплави...?
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 25-Feb-2008 at 21:21
Previous Истото сум се прашувал и јас.. Куќиве се тука можеби и цел век, а тогаш Вардар имал поголема количина вода и поплавите биле доста поголеми. Највероватно не претставува проблем, иако изгледа дека секој момент ќе потонат...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 25-Feb-2008 at 21:27
Po Evropa ima mnogu gradovi (i toa mnogu od niv bas so golemina na veles) kade kukjite se vaka zalepeni za rekata. Mislam deka e bas interesna finta. Normalno glupavo e takvi da pravime da recemo vo Skopje na sila kako sto pravime neoklasicni objekti deneska... Ama vo Veles bas moze da se dopolni ovoj del so nekolku kukji, da se izregulira Vardar kako sto treba od dvete strani i mislam deka kje bide bas interesno.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 25-Feb-2008 at 22:24

Во право си но во тие градови речното корито е регулирано и количеството вода во него не варира, што не е случај со Вардар во околината на Велес. Во секој случај импозантни се сликите кои покажуваат дека и кај нас има големи количини на протечни води. Уште да поработиме малку повише  на екологијата и замислете го Велес со убавата стара архитектура, покај Вардар со регулирано корито и чиста вода.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 25-Feb-2008 at 22:47
Originally posted by UrbanFreak

Во право си но во тие градови речното корито е регулирано и количеството вода во него не варира, што не е случај со Вардар во околината на Велес. Во секој случај импозантни се сликите кои покажуваат дека и кај нас има големи количини на протечни води. Уште да поработиме малку повише  на екологијата и замислете го Велес со убавата стара архитектура, покај Вардар со регулирано корито и чиста вода.Па тоа ми е идејата, ако се изрегулира убаво коритото и ако некој ден се прочисти Вардар тој дел од Велес би можел да биде многу интересен.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 25-Feb-2008 at 23:57
Луѓе без пречистителна станица Вардар ќе стане катастрофа во многу скоро време доколку не се реши тој проблем. Живот нема да има а и сега се осеќа лошиот мирис. После збориме за рекреација поред Вардар.  

Edited by Junkie - 25-Feb-2008 at 23:58
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 26-Feb-2008 at 00:06
На вардар треба да има пречистителни станици, ама цело ѓубре во посебен канал да се спроведе и повторно да си влага во вардар пред граница!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 26-Feb-2008 at 00:10
LOL
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 26-Feb-2008 at 21:20
еве како е решен проблемот со Врбас во Босна. Ова е брана за отпадоци пред влезот во Бања Лука. Одлична финта...Една ваква брана некаде во Ѓорче после вливот на Треска и многу од проблемите би биле решени, барем естетски.


Edited by pbanks - 26-Feb-2008 at 22:09
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 02-Mar-2008 at 01:02
Феноменална фотка Drool Ја најдов на фото.идивиди. Авторот навел дека е во Македонија но не ја навел локацијата. Ова би требало да биде Вардар а горе еден од реконструираните мостови на автопатот Скопје-Велес така?


Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 02-Mar-2008 at 01:38
Wow mnogu ubavoSmile
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 02-Mar-2008 at 01:48
Previous Сигурни сте дека во Македонија постои ваков мост? Премногу е голем за да остане незабележан, кога прв пат ја видов сликава си помислив ова некаде во Хрватска...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 02-Mar-2008 at 02:53
Дефинитивно има... Спрема мене се работи за овој мост.

1
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 02-Mar-2008 at 02:54
Вардар во Гевгелиско Cheers

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 02-Mar-2008 at 03:16
Може локацијата на мостот?! Ако не е тешко и координати на гоогле.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 02-Mar-2008 at 03:24
Па не ја знам, не сум сигурен точно каде е но би требало 100% да биде некаде Катланово-Велес (во правец на Велес нормално). 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.207 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.