build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Природни убавини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Река Вардар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 26-Dec-2013 at 21:25
Незнам што е ,им пишав на ДОМ да ги запрашам дали се запознати и дали знаат што е ова, но одговор дури утре ќе очекувам.
Не осетив никаков мирис што е најбитното.
Во околината има лесна незагадувачка индустрија и еден куп мали фирми во старата фабрика на Годел (ако не се лажам за таа фабрика станува збор) , но во тој регион порано поминувал железарскиот канал а сега колку што знам е во цевки ,па можеби оваа вода доаѓа од таму, пред некој ден од истава цевка истекуваше да не речам кристално чиста вода а денес го видов ова.
Во близина се наоѓа сепарацијата на Бетон но тие имаат свој цевковод од кој може да се забележи таа кафената боја одма до оваа црната (иако нивниот цевковод е одалечен неколку стотици метри).
Ако очите не ме лажат тогаш оваа црна вода излегуваше од конкретно оваа цевка ,или евентуално оваа.
Е сега цевкава како што може да се забележи од сликава има огромен проток на вода но незнам колку е во м3/с.


Edited by daci92 - 26-Dec-2013 at 21:28
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 28-Jan-2015 at 21:59
Вардар кај Гевгелија деновиве после обилните врнежи...

За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 25-Jul-2015 at 15:57
Кањонот на Вардар гледан од север. Октомври 1863


Во кањонот


Октомври 1863
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
marieselden View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote marieselden Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 20-Sep-2016 at 04:48
како фото пејзажи направени многу

Edited by marieselden - 20-Sep-2016 at 04:50
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 25-Dec-2016 at 23:13


фото: Александар Колов
За сè има вторпат
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 26-Dec-2016 at 02:04
Пчиња е...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 26-Dec-2016 at 10:21
Еј, фала за појаснувањето, ама Пчиња нема своја тема, па нека стои тука. Освен тоа, се влива во Вардар, па така што...
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 19-Jan-2021 at 01:52
Двајца Германци веслаат со чамец по Вардар од Скопје до Солун. Многу интересно видео, за првпат гледам како изгледа Вардар во Грција, освен тоа, има убави снимки од делтата пред да се влее во морето... Видеово е од мај 2019 година.

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.