build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Верски објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 58>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1984
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Верски објекти (општо)
    Posted: 17-Jun-2020 at 15:17
Кога беше Папата најавија изградба на нова католичка црква, што бидна од тоа? И ќе добиеме ли конечно храм посветен на светицата Мајка Тереза, дури чудно е што 4 години по нејзината канонизација нема храм во родниот ѝ град. Логично би било новава католичка црква да ѝ биде посветена нејзе.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 896
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 17-Jun-2020 at 12:30
Ако не се лажам, „Св. Јован Крстител“
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4663
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 17-Jun-2020 at 11:10


Толку од мојата битолштина
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12889
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 17-Jun-2020 at 10:08
Тоа е друга црква, на сликава:

За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4663
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 17-Jun-2020 at 09:01

Кркардаш, 40 великомаченици или нешто така.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12889
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 17-Jun-2020 at 08:45
Оваа црква се наоѓа на ридот во близина на германските воени гробишта во Битола, не знам како се викаше.

За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1384
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 26-May-2020 at 21:07

Originally posted by user8642

18 години 1972-1990. Кога ќе видиш дека со оглед на околностите, малку проблеми со идеологија и малку проблеми со финансирањем дека го одолговлекувале, што да кажеме на пример денес дека еве црквата на улица Македонија Св. Константин и Елена или па собрниот храм во Струмица веќе се по 10-тина години активни градилишта. Да почнат сега одма со довршување паќ ќе излезе горе-доле толку време. Нема ништо разлика.
нормално дека ет идеолошки и нормално дека има разлика ако се има во предвид дека е договорна економија та токму во тоа време можеле ако сакаат и’ по една во секој Град да кренат, сепак тогаш фактор се и сојузните политики, при што дури и локално републиката да смогнала сили за ваков Проект, доколку од централата добила заушка јасно дека ќе ја завлече ако не може да ја забораи работа, фактор плус тогаш е што Народ и да сакал да помогне неможел бидејќи изведбата била под капа на државата, слично ко и сега што не смее да се волонтира апансаз бидејќи изведбата е исклучиво во раце на Градежна Компанија, за ова има поучен абер на крај од постов ... може сум грешка незнам треба да поОзбилно во однос ова да се дума!
Originally posted by Zelenikovo

од ова може да се извлече една чудно-слична паралела со Соборниот Храм Свети Климент Охридски во Скопје, за кој о.Стефан Санџаковски во едно свое предавање а во одбрана на Православната Сакрална Архитектура како нераскинлив дел со Византиската Традиција ќе каже што им требало да експериментираат зар не контаат дека така може да се случи расчекор утре и во однос други посуштни работи во Црквата, како велам подоле во постовите на следниот прв фус > малку по малку ојдовме во новокомпонирани, иако ко Православни сме од Изворни Поизворни, та така и јас ете се сложувам со таквиот светоглед на отец СтефанС [1][*2] сепак афирмативно гледам натака во нишката како појава која не ја лишува воопшто Молитвата од својата Сила [3] бидејќи во случајов на поклонет Коњ не треба да му се гледа во забалото ем некако Чудно баш бидејќи е Самопридонес ем во време на екс-ју позволено Нов Црковен Храм да добие еден Главен Град 10 години претходно и од Белград [4][4] тоа е речиси Благослов за Сите и тогаш и денес иако дури 90-тите почнува во полнота да Дише Православно [4][4][4] може да се каже дека диаСлавкоБ слично ко и АнтноиоГ се понел од природата но тро видена низ микроскоп та ја впрегнал својата визија формално во реалност можеби како посочен Атом на Цинк Тетраоксид ZnO₄
но Чуди денеска зошто толку се одолговлекуваат работите, а за што може еден посебен феномен е што стана пракса во овие времиња поимотните Ктитори кои имаа волја и средства за финансирање Изградба на Црковни Храмови тоа да го чинат најчесто топтан доколку од Темел до Кров е нивна Донација, така беше и со Гуштеров и со Костовски и со Чифлиганец, мислам ок е и тоа, но ова пак сред Центар на метрополата да стои незавршена Црка волку време е навистина баш огледало на нашата естетска свест, а слично ко и сите други пректи кои груевци ги почнаа а зајковци заборавија од кои и да е причини, логично ако е почнато треба и да се заврши, бар од овој естетски аспект мора да се смогне сили ... сепак исклучвиоста на првите се покажа наследна и во однос вториве, а сега пак кога не здрмуваат коронарни приоритети!
... може само да се радуваме на моментот кога ваков Црковен Храм како Свети Константин и Елена ќе дочека Живот Во Полнота ... интересно Црквата Свети Никола во нас. Скопје Север пример иако беше Карабина на времето и сеуште ни внатре измалтарена ниту пак Иконостас а не пак надвор Ограда да имаше, па пак Литургиии се Служеа, но веројатно констатирале дека такво нешто значи законски проблем та ако за Стамбени Згради треба Употребна Дозвола а за неа сите позиции завршени колку повеќе за Јавен Објект, сепак доколку работата стагнира мора да се бара бар во овој случај некаков компромис та да се дозволува измена на Проектот и да се помине дали со поефтини материјали или пак со Волонтерска Изградба, колку само Мајстори би се нафатиле да помогнат на Јуриш да се заврши бар во Центар Тој Црковен Храм доколку ова е правилно законски уредено со некакви Волонтерско-Мајсторски Стандарди ... чинам порано в Транзиција да не беше вака Народ малџиски или атарски солидарен тешко и нешто да се завршеше, но нели еу-инерција па груевци и предвреме удрија европска стандардизација ...
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 04-May-2020 at 23:33
манастир св. Георгиј, Рајчица

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 25-Apr-2020 at 15:56
ИЗГРАДБАТА НА КОНАКОТ НА ЛЕШОЧКИОТ МАНАСТИР СЕ ОДВИВА НЕПРЕЧЕНО И ПОКРАЈ ВОНРЕДНАТА СОСТОЈБАИ покрај вонредната состојба поради пандемијата на коронавирус, изградбата на новиот конак на Лешочкиот манастир се одвива со несмалено темпо. Се почитуваат препораките на Владата и полицискиот час, но и покрај тоа за нешто повеќе од два месеци објектот веќе е дојден во фаза на карајапија. Објектот е со вкупна површина од 750 метри квадратни. Отец Александар Стојаноски е задоволен како течат работите но апелира до верниците да продолжат со приложување донации бидејќи до целосното завршување на објектот се потребни уште парични средства.

„Со изградбата започнавме во февруари оваа година и засега работите се одвиваат со задоволително темпо. Вонредната состојба не се одразува премногу врз изградбата а ние, односно работниците кои го градат конакот, стиктно се придржуваат и ги почитуваат препораките кои беа донесени во врста со заштитата од коронавирусот. На ова место каде сега се гради конакот до неодамна беа стари и трошни градби од помошните простории и оставата од манастирот. Сега на нивно место градиме два објекти кои се споени. Едниот, кој ќе има еден кат, ќе биде трпезарија. Тој во завршната фаза ќе се обложи со камен за да го зачува првобитниот изглед на градбата која беше тука, а вториот дел ќе посовремена градба и ќе биде административно резидентен дел наменет за потребите на манастирот и старешините од Тетовско-гостиварската епархија и свештениците кои ќе доаѓаат од другите епархии. Изградбата на конакот е со средства обезбедени од манастирот и од донации на верниците“, изјави отец Александар Стојаноски од Тетовско-гостиварската митрополија.

Освен изградбата на новиот конак во Лешочкиот манастир во тек се реконструкции на уште два значајни објекти.

„Во тек се работи на реконструкција на десното крило од постоечкиот стар конак. Тој целосно ќе се зајакне и внатрешно ќе се реновира а кога ќе биде завршен ќе послужи во него да престојуваат и преноќуваат посетителие на Лешочкиот манастир. Левото крило на манастирот дополнително ќе се реновира. Покрај ова во тек е санација на покривот на црквата Св. Богородица кој долго време прокиснуваше. Бидејќи овие два објекти се ставени под заштита на државата како вредно културно историско богатство, работите околу нивната реконструкција ја извршуваат стручните лица од Заводот за заштита на споменици а средствата за нивната реконструкција ги обезбеди државата. Ако се оди според планот и ако се обезбедат доволно финансиски средства, очекуваме во текот на наредната година изградбата на новиот конак и реконструкцијата на стариот конак и црквата да бидат готови со што Лешочкиот манастир да добие нови и квалитетни содржини со што ќе привлекува уште поголем број верници и посетители“ вели Отец Александар Стојаноски.

З. АНДОНОВ

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/izgradbata-na-konakot-na-leshochkiot-manastir-se-odviva-neprecheno-i-pokraj-vonrednata-sostojba/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12889
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 12-Feb-2020 at 10:49
Црквичкава веќе некое време си стои во дворот на хотел Македонија, на раксрсницата меѓу бул. М. Т. Гологанов и 8 септември.

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 05-Feb-2020 at 14:31
ПОСТАВЕНИ ТЕМЕЛИ ЗА НОВ КОНАК ВО ЛЕШОЧКИОТ МАНАСТИРВо манастирскиот комплес Свети Атанасиј во тетовски Лешок денеска се изврши осветување и положување камен темелник за нов конак.

Објектот ќе се гради кај влезот во комплексот на местото каде порано беа помошни простории и остава од манастирот.

-Овој конак се гради со манастирски средства. Постоеше потреба за еден посовремен конак каде што би можело да се сместат посетители, да се одржуваат состаноци на црковно ниво, да има апартмани за престој на владиците, кујна и трпезарија. Ќе биде на два ката, а приземнито дел ќе биде изграден со камен како што беше и претходниот објект, истакна отец Александар Стојановски.

Чинот на осветување на камен темелникот го изврши архиепископот Охридски и Македонски г.г Стефан во сослужение на митрополитот тетовско-гостиварск г. Јосиф, брегалнички г. Иларион, кумановско-осоговски г. Јосиф како и други свештени лица. Овој повод е достоен за македонската духовна тврдина во Пологот, рече Архиепископот.

-Лешочкиот манастир е духовен извор од кој се напојувале генерации правослвни богољупци. Манастирот е неоткинливо поврзан со својот историски корен. По Лешочкиот манастир се гледа чии се и колу се длабоки корените на овие простори и каков е идентитеот на овој крај. Кога сакале во историјата да го замолачат овој сведок на нашата вера и прибежиште на нашиот народ, но не успеале да ја уништат вистината, зошто и урнатиот камен и затрупаните темели сведочеа за вистината а и новоизграденото ќе продолжи да сведочи, истакна во пригодниот говор г.г Стефан.

Објектот ќе претставува западно крило на конакот и ќе има 750 квадратни метри на два ката.


https://makpress.mk
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12889
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 20-Dec-2019 at 11:01
Свети Ѓорѓи, село Отовица, велешко. Осветена 2017 година.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12889
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 20-Dec-2019 at 10:55
Св. Константин и Елена, ПрилепЗа сè има вторпат
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 20-Dec-2019 at 00:52
Originally posted by Џоле

Обновата на Исхак-беговата џамија на Бит Пазар. Ова е гробницата/турбето. Патем, целата џамија е обновена со сличен камен и нов (лимен?) покрив.Еве како изгледаше претходно (од Википедија):


Obnoveniot krov e napraven (racno) od olovo, avtenticno... prethodniov bil ujdurma od pocinkuvan/r'gosan lim...
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 18-Dec-2019 at 06:12
Очигледно нешто се случило во тие два месеци
Инаку некој ми кажа дека во Средно Нерези е започнато разчистување на бараките кои се користеа за џамија за градба на вистинска џамијаEdited by kiriOK - 18-Dec-2019 at 06:15
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 896
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 17-Dec-2019 at 18:49
Бидејќи возам со точак редовно на тој терен, обележаната џамија е една постара мала градба, освен ако не се случило нешто во последниве два месеци, колку што немам поминато таму.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 16-Dec-2019 at 14:34
На снимките се гледа дека е изградена нова џамија во село Горни Крушопек
Во сите овие села на Водни и наоколу во последните години се изградени нови џамииBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12889
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 14-Dec-2019 at 10:35
Originally posted by Џоле

Обновата на Исхак-беговата џамија на Бит Пазар. Ова е гробницата/турбето. Патем, целата џамија е обновена со сличен камен и нов (лимен?) покрив.Еве како изгледаше претходно (од Википедија):За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 03-Dec-2019 at 22:41
Originally posted by Џоле

Битола

Bitola, Macedonia by asterisktom, on Flickr


Ова црквиче е довршено пред десетина години, највероватно иницијално било подигнато како бекап за фантомот од црквиште кое наводно треба да се изгради зад него. Нити тоа е некогаш отворено, нити пак се превзема нешто за руините („темели“) зад него. Патем, тие „темели“ полека но сигурно влегуваат во својата 4-та деценија.Originally posted by ehrlich

Карта на цркви низ Македонија

Досега, во склоп на проектот „Викиекспедиции“ за документирање на македонските села со помош на Википедија, имаме мапирано 1.066 цркви низ цела Македонија, но базата уште се надополнува (да не речам секојдневно).

Воедно, многу од овие нови цркви низ градовите, ги немаме воопшто.


Не сте нешто по планините гледам

Edited by hcitrS - 03-Dec-2019 at 22:42
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 896
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 03-Dec-2019 at 17:44
Карта на цркви низ Македонија

Досега, во склоп на проектот „Викиекспедиции“ за документирање на македонските села со помош на Википедија, имаме мапирано 1.066 цркви низ цела Македонија, но базата уште се надополнува (да не речам секојдневно).

Воедно, многу од овие нови цркви низ градовите, ги немаме воопшто.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 58>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.