build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Верски објекти (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Верски објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 57>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 586
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Верски објекти (општо)
    Posted: 03-Dec-2019 at 22:41
Originally posted by Џоле

Битола

Bitola, Macedonia by asterisktom, on Flickr


Ова црквиче е довршено пред десетина години, највероватно иницијално било подигнато како бекап за фантомот од црквиште кое наводно треба да се изгради зад него. Нити тоа е некогаш отворено, нити пак се превзема нешто за руините („темели“) зад него. Патем, тие „темели“ полека но сигурно влегуваат во својата 4-та деценија.Originally posted by ehrlich

Карта на цркви низ Македонија

Досега, во склоп на проектот „Викиекспедиции“ за документирање на македонските села со помош на Википедија, имаме мапирано 1.066 цркви низ цела Македонија, но базата уште се надополнува (да не речам секојдневно).

Воедно, многу од овие нови цркви низ градовите, ги немаме воопшто.


Не сте нешто по планините гледам

Edited by hcitrS - 03-Dec-2019 at 22:42
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 760
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 03-Dec-2019 at 17:44
Карта на цркви низ Македонија

Досега, во склоп на проектот „Викиекспедиции“ за документирање на македонските села со помош на Википедија, имаме мапирано 1.066 цркви низ цела Македонија, но базата уште се надополнува (да не речам секојдневно).

Воедно, многу од овие нови цркви низ градовите, ги немаме воопшто.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12392
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 03-Dec-2019 at 00:30
Битола

Bitola, Macedonia by asterisktom, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 586
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 30-Nov-2019 at 12:20
Нова, постара, поисконска, и повистинска.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 722
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 28-Nov-2019 at 16:05
Originally posted by macedonia

реконструкција на манастирот св. Георгиј во Рајчица - нова камена фасада
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 542
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 25-Nov-2019 at 15:27
Чегране

ПретходноСега

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 542
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 24-Nov-2019 at 09:22
Попова Шапка

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12392
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 21-Nov-2019 at 17:34
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 577
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 20-Nov-2019 at 11:48
Во четврток, на 28-ми ноември ќе се отвори АлиПашината џамија во Охрид

Охрид, 19. ноември 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во четврток, на 28-ми ноември ќе се отвори АлиПашината џамија во Охрид, објавија на официјалната страна на Facebook на Исламската Верска Заедница на Македонија (ИВЗ).

– Џамијата е лоцирана во старата охридска чарпија, во близина на стариот Чинар, стои во соопштението во кое се повикуваат верниците да бидат дел од манифестацијата.

До овој момент нема повеќе детали за самото отворање на џамијата. Претходно беше најавено дека турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган ќе дојде на отворањето на џамијата. Веста неодамна ја соопшти турската амбасадорка Тулин Еркал Кара, која најави дека се работи на усогласување на термин кој одговара на сите, за претседателот Ердоган, заедно со македонскиот државен врв да може да присуствува на свеченото отворање на реконструираната џамија во Охрид.

Реконструкцијата на Алипашината џамија, која започна пред три години во центарот на старото градско јадро во Охрид, ја разбранува не само охридската туку и целата македонска јавност. Причина се обвинувањата дека градежните работи не се одвиваат според предвидената законска регулатива. (Крај)https://ohridpress.com.mk/?p=99723
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3022
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 28-Oct-2019 at 15:25
Поглед кон црквата Св.Илија од една од новоградбите во Стар Аеродром

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3022
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 28-Oct-2019 at 15:23
Црква Св.Атанасиј-Брвеницаhttps://www.facebook.com/Studio-lelelele-127978277268051/?eid=ARC-KIQX-SdMrzr-8YJOToxJshNa_QAzC-wu6bz-ZiClx88FXNY1t_HV_hZcczUbSn70tLrJnL5sDpiT
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12392
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 21-Oct-2019 at 09:30
Обновата на Исхак-беговата џамија на Бит Пазар. Ова е гробницата/турбето. Патем, целата џамија е обновена со сличен камен и нов (лимен?) покрив.Еве како изгледаше претходно (од Википедија):Edited by Џоле - 21-Oct-2019 at 09:31
За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 722
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 07-Oct-2019 at 22:57
реконструкција на манастирот св. Георгиј во Рајчица - нова камена фасада

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3022
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 18-Jul-2019 at 18:31
Еве го целиот текст тука...

Политичарите ги предадоа, на верниците само им остана да се крстат
Отец Ванчо од Скопската епархија уверува дека за четири години ќе бидат изградени сите започнати храмови. Во црквата „Свети Константин и Елена“ што се наоѓа до Домот на АРМ се работи на фрескоживописот, а во наредните четири години ќе се прави иконостасот и ќе се цртаат иконите. Во најскоро време ќе продолжи доизградбата на црквата Света Софија во Ново Лисиче

Онаму каде што се граделе училишта, таму секогаш постоеле и цркви. Барем така било во минатото. Но сега е поинаку. Во Скопје има недостиг од верски објекти, затоа на седум локации во главниот град започната е изградбата на црковни храмови кои, како што уверува отец Ванчо од Скопската епархија при Македонската православна црква, би требало верниците да ги примат за три–четири години.

Иако досега требаше да биде осветена црквата „Свети Константин и Елена“ што се наоѓа до Домот на АРМ, отец Ванчо вели дека ќе бидат потребни околу четири години таа комплетно да се заврши и да биде осветена.

– Пред еден месец започнаа работите на фрескоживописот. Тој е голем и потребно е внимание и посветеност, а со тоа и подолг временски период. Засега 50 до 60 проценти од него се завршени. Освен тоа, треба да се работи и на иконостасот, да се исцртаат иконите и затоа се потребни три до четири години за да се заврши комплетно и да се освети – информираше отец Ванчо.

Оваа црква започна да се гради на 11 ноември 2012 година кога беше извршено осветувањето на темелите, лично од поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан. Идејното решение и основниот проект на црквата се изработени од архитектите Искра и Владимир Лековски од студиото „Лелелеле“, додека за изградбата беше задолжена градежната фирма „Бетон“. Инвеститор на изградбата на храмот е МПЦ кој за таа цел ја основа Фондацијата „Свети цар Константин“. За да собере пари за изградба на црквата, фондацијата одржа три донаторски конференции.

Освен оваа, во изградба е и црквата „Света Софија“ во Ново Лисиче, кај трговскиот центар „Лиса“. Изградбата на оваа црква, како што истакна отец Ванчо, веќе две години е во застој.

– Во најскоро време изградбата на црквата ќе продолжи. Постоеше пречка од страна на ктиторот Скопски Пазар, со кој заедно ја градиме црквата. Пречката е веќе надмината – истакна отец Ванчо, не сакајќи да ги образложи причините за застојот.

Според него, изградбата на оваа црква започнала во 2013\2014 година. Работите се одвивале до 2017 година, а потоа две години тие биле во прекин.– Црквата е изградена до фаза на карабина. Сега ќе се започне со втората фаза. Ќе треба да се донесе решение за фасадата на црквата, а потоа ќе се работи и на внатрешното уредување и уредување на партерот – вели отец Ванчо.

Тој додаде дека ќе се работи фазно.

– Прво да се заврши надворешната конструкција, да се покрие црквата, а потоа ќе се премине на внатрешниот дел. Сè ќе се решава според можностите – уверува отец Ванчо.

И црквата „Свети Три Ерарци“, кај меѓуградската автобуска станица во Мичурин, посветена на свети Василиј Велики, свети Јован Златоуст и свети Григориј Богослов чија изградба почна во 2014 година, не е доизградена. Според отец Ванчо оваа црква е во завршна фаза.

Во моментов се работи на фрескописот внатре и се очекува да биде осветена до крајот на оваа година или на почетокот на наредната – дециден е отец Ванчо.

И црквата „Свети Јован“ во Бутел се очекува да биде осветена во октомври годинава. Според отец Ванчо, останува да се доработат иконите на иконостасот. Оваа црква почна да се гради во 2013 година.

Црквата „Свето Преображение„ во населбата Даме Груев во општина Ѓорче Петров, пак е до фаза на карабина, а почна да се гради во 2015 година. Таа е покриена и се очекува пролетта, наредната година да започне втората фаза, поточно фасадата и внатрешното уредување (малтерисување, електриката). Отец Ванчо очекува оваа црква да биде комплетно завршена за две години и да биде осветена.

Во изградба е и црквата „Света Нина“ во Сопиште чиј камен-темелник беше поставен на 30 декември 2015 година.

– Оваа црква е во фаза на карабина. Кровната конструкција е завршена. Втората фаза, односно внатрешното уредување се очекува да започне есенва или до крајот на годината. Бидејќи се работи за огромен храм, треба време да се направи внатрешното уредување и фрескоживописот. Потребни се четири до пет години сето тоа да биде завршено – цени отец Ванчо.

Следна црква која сè уште се гради на територијата на град Скопје е „Христос Спасител“ лоцирана на аголот од булеварот „Илинден“ и улицата „Љубљанска“. Камен-темелникот на оваа црква е поставен на 19 декември, на Свети Никола.

– Доколку се продолжи со истата динамика оваа црква треба да биде готова за две до три години, бидејќи и таа е голема – информира отец Ванчо.

Две од црквите „Христос Спасител“ лоцирана на аголот од булеварот „Илинден“ и улицата „Љубљанска“, како и „Свети Јован“ во Бутел имаат ктитори. На црквата „Христос Спасител“ ктитор е Зоран Антиќ, додека на црквата „Свети Јован“ е Мите Јовановски. Останатите цркви ги гради Скопската епархија.

Од Скопската епархија се надеваат дека ќе има доволно средства за да се завршат до крај црквите во предвиденото време.

– Во моментов се работи според предвидената динамика. Се надеваме дека за три до четири години сите цркви ќе бидат готови – дециден е отец Ванчо.

(А.П.) – Фото: Ѕ.П.

https://www.vecer.press/политичарите-ги-предадоа-на-верницит/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12392
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 14-Jul-2019 at 17:43
ОСВЕТЕНА ЦРКВАТА СВЕТИ ВЕЛИКОМАЧЕНИК ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНЕСЕЦ ВО МЕСНОСТА ПЕШТЕР

Митрополитотот тетовско-гостиварски г. Јосиф во сослужение со свештениците од тетовското намесништво извршија осветување на црквата Свети великомаченик Георгиј Победонесец која се наоѓа во месноста Пештер во тетовското село Јегуновце.Црквата почна да се гради на 25 јули 2004 година со поставување на камен темелник. Во текот на градбата во предвечерието на патрониот празник Ѓурѓовден на 5 мај верниците од овој крај доаѓаат на одбележување на патронот на црквата Свети Георгиј кога се врши мал водосвет и режење на славските колачи.

Месноста Пештер го добила името поради огромната вдлабнатина во карпестиот дел од планината Жеден која личи на пештера, долга и широка околу триесетина метри. Воедно претставува археолошки локалитет т.е. некропола од доцниот среден век во тетовското село Јегуновце.

https://lokalno.mk/osvetena-tsrkvata-sveti-velikomachenik-georgij-pobedonesets-vo-mesnosta-peshter/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12392
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 21-Jun-2019 at 10:43
Маџир Маало

извор: твитер
За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4477
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 15-Jun-2019 at 21:32
Со исклучок на Босна, Албанија и Косово (знаеме сите зошто) ние сме единствената поранешна отоманска држава која е блиска со Турција.

Да ги мразиш соседите до толку за да бидиш пријател со државата која те окупирала 500 години е next level neighbor feud.

Ајде малку гео-политика, бидејќи е неодминлив дел од темава:
Мислам дека е очигледно дека владата на Заев е многу поблиска со Бугарија и Грција (со тоа и со и ЕУ), отколку со Турција. Владата на Груевски беше многу поинаку настроена, и беше многу блиска со Турција.

Реално се сменаа и неколку фактори, во последно време Турција стана скоро непријателски настроена кон ЕУ, и економијата потона, така што иако ќе добие етикета „велепредавство“, многу е пологично да сме пријатели со Бугарија и Грција, отколку Турција (сојузник на Иран и Русија, а богами и Венецуела).

Ако не сакаме политика на изолационизам, многу попаметно е (иако многумина ќе речат себедеструктивно) да се свртиме кон „православните браќа“ отколку кон Турците. Видовме што се случи со Албанија и Босна, а Ердоган дефинитивно сака да стане султан.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 577
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 15-Jun-2019 at 21:20
Ердоган доаѓа на отворањето на Алипашината џамија во Охрид

Скопје/Охрид, 15. јуни 2019 (ОХРИДПРЕС) – Турската амбасадорка во Македонија, Тулин Еркал Кара денеска ја посети Алипашината џамија во Охрид, притоа најавувајќи дека претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган ќе допатува на свеченоста по повод промовирањето на реконструираниот верски објект.

Таа уште истакна дека се работи на усогласување на терминот со македонските власти за присуство на свеченото отворање на обновената џамија.

Алипашината џамија беше реконструирана и реновирана согласно одлука на Управата за заштита на културно-историското наследство, со финансиска поддршка на Република Турција.

– На претседателот Ердоган му беше сон реставрирањето на објектот. Република Туриција и Република Северна Македонија се братски држави. Турција преку агенцијата Тика и вакавското здружение има реновирано повеќе обејкти во Северна Македонија. Нашето пријателство е засекогаш и долгорочно, рече меѓу другото амбасадорот Кара.

Таа уште нагласи оти не гледа ништо спорно во реконтрукцијата, односно оти било испочитувано се што било договорено помеѓу двете држави во врска со реконструкцијата на верскиот објект. (Крај)


Оди сруши ја сега џамијава Како што спомнав погоре
Originally posted by ironm

- џамијата се реставрира (и минарето се изгради) со пари од ТИКА (Турција) и ако направиме било што на џамијата ќе го разгневиме чика Ердоган, а тоа не ни оди во корист имајќи во предвид дека допрва следува ратификација во НАТО, пола армија се опремува со пари од Турција, еден куп други проекти како противпожарни возила, училишта, итн. се добиваат со пари од ТИКА

Со среќа да ја си ја користиме и имаме дивоградбата, една од илјадниците. Следно една црква или џамија на пристаниште, уште поголема од едно 50тина метри, за да не собери сите внатре едно масовно самоубиство да извршиме за да ја затвориме меаната.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 159
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 10-Jun-2019 at 09:18
Сликата е од Твитер. Чисто за споредба колку е гломазно минарето. Инаку, штом нешто од ваков каректер е веќе изградено, ќе си стои така независно дали е со документација или не.

And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 542
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 02-Jun-2019 at 07:01


Edited by kiriOK - 02-Jun-2019 at 07:03
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 57>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.