build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Верски објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 52535455>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Online Status: Offline
Posts: 334
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #1061 Posted: 26-Mar-2017 at 18:12
Originally posted by Kid_A

Originally posted by kiriOK

Кога е молитва сите тие џамии се претесни да ги соберат.
Пример оваа џамија кај факултетов имам налетувано цел двор да е преполн.

https://www.google.mk/maps/@41.9991686,21.4447925,3a,75y,46.1h,95.11t/data=!3m6!1e1!3m4!1sqDsknqs9V56Xi5Gw1NVZQA!2e0!7i13312!8i6656?hl=en

Кај нив сеуште се живее во 15 ти век


Гледам вас колку тaa „прогресивност и либералност“ ви донесе убави работи. На работ сте да останете без држава и физички да исчезнете. Тие за разлика од нас се грижат за својата традиција и тоа им овозможува да опстанат на овие простори. Не само да опстојат, туку и да те колонизираат. Кај нас кафичите и кафаните се преполни, а црквите празни. Доволно зборува за овој народ во кој правец одиме и каква иднина не чека.


Ако погледнеме од блиску,на страна што демографски се во експанзија,они во Скопјево имаат нулта влијание.Се се сведува на тоа што ги гледаш по институции дојдени по услуга (највеќе здравствени институции и пасошко),што се моткаат по плоштад и по некоја двојазична табла која освен ако не е на објект под градов на друго место двојазичното е избришано со црна боја,толку е нивното во градов.
А во Сарај,Чаир,Шутка,Гази Баба и Бутел и претходно ги имаше,така да тоа е небитно дали таму го зголемиле влијанието.
Инаку во поголемиот дел од Бутел многу тешко им оди експанзијата,бидејќи македонците тешко се одлучуваат да го продаваат имотот таму.

Така да се додека се шират по Качанички пат или во гетата каде се затворени и се шират само во густина,додека ги гледаме најдлабоко до плоштад како духови кои само се шеткаат,мислам дека приказните за колонизација барем во градов не држат вода.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1325
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1062 Posted: 26-Mar-2017 at 18:29
Не би рекол дека се во експанзија, уделот на родени Македонци-Албанци последниве петнаесетина години е ист, со тоа што кај двете групи се намалува бројот на родени. Со падот на ердоган и саудиска арабија, решавање на бегалската криза и неемаципираните бегалци со решавање на проблемот на Блискиот Исток, образовање и еманципација на Албанците муслимани, ситуацијата ќе биде многу подобра. Во експанзија може да е само најнејасната етничка група во Македонија - Роми.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Online Status: Offline
Posts: 334
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #1063 Posted: 26-Mar-2017 at 18:42
Originally posted by Staro Skopje

Не би рекол дека се во експанзија, уделот на родени Македонци-Албанци последниве петнаесетина години е ист, со тоа што кај двете групи се намалува бројот на родени. Со падот на ердоган и саудиска арабија, решавање на бегалската криза и неемаципираните бегалци со решавање на проблемот на Блискиот Исток, образовање и еманципација на Албанците муслимани, ситуацијата ќе биде многу подобра. Во експанзија може да е само најнејасната етничка група во Македонија - Роми.


http://www.stat.gov.mk/PublikaciiPoOblast.aspx?id=41&rbrObl=5

Скопски регионПопис 2002

Македонци: 367,717 = 64.39%
Албанци: 132,014 = 23.11%
Срби: 17,650 = 3.09%

-Србите сметајте ги со нас,бидејќи реално сме истите

Ученици во основните училишта

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1064 Posted: 28-Mar-2017 at 16:15
Св. Атанасиј во центарот на Богданци

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1325
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1065 Posted: 28-Mar-2017 at 20:04
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11505
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1066 Posted: 09-Apr-2017 at 21:13
Света Троица, БардовциЗа сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1067 Posted: 10-Apr-2017 at 18:08
Св. Наум, Радишани

Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2392
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1068 Posted: 22-Apr-2017 at 01:41
Пагански симболи на рисјански храмови, сенешто. Туку, за друго дојдов овде... зошто е затворена темата за џамиите? Демек, не смее да се дига галама за нив? хахха.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 114
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #1069 Posted: 27-May-2017 at 11:24
http://makfax.com.mk/investigative-story/дали1-минарето-на-али-пашината-џамија-в/

Еве, иако сите се правиме дека сме духовно исполнети, сепак сме празни од внатре. Џабе и илјада објекти да се направат сепак ќе си останеме празни, мали луѓе. Сите гледаат да се искористи секоја прилика, за да се издигнат повисоко од останатите. Жалам и ужасно се депримирам од менталитетот на сегашниот народ.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1325
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1070 Posted: 27-May-2017 at 19:28
И после се чудат зошто сите го мразат нивниот начин на верување во измислици. По падот на одредени диктатори и држави кои ги финансираат овие дивоградби наречени верски објекти, сите ќе мора да се срушат. Барем да беа нормални и ненаметливи па да им се прости. Еве еден позитивен пример од соседството:

Srušen nelegalni verski objekat Islamske zajednice


U Zemun Polju je, tokom noći, srušen nelegalno izgrađeni verski objekat koji je podigla Islamska zajednica.

Kako saznaje N1, akcija rušenja je počela u toku noći, između 3.00 i 4.00 sata posle ponoći.

Jake policijske snage i žandarmerija blokirale su naselje i bile su raspoređene u tri prstena bezbednosti oko naselja. Oni su u međuvremenu napustili naselje i ostali su samo meštani koji su za N1 rekli da su nezadovoljni i besni zbog rušenja verskog objekta.

Meštani kažu da akciju rušenja smatraju nelegalnom i ne isključuju mogućnost protesta u narednim danima.

Oni su počeli da čiste ostatke objekta i poručuju da će svoje molitve i druge verske običaje do daljeg obavljati na ulici.

Srušen je sprat i potkrovlje na ovom objektu koji je počeo da se gradi 2014. godine bez dozvole. Radovi su više puta zaustavljani ali i nastavljani bez dozvole.

Na pitanje da li je ikada podnet formalni zahtev za izdavanje građevinske dozvole za ovaj verski objekat, meštani Zemun Polja su za N1 rekli da su imali "usmeni dogovor" sa nekadašnjim čelnicima opštine Zemun da mogu tu da grade.

Akcija rušenja trajala je dva sata.

http://rs.n1info.com/a251443/Vesti/Vesti/Srusena-dzamija-u-Zemun-Polju.html
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11505
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1071 Posted: 13-Aug-2017 at 17:16
Прилеп, кај спортската сала

За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 556
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1072 Posted: 14-Nov-2017 at 01:25интересна ова монохрома керамопластика, само на крај да не ја офарбаат црвено

~

Браво за наградата, но ова решение би било пренатрупано како визура ... лично би одел или со ротонда двор, како Црквѐта би останала издвоена, или пак ваква кубистичка ограда но со склоплив вовлекувачки или склоплив горен дел, прилагодлив во однос водостојот на Мавровско езеро ... но ме чуди од каде 2006 уште пред воопшто дпмне да е на власт, да имаат извадено предлог за мостот око и тоа тензилна варијанта, штета не е висечки, а воедно тука се и Галиите паркирани во Вардар ем двострано [1

13.11.2017 - Macedonian company scoops Gran Prix at Minsk Biennial of Young Architects

Macedonian Tetraktis - Kristijan company, specialized in architecture, urbanism and engineering, won the Gran Prix award for landscape architecture, urban street design, monumental art and sculpture in architecture at the International Biennial of Young Architects Leonardo-2017 in Minsk.The award is presented for a project reconstruction of the St. Nicholas Church in Mavrovo, signed by Sanja Milacic, Ana Naumova and Aneta Nikolova under mentorship of Kritijan Jordanov.

This year young architects from 17 countries with a total of more than 120 projects took part in the Minsk International Biennial, which was dedicated to the 950th anniversary of the city of Minsk.

http://www.mia.mk/en/Inside/RenderSingleNews/61/133963273
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1073 Posted: 17-Dec-2017 at 22:06
Црквата на Архимандрит Никодим Царкњас во град С’ботско (Аридеа), Воденско, Егејска Македонија

"света Злата Мегленска"

40°58'31.56"N
22° 3'9.29"E


Edited by macedonia - 17-Dec-2017 at 22:19
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11505
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1074 Posted: 28-Dec-2017 at 22:03
Црквата „Свети Илија“ во Скопје Север добива камбанарија и уште една помошна зградичка што не се гледа на сликава (ќе има слика кога ќе биде завршена):

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11505
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1075 Posted: 07-Jan-2018 at 19:29
Originally posted by Џоле

Црквата „Свети Илија“ во Скопје Север добива камбанарија и уште една помошна зградичка што не се гледа на сликава (ќе има слика кога ќе биде завршена):Не е завршена, но еве слика:

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11505
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1076 Posted: 16-Jan-2018 at 23:31
Се реконструира и Саат-кулата во непосредна близина на џамијава:Инаку, околината е ужас. Кога бев таму вчера, ми се згади од нечистотијата наоколу. Местото има туристички потенцијал (има џамија, саат-кула, гробница на бег, подолу кај амбулантата има уште една џамија во чиј двор расте можеби најстарото дрво во Скопје, па и пошироко - јавор стар 575 години), но е толку запуштено и занемарено што сега не личи на ништо. Да не спомнувам што сè е изградено (многу веројатно без градежна дозвола) и го блокира погледот кон џамијата и кон саат-кулата, што е голем проблем.
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1325
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1077 Posted: 17-Jan-2018 at 14:25
Околината навистина е катастрофа. Местово може да биде многу убаво и да стане туристичка атракција, а сега личи на фавела.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11505
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1078 Posted: 10-Feb-2018 at 18:53
Originally posted by Џоле

Црквата „Свети Илија“ во Скопје Север добива камбанарија и уште една помошна зградичка што не се гледа на сликава (ќе има слика кога ќе биде завршена):


За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1325
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1079 Posted: 10-Feb-2018 at 21:07
Зошто не се забрани користење звучници од страна на верските објекти?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8871
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1080 Posted: 15-Mar-2018 at 22:35
Руанда.

Освен темата од насловот, објавата говори и за справување со дива и стихијна градба на цркви.

Еј, Руанда


Rwanda bans Kigali mosques from using loudspeakers

Kimironko%20mosqueImage copyrightAFPImage captionRwandan authorities in Kigali are cracking down on the use of loudspeakers in mosques

Rwanda has banned mosques in the capital, Kigali, from using loudspeakers during the call to prayer.

They say the calls, made five times a day, have been disturbing residents of the Nyarugenge district, home to the capital's biggest mosques.

But an official from a Muslim association criticised it, saying they could instead keep the volume down.

Some 1,500 churches have been closed for not complying with building regulations and noise pollution.

The majority of Rwandans are Christian. Muslims make up around 5% of the population.

The government says the Muslim community has complied with the ban.


Analysis: Rwanda's open secret

Ally Yusuf Mugenzi: Editor of BBC Great Lakes service

To understand the latest round of regulations imposed by Rwandan authorities on religious groups, we have to look back to the 1994 genocide, in which some 800,000 people were killed.

A number of the Roman Catholic churches, where thousands of Tutsis had taken refuge, became killing grounds during the 100-day rampage.

Rwandans lost faith in the powerful institution and gravitated towards Pentecostalism and Islam.

Today's noise pollution concerns have silenced the loudspeakers on Kigali's mosques. But it would be wrong to say that Muslims are being targeted. They can still go to mosques and pray five times a day.

The same cannot be said for the Pentecostals.

About 1,500 Pentecostal churches across the country have been closed over the past month, leaving worshippers with nowhere to pray.

This might have something to do with Rwanda's open secret: the country's religious denominations are expected to pledge loyalty to the government of long-time President Paul Kagame.

Pentecostal leaders might not be toeing the line.

But the authorities are right to focus on those churches' disregard for building regulations. Many of them hold noisy services, are badly constructed, situated in residential homes, and are a legitimate health and safety concern.


"I have found that they have begun to respect it and it has not stopped their followers from going to pray according to their praying time," Havuguziga Charles, a local official from Nyarugenge told the BBC's Great Lakes service.

This comes as the government continues its clampdown on substandard churches across the East African country.

Most of them were small Pentecostal churches, and one mosque was also closed.

The government says the reason is that some preachers "deceive their congregation with misleading sermons", AFP reports.

But some preachers have accused the government of trying to control their message to congregants in a country accused by human rights groups of stifling free speech.
http://www.bbc.com/news/world-africa-43413645
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 52535455>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.218 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.