build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Верски објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5556575859>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13088
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1121 Posted: 21-Oct-2019 at 09:30
Обновата на Исхак-беговата џамија на Бит Пазар. Ова е гробницата/турбето. Патем, целата џамија е обновена со сличен камен и нов (лимен?) покрив.Еве како изгледаше претходно (од Википедија):Edited by Џоле - 21-Oct-2019 at 09:31
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6444
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1122 Posted: 28-Oct-2019 at 15:23
Црква Св.Атанасиј-Брвеницаhttps://www.facebook.com/Studio-lelelele-127978277268051/?eid=ARC-KIQX-SdMrzr-8YJOToxJshNa_QAzC-wu6bz-ZiClx88FXNY1t_HV_hZcczUbSn70tLrJnL5sDpiT
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6444
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1123 Posted: 28-Oct-2019 at 15:25
Поглед кон црквата Св.Илија од една од новоградбите во Стар Аеродром

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1124 Posted: 20-Nov-2019 at 11:48
Во четврток, на 28-ми ноември ќе се отвори АлиПашината џамија во Охрид

Охрид, 19. ноември 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во четврток, на 28-ми ноември ќе се отвори АлиПашината џамија во Охрид, објавија на официјалната страна на Facebook на Исламската Верска Заедница на Македонија (ИВЗ).

– Џамијата е лоцирана во старата охридска чарпија, во близина на стариот Чинар, стои во соопштението во кое се повикуваат верниците да бидат дел од манифестацијата.

До овој момент нема повеќе детали за самото отворање на џамијата. Претходно беше најавено дека турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган ќе дојде на отворањето на џамијата. Веста неодамна ја соопшти турската амбасадорка Тулин Еркал Кара, која најави дека се работи на усогласување на термин кој одговара на сите, за претседателот Ердоган, заедно со македонскиот државен врв да може да присуствува на свеченото отворање на реконструираната џамија во Охрид.

Реконструкцијата на Алипашината џамија, која започна пред три години во центарот на старото градско јадро во Охрид, ја разбранува не само охридската туку и целата македонска јавност. Причина се обвинувањата дека градежните работи не се одвиваат според предвидената законска регулатива. (Крај)https://ohridpress.com.mk/?p=99723
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13088
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1125 Posted: 21-Nov-2019 at 17:34
За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 652
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #1126 Posted: 24-Nov-2019 at 09:22
Попова Шапка

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 652
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #1127 Posted: 25-Nov-2019 at 15:27
Чегране

ПретходноСега

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 740
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1128 Posted: 28-Nov-2019 at 16:05
Originally posted by macedonia

реконструкција на манастирот св. Георгиј во Рајчица - нова камена фасада
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 614
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #1129 Posted: 30-Nov-2019 at 12:20
Нова, постара, поисконска, и повистинска.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13088
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1130 Posted: 03-Dec-2019 at 00:30
Битола

Bitola, Macedonia by asterisktom, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 966
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1131 Posted: 03-Dec-2019 at 17:44
Карта на цркви низ Македонија

Досега, во склоп на проектот „Викиекспедиции“ за документирање на македонските села со помош на Википедија, имаме мапирано 1.066 цркви низ цела Македонија, но базата уште се надополнува (да не речам секојдневно).

Воедно, многу од овие нови цркви низ градовите, ги немаме воопшто.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 614
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #1132 Posted: 03-Dec-2019 at 22:41
Originally posted by Џоле

Битола

Bitola, Macedonia by asterisktom, on Flickr


Ова црквиче е довршено пред десетина години, највероватно иницијално било подигнато како бекап за фантомот од црквиште кое наводно треба да се изгради зад него. Нити тоа е некогаш отворено, нити пак се превзема нешто за руините („темели“) зад него. Патем, тие „темели“ полека но сигурно влегуваат во својата 4-та деценија.Originally posted by ehrlich

Карта на цркви низ Македонија

Досега, во склоп на проектот „Викиекспедиции“ за документирање на македонските села со помош на Википедија, имаме мапирано 1.066 цркви низ цела Македонија, но базата уште се надополнува (да не речам секојдневно).

Воедно, многу од овие нови цркви низ градовите, ги немаме воопшто.


Не сте нешто по планините гледам

Edited by hcitrS - 03-Dec-2019 at 22:42
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13088
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1133 Posted: 14-Dec-2019 at 10:35
Originally posted by Џоле

Обновата на Исхак-беговата џамија на Бит Пазар. Ова е гробницата/турбето. Патем, целата џамија е обновена со сличен камен и нов (лимен?) покрив.Еве како изгледаше претходно (од Википедија):За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 652
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #1134 Posted: 16-Dec-2019 at 14:34
На снимките се гледа дека е изградена нова џамија во село Горни Крушопек
Во сите овие села на Водни и наоколу во последните години се изградени нови џамииBack to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 966
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1135 Posted: 17-Dec-2019 at 18:49
Бидејќи возам со точак редовно на тој терен, обележаната џамија е една постара мала градба, освен ако не се случило нешто во последниве два месеци, колку што немам поминато таму.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 652
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #1136 Posted: 18-Dec-2019 at 06:12
Очигледно нешто се случило во тие два месеци
Инаку некој ми кажа дека во Средно Нерези е започнато разчистување на бараките кои се користеа за џамија за градба на вистинска џамијаEdited by kiriOK - 18-Dec-2019 at 06:15
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #1137 Posted: 20-Dec-2019 at 00:52
Originally posted by Џоле

Обновата на Исхак-беговата џамија на Бит Пазар. Ова е гробницата/турбето. Патем, целата џамија е обновена со сличен камен и нов (лимен?) покрив.Еве како изгледаше претходно (од Википедија):


Obnoveniot krov e napraven (racno) od olovo, avtenticno... prethodniov bil ujdurma od pocinkuvan/r'gosan lim...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13088
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1138 Posted: 20-Dec-2019 at 10:55
Св. Константин и Елена, ПрилепЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13088
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1139 Posted: 20-Dec-2019 at 11:01
Свети Ѓорѓи, село Отовица, велешко. Осветена 2017 година.

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6444
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1140 Posted: 05-Feb-2020 at 14:31
ПОСТАВЕНИ ТЕМЕЛИ ЗА НОВ КОНАК ВО ЛЕШОЧКИОТ МАНАСТИРВо манастирскиот комплес Свети Атанасиј во тетовски Лешок денеска се изврши осветување и положување камен темелник за нов конак.

Објектот ќе се гради кај влезот во комплексот на местото каде порано беа помошни простории и остава од манастирот.

-Овој конак се гради со манастирски средства. Постоеше потреба за еден посовремен конак каде што би можело да се сместат посетители, да се одржуваат состаноци на црковно ниво, да има апартмани за престој на владиците, кујна и трпезарија. Ќе биде на два ката, а приземнито дел ќе биде изграден со камен како што беше и претходниот објект, истакна отец Александар Стојановски.

Чинот на осветување на камен темелникот го изврши архиепископот Охридски и Македонски г.г Стефан во сослужение на митрополитот тетовско-гостиварск г. Јосиф, брегалнички г. Иларион, кумановско-осоговски г. Јосиф како и други свештени лица. Овој повод е достоен за македонската духовна тврдина во Пологот, рече Архиепископот.

-Лешочкиот манастир е духовен извор од кој се напојувале генерации правослвни богољупци. Манастирот е неоткинливо поврзан со својот историски корен. По Лешочкиот манастир се гледа чии се и колу се длабоки корените на овие простори и каков е идентитеот на овој крај. Кога сакале во историјата да го замолачат овој сведок на нашата вера и прибежиште на нашиот народ, но не успеале да ја уништат вистината, зошто и урнатиот камен и затрупаните темели сведочеа за вистината а и новоизграденото ќе продолжи да сведочи, истакна во пригодниот говор г.г Стефан.

Објектот ќе претставува западно крило на конакот и ќе има 750 квадратни метри на два ката.


https://makpress.mk
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5556575859>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.