build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Верски објекти (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Верски објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 555657
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12375
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1121 Posted: 21-Oct-2019 at 09:30
Обновата на Исхак-беговата џамија на Бит Пазар. Ова е гробницата/турбето. Патем, целата џамија е обновена со сличен камен и нов (лимен?) покрив.Еве како изгледаше претходно (од Википедија):Edited by Џоле - 21-Oct-2019 at 09:31
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2972
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1122 Posted: 28-Oct-2019 at 15:23
Црква Св.Атанасиј-Брвеницаhttps://www.facebook.com/Studio-lelelele-127978277268051/?eid=ARC-KIQX-SdMrzr-8YJOToxJshNa_QAzC-wu6bz-ZiClx88FXNY1t_HV_hZcczUbSn70tLrJnL5sDpiT
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2972
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1123 Posted: 28-Oct-2019 at 15:25
Поглед кон црквата Св.Илија од една од новоградбите во Стар Аеродром

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 576
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1124 Posted: 20-Nov-2019 at 11:48
Во четврток, на 28-ми ноември ќе се отвори АлиПашината џамија во Охрид

Охрид, 19. ноември 2019 (ОХРИДПРЕС) – Во четврток, на 28-ми ноември ќе се отвори АлиПашината џамија во Охрид, објавија на официјалната страна на Facebook на Исламската Верска Заедница на Македонија (ИВЗ).

– Џамијата е лоцирана во старата охридска чарпија, во близина на стариот Чинар, стои во соопштението во кое се повикуваат верниците да бидат дел од манифестацијата.

До овој момент нема повеќе детали за самото отворање на џамијата. Претходно беше најавено дека турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган ќе дојде на отворањето на џамијата. Веста неодамна ја соопшти турската амбасадорка Тулин Еркал Кара, која најави дека се работи на усогласување на термин кој одговара на сите, за претседателот Ердоган, заедно со македонскиот државен врв да може да присуствува на свеченото отворање на реконструираната џамија во Охрид.

Реконструкцијата на Алипашината џамија, која започна пред три години во центарот на старото градско јадро во Охрид, ја разбранува не само охридската туку и целата македонска јавност. Причина се обвинувањата дека градежните работи не се одвиваат според предвидената законска регулатива. (Крај)https://ohridpress.com.mk/?p=99723
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12375
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1125 Posted: 21-Nov-2019 at 17:34
За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 541
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #1126 Posted: 24-Nov-2019 at 09:22
Попова Шапка

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 541
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #1127 Posted: 25-Nov-2019 at 15:27
Чегране

ПретходноСега

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 722
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1128 Posted: 28-Nov-2019 at 16:05
Originally posted by macedonia

реконструкција на манастирот св. Георгиј во Рајчица - нова камена фасада
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 586
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #1129 Posted: 30-Nov-2019 at 12:20
Нова, постара, поисконска, и повистинска.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12375
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1130 Posted: 03-Dec-2019 at 00:30
Битола

Bitola, Macedonia by asterisktom, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 759
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1131 Posted: 03-Dec-2019 at 17:44
Карта на цркви низ Македонија

Досега, во склоп на проектот „Викиекспедиции“ за документирање на македонските села со помош на Википедија, имаме мапирано 1.066 цркви низ цела Македонија, но базата уште се надополнува (да не речам секојдневно).

Воедно, многу од овие нови цркви низ градовите, ги немаме воопшто.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 586
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #1132 Posted: 03-Dec-2019 at 22:41
Originally posted by Џоле

Битола

Bitola, Macedonia by asterisktom, on Flickr


Ова црквиче е довршено пред десетина години, највероватно иницијално било подигнато како бекап за фантомот од црквиште кое наводно треба да се изгради зад него. Нити тоа е некогаш отворено, нити пак се превзема нешто за руините („темели“) зад него. Патем, тие „темели“ полека но сигурно влегуваат во својата 4-та деценија.Originally posted by ehrlich

Карта на цркви низ Македонија

Досега, во склоп на проектот „Викиекспедиции“ за документирање на македонските села со помош на Википедија, имаме мапирано 1.066 цркви низ цела Македонија, но базата уште се надополнува (да не речам секојдневно).

Воедно, многу од овие нови цркви низ градовите, ги немаме воопшто.


Не сте нешто по планините гледам

Edited by hcitrS - 03-Dec-2019 at 22:42
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 555657

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.641 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.