build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Верски објекти (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Верски објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 585960
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #1181 Posted: 04-Oct-2020 at 08:25

Манастир Свети Пантелејмон Голак планина

https://www.facebook.com/watch/?v=380094189561066

Заврши првата фаза од изградбата на црквата Св.Пантелејмон на Голак
watch_later 21. ОКТОМВРИ 2018. @ 10:27 timelapse 1 МИН.
Заврши првата фаза од изградбата на црквата Св.Пантелејмон на Голак
На планината Голак во Делчево заврши првиот дел од изградбата на новата црква „Св.Пантелејмон”. Како што информираше ктиторот Мите Стојковски со градежни активности ќе се продолжи во текот на пролетта 2019 година.

– Градежните работи за изградба на црковниот објект Св.Пантелејмон кој го започнавме во јуни ќе траат две години. Црковниот комплекс се гради по стар начин на градење и истиот е предвидено да биде изграден од камен. Изградбата според планираното ќе трае две години, информира Стојковски.

Ктиторот додава дека заради подобра заштита објектот е конзервиран со што градбата ќе биде заштитена од зимските ниски температури.

Според планираното предвидено е новиот црковен комплекс на Голак да располага со камбанарија, соба за крштевање и конаци се со цел црквата да остане да им служи на верниците кои ќе го посетуваат Голак, што пак од друга страна по изградбата на црквата ќе придонесе за развој на туризмот на делчевската планинска убавица.МИА
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #1182 Posted: 11-Oct-2020 at 11:29
Света Петка Пехчево, она шо е интересно е? Од шо се остатоците толку големи? Катедрала? Манастир?

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #1183 Posted: 11-Oct-2020 at 12:20
Originally posted by Makedonij


Манастир Свети Пантелејмон Голак планина

https://www.facebook.com/watch/?v=380094189561066

Заврши првата фаза од изградбата на црквата Св.Пантелејмон на Голак
watch_later 21. ОКТОМВРИ 2018. @ 10:27 timelapse 1 МИН.
Заврши првата фаза од изградбата на црквата Св.Пантелејмон на Голак
На планината Голак во Делчево заврши првиот дел од изградбата на новата црква „Св.Пантелејмон”. Како што информираше ктиторот Мите Стојковски со градежни активности ќе се продолжи во текот на пролетта 2019 година.

– Градежните работи за изградба на црковниот објект Св.Пантелејмон кој го започнавме во јуни ќе траат две години. Црковниот комплекс се гради по стар начин на градење и истиот е предвидено да биде изграден од камен. Изградбата според планираното ќе трае две години, информира Стојковски.

Ктиторот додава дека заради подобра заштита објектот е конзервиран со што градбата ќе биде заштитена од зимските ниски температури.

Според планираното предвидено е новиот црковен комплекс на Голак да располага со камбанарија, соба за крштевање и конаци се со цел црквата да остане да им служи на верниците кои ќе го посетуваат Голак, што пак од друга страна по изградбата на црквата ќе придонесе за развој на туризмот на делчевската планинска убавица.МИА


Старата црква

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2275
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1184 Posted: 23-Oct-2020 at 22:19
Храм Св. Вознесение, с. Пчиња, кумановско
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7513
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1185 Posted: 25-Oct-2020 at 13:44
ЦРКВА СВ. СЕРАФИМ САРОВСКИ

https://www.facebook.com/Studio-lelelele
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4791
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1186 Posted: 25-Oct-2020 at 14:11

Ова кај нас е? Повеќе личи на некаква забегана верска група во Русија.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1019
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1187 Posted: 25-Oct-2020 at 16:17
Веројатно коментираш за црквата „Св. Серафим“ со дрвена конструкција. Да, кај нас е, мислам дека е во непосредна близина на самиот Бигорски манастир.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #1188 Posted: 25-Oct-2020 at 17:23
Originally posted by stef4o

Црква Св.Јован Крстител во Велес населба Тунел(21.11.2019г)

https://www.facebook.com/velesmakedonija

Ovaa ima svoja niška!
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 744
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1189 Posted: 27-Oct-2020 at 06:26
Манастир Свети Георгиј - Рајчица

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13228
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1190 Posted: 04-Nov-2020 at 20:04


Исто во Свети Ѓорѓи, Рајчица, во 2019 се изградени овие конаци (барем така вели изворот, ама слабо стојат со информации, па може и да грешам):https://www.facebook.com/Umetnost2016Dooel-Ohrid-1591429747853353/photos/pcb.2150732458589743/2150732438589745/
За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 744
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1191 Posted: 04-Nov-2020 at 21:05


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7513
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1192 Posted: 21-Nov-2020 at 18:28
ЦРКВАТА „СВ. ЈОВАН КАНЕО“ ВО ОХРИД ЌЕ ДОБИЕ НОВ ПОКРИВ ЗА ДА СЕ СПРЕЧИ ОШТЕТУВАЊЕ НА ФРЕСКИТЕВо црквата „Свети Јован Канео“, еден од најпрепознатливите симболи на Охрид и на Македонија, со средства од МПЦ и под надзор на Завод и Музеј Охрид во тек се активности за промена на оштетениот кровен покривач и дел од опшивките од оловен лим. Се заменуваат старите и оштетени керамиди со нови атестирани и проверени, донесени од Грција, за да се спречи прокиснувањето во самата црква.

Последните зафати на кровната конструкција на овој споменик на културата биле направени во 1991, па со текот на времето влагата оштетила дел од ѕидовите во објектот.

„Поради оштетување се прави промена на дел од опшивките од оловен лим и кровниот покривач со идентични керамиди кои се поставени и на црквата ‘Св. Богородица Перивлепта’“, вели Тања Паскали од Завод и Музеј, конзерваторски надзор на зафатот.

Секретарот на Дебарско- Кичевската епархија Никола Христоски, вели дека целиот зафат би завршил за еден месец ако временските прилики го дозволат тоа.

„Побаравме од Завод и Музеј да се направи увид на црквата ‘Св. Јован Канео’ знаејќи дека ситуацијата не е добра. Дадени се инструкции како тоа треба да се поправи. Има пропуштање на вода и оштетена оловна конструкција. Обезбедени се керамиди во истиот стил, дел од нив преку донација. Ќе се смени и оловната конструкција за да се спречи уништувањето на внатрешниот дел од црквата. Има течење по ѕидовите, има оштетени фрески“, вели Христоски.

Според проценките од Завод и Музеј, оштетувања има и од долната страна на црквата, но кога ќе се прави зафатот ќе зависи од финансиите.

„По завршување со кровот ќе направиме проценка дали ќе се прави дренажа околу црввата оваа година или можеби наредната“, вели Христоски.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/tsrkvata-sv-jovan-kaneo-vo-ohrid-ke-dobie-nov-pokriv-za-da-se-sprechi-oshtetuvane-na-freskite/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7513
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1193 Posted: 25-Nov-2020 at 14:42
Црквата Св. Јован Крстител која се наоѓа во Општина Облешево

https://www.facebook.com/KnaufMK
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #1194 Posted: 25-Nov-2020 at 15:13
Ова е во изградба уште од кога памтам за мене.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 585960

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.