build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Верски објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718 58>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #301 Posted: 14-Jan-2011 at 12:10
Изградбата на црквата Св. Наум Охридски во Малме - Шведска

Нејзината изградба почна во 2006, и незнам дали е целостно завршена...

2006
 http://www.mpcmalmo.org/Bilder/Fotogalerija/Gradba%20Crkva/images/Pimen%20sliki%20069.jpghttp://www.mpcmalmo.org/Bilder/Fotogalerija/Gradba%20Crkva/images/P8234047_5.jpg
http://www.mpcmalmo.org/Bilder/Fotogalerija/Gradba%20Crkva/images/P8234045_3.jpghttp://www.mpcmalmo.org/Bilder/Fotogalerija/Gradba%20Crkva/images/crkva%20grandenje%20060910_1.jpg
http://www.mpcmalmo.org/Bilder/Fotogalerija/Gradba%20Crkva/images/crkva%20gradenje%20060910_2.jpghttp://www.mpcmalmo.org/Bilder/Fotogalerija/Gradba%20Crkva/images/Pimen%20sliki%20073.jpg
2008
http://www.mpcmalmo.org/WEBSLIKI/Veligden2008%20god/images/P4266509.jpghttp://www.mpcmalmo.org/WEBSLIKI/Veligden2008%20god/images/P4266510.jpghttp://www.mpcmalmo.org/WEBSLIKI/Veligden2008%20god/images/P4266506.jpg
2009
http://preminportal.com.mk/images/stories/vesti08/Malme.hram.jpghttp://preminportal.com.mk/images/stories/vesti08/Malme.hram1.jpghttp://preminportal.com.mk/images/stories/vesti08/Malme.hram2.jpg

2010,2011?????????????????????????????????????????????

http://www.mpcmalmo.org/Aktuelno.htm

Edited by Makedonij - 14-Jan-2011 at 12:10
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #302 Posted: 20-Jan-2011 at 13:25
Св.Јован Крстител Ѕвегор - ДелчевоЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #303 Posted: 20-Jan-2011 at 13:42
Манастир Св.Спас - Драгобраште - Виница
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #304 Posted: 22-Jan-2011 at 19:40

Некаде ја ископав оваа вест, мислам Гитар еднаш нешто постираше у веза со овоа? Знае некој (Гитар) шо биде со овоо?


ПО ИНИЦИЈАТИВА НА БИТОЛСКИ СОВЕТНИЦИ

Во близина на селото Раштани, на локалитетот Кале, ќе се возобновува црквата “Успение на Пресвета Богородица”. Иницијативата е на двајца советници од битолскиот општински совет, Горан Милевски од ЛДП и Илче Димовски од ВМРОДПНЕ. Оваа идеја ја поддржа и градоначалникот на Битола, Владимир Талески, кој присуствуваше на свеченото означување на стартот на обновата, за време на големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица. Иницијативата има поддршка и од Советот на Општина Битола.

Се смета дека оваа црква постои од 11 век и е царска, затоа што тука бил крунисан за цар Гаврило Радомир, син на првиот македонски цар Самуил. Токму тоа му дава едно поинакво значење на градот Битола, сметаат иницијаторите.

Изградбата на црквата ги обедини сите, и власта и опозцијата, и градоначалникот и советниците, пратениците, стопанствениците, културните работници, естрадата, медиумите и јавните личности. Сите тие се приклучија кон овој проект за реставрација на објектот кој во минатото беше симбол на царска Битола. Се надевам дека овој објект освен духовен храм, ќе стане и атрактивно место за посета, вели Милевски.

ЈП “Македонија пат” го проби патот од црквата. Градежните работи се очекува да финишираат во 2014 година. Токму тогаш се навршува еден милениум од битката на Беласица, која се случила во 1014 година, а во која учествувал токму Гаврило Радомир.


http://www.porta3.com.mkEdited by Makedonij - 22-Jan-2011 at 19:51
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #305 Posted: 22-Jan-2011 at 19:47
Аха најдов нешто...
Edited by Makedonij - 18-Jan-2013 at 18:53
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #306 Posted: 22-Jan-2011 at 20:17
Previous
Rabotite za zal se seuste vo pocetna faza, problem se finansiite.Toa sto mozevme da go obezbedime od sponzorstva e sitna rabota. Ocekuvame ovaa prolet da se intenziviraat.

Тоа е одоговор од денес!


Edited by Makedonij - 22-Jan-2011 at 20:17
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #307 Posted: 22-Jan-2011 at 20:37
Св.Никола Сушица - Гостивар
Податотека:Sv.Nikola-Sushica-Gostivar.JPG
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #308 Posted: 22-Jan-2011 at 22:08
Манастир Св. Петка Лениште, оваа сме ја испуштиле...

Податотека:Црква%20Св.%20Петка%20во%20Лениште%206360.jpg
Податотека:Црква%20Св.%20Петка%20во%20Лениште%206362.jpg
Податотека:Црква%20Св.%20Петка%20во%20Лениште%206352.jpg
http://mk.wikipedia.org
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #309 Posted: 23-Jan-2011 at 13:59

На Чаушев Камен под Еленица се раѓа свето место
http://www.utrinski.com.mk/WBStorage/Articles/28227D46AC37ED4D963218CCD3E0F539.jpg

Во долината наречена Чаушев Камен или Кајнаци, под планината Еленица, во близина на селото Ангелци, оддалечено седум километри од Струмица, се раѓа свето место. Во радиус од 150 метри се изградени вкупно осум манастири – „Света Петка“, „Света Недела“, „Св.Пантелејмон“, „Света Троица“, „Покровитна Богородица“, „Св. Јован Крстител“, „Св.Димитриј“ и „Св. Леонтиј“. Иако мали и скромни по својот изглед секогаш се полни со луѓе, кои тука се молат за своите гревови и бараат помош за своите проблеми.

Пет од седумте манастири се дело на сега покојниот Бранко Иванов, жител на селото Ангелци, кој ги изградил со помош на своите соселани. „Се' почна во 1991 година. Три години мојот домаќин беше многу болен и, како што ми раскажуваше, на сон му доаѓале некои непознати луѓе, кои барале од него да изгради соба со покрив. Тој не веруваше многу во тоа, но кога сестра му исто сонила дека ако не изгради манастир ќе го изгуби најмилото, повеќе не се двоумеше и реши да му служи на Бога“, вели сопругата Галаба, која по неговата смрт се грижи за манастирите.

Во почетокот Бранко ископал бунар со вода посветен на преподобна Мајка Параскева и на истото место го изградил првиот манастир „Света Петка“. Другите четири манастири ги градел преку виденија, односно кој светец ќе му се појавел на сон, така ги градел и ги именувал.

Три манастири ги изградиле другите жители на Ангелци, кои го следеле примерот на нивниот соселанец. Манастирите во долината Чаушев Камен се најпосетени на 9 и 10 август, за време на празниците Света Петка и Пантелејмон. Тогаш не доаѓаат само верници од Струмичкиот регион, туку и од целата земја, кои бараат спас за своите маки и здравствени проблеми, бидејќи многу пати се потврдило дека водата од бунарот што го ископал Бранко успешно лекува главоболки и гастритис.

Жителите на Ангелци се горди што во непосредна близина на селото расте свето место, посебно што бројот на манастирите, според најавите, ќе се зголемува. Според кажувањата на постарите жители, на местото каде што сега се наоѓаат манастирите и ќе се градат новите некогаш се наоѓала една од најстарите откриени неолитски населби во Македонија - Страната.

Ова свето место го предвидела и видовитата баба Ванга од Бугарија. Жителите прераскажуваат дека во осумдесеттите години на минатиот век, кога нивни соселанец отишол кај Ванга, таа му ги спомнала манастирите на Чаушев Камен. Тој бил изненаден, бидејќи во тоа време никој од селото не спомнувал за градење манастири и и' рекол на Ванга дека нема такво нешто кај Ангелци. Таа му кажала дека на тоа место ќе бидат изградени многу манастири и ќе биде свето место.


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=AC65957898CFE44488ECBED74CC27A1CEdited by Makedonij - 26-Feb-2011 at 19:52
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #310 Posted: 24-Jan-2011 at 22:51
Знаете нешто за овоа?

Центар за музика кај Св. Мина


http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs1186.snc4/150861_168522029834502_153130681373637_418388_6406425_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs949.snc4/74238_168522249834480_153130681373637_418389_3784782_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs469.ash2/74238_168522253167813_153130681373637_418390_2328902_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs949.snc4/74238_168522256501146_153130681373637_418391_1513424_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs949.snc4/74238_168522259834479_153130681373637_418392_188714_n.jpg

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #311 Posted: 25-Jan-2011 at 20:47
СВ. Константин и Елена с.Вардино - Демир Хисар
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs442.snc3/25408_101589416552296_100001037140283_12004_2880513_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs462.snc3/25408_101590109885560_100001037140283_12024_6106668_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs442.snc3/25408_101590523218852_100001037140283_12026_8230087_n.jpg
fb
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #312 Posted: 25-Jan-2011 at 21:07
Нова крстилница во црквата Св.Богородица - Демир Капија

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs210.ash2/47302_150761751614873_126304047393977_338634_2894480_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs629.snc4/58969_150761044948277_126304047393977_338629_7963824_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs202.ash2/46530_150760211615027_126304047393977_338624_3667388_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/hs544.ash1/31814_126319484059100_126304047393977_225950_282359_n.jpg
фб
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #313 Posted: 01-Feb-2011 at 21:11
Една анализа на Тетовчан за Гам-Гам џамијата:

http://www.gavro.com.mk/vesti/news_nd1288373959068.aspx

http://img503.imageshack.us/img503/9946/urivanje.jpghttp://img101.imageshack.us/img101/2743/novadzamija.jpg

Edited by Makedonij - 24-Feb-2011 at 20:53
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3856
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #314 Posted: 01-Feb-2011 at 21:14
lelele BashBashsto storile
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #315 Posted: 01-Feb-2011 at 21:23
Енос сега ти текна, не ја прочита ли вестта која предходно ти ја објави?Ohno
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #316 Posted: 01-Feb-2011 at 22:43
МИА НАЈАВИ - МАКЕДОНИЈА

5 јануари 2011

Нов Дојран -
Поставување темели на новата црква „Св. Наум“. (11:00)

http://www.mia.com.mk

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #317 Posted: 02-Feb-2011 at 02:02
Гам Гам и оваа во чаршија што е, се срушија двата објект да се изградат два објекта што воопшто немаат традиција на овој простор туку се увезени стилови од некои далечни земји. Барем за такви објекти има поламилеиумска традиција тука немаше потреба да се иде на такви варијанти.


Edited by lslcrew - 02-Feb-2011 at 02:02
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #318 Posted: 02-Feb-2011 at 02:03
Originally posted by Makedonij

МИА НАЈАВИ - МАКЕДОНИЈА

5 јануари 2011

Нов Дојран -
Поставување темели на новата црква „Св. Наум“. (11:00)

http://www.mia.com.mk

CheersПроект, локација?
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #319 Posted: 02-Feb-2011 at 16:55
Previous
Utepah se tražejki no ništo, samo kako šo pišuva...nažalost Question
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #320 Posted: 02-Feb-2011 at 22:36
Оваа црква скоро била обновена (септември 2010), незнам точно кога, вика се Св.Никола а се наоѓа во центарот на Охрид (Партизанска над кејот) инаку датира од 1863.ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718 58>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.