build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Верски објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 62>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 04-Mar-2008 at 13:30
Дека Кловер малку го мрзи јас ќе ги качам работиве LOL
Мислам дека општина Аеродром не планира да финансира. Највероватно нејзиниот дел е да означат маркички за цркви во ДУП-овите. Но се разбира, никогаш не се знае.

1. Свети Василиј Велики, НОВА УЛИЦА „БОРИС КИДРИЧ“, НАСЕЛБА МИЧУРИН СПРОТИ ЗГРАДАТА НА „НЕОКОМ“2. СВЕТА БОГОРОДИЦА, улица „Васко Карангелески“, спроти спортската сала „Јане Сандански“3. СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ - КРСТОСНИЦА МЕЃУ БУЛЕВАРИТЕ „СРБИЈА“ И „ЈАНЕ САНДАНСКИ“ ДИЈАГОНАЛНО НА ПОШТАТА ВО РЕОНСКИ ЦЕНТАР „АЕРОДРОМ“

 

4. „СВЕТИ КУЗМАН И ДАМЈАН“ УЛИЦА „МИТЕ БОГОЕВСКИ“, НАСЕЛБА ЛИСИЧЕ

 

5. „СВЕТИ ЃОРЃИ“ НОВА УЛИЦА „4“, НАСЕЛБА ГОРНО ЛИСИЧЕ ВО ПРОСТОРОТ НА ЗИК „СКОПСКО ПОЛЕ“Edited by La Linea - 04-Mar-2008 at 13:30
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 06-Mar-2008 at 00:06

Во Општина Аеродром ќе се градат пет цркви

На 19 април ќе почне да се гради црквата „Свети Кирил и Методиј“, која ќе биде најголема во Скопје

Деспина Трајковска

И покрај фактот што три цркви во Скопје се' уште не се изградени и по изминати десет години од поставувањето на камен-темелниците, општинарите од Аеродром не се обесхрабрени и имаат намера да почнат да градат пет нови цркви. Тие веќе се утврдени и со урбанистичка рамка, а по предлог на МПЦ, договорени се и нивните имиња. Планирано е нова црква „Свети Кирил и Методиј“ да се гради на раскрсницата меѓу булеварите „Србија“ и „Јане Сандански“, „Свети Кузман и Дамјан“ во населбата Лисиче, потоа црква „Света Богородица“ е планирана на улицата „Васко Карангелески“, спроти спортската сала „Јане Сандански“, „Свети Василиј Велики“ во Мичурин, а црква која ќе се вика „Свети Ѓорѓи“ ќе добијат жителите на улица „4“. Градоначалникот на Аеродром Кирил Тодоровски е свесен дека за изградба на храмовите се потребни многу пари, кои сега ги нема во општинската каса, но не се откажува од проектите, бидејќи, како што вели, на Општина која има 80.000 жители, и тоа најголем дел православни христијани, и' се потребни цркви.

„Општината има недостиг од цркви и нормално е да планираме да градиме. Засега немаме заокружена финансиска конструкција, но убедени сме дека ќе има заинтересирани донатори. Одредена сума ќе се издвои од буџетот на Општината, а најави за учество во изградбата има и од МПЦ. На тој начин полека, но сигурно ја доизградуваме и ‘Свети Илија‘, која очекуваме да ги отвори вратите за верниците на 2 август“, вели Тодоровски и потенцира дека црквата „Свети Кирил и Методиј“ ќе биде најголемата во Скопје. За објектот постои идеен проект, за чија реализација според процените ќе бидат потребни 5 милиони евра. Токму овој храм, според надлежните од МПЦ, ќе почне да се гради прв од планираните пет. Со црковните власти е договорено камен-темелникот на „Свети Кирил и Методиј“ да биде поставен на 19 април.

„Од сите пет планирани за изградба, МПЦ засега е сигурна дека финансиски ќе учествува во изградбата на црквата лоцирана на границата меѓу населбите Јане Сандански и Ново Лисиче. Веќе имаме обезбедено пари за изградба на објектот до фаза карабина. За негова доизградба, како и за останатите цркви, се надеваме на помош од Општината, верниците и заинтересирани донатори“, вели отец Коста Станоевски, секретар на Скопската епархија. Тој информира дека на неодамнешната средба меѓу градоначалникот Тодоровски и архиепископот г.г Стефан биле утврдени и термините за поставување на темелите на другите цркви. Би требало сите да почнат да се градат до почетокот на есента. Инаку, ниту од МПЦ, ниту од Општината не посочуваат рокови за изградба на верските објекти. Велат, најбитно е тие да почнат да се градат.http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=F9E1A4A4C6415E4285F305BF517AED90


Edited by La Linea - 06-Mar-2008 at 00:07
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 06-Mar-2008 at 00:18
За негова доизградба, како и за останатите цркви, се надеваме на помош од Општината, верниците и заинтересирани донатори


Старите добри приказни од МПЦ. Кога станува збор за бројот на цркви се мегаломани, ама за финансирање имаат интересни погледи... Нека кршат глава со донации, важно на она за помош од општината мора да му се застане на пат!


Edited by Cloverstack - 06-Mar-2008 at 00:19
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 07-Mar-2008 at 03:26
Originally posted by La Linea

Previous Првпат слушам за овој црковен канон, што вели дека на секои 1000 семејства - 1 црква... Тоа значи дека Скопје,по нивната логика, треба да има 80 пати повеќе цркви?
 
LOL   Ова ме потсеќа на скечот на к-15, како беше... во европа има тероија дека град без 3 мачки по контејнер нема будучност и тачка.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 01-Apr-2008 at 16:31
На 19 април ќе ги удрат темелите на оваа црква:


Изгледа некако монотоно, а не ми е јасно од каков материјал се „куполите“? И дали ќе биде вака бетонска црквата или? Мислам дека може да испадне многу интересна ако ја направат како што треба само што мислам дека местото воопшто не и е таму.


Edited by La Linea - 01-Apr-2008 at 16:33
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 01-Apr-2008 at 17:01

Заборави да кажеш која е црквата... Еве ќе те цитирам тебе од еден претходен пост Big%20smile

СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ - КРСТОСНИЦА МЕЃУ БУЛЕВАРИТЕ „СРБИЈА“ И „ЈАНЕ САНДАНСКИ“ ДИЈАГОНАЛНО НА ПОШТАТА ВО РЕОНСКИ ЦЕНТАР „АЕРОДРОМ“


Ај да видиме со кое темпо ќе се затвара финансиската конструкција и колку пати ќе ми доаѓаат на врата за нови донации Roll%20eyes
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 01-Apr-2008 at 17:06
Originally posted by La Linea


Изгледа некако монотоно, а не ми е јасно од каков материјал се „куполите“? И дали ќе биде вака бетонска црквата или? Мислам дека може да испадне многу интересна ако ја направат како што треба само што мислам дека местото воопшто не и е таму.


Shto e ova be? Sci-fi crkva Nuts...
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 01-Apr-2008 at 18:22
Previous Стварно е sci-fi, ама Аеродром е релативно модерна општина па мислам дека црквава ќе допринесе до одржување на тој модерен лик. Мене некако ми се допаѓа црквава. Само една работа ме загрижува. Ако фасадата е од бетон, тогаш ќе изгледа како што lslcrew еднап го опиша ТИПО - „грда коцка цименто“.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 01-Apr-2008 at 18:58
Црквава е ТОП. Мене ми делува некако како симбол на обединување на прасвославните со католиците. Од мене има огромна поддршка!
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 01-Apr-2008 at 22:07
Мене повеќе ми личи на католичка - ама секако нови идеи се добродојдени, ако не барем ќе научиме нешто од ова 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 01-Apr-2008 at 22:30
Црквава е интересна... Не ми се свиѓа локацијата, но добро одговара за населба како Аеродром
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 29-Apr-2008 at 19:04
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=12A4FE90D87D8844B4857FAA8676BCCB

Се чека градежна дозвола за изградба на црквата „Свети Јован“ во Припор

Општинарите од Кисела Вода во последен момент констатирале дека локацијата се наоѓа на границата со Сопиште

Изградбата на црквата „Свети Јован“ во Припор, и покрај најавите, се' уште не е почната, иако камен-темелникот требаше да биде поставен пред два месеца. Општинарите од Кисела Вода објаснуваат дека најавениот проект доцни, бидејќи се' уште немаат обезбедено градежна дозвола за храмот.

„Во последен момент констатиравме дека зацртаната локација за изградба припаѓа на подрачјето на Општина Сопиште, таа речиси се наоѓа на границата со Кисела Вода. Утврдивме дека, сепак, одобрението за градба треба да ни го издаде соседната општина. Двајцата градоначалници неодамна се сретнаа и добивме ветување дека дозволата ќе ја добиеме најдоцна до крајот на месецов“, вели Тони Чупоски, одговорен за информирање во Кисела Вода.

Тој посочува дека не постои ниту една друга причина изградбата на црквата да се пролонгира. Проектот е готов, а одамна било решено и прашањето за финансирањето на изградбата. Општинарите не откриваат кој ќе биде донатор на верскиот храм, единствено велат дека станува збор за две големи приватни фирми, а делумно во покривањето на трошоците ќе учествува и Општината. Внатрешното уредување, пак, ќе се изврши со собрани донации од верниците.

Со оглед на непланираното одложување на почетокот на изградбата на црквата, автоматски се пробија и првичните рокови за нејзино осветување. Општинарите планираа таа да биде готова во септември, а до Нова година да заврши внатрешното уредување, по што би се одржал чинот на осветување. Инаку, од Општината информираат дека е при крај решавањето на имотноправните односи со земјиштето во Расадник, каде што, според Урбанистичкиот план, планирана е изградба на уште еден верски објект. (Дс.Т.)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 13-May-2008 at 02:01
Ѓорче Петров


Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 13-May-2008 at 10:21
Бре што пари се фрлаат на цркви и џамии....  Roll%20eyes
Одат ли барем варници во нив, или само за најголемите празници 2-3 пати годишно?
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 13-May-2008 at 16:25
Previous Мислам второто. 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 23-May-2008 at 00:04

Мавровци викендов ќе добијат грандиозен храм

МАВРОВО - Во чест на јубилејот, 50 години од обновувањето на Охридската архиепископија, денес и утре ќе се изврши чинот на осветување на новоизградената црква „Св. Никола“, што се наоѓа на брегот на Мавровското Езеро. Ќе се осветат и темелите на манастирските конаци, со што туристичката понуда се збогатува со духовна.

„По десет години завршија работите на црквата „Свети Никола“ која се вбројува меѓу грандиозните објекти изградени во Македонија во последниве децении“, вели митрополитот г. Кирил, надлежен архијереј на Полошко-кумановска епархија. Иницијативата за изградба на нов храм беше поведена пред 12 години, како замена за црквата што ја потопија водите на Мавровското Езеро. На чело на Иницијативниот одбор беше стопанственикот Душан Петрески.

„Над 120 фирми и поединци од Македонија, од соседните и западноевропските држави ја помогнаа изградбата и живописувањето на црковниот храм“, изјави Петрески. (К.К.)


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=CEED1EB4C2AC9C4494B25E6ED8B785A1

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 23-May-2008 at 00:08
Да не случајно оваа црква е на влезот во маврови анови?! Тука одма после бензинската?!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 05-Jun-2008 at 04:43

Г. Г. СТЕФАН ВО АЕРОДРОМ


Ќе се гради нова црква


На територија на Општина Аеродром наскоро ќе се гради нов православен храм кој ќе биде најголем во општината. Црквата која ќе го носи името Св. Кирил и Методијј, треба да се гради на крстосницата меѓу булеварите Србијаа и Јане Санданскии, дијагонално од поштата во Реонскиот центар Аеродромм.

Вчера во посета на Општина Аеродром беше поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, кој оствари средба со заменик-градоначалникот Југослав Зибероски.

- Се очекува камен-темелникот на овој православен храм да се постави во текот на август или почетокот на септември годинава. За оваа црква веќе има предвидено градежна парцела со површина за градба во деталниот урбанистички план за локалитетот Јане Сандански, кој е во процедура и се очекува наскоро да биде донесен од страна на Советот, велат во Општина Аеродром.

На средбата се разговараше и околу динамиката на доизградбата на црквата Св. Пророк Илијаа во населбата Аеродром за да може овој православен храм да биде осветен на големиот христијански и национален празник Илинден.

(Д.Т.)

http://vecer.com.mk/?ItemID=48684785F04D1A4DB8E930AAEFC277CA
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 07-Jun-2008 at 08:37
Mene ubavo mi izgleda crkvata. Ednostaven no interesen dizajn. (Mislam za Crkvata vo Aedrom)

Edited by shyes - 07-Jun-2008 at 08:38
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 07-Jun-2008 at 17:06
Originally posted by Cloverstack

Ѓорче Петров
Ne e bitno vo kakva ocajna sostojba e patot- crkvi mora da ima sto poveke posto imame "golem nedostig od niv" Bash
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 62>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.500 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.