build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Верски објекти (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Верски објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2627282930 59>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #541 Posted: 08-Feb-2013 at 10:27
Originally posted by Makedonij

Originally posted by axel

crkva sveti spas s.supli kamen kumanovsko.koga kje zavrsi so izgradba ke postiram slikiEdited by Makedonij - 08-Feb-2013 at 10:27
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #542 Posted: 08-Feb-2013 at 11:21
Originally posted by Makedonij

Св.Архангел Гаврил Ченто-Маџари

Posted: 20-Mar-2011 at 09:40 By Makedonij

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #543 Posted: 08-Feb-2013 at 17:53

[/QUOTE]

Се работи за храмот Пр.Св.Богородица во Ростуша

 

 


[/QUOTE]
1: Cheersпрекрасна слика!
2:Applauseвакви круглести куполи ми се најубај!
If you don`t have a clue,...use the internet!
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #544 Posted: 08-Feb-2013 at 22:05
Храм Св.Спас село Матејче
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #545 Posted: 11-Feb-2013 at 19:09
Облешево, никаде не мрднува....

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #546 Posted: 13-Feb-2013 at 17:20

Извадок од една многу конкретна анализа за бројот и финансирањето на ново иградените џамии.


Кој ги гради џамиите во Македонија?
Зоран Митевски

Повеќе од 350 џамии се изградени во Македонија во последните десет години. Само во главниот град и неговата околина има дваесетина нови џамии, најчесто изградени без одобрение за градба и без комплетна документација, неопходна за објектот да биде легален.

Експанзијата на градење џамии е најочигледна во западна Македонија, како и во северните делови од земјата. Но, последните години се гради и околу Штип и Валандово. Кој ги дава парите за џамијата не е небитен податок. Тој што донира за нејзината изградба подоцна има и влијание врз неа. Но, тие податоци е тешко да се прецизираат.

Според грубите процени на градежите фирми што се занимаваат со изградба на џамии, за да се направи еден ваков објект се потребни повеќе од еден милион евра. Само минарето може да чини од 50 до 60 илјади евра. Разликата во цената зависи од материјалите што се користат за изработка на објектот, од бројот на минарињата и госелмината на џамијата.

Интересно е тоа што новите џамии во Македонија се градени според арапски терк, за разлика од постарите верски објекти од времето на Отоманската империја.

Според разузнавачки извори, најмногу пари за изградба на џамиите доаѓаат од арапските држави, како Саудиска Арабија, Кувајт, Катар и Египет. Официјално, пак, најмногу пари плаќа Владата на Саудиска Арабија. Овие пари првично се наменети за отворање училишта и за промовирање на религијата, како и за аџилак во Мека и Медина. Пред десет години од државата на аџилак заминувале верници со еден автобус, што значи до 50 луѓе од Македонија, а последниве неколку години на пат заминуваат од 25 до 30 автобуси. Според официјални информации на Исламската верска заедница, превозот за овие верници го плаќа Владата на Саудиска Арабија, чие население 97 отсто (или 25 милиони луѓе) е муслиманско.

Во последните 10 години влезени се една милијарда евра за ширење на исламот, од кои 600 милиони биле наменети само за изградба на џамии. Другите пари се наменети за аџилак, други простории, за хуманитарна помош за Ромите, за стипендии.

Според познавачи на оваа проблематика, најголем увозник на радикалниот ислам во државава е Саудиска Арабија.
И во Босна и Херцеговина, од каде што се смета дека доаѓа радикалниот ислам во Македонија, најголем финансиер за изградба на џамии е Владата на Саудиска Арабија. Со нејзина поддршка во Босна се изградени околу 140 џамии, како и мегаџамијата на кралот Фахд во Сараево.

На списокот на земји што се главни финансиери на изградбата на џамиите во Македонија се и Катар, Кувајт, Малезија, Либија и Египет.

Турската агенција за соработка и развој (ТИКА) ја финансираше реконструкцијата на Мустафапашината џамија. Според информации, сите фирми што ќе се пријават на јавен тендер за обнова или изградба на некој објект, подоцна стануваат донатори на пари што влегуваат во државава на ист начин како и во Босна и Херцеговина, јужна Бугарија, во Чеченија и Азербејџан, во Узбекистан, Киргистан и Казахстан.

(Авторот е поранешен помошник директор во Агенцијата за разузнавање во Република Македонија)..............Каде имаме нови џамии
- од излезот на Скопје по патот кон Гостивар се изградени 88 нови џамии
- во селото Теарце е обновена старата џамија, а овој период се градат уште три нови џамии
- од патарината во Тетово до Скопје се забележува дека во секое село има нова џамија
- клучка на влезот на Тетово (десно од патот има недовршена џамија)
- на влез во Гостивар (џамија со две минариња)
- по стариот пат за Гостивар преку Боговиње (десетина нови џамии)
- по една нова џамија во селата Чегране и Форино
- нова џамија на влезот во Куманово (кај Дивата населба)
- во Слупчане, Ваксинце и во Липково
- во Кичево има седум џамии, а сега се гради и осмата
- џамија во изградба на магистралниот пат Кичево
- Охрид
- во источна Македонија најчесто се градат џамии во ромските маала, а во последните три години има џамии во ромското маало во Струмица, во Виница и во јуручките маала во Радовишко
- нови џамии во Валандово и во Демир Хисар (финансирани од турската влада)
- џамии во сите села во Струга
- џамија во Велес и во Битола
- две нови џамии кај клучката за влез во Скопје
- една во селото Нерези, веднаш до манастирот „Пантелејмон“
- две во шумата Водно (нема населено место околу нив, само три куќи)
- во населбата Бутел, патот кон градските гробишта
- во населбата Карпош
- џамија Араста во Старата скопска чаршија
- две џамии во населбата Ченто
- една во населбата Бутел
- две џамии во Арачиново
- една џамија во Катланово
- една џамија кај аеродромот Александар Велики
- три џамии во населбата Шуто Оризари
- по една во селата Студеничани и Моране
- една во Чифлик, кај селото Свети Петка
- неколку џамии во Кондово и во Шишево
- една во Љуботен


http://www.mkd.mk/97469/kolumni/koj-gi-gradi-dzamiite-vo-makedonija-zoran-mitevski/

Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #547 Posted: 14-Feb-2013 at 01:54
ne e ova tajna so dzamiite i parite od saudiska arabija...
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #548 Posted: 14-Feb-2013 at 20:46
Смешки ( конкретна анализа ).

За давање донации  за изградба на џамии тоа го има ,го имало, и секогаш ќе го има, тоа никој не може да го спречи ,тоа е нешто што некој го дава самоволно.
Но донаторот да има влијание на џамијата ,ова мислам дека нема апсолутно никаква врска. Секој иде во џамија да си ја изврши молитвата,никого не го интересира кој е донаторот, иначе (донаторот) не ни сака да му се спомне името дека направил донација, а камо ли да има некакво влијание...

Дали се тоа легални или нелегални ( за ова нема да зборам ) пошто има доста работи што не се за кажување оти ќе се крева прашина,и муабетот ќе отиде од политичка кон религиозна база.

Турската Тика финансира само проекти од отоманската архитектура што сеуште постојат (или постоеле па се срушени,или се руинирани, или им треба конзервација или реконструкција).

Колку за информација Саудиска Арабија (т.е Саудискиот крал) низ сите земји во светот кани гости (за време на аџилак ) во негова сметка, од македонија тој број е 20-30  луге,а не како што е спомнато во текстот погоре 25-30 аутобуси ,за патување во Аџилак се наплатува 2500 до 3000 Евра за секој Аџија, верската заедница едино наплатува за визите другото го зимаат агенциите.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 737
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #549 Posted: 14-Feb-2013 at 22:05
I don't understand how the country can allow the construction of religious buildings with no building permits or incomplete documentation. Also, how can cities and towns allow the construction of very tall minarets or bell towers, these objects can be seen from many miles away and can significantly alter the area's landscape and skyline. In Switzerland there is a limit for the height of minarets, and in Greece the new mosque in Athens will be built without one.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #550 Posted: 17-Feb-2013 at 09:05
Restavracija na crkvata vo Mlado Nagoričane
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #551 Posted: 20-Feb-2013 at 11:55
Село Трсино,Виничко, Св.Троица

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #552 Posted: 22-Feb-2013 at 20:59
Започнаа градежните работи за реконструкција на црквата Успение на Пресвета Богородица во Демир Капија

13.11.2012

Црквата Успение на Пресвета Богородица за верниците од Демир Капија била предадена во употреба во 1937 година. Оттогаш па досега постепено овој божествен храм од забот на времето се оштетил како во внатрешноста, така и на надворешната кровна конструкција и фасада.

На последната седница што ја одржа Советот на општината Демир Капија советниците беа запознати за лошата состојба на црквата Света Богородица. За да се заштити црквата има потреба од изработка на нова фасада и покривање на покривот со пластифициран лим. Покрај ова има потреба и од извршување на градежни работи на новоизградениот објект во кој се наоѓаат крстилница,трапезарија и капела.

По расправата што се водеше помеѓу советниците и градоначалникот беше донесена одлука за доделување на парична помош на црквата Света Богородица во износ од три милиони денари со цел да се изврши реставрација на фасадата, покривање на кровната конструкција со два пати пластифициран лим, покривање на рамна плоча на објектот трпезарија со подна покривка и оградување на плочата, уредување на капелата и некои други дополнителни активности.

Моментално се врши реставрација на фасадата а во наредниот период ќе следува и реновирањето на кровот. Со завршувањето на овие градежните работи ќе се заштити црквата и ќе добие нов лик.
http://regioni.mk/%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B0%D0%B0-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%B6%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%80%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%81/

Edited by Makedonij - 22-Feb-2013 at 21:00
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #553 Posted: 23-Feb-2013 at 09:33
Село Корешница - Демир Капија, Св.Спас


ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #554 Posted: 06-Mar-2013 at 20:03
Дали знае некој да ми каже како оди дозволената децибелизација на звучниците на џамиите? И зошто воопшто мора да има звучници и појачала? И зошто на сите до една џамии? Регулирано е тоа со закон? Ми се чини дека од ден на ден се погласно и погалсно се пуштаат во Скопје и тоа буквално сите од еднаш викаат до даска рокнат како да сме во некоја арапска 100% муслиманска земја. На што личи тоа и кој е должен да го слуша? Па тоа спаѓа во нарушување на ред и мир. На никој не му се забранува да ја негува сопствената религија и верувања но тие што не се од таа религија не се должни тоа да го слушаат и да бидат изложени на тоа.

Не може да има некаква еднократна и ненаметлива сигнализација како во црвките што е ѕвоното, мора да е буквално 300 децибели викање од сите страни?? Ма ајде те молам. Мислам дека во Европа се забранети звучници и појачала на џамии. Кај нас кај што не се, туку и децибелизација акната до максимум.

Edited by HugoGoulding - 06-Mar-2013 at 20:08
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3873
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #555 Posted: 06-Mar-2013 at 20:10
Me nasmea Sekoj ima pravo na crkva i dzamija pa zatoa dzamijata bez zvucnici ne e dzamija. Mozebi i jas ne sakam da gi gledam crkvite pa mora? Si slusal nesto od respekti i tolerancija? Vo evropa nema tolku muslimani so % kako vo makedonija (okolu 35%). Sto deka e zabraneti zvucnici vo evropa? Vo evropa se zema plata od minimalno 2000 evra zosto ne zemame i nije minimalno 2000 evra ako go zemame vo predvid evropa?
Inace mislam ako tolku ti preci togas odi si tamu kade nema dzamii primer sturmica itn. sega toa e sto da prajme.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #556 Posted: 06-Mar-2013 at 20:13
 
Originally posted by my Macedonia


Inace mislam ako tolku ti preci togas odi si tamu kade nema dzamii primer sturmica itn. sega toa e sto da prajme.


Ова е всушност и целта на ненормално гласното озвучување и ненормално високите минариња, збогатено со ненормално големиот број на дивоизградени џамии, по 3 во село од 500 жители.

За жал државата се покажува немоќна во ставање на ред во изградбата на верски објекти. Тоа треба да се регулира со закон. И децибелите и висината и начинот на финансирање и издавањето на градежни дозволи. Само што работите се до толку излезени од контрола што тешко дека некогаш ќе се стават во ред.

А уште пожално е што во Македонија за време на Турско немало такво масивно градење на џамии ако земем во предвид дека во Македонија за 10 години се изградени 400 џамии , може лесно да се пресмета што може да се изгрди за 500 години.

Околу процентите во Франција исто така живеат 30 % муслимани. Вчера разговарав со еден Французин , дечкото ми вика дека ако сакаш да живееш во Франција тогаш си Француз и чао пријатно. Градење на весрки објекти е регулирано со закон и тоа е тоа.
Edited by kultuzin - 06-Mar-2013 at 20:20
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #557 Posted: 06-Mar-2013 at 20:27

Originally posted by my Macedonia

Me nasmea Sekoj ima pravo na crkva i dzamija pa zatoa dzamijata bez zvucnici ne e dzamija. Mozebi i jas ne sakam da gi gledam crkvite pa mora? Si slusal nesto od respekti i tolerancija? Vo evropa nema tolku muslimani so % kako vo makedonija (okolu 35%). Sto deka e zabraneti zvucnici vo evropa? Vo evropa se zema plata od minimalno 2000 evra zosto ne zemame i nije minimalno 2000 evra ako go zemame vo predvid evropa? Inace mislam ako tolku ti preci togas odi si tamu kade nema dzamii primer sturmica itn. sega toa e sto da prajme.
Оф мори мајко ... Ај уживај ти. Џамија не е џамија без звучници а? Не сум знаел дека во скоп на религијата е вклучена и модерна технологија како звучници и појачала за во дискотеки. Имаат посебно име звучниците и појачалата од џамијата?
Јас не реков дека не можам да гледам џамии како ти што го рече тоа за црквите, напротив, реков дека никој не е должен да биде изложен на таква гласна децибелизација.

Edited by HugoGoulding - 06-Mar-2013 at 20:32
Back to Top
stobi View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-Jun-2011
Location: ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote stobi Quote  Post ReplyReply #558 Posted: 06-Mar-2013 at 20:30
ma nemoj minimalna plata od 2000e imalo vo evropa....toa možda samo vo nekolku državi a ne vo evropa...a zošto mora baš on da se seli vo strumica a ne tija vo kosovo ili albanija vo po muslimanski državi so poveke tolerancija?on ne rekol deka nemože da gi gleda džamiite samo deka bile mnogu glasni...vikaš džamiite bez zvučnici ne se džamii togaš vo evropa nema đamii po tvoja logika ili? što bile đamii pred 200/300/400 godini koga nemaše zvučnici? nešto nedefinirano? zamisli ti na švajcarec da vikaš odi si ps me iznasmea
Makedonija
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #559 Posted: 06-Mar-2013 at 20:39
Originally posted by my Macedonia

Me nasmea Sekoj ima pravo na crkva i dzamija pa zatoa dzamijata bez zvucnici ne e dzamija. Mozebi i jas ne sakam da gi gledam crkvite pa mora? Si slusal nesto od respekti i tolerancija? Vo evropa nema tolku muslimani so % kako vo makedonija (okolu 35%). Sto deka e zabraneti zvucnici vo evropa? Vo evropa se zema plata od minimalno 2000 evra zosto ne zemame i nije minimalno 2000 evra ako go zemame vo predvid evropa?
Inace mislam ako tolku ti preci togas odi si tamu kade nema dzamii primer sturmica itn. sega toa e sto da prajme.


Каква врска имаат плати од 2000 евра со гласни звучници и нарушување на јавен ред и мир?
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 737
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #560 Posted: 06-Mar-2013 at 20:47
Honestly I think the R. of Macedonia is one of the most tolerant countries in Europe when it comes to respecting rights of Muslim believers. I think Muslims in Macedonia should be thankful that the Christian citizens are so tolerant towards these 400 new mosques which are built wherever the builder wants (beside the highways, beside the airports, etc.) Plus Macedonia is one of the few countries in region that has preserved the older Ottoman mosques where as in places like Greece and Bulgaria they have all been demolished (in Solun there were once 200+ mosques and today there is not 1). Playing with the nerves of Macedonian Christian population is very disrespectful, I don't think anyone complains about the double high minarets or the building of mosques without legal documentation, but now with the loud speakers that is a problem and I could see why people don't like it. It's unfortunate that there are no laws regulating these activities.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2627282930 59>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.249 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.