build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Верски објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 62>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 10-Jun-2008 at 00:05

Во Аеродром ќе се гради голема црква со модерна архитектура

Според идејниот проект, проценето е дека изградбата би чинела пет милиони евра

Деспина Трајковска

Црквата „Кирил и Методиј“ во Аеродром, што според најавите треба да почне да се гради најдоцна до почетокот на септември, ќе биде најголемиот и најмодерниот православен храм на подрачјето на Општина Аеродром. Црквата ќе се наоѓа на просторот на раскрсницата меѓу булеварите „Србија“ и „Јане Сандански“, дијагонално од поштата во Реонскиот центар. Според Детаљниот урбанистички план, кој наскоро треба да биде усвоен од Советот, за храмот е предвидена маркичка за градба со површина од 3.050 квадратни метри. Општинарите посочуваат дека за храмот постои идеен проект, според кој објектот ќе има модернистички изглед, подигнато приземно ниво и куполи од стакло. Сепак, дали црквата „Кирил и Методиј“ ќе се гради по веќе постојниот идеен проект, ќе зависи од желбата на инвеститорот.

Од Општината, чиј заменик-градоначалник, Југослав Зиберовски и архиепсикопот на МПЦ г.г. Стефан неодамна одржаа средба и разговараа за изградбата на црквата, посочуваат дека деталите околу финансирањето се' уште не се дефинирани. Инвеститор може да биде приватно лице, здружение, или пак МПЦ. Пред неколку месеци, пак, градоначалникот Кирил Тодоровски, кој сега се наоѓа во притвор, рече дека од МПЦ потврдиле оти ќе ја финансираат изградбата на црквата до фаза карабина. Според процените, доколку храмот се гради според постојниот идеен проект, за негова реализација ќе бидат потребни пет милиони евра.

Инаку, на неодамнешната средба помеѓу г.г.Стефан и Зиберовски било разговарано и за динамиката на завршување на изградбата на храмот „Свети пророк Илија“. Според најавите, црквата ќе се освети на големиот христијански празник Илинден. Покрај овој храм и најавата за почеток на изградба на „Кирил и Методиј“, на подрачјето на Аеродром е планирани да се градат уште четири цркви. „Свети Кузман и Дамјан“ во населбата Лисиче, потоа црква „Света Богородица“ на улицата „Васко Карангелески“, „Свети Василиј Велики“ е во план да се гради во Мичурин, а црква која ќе се вика „Свети Ѓорѓи“ ќе добијат жителите на улица „4“. Општинарите посочуваат дека изградбата на храмовите е неопходна, бидејќи 90 отсто од жителите во Аеродром се православни христијани. На подрачјето на општината засега постојат два храма - „Свети Петар и Павле“ во Горно Лисиче и „Света Троица“ во Долно Лисиче.Статијата е прочитана 57 пати.


http://utrinski.com.mk/?ItemID=6E13F2F7C493154CAC107C3700BF0E2F
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 10-Jun-2008 at 15:39
Islcrew... 5 milioni!!!!! za crkva vo aerodrom. Stvarno nemame pravo da kazvime deka sme siromasna drzava poveke.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 10-Jun-2008 at 15:49
Aman kakva crkva ke se gradi?! Uste crnci falat da ni peat

Mislam malku preteruvat so ova gradenje crkvi na sekoj cekor.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 26-Jun-2008 at 17:48
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=2559B9B3943F4E489CC18903E9D3C641

ЧЕТИРИ МЕСЕЦИ ПО ОСВЕТУВАЊЕТО НА ЦРКВАТА

„Пресвета Богородица“ затворена за обреди и богослужби

Ктиторот Костовски апелира храмот што побрзо да биде ставен во функција на верниците и граѓаните на Скопје


Од МПЦ нема да одржуваат богослужби се' додека не
бидат насликани сите предвидени фрески

Иако поминаа четири месеци од осветувањето на црквата „Пресвета Богородица“ во центарот на градот, во неа се' уште нема свештеници,ниту,пак,се одржуваат верскитебогослужби, крштевања и венчавања. Во храмот не се одржа богослужба ниту за големиот христијански празник Велигден.Човекот задолжен за продавање свеќи потврди дека црквата е отворена само за да можат верниците да запалат свеќи и да се помолат. Според него, обредите не се одржуваат зашто внатре се' уште се сликаат фреските. На вратата е истакнато соопштение во кое стои дека црквата е отворена од 8 до 18 часот во работните денови, а во неделите од 10 до 18 часот.

КТИТОРОТ ИЗНЕНАДЕН

Градоначалникот на Скопје, Трифун Костовски, кој е ктитор на црквата, е изненаден од ситуацијата и вели дека не е запознат со тоа дека храмот се' уште не функционира нормално. ј За изградбата на „Пресвета Богородица“ тој донираше околу 1,5 милион евра сопствени средства, не сметајќи го надворешното уредување. Јас сум изненаден што црквата „Пресвета Богородица“ се' уште не е во функција, иако беше осветена на 31 јануари. Многупати досега интервенирав кај Синодот и кај Неговото блаженство г.г. Стефан и добивав уверување дека многу скоро црквата ќе профункционира нормално. Сакам да верувам дека Македонската православна црква има оправдана причина поради која во храмот се' уште не се служат литургии и не се извршуваат крштевања и венчавки, меѓутоа, со тоа на индиректен начин се казнуваат граѓаните што ја чувствуваат „Пресвета Богородица“ како свое духовно светилиште - вели Костовски. Тој апелира до надлежните свештени лица оваа црква што побрзо да биде ставена во функција на верниците.

СЕ ЧЕКА ДА СЕ ДОВРШАТ ФРЕСКИТЕ

Секретарот на Скопската епархија, прота Коста Станоевски вели дека причината поради која нема свештеници во црквата е тоа што се' уште не се доцртани фреските. Тој не знаеше кога ќе се случи тоа и не можеше да прецизира кога црквата ќе почне нормално да функционира како и сите останати храмови.Не се работи за никакво бојкотирање на црквата, туку станува збор за недозавршените фрески. Внатре се' уште работат уметниците Синиша Стефановиќ-Кашавелски од Куманово и Стојан Додевски и поради тоа, се' уште не постојат услови за одржување богослужби. Кога се' ќе биде готово, црквата ќе проработи нормално - вели Станоевски. Дворот на црквата е веќе комплетно хортикултурно уреден, направени се и пристапните патишта, за што беа ангажирани јавните претпријатија „Паркови и зеленило“ и „Улици и патишта“. Откако ќе се огради теренот, ќе биде отстрането малото црквиче во дворот, во кое верниците со години палеа свеќи за време на празниците посветени на Богородица. Според проектот што го изработи Конзерваторскиот центар Скопје, се предвидува во кругот на црквата да се изградат и две фонтани, а ќе бидат поставени и клупи за седење. МПЦ таму планира да изгради и административна зграда на Митрополијата, музеј и библиотека, како и зграда за Богословскиот факултет со студентски дом.Камен-темелникот на црквата беше поставен пред три години. Оригиналниот објект бил изграден во 19 век, во 1835 година.

Анела Петрова
Фото: Маја Златевска


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 26-Jun-2008 at 17:55
Ја мислев дека све си ок, на крај памет дека била затворена.
Back to Top
damjanh View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jun-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote damjanh Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 22-Jul-2008 at 22:58
Еве неколку рендери од една црквичка за општина Илинден. Локацијата е веднаш до местото каде што трагично загинаа 11-те војници во хеликоптерската несреќа.Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 23-Jul-2008 at 01:33
Што бара поп на рендериве?! Ваљда за споредба на големината.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 22-Aug-2008 at 01:45
Скопје
Нов православен храм во МичуринКамен-темелник на нова православна црква ќе се постави кон средината на октомври на влезот од населбата Мичурин, најавија општинарите од Аеродром. Храмот треба да се гради веднаш до железничката станица, на раскрсницата меѓу булеварот Кузман Јосифовски-Питу и улицата Борис Кидрич. Ова било заклучено при вчерашната посета на архиепископот на МПЦ г.г. Стефан во општината. Тој се интересирал за можноста да се градат нови храмови на подрачјето на Аеродром, а откако заменик-градоначалникот Југослав Зибероски му ги покажал урбанистичките планови, најавил дека изградбата би можела да почне за два месеца.
Од МПЦ велат дека сè уште не го утврдиле името на новата црква.
- На состанокот имаше предлог верскиот објект да го носи името свети Василиј, но тоа сè уште не е сигурно. Треба да поминат уште неколку состаноци за да донесеме конечна одлука - објасни прота Коста Станоевски, секретар на скопската епархија на МПЦ.

http://novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=164&ArticleID=5905
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 22-Aug-2008 at 02:16


А кој ќе ја плати сметката?????


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 07-Oct-2008 at 00:31
ВО РАСАДНИК
Ќе се гради нова црква Жителите на Кисела Вода ќе добијат нова црква „Света Недела“, чија изградба ќе почне до крајот на годинава. Црквата ќе биде близу спортската сала „Расадник“, на денационализирано земјиште, чиј сопственик и го подарил на Скопската епархија.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=1518&ArticleID=99809


http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=79&PID=16471#16471
Парцела број 2.4/В5


Edited by lslcrew - 07-Oct-2008 at 00:38
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 07-Oct-2008 at 15:59
Originally posted by CloverstackА кој ќе ја плати сметката?????
Clover, Kiril Todorovski neli reche deka ke se gradat 30 crkvi okolu Opshtina Aerodrom??

Vo Kisela Voda veke imaat crkva se vika sveti Gjorgjija shto ke im e ushte edna??
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 07-Oct-2008 at 17:08
Свети Ѓорѓија е доста далеку од оваа локации. Башка тоа "што ќе им е уште една" некако не ти звучи баш промислено. Не е тоа супермаркет па да го третираш така. Но ај да не забегувам во таа насока, јас како верник во радиус од 1км, ако не и повеќе немам верски објект. Оваа црква за разлика од таа на плоштад е на соодветно место во цартаната парцела уште од пред многу години и затоа има поддржка од мене. Можеме единствено да разгаворама околу тоа од каде ќе се финансира изградбата. Инаку се работи за многу мал одбејкт со максимална висина од 8 метри така да и нема да биде некој голем трошок. Мислам дека ќе биде финансирана поголем дел од епархијата со донации и мл дел од општната диркетно, за што веќе имаме разговарано дали може државни пари да се трошат во верски објекти.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 07-Oct-2008 at 19:01
Се слагам со ЛСЛ дека на тоа место е потребна црква и нема ништо спорно што е зацртана таква маркичка. Од урбанистички аспект нема ништо спорно. Но учеството на општинта во финансирањето, без разлика колку и да е мал тој дел, не може да се оправда.
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 08-Oct-2008 at 15:24

Sekoja opshtina treba da ima 1 crkva, Opstina Kisela Voda definitivno si ima svoja crkva. Pa nema valjda da se napravi crkva vo sekoja naselba tuka nema da ima nikakva logika. Vo Opshtina Aerodrom ima samo edna crkva i toa pred nekoja godina im ja napravija Sveti Ilija kaj star Aerodrom, da pochnat sea u Michurin,Novo Lisiche,Lisiche da gradat crkvi ke stanat premnogu za site. Treba tie crkvi da se odrzhuvaat ne e samo taka da se izgradat, inache jas sum religiozen i si ja sakam verata idam vo crkva da zapalam sveka za zdravje.

Klover,LCL, vie vo koja crkva ste krsteni??
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 15-Oct-2008 at 00:46
Во Карпош ќе се гради црква


Локацијата на црквата е предвидена во реонскиот Центар Карпош 3, на Булеварот Партизански Одреди


Во Реонскиот Центар Карпош 3 ќе се гради црква. Благослов за оваа иницијатива даде и лично Поглаварот на Македонската Православна Црква, г.г. Стефан на неодамнешната средба со в.д. градоначалникот на Општина Карпош, Сашо Димиќ и Претседателот на Советот на Општината, Роберто Тошевски.

На приемот, градоначалникот Димиќ ги образложил плановите и предвидените динамики на локалната власт за изградба на Црква на територијата на Општината, со што би се исполниле долгогодишните барања на верниците од овој дел на градот за изградба на православен верски храм во центарот на општината. Локацијата на црквата е предвидена во реонскиот Центар Карпош 3, на Булеварот Партизански Одреди.
- Со оваа средба и започнувањето на реализацијата на проектот за изградба на храмот во средиштето на Општина Карпош започна реализацијата на Програмата на в.д. Градоначалникот Димиќ- информираат од општината.

Ова е втора иницијатива за изградба на црква во Карпош, по онаа пред четири години на претходниот градоначалник Андреј Петров во Влае зад Неуромедика да изгради храм посветен на Светецот Стефан. Иако општината обезбеди финансиски средства и беше изготвен проект, работите запреа поради нерасчистени имотно-правни работи.

Православните христијани жители на Карпош со децении бараат од локалните власти да изградат божји храм, бидејќи се приморани за празниците и сите верски обреди да одат до Ѓорче Петров или до Центар.

Црквата во Карпош 3 е предвидена со измените на деталниот урбанистички план за реонскиот центар кој треба да се изгласа на денешната седница на Советот на Општина Карпош. На овој потег, во реонот на спортската сала Партизан се предвидува да се изградат и два хотела, спортски терени, комерцијални и деловни објекти, објект со намена за социјални грижи, а планирана е и изградба на споменик.

http://vecer.com.mk/?ItemID=7216E6D5390CCF428EAA88C72F05CBC9


Ќе се гради црква на Партизанска

Храмот ќе никне покрај салата „Партизан“, на површина од 400 квадратни метри и со двор од 2.000 „квадрати“


Од камен-темелникот на планираната црква во Влае остана само крстот

Општина Карпош се договорила со поглаварот на Македонската православна црква, г.г Стефан, заеднички да градат црква на булеварот Партизански одреди, кај салата на ДТВ „Партизан“.

Општината досега неколкупати најавуваше дека ќе изгради нов црковен објект. Пред две години, тогашниот градоначалник Андреј Петров дури удри камен-темелник во Влае, пред изборите, но до денес таму градежните работи не се почнати. Пред неколку месеци, од Карпош објаснија дека со локацијата во Влае се појавиле проблеми поради нерасчистени имотно-правните односи.

- Градежната парцела зафаќаше дел од приватно земјиште, а сопствениците не сакаа да го продадат - изјавија од Карпош, истакнувајќи дека не се откажуваат од изградбата и на оваа црква.
Челниците на општината, в.д. градоначалникот Сашо Димиќ и претседателот на Советот, Роберто Тошевски, биле поглаварот на г.г Стефан во просториите на МПЦ, кога е и договорена изградбата на црквата во т.н. Реонски центар Карпош 3. Димиќ и Тошевски ја образложиле иницијативата со долгогодишните барања на верниците од општината да се изгради храм во централниот дел од општината.

Општинарите велат дека храмот ќе биде изграден кај салата „Партизан“, на површина од 400 квадратни метри и со двор од 2.000 „квадрати“, но не го прецизираат рокот за градежните работи. Се' уште не е подготвена и финансиската конструкција. Новиот христијански објект, објаснуваат од Карпош, планирано е да се гради со пари од буџетот на општината и од МПЦ, како и со донации од граѓани и од фирми. Планот денеска треба да биде на дневен ред на седница на Советот на Општина Карпош.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=F716E20C8D8DC349B92CC8347A0299F4


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 15-Oct-2008 at 00:57
Давам потполна поддржка на проектот зашто е урбанистички вклопен, и затоа што во тој дел нема православен хра, а граѓаните од тој дел имаат потреба од тоа. Знам дека некои не би се сложиле околу финансирањето на на изградбата, но јас тука нема да негодувам пошто имам кажано поназад дека не гледам проблем доколку како еден од донаторите се јави и општината со некој процент. Но да не ја отвараме повторно таа дискусија. Инаку тој дел околу салата има доста празен простор така сега уште неможам да си разјаснам од која страна ќе биде црквата!


Edited by lslcrew - 15-Oct-2008 at 01:10
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 15-Oct-2008 at 02:35
Moram da se izjasnam protiv izgradbata na objektov od prosta pricina sto vo edno sekularno opstestvo e nedozvolivo opstina da finansira izgradba na verski objekt. Dokolku MPC ima zelba da gradi crkva, neka sobere pari (voglavno od zitelite na Karpos koi imaat "potreba" od crkva vo nivnata naselba), neka kupi zemjiste i neka si gradi. Inaku na ovoj nacin definitivno religijata stanuva finansirana (pottiknuvana) od strana na edno drzavno telo, a toa e odlika na nesekularno opstestvo.

Edited by evolutionary - 15-Oct-2008 at 02:44
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 15-Oct-2008 at 03:54
Се слагам со evolutionary, ова со финансирањето е многу лош филм. Не е воопшто поприфатливо ако е тоа релативно мал процент.
Ја подржувам изградбата затоа што дефинитивно на Карпош му треба црква - неприродно е толку многу население да нема црква... Но кога веќе толку многу население вистински ја има оваа потреба, што е проблемот да ја финансира (заедно со МПЦ)??? На крајот на краиштата, директно или индиректно, парите пак ќе дојдат од нивните џебови, но на ваков начин само непотребно се ствара уште еден лош пример.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 15-Oct-2008 at 11:27
Еве тука со малку поконкретни информации:

ОПШТИНА КАРПОШ ЌЕ ГРАДИ ЦЕНТРАЛЕН ВЕРСКИ ОБЈЕКТ
Црква до салата "Партизан" во Карпош 3
Црквата ќе зафаќа површина од 400 квадрати со дворно место од 2.000 квадратни метри и ќе биде копија на црквата "Св. Софија" во Охрид

На просторот кај спортската сала "Партизан", Општина Карпош ќе гради црква. Изградбата на црквата е предвидена со Деталниот урбанистички план за овој дел од Карпош 3. Таа ќе биде копија на црквата "Св. Софија" во Охрид. Ќе биде голема 400 квадрати, а дворното место отколку црквата ќе зафаќа површина од 2.000 квадратни метри.
"Во Општината немаме централна црква. Бевме на разговор со архиепископот г.г. Стефан да се договориме за деталите. За изградбата на црквата пари ќе бидат обезбедени од буџетот на Општината, од МПЦ, како и преку донации на граѓани и на фирми", вели новоизбраниот в.д. градоначалник на Општина Карпош Сашо Димиќ. Општинарите најавуваат дека ќе градат нова црква, иако уште не ја чепнале црквата "Св. Стефан" во населбата Влае, за која камен-темелникот беше поставен уште пред две и пол години, пред парламентарните избори. Во Влае сега нема ни трага од црквата бидејќи и поставениот камен-темелник го обраснаа треви и грмушки.
"Не ја заборавивме црквата во Влае, но не можеме да ја градиме бидејќи имаме нерешени имотно-правни односи", вели Димиќ.
Покрај изградбата на црква, на овој дел предвидено е да се градат и спортски терени, базен и трговско-деловен простор. При првичните изработки на ДУП, на барање на Владата, на локацијата каде што сега ќе се гради црква беше вцртана маркичка за хотел со пет sвезди. Со измените на ДУП-от, хотелот е избришан, бидејќи граѓаните и вработените во спортска сала "Партизан" беа против. Нивниот став беше оти со изградба на хотелот просторот место за спорт и рекреација, ќе се узурпира за комерцијални цели. (А.А.)

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=158303&idg=8&idb=2499&rubrika=Skopje


Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 16-Oct-2008 at 13:23
Мојот став е идентичен со оној на Кловер.

Дали сте запознаени со случај кога некоја претежно муслиманска општина финансирала изградба на џамија? Не барам причина за некаков реванш или оправдување на оваа црвка и двата случаи се незаконски.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 62>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.437 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.