build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Верски објекти (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Верски објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4950515253 58>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #1001 Posted: 07-Mar-2016 at 15:10
Зошто е Македонија ретардирана држава и во кој правец одат погубиите на ВМРО и на ДУИ

Во Македонија ако се спореди соодност на верски објекти во споредба со училишта ја имаме следната состојба.
Верски објекти 2577
Училишта 1041 односно само 120 средни училишта.

Погубиите на двојниот фашизам во Македонија, и една споредба со соседна Бугарија и Хрватска.
Во Бугарија има 1600 верски објекти, а 3200 училишта на 8 милиони жители.
Во Хрватска постојат едвај 930 верски објекти а скоро 3000 училишта на 4 ипол милиони жители.

Плав, не црвен.
Масон, не комунист.
Критичар, не поттрчко.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 792
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1002 Posted: 07-Mar-2016 at 15:31


Ептен ми е глупа споредбава, затоа што веројатно повеќето сте свесни дека поголем дел од црквите се стари цркви, параклиси, споменици на култура и слично, кои се изградени многу одамна, како и половина од џамиите во Македонија (втората половина е проблематична). Додека ова податоциве на членот погоре, би замолил со извор, а не вака, просто лупање од ракав, зашто баш и токму така ми делуваат, истресени од ракав.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1003 Posted: 08-Mar-2016 at 03:13
А во Бугарија и Хрватска нема стари цркви, споменици на култура итн?
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #1004 Posted: 08-Mar-2016 at 08:05
Originally posted by one1

Зошто е Македонија ретардирана држава и во кој правец одат погубиите на ВМРО и на ДУИ

Во Македонија ако се спореди соодност на верски објекти во споредба со училишта ја имаме следната состојба.
Верски објекти 2577
Училишта 1041 односно само 120 средни училишта.

Погубиите на двојниот фашизам во Македонија, и една споредба со соседна Бугарија и Хрватска.
Во Бугарија има 1600 верски објекти, а 3200 училишта на 8 милиони жители.
Во Хрватска постојат едвај 930 верски објекти а скоро 3000 училишта на 4 ипол милиони жители.

Според оваа споредба, во Бугарија има помалку училишта по број на жители од Македонија. Верските објекти и верувањето во Бог е работа која не е можно да се споредува, само Охрид има 365 цркви, секој народ, град, населено место, маало си има свој пристап кон ова. Американците вербата во бога ја имаат ставено на банкнотата од доларот, но да не ја шириме дискусијата во филозовски правец, атеистите секогаш мислат дека има премногу верски објекти, а верниците дека има премалку. А училишта има доволно и во Македонија и во Бугарија, каква е стапката на наталитет се плашам дека и овие ќе се премногу.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 792
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1005 Posted: 08-Mar-2016 at 12:26
Очигледно сакате да си играте така и да си давате бројки од ракав, 830 цркви нема само во Далмација во Хрватска, а не пак во целата, но добро, верувајте си.

Патем: 4000 верски храмови во Бугарија
Back to Top
pfc View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 27-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 55
  Quote pfc Quote  Post ReplyReply #1006 Posted: 08-Mar-2016 at 16:08
Прометив кај црквата Пресвета Богородица дека е заграден со тараби плацот кај што била црквата Св. Мина, знае ли некој за што се работи ќе се обновува црквата или се заштитуваат нејзините темели?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12527
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1007 Posted: 16-Mar-2016 at 22:11
Една необична црква за нашево поднебје - Свети Климент на Осогово, во близина на Кочанифото: Сашко Стефановски
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12527
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1008 Posted: 21-Mar-2016 at 18:37
Новата бискупска резиденција на Водно. Фото: миа.мкEdited by Џоле - 21-Mar-2016 at 18:38
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 588
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #1009 Posted: 21-Mar-2016 at 19:16
Ме интересира Ваше (на секој кој сака да го напише) мислење околу активноста на големите верски организации во последно време во Македонија. Дали се обогатиле нешто, па ај да им фрлиме и на овие, си велат; нешто геополитички им станавме битни, причини би имало повеќе за ова...
Ватикан како најбогат, не се истакнува и толку многу, но руските влијаниja се повеќе од нападни дури, би рекол
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 189
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #1010 Posted: 27-Apr-2016 at 10:25
Битола,Битољ,Манастир,Монастирли…
град со најповеќе историја во Република Македонија,град со најмногу знаменитости од време на големото Отоманско царство.Град во кој е и познатата принцеза на Балканот Хајдар Кади џамијата..


Изградена во 1561-1562 година, со средства од Ајдар бег, како едно големо дело од ремек делата на отоманскиот архитект Мимар Синан, кој бил нарекуван Микеланџело од Блискиот Исток, поради грандиозноста на Сулејмановата џамија во Истанбул и Селимовата џамија во Едрене, кои исто така биле негови дела. Според Евлија Џелебија од XVII век, оваа џамија се сметала за една од најубаво декорираните во тоа време кога се изградила.По двете светски војни,таа најмногу се запостави и од неа остана само фасадниот дел.Хајдар Кади џамијата е единствена во регионот со отворен трем и според записите, таа имала две минариња. Историјата говори дека таа била реставрирана последен пат во 1890 година и во 1910 година, пред посетата на султанот Решад Vти на Битола.

Овие дена е и за првпат пуштена светлосната илуминација која навистина не остава без здив.
Битола и битолчани со многуте убави знаменитости во нашиот град,можиме амо од туризам да живееме…
Меѓу кои е и нашата најубава принцеза на балканот џамијата Хајдар Кади од Битола бабам Битола…
Машала !


http://www.babambitola.mk/

Edited by JOE - 27-Apr-2016 at 10:27
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 725
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1011 Posted: 27-May-2016 at 23:53
Штипско Ново Село

Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #1012 Posted: 28-May-2016 at 04:40
Originally posted by macedonia

Штипско Ново Село

дали ова е проект на Викторија поп Стефанија 


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12527
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1013 Posted: 31-May-2016 at 20:36
Новите конаци кај црквата Света Богородица Заумска на Охридско езеро

фото: aleksandar dimitrijevik (фејсбук)
За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 792
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1014 Posted: 31-May-2016 at 21:33
Осветена нова црква „Св. Троица“ во Маџир-маало

Јас не ни знаев дека ваму започнала црква, а не дека веќе се осветила. Инаку, изгледа прилично современо.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12527
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1015 Posted: 05-Jun-2016 at 13:24
Свети Николе (не успеав да дознам за која црква станува збор)За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 792
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1016 Posted: 05-Jun-2016 at 21:46


Значи, ние (Википедија) одиме и на терен (само што се вративме од Железник), ама како што се прават црквиве, буквално не можеме во чекор да им влеземе

Инаку, ова би требало да биде црквата „Св. Лидија Македонска“, чиј камен-темелник беше поставен во 2015 година.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 725
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1017 Posted: 06-Jun-2016 at 14:31
ВОЗОБНОВЕНИОТ МАНАСТИРСКИ КОНАК ВО ЗАУМBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12527
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1018 Posted: 21-Jun-2016 at 09:49
Црквата во село Стење, преспанскоЗа сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 725
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1019 Posted: 27-Jun-2016 at 19:54
недовршената црква во Трново, БитолскоEdited by macedonia - 27-Jun-2016 at 19:56
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 725
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1020 Posted: 04-Jul-2016 at 23:23


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4950515253 58>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.965 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.