build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Верски објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5354555657 58>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1999
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1081 Posted: 15-Mar-2018 at 22:40
Руанда брзо чекори напред. Исто така се познати и по правата на жените.

Набрзо и кај нас треба нешто вакво.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1082 Posted: 22-Apr-2018 at 23:03
Визбегово

За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 733
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1083 Posted: 25-Apr-2018 at 15:56
Осветување на камен-темелници за камбанарија и крштална при црквата „Св. Јован“ во Велес


Edited by macedonia - 25-Apr-2018 at 15:57
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 900
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1084 Posted: 25-Apr-2018 at 17:38

Шетам низ Македонија многу и уште се чудам на однесувањето на верниците и на самата МПЦ (а тука многу често и самите општини и држава), како се расфрлаат со пари за нови објекти, наместо обнова на запуштени цркви и манастири по државава.

Па сигурно многу поубаво некој од Велес ќе си помине да отиде во средновековна црква во Мокрени отколку до станот кај што живее.

Да не зборувам дека ова се случува и во други села и градови, каде во истото место една црква се распаѓа, а градат нова. Тотално несфатливо.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1085 Posted: 29-Apr-2018 at 20:29
Originally posted by Џоле

Originally posted by Џоле

Црквата „Свети Илија“ во Скопје Север добива камбанарија и уште една помошна зградичка што не се гледа на сликава (ќе има слика кога ќе биде завршена):


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1086 Posted: 19-May-2018 at 19:06
Реконструкција

За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 733
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1087 Posted: 29-Jun-2018 at 16:19
Sveti Ilija - Nerezi

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 627
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #1088 Posted: 07-Jul-2018 at 03:17
Нова џамија во Инџиково,изградена на местото на старатаEdited by kiriOK - 07-Jul-2018 at 03:21
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1999
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1089 Posted: 24-Jul-2018 at 14:11
Санџаклар џамија, Истанбул
Sancaklar Mosque / Emre Arolat Architects


извор


извор


извор

Edited by Staro Skopje - 24-Jul-2018 at 14:12
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 627
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #1090 Posted: 31-Aug-2018 at 07:16
Edited by kiriOK - 31-Aug-2018 at 07:19
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1999
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1091 Posted: 31-Aug-2018 at 12:19
И тука ќе се нарушува јавниот ред и мир? Се надевам лисичани ќе се изборат за пристоен живот без зуењето што го предизвикуваат овие објекти. И редно време е да се регулира бројот и бучавата на верските објекти. Да се одреди горна граница и доколку е надминат лимитот вишокот цркви и џамии да се срушат, и да се забрани користење звучници. Ердоган наскоро ќе доживее економски колапс и набргу тој и неговата бедна идеологија ќе ја напуштат власта, Саудиска Арабија нема вечно да ја толерираат и кармата фино ќе си игра со неа, а Европа сѐ повеќе ја презира оваа назадност, така да би требало набрзо да се среди и овој проблем.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1092 Posted: 31-Aug-2018 at 14:45
Доколку се надмини лимитот да се срушат хаха. БЕЗ КОМЕНТАР😂😂😂
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 627
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #1093 Posted: 02-Sep-2018 at 03:18
Се собираат донации за изградба на џамија во Ѓорче Петров

Надзорен одбор преку социјалните мрежи повикува на донации за изградба на џамија во Ѓорче Петров, поточно во ромското маало во Даме Груев. Од општината Ѓорче Петров за „Нетпрес“ информирале дека нема да се гради џамија.Според видеото во прилог може да се забележи и конкретната локација за изградбата на џамијата, и посочени лица како благајници за собирање пари за изградба на верскиот објект.

Според официјално објавените податоци бројот на Роми кои живеат во оваа скопска општина е 1249, односно помалку од 2 проценти.

На социјалните мрежи граѓаните го споделуваат видеото со коментар дека изградбата на ваков верски објект е едно од ветувања на градоначалникот Александар Наумовски кое тој го дал пред локалните избори минатата година.

Градоначалникот Александар Наумоски нема дадено такво ветување пред локалните избори минатата година, а во Деталниот урбанистички план за Ѓорче Петров не е предвидена изградба на таков верски објект, велат од Општината.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5040
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1094 Posted: 31-Oct-2018 at 19:56
Видеово е отприлика 1 година староОва е сегашната состојба(од фб)Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 733
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1095 Posted: 06-Feb-2019 at 01:47
Алипашина џамија - Охрид (реконструкција)

Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 219
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #1096 Posted: 11-Mar-2019 at 19:22
^ Мислам дека за истата џамија станува збор -превземено од твитер;

And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1097 Posted: 11-Mar-2019 at 21:06
Да, истата е. Еден од кандидатите за градоначалник на локалниве во април ја базира кампањата токму на оваа џамија и минарето кое претставува дивоградба.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 900
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1098 Posted: 11-Mar-2019 at 21:35
Минарето е проблем бидејќи нема добиена соодветна дозвола да се направи, инаку тоа минаре постоело до 1912 г. кога било срушено, така што од историска гледна точка не е спорно дека имало.

Дури некои извори тврдат дека имало уште едно минаре на оваа џамија.

Но, сепак, спорново минаре во историските извори е споменато дека било изградено со тули, што од фотографијава јасно се гледа дека сега не се прави така, што е само доказ дека се подига на диво за да се покаже сила.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1099 Posted: 11-Mar-2019 at 22:01
Originally posted by ehrlich

Минарето е проблем бидејќи нема добиена соодветна дозвола да се направи, инаку тоа минаре постоело до 1912 г. кога било срушено, така што од историска гледна точка не е спорно дека имало.

Дури некои извори тврдат дека имало уште едно минаре на оваа џамија.

Но, сепак, спорново минаре во историските извори е споменато дека било изградено со тули, што од фотографијава јасно се гледа дека сега не се прави така, што е само доказ дека се подига на диво за да се покаже сила.
покаже сила

Ма дај..
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1100 Posted: 11-Mar-2019 at 22:49
Не сум навлегол подлабоко во темата, така што го пренесувам само ставот на тоа здружението (што го води кандидатов за градоначалник). Можеби би било интересно да ги споделиш твоите извори. За нив спорно е тоа дека минаре никогаш не постоело, дека моменталната градба се врши врз археолошки локалитет и се бетонираат пронајдоци од ранохристијански период и исто така дека минарето ќе го измени визуелниот изглед на чаршијата.

Последното е нешто што функционира само во нормални општества, а ние сме далеку од такво.

Исто така реставрацијата на џамијава (ако може да се нарече така со оглед на градбата) се врши со средства од Турција преку агенцијата ТИКА. Присутна е и со неколку други проекти во Охрид.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5354555657 58>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.