build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Верски објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 59606162>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5381
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1201 Posted: 27-Jan-2021 at 10:42
Ова е дискриминација кон муслиманите! Ако смета некому, тогаш нека си се премести аеродромот! Тие се автохтони тука, исламот бил тука пред да дојдат авионите! </s>
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14318
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1202 Posted: 30-Jan-2021 at 18:32
Осветен новиот конак во Лешочкиот манастирМитрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф денеска изврши осветување на новиот конак во Лешочкиот манастир. Осветувањето беше извршено по вечерната богослужба во пресрет на утрешниот празник Свети Атанасиј зимски.–Денешното осветување на манастирскиот конак е голем настан, бидејќи за првпат по скоро цели 200 години, оваа година кога ги прославуваме големите јубилеи: 700 години од изградбата на стариот манастир и 250 години од раѓањето на светиот игумен Кирил Пејчиновиќ – успеавме да ја завршиме изградбата и да го осветиме оваа прекрасно здание, кое ќе биде украс на ова место под небото, истакна во беседата владиката Јосиф.

Тој посочи дека осветувањето на овој конак е како остварување на аманет за оваа обител на Кирил Пејчиновиќ.-Како остварување на зборовите на просветителот: „никоаш немојте да ми го забраете мојов манастир“. Овие зборови на преподобниот некогашен игумен на овој свет манастир, на нашиот Кирил Пејчиновиќ ни беа постојан мотив да го започнеме возобновувањето на овој манастир, кој поради приликите и неприликите, по мојот избор за митрополит на овие краишта го затекнавме во една позаостаната состојба, но ете имајќи ги на ум овие прекрасни боговдахновени зборови успеавме со изградбата на овој конак да ја започнеме обновата на овој манастирски комплекс, каде во тек се и други градежни активности, рече митрополитот.

Конакот има приемни или гостински простории, административни и канцелариски простории, простор за секојдневно живеење, библиотека и гостински соби. Објектот почна да се гради на 1 февруари 2020 година. Беше уредена и надворешноста како и паркинг просторот над конакот.

https://libertas.mk/osveten-noviot-konak-vo-leshochkiot-manastir/

+ фотка од друг порталhttps://24info.mk/%D0%BE%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BA-%D0%B2%D0%BE-%D0%BB%D0%B5%D1%88%D0%BE%D1%87%D0%BA%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%BC%D0%B0%D0%BD/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14318
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1203 Posted: 31-Jan-2021 at 20:18
Совршен ден на Бистра: само природата и филмската камера со мене.
Одејќи од Маврово до Меденица ја најдов црквичката "Св. Петка" , што мислам дека е новоизградена: прекрасно и најмирно место.
фото: Алесио Ликуори

https://www.facebook.com/photo?fbid=959314921267971&set=pcb.959315101267953
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14318
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1204 Posted: 07-Mar-2021 at 21:41
Свети Пророк Илија, (Горно) НерезиEdited by Џоле - 14-Mar-2021 at 21:13
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15951
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1205 Posted: 14-Mar-2021 at 14:12
Новата црква Свети Спас во Долно Соње

https://www.facebook.com/groups/patuvanjanizmakedonija
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15951
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1206 Posted: 22-Mar-2021 at 08:59
од фб(01.01.2021)

Црква во градба (Свети Кирил и Методиј) во Блатец, виничко.Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14318
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1207 Posted: 03-Apr-2021 at 20:49
Од мојата посета на Лесновскиот манастир пред една недела, се вршеа (претпоставувам) конзерваторски работи на главната црква (а можеби само се поправаше покривот, не сум сосема сигурен):

За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4033
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1208 Posted: 06-May-2021 at 13:49
Во општина Гази баба пред џамијата hatundzuk имаше објект што го криеше џамијата целосно. Сега тој објект е урнат и плацот се продава. Верниците таму веќе бараат донации за да се купи плацот пред џамијата и да се прави парк и еден дел паркинг. Во тој дел навистина е многу густо па еден мал парк и еден објект помалку нема да штети. Имам и слики ама не можам никако да ги качам овде.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1817
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #1209 Posted: 06-May-2021 at 14:35
Фино што се организираат и со самодопринос практично "екпропреираат" објекти за парк. Сега уште да научат во 21-ви век кое е значењето на терминот "општо добро" и да не го саботираат проширувањето до профил 3+3 на булеварите Цветан Димов и Пластичарска. Многу полесен ќе им биде и нив животот и на цел град.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4033
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1210 Posted: 06-May-2021 at 21:57
Кој се ,,тие,,? Од каде знаеш ти дека се само тие а не сите ,,ние,,?
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #1211 Posted: 06-May-2021 at 22:32
Originally posted by my Macedonia

Во општина ..... Имам и слики ама не можам никако да ги качам овде.


Пробај на https://imgur.com/ направи акаунт, прикачи ги сликите таму и после кога ќе кликнеш на сликата десно ти дава „BBCode“ код, копирај го и сподели го тука
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4033
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1212 Posted: 06-May-2021 at 23:07
Originally posted by JovanOdGjorche

Originally posted by my Macedonia

Во општина ..... Имам и слики ама не можам никако да ги качам овде.


Пробај на https://imgur.com/ направи акаунт, прикачи ги сликите таму и после кога ќе кликнеш на сликата десно ти дава „BBCode“ код, копирај го и сподели го тука


Фала ти
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 425
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #1213 Posted: 07-May-2021 at 00:04
Не мораш ни да имаш профил за да прикачуваш слики, само нема да ти ги чува линковите, но бидејќи секако ќе ги копираш на форумов, нема ни потреба.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14318
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1214 Posted: 01-Jun-2021 at 11:21
ДУРИ И САУДИСКА АРАБИЈА ПОБАРА СТИШУВАЊЕ НА ЗВУЧНИЦИТЕ НА ЏАМИИТЕ

Министерот за исламски работи на најголемата муслиманска држава во светот, даде наредба за стишување заради бројните поплаки на граѓаните (сите до еден муслиман) за прегласните звучници на џамиите.

Самата одлука на министерот е прилично либерална, бидејќи не пропишува максимален број на децибели на галама, туку одредува дека звучниците смеат да бидат пушени на една третина од нивниот максимум.

Делот во кој одлуката е построга, е што таа го дозволува користењето на звучници само за повикување на молитва, а не за пренесување на целата проповед.

Објаснувајќи дека Саудијците се жалат дека гласните звучници ги вознемируваат децата и возрасните, министерот Албдулатиф ал-Шеик порачува:

„Тие што сакаат да се молат не треба да го чекаат повикот за молитва од имамот.

Тие претходно треба да се веќе во џамија.“

Министерот дополнил дека неколку телевизиски канали пренесуваат молитви и рецитирањето на Куранот, заради што гласните звучниците имаат многу ограничена намена.

https://www.aljazeera.com/news/2021/6/1/saudi-minister-defends-volume-limit-on-mosque-loudspeakers
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15951
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1215 Posted: 26-Jun-2021 at 14:02
Св.Кирил и Методиј Храм во изградба Село Блатец(28.05.2021)

https://www.facebook.com/tehkomconstruction

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15951
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1216 Posted: 20-Jul-2021 at 16:55
Manastir Sv. Jovan s. Ljubanci Skopska Crna Gora

https://www.facebook.com/Бутел-каков-што-го-замислуваш
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1217 Posted: 21-Jul-2021 at 20:42
Искрено не ја разбирам потребата зашто ја срушија некогашната црква, која беше во сосем добра состојба и баш беше симпатичен објект. Најпрвин изградија огромен конак, па огромна камбанарија, сега и ова. Некој изгледа вишок пари и без вкус.

Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #1218 Posted: 24-Jul-2021 at 11:45
Како зошто? Па да се „гледа“ од далеку, на тоа ниво спадна религијата во Македонија. Колку стари градби се срушија и се направија нови, поголеми, повисоки. Редно време е и МПЦ да постави лед светилки по камбанариите, заостанаа зад „конкуренцијата“.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1817
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #1219 Posted: 24-Jul-2021 at 11:55
Конак со бела дограма, врати и прозорци што не би ги ставил ни на бензинска. Штрчат камери, рефлектори, груби шилци од ковано железо, лексан како прегради за автопат, сателитски антени, сончеви колектори. Никаква прибраност, одмереност, нема базична естетика. Апсолутно дека треба да бидат модерни и во чекор со времето, секако дека треба и мора да се избегнува тој тренд што го има зафатено православието цело време да се емитира некое "славно и убаво" старо време кое дури на моменти потсеќа и на Амишите по малку. Ама тука нема ништо модерно и естетски вклопено, овие комплекси почнаа повеќе да личат на куќи во предградие на Египет или Пакистан, отколку што личат на медитерански манастири како Грција или Италија. Јован можеби правилно го идентификувал рпоблемот, по малку се комплексираат од конкуренцијата и несвесно ја имитираат.

Edited by user8642 - 24-Jul-2021 at 11:57
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15951
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1220 Posted: 19-Aug-2021 at 16:54
Во фаза на изградба црква св. Спиридон, локалитет - Црквиште / Западна Плачковица, околу 1700мнв

https://www.facebook.com/dpslisecstip
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 59606162>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.