build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Верски објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 63>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Верски објекти (општо)
    Posted: 04-Jan-2008 at 21:00
Време е да воведеме ред на форумов за сите овие нови цркви, џамии итн што се планираат а што заслужуваат внимание, дали по лошо или доброEdited by Cloverstack - 23-May-2010 at 13:19
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 30-Jan-2008 at 15:57
Црквата "Пресвета Богородица" во Скопје ќе се осветува в четврток
Вчера, работниците ја поставија куполата на возобновената црква "Пресвета Богородица" во центарот на Скопје. Со поставувањето на куполата и крст деновиве треба да заврши изградбата на цркавата на заштитничката на главниот град.

Вчера, работниците ја поставија куполата на возобновената црква "Пресвета Богородица" во центарот на Скопје. Со поставувањето на куполата и крст деновиве треба да заврши изградбата на цркавата на заштитничката на главниот град.
Осветувањето на црквата, како што велат во Скопската епархија, е закажано за четврток и дотогаш треба да завршат и последните градежни зафати. Според прота Коста Станоевски, секретар на Скопската епархија, осветувањето на возобновената црква ќе го изврши поглаварот на МПЦ архиепископот г.г. Стефан, а внатрешното сликање на храмот ќе треба да се доврши годинава.
Црквата во 1940 година била запалена од бугарскиот окупатор и изгорела до темел. Во летото 2004 година почна нејзиното обновување со истите димензии и со истиот изглед како старата.
фото: В.Тануровски

Вест
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 30-Jan-2008 at 16:05
Previous Да, поминав вчера и видов како ја поставуваат куполата. Дефинтивно сега камбанаријата е дефинирана, но куполата иако е нова и беспрекорно сјајна, мислам дека формата беше чудна, некако јајцевидна. Како онаа на врвот на Саат-кулата. Можеби лошо сум забележал, можеби од навика да бидам критичен или навистина е така.
    @Junkie, вестите стави ги во [QUOTE*] [/QUOTE] tag чисто од естетски причини да се знае што се вестите а што е личен коментар. И линк до оригиналниот запис на нет [URL*][/URL] ама без * во заградите


Edited by La Linea - 30-Jan-2008 at 16:07
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 30-Jan-2008 at 16:08
Originally posted by La Linea

Previous Да, поминав вчера и видов како ја поставуваат куполата. Дефинтивно сега камбанаријата е дефинирана, но куполата иако е нова и беспрекорно сјајна, мислам дека формата беше чудна, некако јајцевидна. Како онаа на врвот на Саат-кулата. Можеби лошо сум забележал, можеби од навика да бидам критичен или навистина е така.


Ла Линеа не си забележал лошо. Не дека ми смета формата но многу е чудна. Изгледа прилично ориентално. Не сум видел до сега таков детал на црква.


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 30-Jan-2008 at 16:15
Па ако тква била куполата порано и сега треба да биде таква. Ај ке ве молам фото ако има некој од старат црква што била порано тука.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 30-Jan-2008 at 16:16
Previous Со сигурност тврдам дека новата купола нема врска со оригиналната

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 30-Jan-2008 at 16:17
Епа очигледно не ја сконтале куполата во првобитната форма.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 30-Jan-2008 at 16:28
jas deneska ja vidov pominuvajki nataka, licese na ruska katedrala ( izgleda imaat nekoj film da gi emitiraat rusite )
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 30-Jan-2008 at 16:31
Originally posted by mitatos

jas deneska ja vidov pominuvajki nataka, licese na ruska katedrala ( izgleda imaat nekoj film da gi emitiraat rusite )


видиш можеби ти си повеќе во право од моето толкување дека изгледа ориентално. Сепак таков впечаток добив бидејќи остатокот на објектот воопшто нема белези на руска катедрала туку е баш црква типична за ова поднебје.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 30-Jan-2008 at 16:34
dvete raboti ne se vklopuvaat crkvata i kulata t.e kambanjerata i kako sto znam jas taa crkva imase crvena fasada ili pak taka mi zalice na nekoi od fotkite ?
imam nekoi sliki sea ke vidam da gi uplodiram za da gi analizirame malku
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 30-Jan-2008 at 16:40
Eve vo boi kako izgledalo istata slika od pogore samo vo boja

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 11-Feb-2008 at 16:09
Update ,,,Crkvata Sv. Ilija vo Aerodrom - Kaj poliklinika Jane Sandanski. Recisi e gotova i izgleda prekrasno..


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 11-Feb-2008 at 16:16


Да, добра е.

Еве една црква која ја оправдувам. Во таа околина навистина имаше потреба, во огромен радиус немаше друга црква. Црквава ќе им биде најблиску и ќе опслужува околу 100.000 луѓе.


Edited by Cloverstack - 11-Feb-2008 at 16:17
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 11-Feb-2008 at 16:22
Previous Ок е црквата, мислам дека изгледа пристојно. Но за 2-3 години паркингот ќе биде без пола плочки и со дупки, кои се покажаа како неизбежни кај сите бекатон патеки, а тревникот пред црквата ќе стане хортикултурен армагедон. Ама, да не бидам песимист и да не кршам филм, супер е црквата, баш е симпатична.


Edited by pbanks - 03-Mar-2008 at 09:32
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 11-Feb-2008 at 18:28
Кога сме веќе клај црквите, знае ли некој што бидна со црквата во скопје север. Нешто се работеше околу кога ја имамм видено последен пат.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 11-Feb-2008 at 18:31
mislam deka taa vo sever veke e zavrsena
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 25-Feb-2008 at 00:09

Парите ја кочат изградбата на три цркви

Според црковните канони, во градов има недостиг од православни храмови

Деспина Трајковска

Црквата „Пресвета Богородица“ која од неодамна е отворена за верниците, е единствениот православен храм во градов што се изгради за релативно кусо време, ако се има предвид дека три цркви не се осветени и покрај тоа што се изминати повеќе од десет години од поставувањето на нивните темели. Црквите „Свети Никола“ во Топанско Поле и „Света Злата Мегленска“ во Сарај започнаа да се градат уште во 1996 година, но тие се' уште не се оспособени за користење. Главна причина за доцнењето на градежните активности и уредувањето на внатрешноста на храмовите е недостигот од пари. Од Македонската православна црква се свесни за проблемот, но велат дека тие не се главните финансиери на изградбата, туку само координатори на проектите, кои најчесто стартуваат со надеж дека ќе се реализираат со пари од верниците и заинтересирани донатори, како и со помош на општините кои се во улога на иницијатори на изградбата. И покрај ваквата состојба, од МПЦ велат дека учествуваат значително во покривањето на трошоците. Според отец Коста Станоевски, секретар на Скопската епархија, МПЦ почнала да ги гради црквите во Топанско Поле и во Сарај, но тие и по десет години се готови само однадвор.

„Црквите почнаа да се градат со пари од верниците, но се наталожи долг кон ГП ‘Илинден‘ од околу 100.000 евра. Ние, сепак, го исплативме и тоа дури неодамна. Долгот беше причина што сега немаме пари за внатрешно уредување, за камбанарии и кршталници, па доцни и нивната изведба“, вели Станоевски, кој сепак е оптимист и се надева дека двата храма летово ќе бидат отворени за верниците. Тој верува дека наскоро ќе биде оспособена и црквата „Свети Илија“ во населбата Јане Сандански,Општина Аеродром, која почна да се гради пред четири години. Таму,иако активностите не се одвиваат со посакуван интензитет, сепак, општината вложува напори и наоѓа донатори црквата да се освети на нејзиниот празник.

И покрај актуелните состојби со храмовите во изградба, ниту општинарите, ниту пак од МПЦ се обесхрабрени за изградба на нови црковни објекти. Од Кисела Вода наскоро планираат да стартуваат со градење на три цркви за кои тврдат дека целосно ги имаат обезбедено потребните финансии. Станува збор за црквата „Свети Јован“ во Припор, „Света Недела“ во Расадник и уште една црква што ќе се гради во Драчево. И надлежните од Карпош започнаа да градат црква во Влае и тоа пред скоро две години. Но, освен поставени темели, на теренот нема ниту трага дека таму еден ден ќе никне православен храм. Општинарите велат дека се' уште чекаат да го добијат земјиштето од државата и да почнат со градежните активности. Инаку, според Станоевски, Скопје има недостиг од православни цркви, ако се земат предвид црковните канони кои велат дека на секои 1.000 семејства треба да има по една црква. Во градов сега има по една православна црква на околу 80.000 жители. „Тоа е премалку за еден град со мнозинство православни верници“, констатира отец Станоевски од Скопската епархија.http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=72DC90088AFD004F97DB79D0AE8186AD
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 25-Feb-2008 at 13:55
Previous Првпат слушам за овој црковен канон, што вели дека на секои 1000 семејства - 1 црква... Тоа значи дека Скопје,по нивната логика, треба да има 80 пати повеќе цркви?


Edited by La Linea - 25-Feb-2008 at 13:56
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 25-Feb-2008 at 19:02
Да, нашите попови се полни со бистри идеи кога треба да се градат цркви... Една црква на 1000 семејства ц ц ц. Се плашам дека навистина размислуваат вака. Значи во Аеродром планираат уште еден куп цркви. Ама за среќа МПЦ не сака да троши свои пари, а со донациите послабо им оди.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 04-Mar-2008 at 12:43
Киро планира уште пет нови цркви во општина Аеродром, а замислете имал потполна подршка и од Архиепископот Г.Г. Стефан. Ваљда не намислиле општината да учествува во финансирањето...
Bash

Инаку локациите на црквите се: кај железничка (на празнината дијагонално од Колосеум), спроти салата МЗТ (накај зградите), на крстосницата помеѓу бул Јане Сандански и бул Србија (дијагонално од планираната општинска зграда) и две малку позбутани во Лисиче.

Исто така „значајно“ е да се спомене дека архиепископот бил одушевен од урбанистичкото планирање на Киро.

Извор: Весник на Општина Аеродром (страни 16 и 17)


Edited by Cloverstack - 04-Mar-2008 at 12:43
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 63>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.190 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.