build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Србија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 14151617>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #301 Posted: 26-Feb-2008 at 23:35
Со изградба на сообраќајницата, овој индустриски реон никогаш веќе нема да биде запоставен, поплавен, неосветлен и претворен во депонија


Нека ми објаснат што ќе се смени во врска со осветлувањето и поплавите со градење нова УЛИЧКА?! Па Булевар Партизанска е во мрак со години, а тоа е булевар со 6 ленти, клучен за градот... а поплави има во сите маалски улички кога ќе падне дожд.
Ова е перење мозок, а се приметува од авион.

а за последниот параграф, за која улица кај бит пазар се мисли, и која улица кај МТВ, таа до вардар?? таа селската ??
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12010
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #302 Posted: 26-Feb-2008 at 23:31


Абе трифун дебилот сигурно ни спрема некои глупости и фрлање пари за штетни импровизации... Ама и ова новинариве скоро никогаш не знаат точно да пренесат некоја информација, па мене работите ми се тотално нејасни...

Wallbash
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8968
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #303 Posted: 26-Feb-2008 at 23:10
1. Какво име ќе бираат за сообраќајница што веќе има име Crazy т.е. за еден нејзин сегмент CrazyCrazy

2. Ги имаме главниот елемент на еден македонски проект. Фазно работење. Како што глеате овие прават улица а не булевар.

3. Запазете го последниот параграф. Што ни спрема Трифка ко за крај на мандатот

ПОСТАВЕН КАМЕН-ТЕМЕЛНИК НА ПРОДОЛЖЕНИЕТО НА БУЛЕВАРОТ "СРБИЈА"


Со новата улица ќе заживее индустриската зона кај Усје


Новата сообраќајница ќе ги поврзува двете главни улици во Општина Кисела Вода - Сава Ковачевиќ и Првомајска и истовремено ќе го скрати патот од населбите Аеродром и Ново Лисиче кон Црниче, Пржино и Сопиште


Жителите на индустриската зона кај цементарницата Усје, како и стопанствениците кои егзистираат во овој реон, конечно ќе добијат сообраќајница која ќе им овозможи побрза врска со останатите делови од градот. Вчера започна изградбата на продолжението на Булеварот Србија, кое ќе ги поврзува двете главни сообраќајници во Општина Кисела Вода, улиците Сава Ковачевиќ и Првомајска и истовремено ќе го скрати патот од населбите Аеродром и Ново Лисиче кон Црниче, Пржино и Сопиште.

- Со изградба на сообраќајницата, овој индустриски реон никогаш веќе нема да биде запоставен, поплавен, неосветлен и претворен во депонија. Со спојувањето на "Првомајска" и "Сава Ковачевиќ" ќе се растерети комплетниот сообраќај во општината. Споредните улици веќе нема да бидат непроодни и блокирани со возила, а граѓаните поминувајќи по новата сообраќајница ќе го заштедуваат своето време бидејќи нема да мора да кружат.

Стопствениците, пак, ќе го олеснат и ќе го забрзаат дотурот на суровини и целиот транспорт, вели и градоначалникот на Кисела Вода, Џорџе Арсов.

Тој додаде дека за новото продолжение на булеварот во наредниот период ќе се спроведе анкета на која ќе се избере името.
Во првата фаза, проектот ќе биде реализиран во должина од 359,3 метри и тоа на потегот од сегашниот влез во цементарницата Усје до постојниот асфалтиран пат, кој излегува на улицата Сава Ковачевиќ. Коловозот на оваа сообраќајница која во иднина ќе прерасне во булеварско решение ќе биде широк седум метри, со две ленти со ширина од 3,5 метри, а ќе се постават и рабници, велосипедска и пешачка патека. Изведувач е ГП "Гранит", а Градот за оваа намена ќе издвои 7,3 милиони денари.

Според скопскиот градоначалник Трифун Костовски пак, булеварското решение ќе се изведува како втора фаза при што вкупната инвестиција би чинела околу 250 милиони денари, средства кои Градот би ги обезбедил со помош на Владата. Костовски вчера најави дека се отпочнати и тендерските постапки за проширување на клучките кај Тутунски комбинат, кај Битпазар и за улицата кај МТВ.

Даниела ТРАЈКОВСКА
Фото: Н.БАТЕВhttp://www.vecer.com.mk/?ItemID=464C3BDC2BC34C49AB5C0DED00380CC5
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #304 Posted: 26-Feb-2008 at 21:58
BACK TO THE TOPIC!!!!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #305 Posted: 26-Feb-2008 at 21:57
Човече у Канада немаат проблем со името, немаат милитантни етникуми, немаат невработеност. А тоа што се тресе глупости по весниците, тоа е друга работа. Глеј ги оние урбани вести на мтм. За ѓубрето у бутел и тротоарите у маџари. Секако има и добри работи, ама повеќето е безвезе. Ај ваљда ќе не биде, ја верувам доста во државава.
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #306 Posted: 26-Feb-2008 at 21:46
Originally posted by lslcrew

Повише кошта кампањата него стаклото. Со тие пари што се пое*ани по новини и телевизии уште минимум 10 стакла ќе туреа.


Мислам дека не оди така. Тука немало кампања, туку весниците од што немаат подобра работа покриваат чисти глупости. Пример во канада секој ден на главните вести има како пожарникари спасиле мачка што не можела да се симне од дрво!! Катастрофа!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #307 Posted: 26-Feb-2008 at 21:42
Повише кошта кампањата него стаклото. Со тие пари што се пое*ани по новини и телевизии уште минимум 10 стакла ќе туреа.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12010
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #308 Posted: 26-Feb-2008 at 20:26
Па ме чуди што си пропуштил воопшто. Не само што имаше по новини, туку имаше и на телевизија. Сериозен сум...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8968
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #309 Posted: 26-Feb-2008 at 20:24
Originally posted by CloverstackАбе пред една недела се напраи фешта кога општина Гази Баба постави сферно огледало онаму негде кај Црешово мислам... Остај... Ова со булеваров е супер, за скопски сваќања е грандиозен проект!

Crazy


Не за џабе имаме таква секција за грандиозни проекти

Зашто порано не си не информирал за сферното огледало Bash LOL
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12010
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #310 Posted: 26-Feb-2008 at 20:23


Абе пред една недела се напраи фешта кога општина Гази Баба постави сферно огледало онаму негде кај Црешово мислам... Остај... Ова со булеваров е супер, за скопски сваќања е грандиозен проект!

Crazy
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #311 Posted: 26-Feb-2008 at 19:48
Топ, ама не е нешто спектакуларно што ќе има многу големо влијание на сообраќајот... Не знам зашто прават фешти од вакви работи...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12010
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #312 Posted: 25-Feb-2008 at 23:37
Originally posted by Junkie

Конечно ќе има проширување, редно е да се заврши овој проект


Мислам дека сега за сега ќе се прави само продолжување, не проширување.

Edited by Cloverstack - 25-Feb-2008 at 23:38
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #313 Posted: 25-Feb-2008 at 23:35
Конечно ќе има проширување, редно е да се заврши овој проект
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #314 Posted: 25-Feb-2008 at 23:16
Па добро бе што бара владика за километар улица. Многу вакви ситуации ме нервираат еј. Абе уште на вести да кажат. И трифка незнам што бара ама ај. Една улица од километар се прави во десет години, и уште сите утре ке се изнасликаат со лопатата. Исто и со словенечка направија фешта од глупост. Моторџии, ролеријада, свашта. Многу се нервирам вака еј. Абе нема пари за ништо едвај за една патека, абе бољи не кажувај што праиш да не се избрукаш. 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8968
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #315 Posted: 25-Feb-2008 at 23:07
Cheers

Продолжение на булеварот Србија


Денеска, со поставување на камен-темелник, започнува изградба на продолжението на булеварот Србија. Според надлежните во Општина Кисела Вода ова е капитален проект со чија реализација се растоварува сообраќајот на улиците Првомајска и Народни херои, но во многу ќе придонесе и за заживувањето на индустриската зона во тој реон.

Поставувањето на камен-темелникот со што ќе стартуваат градежните работи ќе се случи во 11 часот, веднаш до фирмата Евроазија. Настанот ќе се одржи во присуство на градоначалниците Трифун Костовски и Џорџе Арсов, како и на неговото блаженство г.г. Стефан.
Инаку, проектот е финансиран од Градот Скопје, а изведувач на работите е скопската градежна фирма Гранит.

(Д.Т.)http://www.vecer.com.mk/?ItemID=0DADF0834EEEAF40AB12E3E17E5EEC75
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12010
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #316 Posted: 31-Jan-2008 at 00:33
Еве ви пак за булевар Србија:

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=7D5198ED5BE1D94696B1F77019745D79


Ќе се поврзат улиците „Првомајска“ и „Сава Ковачевиќ

Проектот ќе започне за десетина дена, а ќе го финансира Градот Скопје

Сања Наумовска

Градот Скопје за десетина дена ќе започна реализација на проект за поврзување на улицата „Првомајска“ со „Сава Ковачевиќ“ во Кисела Вода. Во втората фаза од овој проект е планирана и реконструкција на раскрсницата на „Првомајска“ и булевар „Србија“, пред најавеното проширување на булеварот. Сите три фази Градот планира да ги заврши годинава, за што веќе постои и финансиска поткрепа во буџетот.

Според проектот во текот на идната недела ќе започне пробивањето на улица во должина од 350 до 500 метри од „Првомајска“ покрај цементарницата „Усје“ во правец кон „Сава Ковачевиќ“. Се работи за дел кој е неасфалтиран со години, а жителите на овие населби веќе го користат за сообраќај. Со асфалтирањето практично ќе се искористи веќе постојната улица во продолжение на овој потег, се' до поврзувањето со „Сава Ковачевиќ“. Во Градскиот сектор за урбанизам информираат дека за оваа фаза веќе е завршена експропријацијата на имотите на овој потег и само прашање на ден е кога ќе започнат работите на терен. Градежните работи ќе ги изведува фирмата „Гранит“.

„Поголемиот дел од подготовките се веќе завршени, останува само да се утврди денот кога ќе започне реализацијата. Со проширувањето на булеварот ’Србија’ и продолжувањето на улицата ќе е поврзат населбите Кисела Вода и Јане Сандански“, вели Алјоша Шопар, раководител на Секторот за урбанизам, нагласувајќи дека во плановите на Градот има уште една сообраќајница која ќе ги поврзе овие две населби, преку железничката пруга.

Во втората фаза на проектот ќе се реконструира раскрсницата на „Првомајска“ и „Србија“ за да одговара на планираното проширување на булеварот. Имено, на потегот од „Првомајска“ до раскрсницата на „Србија“ и булеварот „Јане Сандански“ со должина од 1.300 метри, ќе се додаде уште по една лента во двата правци. Практично, булеварот „Србија“ ќе има четири ленти со средишно зеленило, како во почетокот кај мостот „Близнак“. Засега за овој потег не е изработен проект, па не се знае ниту дали постојат имотноправни спорови.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #317 Posted: 28-Jan-2008 at 20:41
Добро не те сватив кој прв, зависи од каде гледаш. А првпат слушам дека се преименила. Јас сум видел кај многу луќе во лицна карта адреса и си стои сава, уствари што е битно за муабетов сега. А за ова со врската со аеродром, на патот и стои само еден магацин за градежни матријали и премин под пругата, ништо друго.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12010
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #318 Posted: 28-Jan-2008 at 20:35
Епа сега барем ти као човек од Кисела Вода треба да знаеш кој е првиот чатал. Тоа е првото раздвојување кога идеш од центар (улица Иван Козаров, во продолжение Вера Јоциќ)

А за Сава Ковачевиќ сеа проверив на сите мапи на Скопје што ги имам и нигде не фигурира... Таа улица по ново се вика како што реков - Христо Татарчев. Овие забуни се уште чести толку долго време после преименувањето...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #319 Posted: 28-Jan-2008 at 20:27
Не бе Сава ковачевиќ уште си се вика така. А ова не те сватив на кој чатал мислиш.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12010
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #320 Posted: 28-Jan-2008 at 20:23
Originally posted by lslcrew

Јас пошто сум од непосрдна близина на проектов можам да ви кажам дека ова е стварно потребна сообраќајница.

1. А за овој дел од градот итно е нужна врска со аеродром (топлана к-вода, па излага кај кончар или мзт негознам кое е),
2. Треба да се врати двонасочниот сообраќај на вера јоциќ и сава ковачевиќ и
3. Проширување на првомајска од спојот со народни херои до сава ковачевиќ.1. Планирана е таква врска, од местото каде Ул. Народни херои се спојува со Ул. Првомајска.

2. Да, а првиот чатал треба да се „укине“ и тука да има трансферзална сообраќајница со класична крстосница (која ќе продолжува према „Пролет“). Ете видете дека плановите си се 95% во ред, само треба да го градиме тоа што одамна е зацртано. Плус тоа трасите се релативно чисти.

3. Комплетно проширување на Првомајска до центар (исто така испланирано Yes)

Патем, „Сава Ковачевиќ“ мислам дека сега се вика „Христо Татарчев“


Edited by Cloverstack - 28-Jan-2008 at 20:30
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 14151617>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.