build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Србија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 17>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 14-May-2018 at 01:05
Пошто работам во МЗТ секој ден проаѓам (на точак) по булеваров дали откај АК или од кај Аеродром. Не мислам дека се проблем товарните возила пошто на едно товарно има 100 пмв, или во најмала рака 50.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 10-May-2018 at 15:44
Originally posted by Cloverstack

Сообраќајот тогаш беше несомнено далеку помал од сега, а некаде 2000 или 2001 (сигурно не подоцна) беше отворен за сообраќај новиот мост близнак и беше отстрането тоа тесно грло што правеше големи гужви дотогаш. Така да не знам каков метеж си открил баш во 2002 и како можеш да го поистоветувш со денешниот.

Иначе не гледам што би било различно во суштината на мојот претходен пост дури и ако сега го открив метежот на булевар Србија, мада линкот што го постирав ти кажува дека имам и претходно коментирано на таа тема.

Во ред. Што треба да се направи?

 
Единствен лек за сообраќајниот метеж на булевар Србија е воведување на забрана за товарни возила во периодот помеѓу 7:00 и 9:00 часот наутро, и во периодот помеѓу 15:30 и 17:30 часот попладне.
 
Лично не гледам друг лек за ова, освен ако се изгради посебна траса - можеби надземна врз самиот булевар, која ќе биде наменета исклучиво и само за товарни возила, која не гледам како би била профитабилна на долг рок.
 
Па дури и ако ова аматерско решение воопшто стане реалност, само ќе го префрли сообраќајниот метеж од булевар Србија кон булевар Киро Глигоров и кон Автокоманда, што значи дека воопшто не е прифатливо решение.
 
Јас поминував секое утро низ булевар Србија помеѓу 2002 и 2006 година, и одлично ги помнам сообраќајните метежи секое утро, сега поминувам барем еднаш неделно и можам да потврдам дека ништо не е променето, баш напротив - сообраќајниот метеж е уште поголем и уште понеподнослив, а главниот фактор за ваквиот сообраќаен метеж се камионите кои доаѓаат од Цементара и од Драчево.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4687
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 10-May-2018 at 10:25
Нема да реши зашто таму нема магистрална улица која би се надоврзувала на мостот а да не се стигне пак преку Бато на Србија. Единствено ако ги имате на ум тесните улички на Лисиче.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 10-May-2018 at 01:16
Мост од последна 5ка накај Маџари.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12010
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 10-May-2018 at 00:42
Originally posted by Dexter26


 
 
Сега го откри сообраќајниот метеж на булевар Србија ?
 
Јас го открив уште во 2002 (ДВЕ ИЛЈАДИ И ВТОРА) година.


Сообраќајот тогаш беше несомнено далеку помал од сега, а некаде 2000 или 2001 (сигурно не подоцна) беше отворен за сообраќај новиот мост близнак и беше отстрането тоа тесно грло што правеше големи гужви дотогаш. Така да не знам каков метеж си открил баш во 2002 и како можеш да го поистоветувш со денешниот.

Иначе не гледам што би било различно во суштината на мојот претходен пост дури и ако сега го открив метежот на булевар Србија, мада линкот што го постирав ти кажува дека имам и претходно коментирано на таа тема.


Originally posted by Dexter26

И да, сообраќајниот метеж на булевар Србија е секојдневие на кое му нема крај, пред се` поради камионите кои доаѓаат од Цементарница и од Драчево.

Во ред. Што треба да се направи?


Edited by Cloverstack - 10-May-2018 at 00:43
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 09-May-2018 at 23:33
Previous
 
Сега го откри сообраќајниот метеж на булевар Србија ?
 
Јас го открив уште во 2002 (ДВЕ ИЛЈАДИ И ВТОРА) година.
 
И да, сообраќајниот метеж на булевар Србија е секојдневие на кое му нема крај, пред се` поради камионите кои доаѓаат од Цементарница и од Драчево.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12010
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 09-May-2018 at 14:22

Вчера околу 8 часот сабајле, сегментот помеѓу крстосниците со булеварите Јане Сандански и АСНОМ во правец кон Автокоманда беше целосно исполнет со возила (колона долга над 700 метри).  Shocked

Сабајлечки ретко ме носи патот натака и не знам дали ова е редовна појава, ама ако е, тогаш овој булевар е на раб на колабирање, а тоа автоматски носи последици и за сите улици и булевари кои се вкрстуваат со него на критичните делови.

Разгледување на опции за изградба на источна трансферзална улица или булевар се наметнува како работа која не трпи одлагање:

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=96&PID=224484#224484Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8968
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 07-May-2018 at 11:21
Веќе помина доволно време откако се превзема локалната власт и нема потреба да се воздржуваме од критики.

Делот со кружниот тек каде се вкрстуваат бул. Србија со Сава Ковачевиќ е КАТАСТРОФА а Шилегов спие.

Колку што знам проблемот за комплетирање е тврдоглавиот Жито маркет кој не ја отстапува локацијата за да се заврши кружниот тек. Сепак, додека го бркаат решението (кое кај нас може да трае долго па и вечно по примерите на Водњанска и неколку други булевари) коловозите треба да се асфалтираат. Подлогата од камења и чакал е тотално разорена и секојдневно се јавуваат огромни кратери и нерамнини. После невреме како вчера, предизвик е да се помине и со теренско возило.

Доволно е да се стави еден слој асфалт (како на продолжението на бул. Србија кое исто не е комплетирано) за да може нормално да се проаѓа во тој дел, па после нека се занимаваат со имотни прашања со жито.


Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1661
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 14-Feb-2018 at 15:58
Тука работата е комплетно стопирана. Нема никакви активности! Некаков одговор од Бауер!?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
mile_ohrid View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Nov-2015
Location: Ohrid
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote mile_ohrid Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 13-Sep-2017 at 12:04
Да не има некој тазе слики од новиот кружен?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1479
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 10-Jul-2017 at 12:54
Од фејсбук

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11768
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 17-Apr-2017 at 09:40
На линкот има повеќе фотографии...

Булеварот Србија пробиен до „последна 24-ка“

Напредуваат градежните работи за продолжување и надградба на булеварот „Србија“ на потегот од кружниот тек кај цементарницата „Усје“ до улицата Христо Татарчев (поранешна Сава Ковачевиќ) во Кисела Вода. Проектот опфаќа пробивање на нов сегмент на булеварот во должина од околу 150 метри и нов кружен тек кај последната станица на автобуската линија бр. 24, но и проширување на веќе изградената делница во близина на цементарницата. Изведувач на градежните работи е фирмата „Бауер МК“, а надзорот го врши „Градежен институт Македонија“.

http://build.mk/bulevarot-srbija-probien-do-posledna-24-ka/
За сè има вторпат
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8968
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 24-Dec-2015 at 11:50


На клипот се гледа дека Димо Хаџи Димов ќе се пробива до кружниот тек. Во вестите нема ништо за тоа.

Знае ли некој нешто на таа тема?

Супер вест, но 20 проклети месеци за ова??
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 23-Dec-2015 at 10:24
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7070
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 14-Oct-2015 at 20:45

конечно корисен проект... ама сепак, ништо не правиме ако никогаш не се поврзе со „Босна и Херцеговина“
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11768
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 14-Oct-2015 at 10:23
Булеварот Србија ќе биде продолжен кон Припор

По пауза од четири и пол години, Градот Скопје повторно се сети на булеварот Србија. Сообраќајницата ќе се реконструира и проширува на потегот од цементарницата „Усје“ до улицата Христо Татарчев (поранешна Сава Ковачевиќ). За таа цел градската администрација денеска распиша тендер за пронаоѓање компанија што ќе го реализира градежниот зафат. Станува збор за делница долга околу 600 метри, со која булеварот ќе биде целосно заокружан на ниво како што е вцртан во урбанистичките планови, но за која години наназад постоеја проблеми поради нерешени имотно – правни односи.Планирана е изведба на четири коловозни ленти – по две ленти со широчина од по 3,5 метри во секој правец, без средишно зеленило. На самиот крај од трасата, на вкрстувањето со улицата Христо Татарчев, предвидено е да се изведе кружен тек. Неопходната проектна документација е веќе изработена. Последната фаза од реконструкцијата и проширувањето на булеварот „Србија“ е проценето дека ќе чини 2,3 милиони евра. Заинтересираните компании за учество во тендерската постапка треба да ги достават своите понуди најдоцна до 2 ноември.

Во претходната етапа од изградбата на булевар Србија, градските власти во април 2011 година ја пуштија во употреба делницта од булеварот Борис Трајковски (поранешна Првомајска) до цементарницата „Усје“ и проширениот дел почнувајќи од булеварот Видое Смилевски Бато.

http://www.build.mk/?p=46670
За сè има вторпат
Back to Top
ѓорче View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 28-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote ѓорче Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 06-Apr-2015 at 18:02
Тој почнатите проекти не ги доврши, не па Илинденска, Борис итн..
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1661
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 06-Apr-2015 at 17:43
Многу работи заборави коце на инфраструктурен план. Периодов е тапа. Да не снема пари? А и на Илинденска фалат уште 500 метри.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 06-Apr-2015 at 14:34
Originally posted by daci92

Изгледа Беличанец и Коце си ги заборавија ветувањата за Србија ..... А богами и за Првомајска (или Борис Трајковски сега)...Ќе им текне, пред избори...
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1852
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 06-Apr-2015 at 13:52
Изгледа Беличанец и Коце си ги заборавија ветувањата за Србија ..... А богами и за Првомајска (или Борис Трајковски сега)...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.