build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Булевар Србија
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Србија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4440
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #261 Posted: 09-Jun-2011 at 16:17
Вакви мотиви има и на шахтите во Битола. Се осеќам прав Македонец кога ќе ги видам, ах.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #262 Posted: 09-Jun-2011 at 20:52
а зошто на шахтите да ги нема логоата и името на општините во кои се наоѓаат, кога веќе сакаме да бидат лични, ете идеја, многу подобро од историски симболи кои немаат врска со канализација...
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #263 Posted: 06-Jul-2011 at 16:47
Мал апдејт.
Малку дожд и булеварот се пуни се вода. Основно правило е кога се прави улица да се направи и одвод. Не е тешко, се копа дупка, се поврзува на главната канализација и работата е решена. Ама изгледа кај нас тоа е виша наука.


Не знам како дозволија вака изгребана улицата од раскрницата кај Ново Лисиче до Хемиското да биде пуштена во сообраќај како нов булевар. Личи на се, само не на нов булевар, подобро кажано на булевар кој што е направен пред неколку години.


Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #264 Posted: 07-Jul-2011 at 23:43
Ако знаеме дека булевар Србија се работеше полека и имаше време секој недостаток да се забележи тогаш што да очекуваме од другите улици кои набрзина се реконсруираат
Како и да е НАЈВАЖНО Е во секој договор да стои дека компанијата е должна секој недостаток да го отстрани и за улиците да се определи одреден гарантен рок.

Edited by vlatko.mk - 07-Jul-2011 at 23:43
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3637
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #265 Posted: 14-Jul-2011 at 10:28

Новиот булевар Србија со стари проблеми

  • Објавено: пред 53 минути |
  • Прочитано: 163 |
  • Печати |
http://img.plusinfo.mk/large_pics/2011/07/14/img0055an.jpg

И покрај тоа што при реконструкцијата на булеварот Србија беше извршена санација на атмосферската канализација, која, впрочем, го предизвикуваше најголемиот проблем на сообраќајницата, каде при дожд се создаваше вистинска река на коловозот и го закрчуваше сообраќајот на овој потег, на одредени делови од улицата повторно се задржува вода.


Од Градот велат дека со извршениот технички прием навистина биле утврдени недостатоци кои изведувачот е должен да ги отстрани.


- Град Скопје на изведувачот му издаде налог да изврши корекција на оддлени делници од новиот булевар Србија, каде што при технички прием биле утврдени недостатоци - велат од Градот.


На овие делници веќе долго време се забележуваат траги од отстранување на новиот асфалт, кои очигледно биле направени со цел да се извршат потребните корекции, меѓутоа градежните активности се оставени недовршени и новиот булевар како што вели локалното население- наликува на сé, освен на нов булевар.


http://www.time.mk/read/NONE/f3295eaca3/index.html
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #266 Posted: 14-Jul-2011 at 10:40
Па добро бре, претеризам е ова, кој им рекол моја слика да ставаат на вест! Е до кај дојде новинарствово слика направена од ефтин телефон да завршува како главна слика на статија! Срамота!
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #267 Posted: 14-Jul-2011 at 12:16
не ма што да те чуди, форумов е пратен во цел свет, секој објект од Скопје 2014 стана светска вест, кога на александар статуата првпат излезе на форумов се прошири веста како рак по интернет па по весници... .А нашиве новинари не поштуваат ниту авторски права ниту пак имаат некаков морал, си цитираат постови, и крадат слии без проблем, е после кој ќе ги цени?
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #268 Posted: 14-Jul-2011 at 14:01

Мене а мислам и на повеќето членови на Билд, ми годи тоа што другите медиуми зимаат наши слики и цитараат наши коментари или  вести. Совет за понатака да ствата сите тагови на сликите билд, па барем кога зимаат да се види оргиналниот извор.

אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
vmx View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Jul-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vmx Quote  Post ReplyReply #269 Posted: 14-Jul-2011 at 15:49
Со булевар Србија едно не ми е јасно, во едната насока има 3 ленти, во другата 2, се планира понатаму проширување за уште една лента?

Кога се пристапува од бул. Јане Сандански на бул. Србија на почеток баш се 3 ленти, потоа се стеснува.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9022
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #270 Posted: 14-Jul-2011 at 16:08
и јас ама баш никогаш не сум ја разбрал логиката 3+2 на овој булевар. 
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 794
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #271 Posted: 14-Jul-2011 at 20:19
Шала на страна ама кај нас не ни мора се да има логика...бар не логика од техничко/стручна гледна точка, причините ни се добро познати на сите.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #272 Posted: 15-Jul-2011 at 12:23
Originally posted by UrbanFreak

Мене а мислам и на повеќето членови на Билд, ми годи тоа што другите медиуми зимаат наши слики и цитараат наши коментари или  вести. Совет за понатака да ствата сите тагови на сликите билд, па барем кога зимаат да се види оргиналниот извор.Урбан нека земат, ок, ама барем нека наведат извор. Особено што во оваа новинска агенција работи старата екипа на Шпиц, значи се сепак новинари со какво-такво искуство, нека искочат на терен, да видат, да прашаат луѓе, зашто најлесно е земи од билд, ние ќе си сликаме, зашто сепак ни причинува задоволство, а они после тоа само ќе си го парафразираат, ќе свртат еден телефон и имаат готова статија. Ако ние работиме со желба и труд за овој форум и портал, ондак на нив каде им е работната волја, кога плус за тоа земаат и пари.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12019
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #273 Posted: 17-Jul-2011 at 18:32
Originally posted by vmx

Со булевар Србија едно не ми е јасно, во едната насока има 3 ленти, во другата 2, се планира понатаму проширување за уште една лента?
Originally posted by pbanks

и јас ама баш никогаш не сум ја разбрал логиката 3+2 на овој булевар. 

Нема некоја тешка наука позади тоа, едноставно по линија на помал отпор засега така го измесија булеварот.

Во делот кај аеродром и ново лисиче, постоеше улица со 3 ленти. Надградбата во булевар ја направи Пенов, ама додаде коловоз со само две ленти и без тротоар и велосипедска патека, ваљда од финансиски причини.

Во дејот кај лисиче кој сега се надградуваше, новиот коловоз е со три ленти, но старата улица е со две и не се прошири, сигурно повторно ради заштеда.

Мислам дека е извесно дека некогаш булеваров ќе биде комплетно 3+3 (освен во делот кај цементарница),  ама кога, којзнае...

Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #274 Posted: 20-Jul-2011 at 16:37
На тортоарите на овој булевар им наѕира сериозен проблем - денес забележав оддвојување на дел од ивичниците и излизгана земја на коловозот ...
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #275 Posted: 27-Jul-2011 at 00:04
Една малку поубава слика за овој булевар.


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #276 Posted: 19-Oct-2011 at 12:15

...
Со новиот план за ОХИС, на раскрсницата на булеварот Србија со „Сава Kовачевиќ“ предвидена е изградба на кружен тек. Проектот, според Стојменов, веќе го подготвуваат во службите на Градот.
...
http://dnevnik.com.mk/?ItemID=5921A4909E717E419759AC813CD8C58D
Back to Top
Sava View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-May-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Sava Quote  Post ReplyReply #277 Posted: 27-May-2012 at 23:55
DAli noviot bulevard sto ke gi spojuva ul. Sava Kovacevic i bul. SArbija ke navleze vo potegot na ul. Sava Kovacevic 14-2?
Prasuvam za toa sto pred 2 godini na ulicata S.K.-14-2 se izvede rusene so cel da se prosiri za da pominuva avtobus, no do denes nema nitu ulica, nitu avtobus.
Cela srekja sto uste ja ima ulicata koja sto posle poslednite dozdovi ne lici na nisto.....
Ima eden sovetnik vo opstina Kisela voda sto ni ja namesti celata rabota, da ne mu go kazam imeto, no mozebi ke vi tekne za kogo stanuva zbor, koga ke go blagoslovam "Dzvonci ot kambana da mu biat na glavata"
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 402
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #278 Posted: 07-Jun-2012 at 18:35
ivicnjacite na bulevar Srbija se nekako cudno povrsno vrz asfaltot postaveni!? jas taka ja gledam ovaa cudna montaza na ivicnjaci, koi na nekoi mesta veke se rasturile!?
dali nekoj znae koja e oficijalnata dozvolena brzina na ovoj bulevar, misal dekas e vozi 70,80 pa nekoi i do 90 ... Na delot karsi Lukoil benziskata nema trotoar, koja e tuka pricinata/logikata?
Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #279 Posted: 11-Jun-2012 at 00:42
Во делот на близу крстосницата со бул.“Видое Смилевски Бато“ ивичниците се на самиот коловоз - т.е. истите веројатно не ни биле соодветно поставени - добро би било ова да се санира.

Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #280 Posted: 11-Jun-2012 at 02:20
Previous
Не сакам да сум вулгарен, ама ќе мора. Ова е од говедата кои со коли неколку пути имаат поминато преку тревата, но многу повеќе од запрежните коли, кои искачаат од зградите кај Реонскиот Центар. Неколку пати го имаат ова направена, а добро може да се забележи како и тревнатиот дел е изпогазен и некои 10-тина метри се гази по кал (ама битно многу работи раководството на општина Аеродром). Гарантирам дека најголем виновник за ивичњаците се пајташите на запрежните коли, на кои им е полесно од тука да преминат кон другите контејнери.
23ka.wordpress.com
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.