build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Србија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1709
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 11-Jun-2012 at 09:38
Не се само тие виновни, на ова место пред семафорот вртат многу автомобили, поради некои од нив повеќепато го имам пропуштено зеленото светло... Овој дел треба да биде повисок. (не зборам за зеленилото, вртат после него, но пред семафорот)
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4689
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 11-Jun-2012 at 11:42
@Н23 - Технички ова и не спаѓа под ингеренции на о. Аеродром, туку на Град Скопје.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 11-Jun-2012 at 14:00
Originally posted by FoSsiL

@Н23 - Технички ова и не спаѓа под ингеренции на о. Аеродром, туку на Град Скопје.


Технички да, ама од друга страна се прља и слепата улица кај реонски центар, впрочем од таму тие преоѓаат на другата страна, до пред некое време и коли од таму проаѓаа. Во секој случај не ги лишам од одговорност и двете страни.
23ka.wordpress.com
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 11-Jun-2012 at 16:34
воловите ќе си останат волови за жал и ќе си кршат сообраќајни правила, ама изместен ивичник чисто се сомневам дека е нивна кривица, тој ивичник трпи и такво нешто, таман работа од автомобили да се оштетува, треба годи на поминат и тешки возила да го прават истиот потег за да се направи некаква штета... се работи за фуш изведба, со други зборови
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
SJCF View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 10-Nov-2009
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SJCF Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 14-Jun-2012 at 01:51
Originally posted by Portal

dali nekoj znae koja e oficijalnata dozvolena brzina na ovoj bulevar, misal dekas e vozi 70,80 pa nekoi i do 90 ... Na delot karsi Lukoil benziskata nema trotoar, koja e tuka pricinata/logikata?
Во град максимално дозволена брзина е 50 км/ч
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 02-Apr-2013 at 12:53
Ова можеби е за во темата „новинарштина“, но ајде:

Почна реконструкцијата на булеварот Србија

Кандидатот за градоначалник на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на општина Кисела Вода Билјана Беличанец – Алексиќ денеска го промовираат проектот за реконструкција на булеварот Србија.

Оваа сообраќајница ќе се реконструира и прошири во булевар со четири сообраќајни ленти од новиот кружен тек кај фабриката "Усје" до улицата Христо Татарчев (поранешна Сава Ковачевиќ).

Станува збор за реконструкција и проширување на булеварот Србија на потег во должина од околу 600 метри.

Трајановски наведе дека активностите ќе започнат со изработка на техничка документација на овој проект, додека текот на реконструкцијата и проширувањето на булеварот "Србија" ќе зависи од расчистувањето на имотно-правните односи.

Претходно, Градот Скопје го реконструира и продолжи булеварот Србија на потег во должина од 2.000 метри, каде се доби модерно булеварско решение со пет коловозни ленти, уредени тротоари и велосипедски патеки, ново осветлување и средишно зеленило.

Овој булевар беше проширен на делот од крстосницата со булеварот Видое Смилевски Бато до булеварот Борис Трајковски (поранешната улица Првомајска). За изградба на овој капитален објект Градот Скопје потроши околу два милиона евра.

http://www.netpress.com.mk/mk/vest.asp?id=125352&kategorija=1
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 02-Apr-2013 at 12:56
Бре не се запреа со пропагандата и политичкиот маркетинг на најлажно и долно ниво!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
mirko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Aug-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote mirko Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 02-Apr-2013 at 13:19
a kade ke se dvizi ovoj bulevar ima nekoj nekakva ideja postonema valjdada go spojat so posledna 24 nema smisla
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 02-Apr-2013 at 14:17
Originally posted by mirko

a kade ke se dvizi ovoj bulevar ima nekoj nekakva ideja postonema valjdada go spojat so posledna 24 nema smisla


Еве ја трасатаТе молам, објасни ми, зошто сметаш дека нема смисла да се спои таму?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
mirko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Aug-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote mirko Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 03-Apr-2013 at 18:35
prvenstveno zatoa sto groto na graganite kako i visoko nivo na soobrakaj se javuva nekade do nivoto na sava kovacevik do kaj get kafe pa mislam deka e poprakticno da se spoi tuka nekade . Dopolnitelno mislam deka so ova trebase i da se pretstavi i proekt za resavanje na spokjata na posledna 24 kade poradi metez na luge avtobusii pesaci postojano ima soobrakajki. E sega dokolku se pravi spojkata ovde za da se napravi popristapno sopiste ili idniot soncev grad toa neznam neka pise nekoj ako ima info
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1709
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 11-Jun-2013 at 15:56
Тука денес имаше поплава, сите моравме да возиме по тротоар, инаку дури и тротоарот беше поплавен речиси на ниво на прагот од автомобилот.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 11-Jun-2013 at 17:26

Originally posted by alexsend

Тука денес имаше поплава, сите моравме да возиме по тротоар, инаку дури и тротоарот беше поплавен речиси на ниво на прагот од автомобилот.


Слика има на линкот баш од тој дел на булеварот


http://maxim.mk/haos-niz-skopskite-ulici-ekipi-na-gradot-go-chistat-neredot-od-nevremeto

Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1860
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 06-Apr-2015 at 13:52
Изгледа Беличанец и Коце си ги заборавија ветувањата за Србија ..... А богами и за Првомајска (или Борис Трајковски сега)...
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 06-Apr-2015 at 14:34
Originally posted by daci92

Изгледа Беличанец и Коце си ги заборавија ветувањата за Србија ..... А богами и за Првомајска (или Борис Трајковски сега)...Ќе им текне, пред избори...
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1709
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 06-Apr-2015 at 17:43
Многу работи заборави коце на инфраструктурен план. Периодов е тапа. Да не снема пари? А и на Илинденска фалат уште 500 метри.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ѓорче View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 28-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 59
  Quote ѓорче Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 06-Apr-2015 at 18:02
Тој почнатите проекти не ги доврши, не па Илинденска, Борис итн..
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11908
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 14-Oct-2015 at 10:23
Булеварот Србија ќе биде продолжен кон Припор

По пауза од четири и пол години, Градот Скопје повторно се сети на булеварот Србија. Сообраќајницата ќе се реконструира и проширува на потегот од цементарницата „Усје“ до улицата Христо Татарчев (поранешна Сава Ковачевиќ). За таа цел градската администрација денеска распиша тендер за пронаоѓање компанија што ќе го реализира градежниот зафат. Станува збор за делница долга околу 600 метри, со која булеварот ќе биде целосно заокружан на ниво како што е вцртан во урбанистичките планови, но за која години наназад постоеја проблеми поради нерешени имотно – правни односи.Планирана е изведба на четири коловозни ленти – по две ленти со широчина од по 3,5 метри во секој правец, без средишно зеленило. На самиот крај од трасата, на вкрстувањето со улицата Христо Татарчев, предвидено е да се изведе кружен тек. Неопходната проектна документација е веќе изработена. Последната фаза од реконструкцијата и проширувањето на булеварот „Србија“ е проценето дека ќе чини 2,3 милиони евра. Заинтересираните компании за учество во тендерската постапка треба да ги достават своите понуди најдоцна до 2 ноември.

Во претходната етапа од изградбата на булевар Србија, градските власти во април 2011 година ја пуштија во употреба делницта од булеварот Борис Трајковски (поранешна Првомајска) до цементарницата „Усје“ и проширениот дел почнувајќи од булеварот Видое Смилевски Бато.

http://www.build.mk/?p=46670
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 14-Oct-2015 at 20:45

конечно корисен проект... ама сепак, ништо не правиме ако никогаш не се поврзе со „Босна и Херцеговина“
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 23-Dec-2015 at 10:24
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9018
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 24-Dec-2015 at 11:50


На клипот се гледа дека Димо Хаџи Димов ќе се пробива до кружниот тек. Во вестите нема ништо за тоа.

Знае ли некој нешто на таа тема?

Супер вест, но 20 проклети месеци за ова??
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.