build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Србија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Булевар Србија
    Posted: 28-Jan-2008 at 13:16
Еве нешто интересно:


Сега и трасата ќе ја постирам. Се работи исто така за 360 метри.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 28-Jan-2008 at 13:18
Ова е извадок од најновииот општински весник во кисела вода, оној што го гнетат по сандачиња и пред врати. И морам да скенирам немаат најново пдф на интернет.
Инаку Џорџе лани обеќаше дека ќе биде готов до нова година ама еве дури сега се почнува.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 28-Jan-2008 at 13:35
Еве со жолто е трасата што е планирана за овој булевар. Еве сега ме копка што во весникот пишува 360 метри, а вкупната должина е 1100 метри. Изгледа некои делови што веќе личат на улица ќе ги остават така, како што се. А уште една работа. Овде горе на сликата е влезот на цеметарницата усје. Тоа е влезот што е бележан со зелено. Булеварот е планиран да почне од кај што е бележано со жолто. Изгледа нема да се држат по планот, па ќе го направат од влезот на усје.


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 28-Jan-2008 at 13:44


хм чудна е трасава прилично кривуљава за булевар. Но врската многу ми прави ќејф. Стварно крати многу ако се враќаш од припор, сопиште, соње и сакаш да пресечеш накај лисиче, аеродром, драчево...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 28-Jan-2008 at 14:00
Пбанкс ова не е крајната траса. Оваја јас ја направив врз основа на тоа ситното во ГУП не се гледа убаво. Инаку нешто слично треба да изгледа. По се изгледа ќе почнува од зелената точка, па натака како што е нацртано. А врската стварно праи ќејф, и мора да биде изградена добро зашто од крајот на блеварот кај што е последна 24 од тука тргнува патот за сончев град.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12051
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 28-Jan-2008 at 16:05
Ајде да се надеваме дека конечно ќе биде нешто од најавиве (не е прв пат да слушам/читам ваква или слична најава). Во секој случај многу збунувачки е она со 360-те метри што кажуваш. Ме плаши да не планираат некоја идиотска импровизација... Мислам дека треба да се оди на сеопфатно решение или подобро ништо да не прават. Плус тоа треба да се мисли и на проширување на делот од цементара до аеродром.

Во секој случај, еве како е предвидено во ГУП-от:
Edited by Cloverstack - 25-Feb-2008 at 23:29
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 28-Jan-2008 at 18:39
Абе мене ми  јасен дуп-от. Ама глеј горе на сликата што е ставена во весникот, ја бележав со зелено кај што е направена сликата. епа сега или ќе се направи од тука и ќе се заебе, или некој глуп новинар незнаел кај да слика, па се збунил. Мене еден ред од текстот не ми фати на сликата, таму кај што беше 360 м нагласено. Ама стварно нрзнам на кои 360 метри мислат, кога цел булевар е 1100 м.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 28-Jan-2008 at 19:50
ova fabrikava koja e sto se gleda na fotkava pogore, posto nikako da se orientiram tuka na ova google map
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12051
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 28-Jan-2008 at 19:53


Цементарницата Усје
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 28-Jan-2008 at 19:57
pretpostavuvav inace vo toj del nisto ne e napraveno za prosiruvanje na bulevarite ili pak za pravenje novi , toa sto e ostanato ne e cepnato so godini , se nadevam ke se napravi poveke vo vrska so ovie bulevari
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 28-Jan-2008 at 20:03
Јас пошто сум од непосрдна близина на проектов можам да ви кажам дека ова е стварно потребна сообраќајница.

1. А за овој дел од градот итно е нужна врска со аеродром (топлана к-вода, па излага кај кончар или мзт негознам кое е),
2. Треба да се врати двонасочниот сообраќај на вера јоциќ и сава ковачевиќ и
3. Проширување на првомајска од спојот со народни херои до сава ковачевиќ.

Ова третово стварно треба зашто ќе се овозможи врска на првомајска со огњан прица. Кој ја знае раскрсницата кај општина кисела вода, видел какво е без везе и како неможе да се иде од првомајска право према огњан прица.


Edited by lslcrew - 28-Jan-2008 at 20:07
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 28-Jan-2008 at 20:04
treba sto pobrzo posto kuki niknuvaat kako pecurki
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12051
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 28-Jan-2008 at 20:23
Originally posted by lslcrew

Јас пошто сум од непосрдна близина на проектов можам да ви кажам дека ова е стварно потребна сообраќајница.

1. А за овој дел од градот итно е нужна врска со аеродром (топлана к-вода, па излага кај кончар или мзт негознам кое е),
2. Треба да се врати двонасочниот сообраќај на вера јоциќ и сава ковачевиќ и
3. Проширување на првомајска од спојот со народни херои до сава ковачевиќ.1. Планирана е таква врска, од местото каде Ул. Народни херои се спојува со Ул. Првомајска.

2. Да, а првиот чатал треба да се „укине“ и тука да има трансферзална сообраќајница со класична крстосница (која ќе продолжува према „Пролет“). Ете видете дека плановите си се 95% во ред, само треба да го градиме тоа што одамна е зацртано. Плус тоа трасите се релативно чисти.

3. Комплетно проширување на Првомајска до центар (исто така испланирано Yes)

Патем, „Сава Ковачевиќ“ мислам дека сега се вика „Христо Татарчев“


Edited by Cloverstack - 28-Jan-2008 at 20:30
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 28-Jan-2008 at 20:27
Не бе Сава ковачевиќ уште си се вика така. А ова не те сватив на кој чатал мислиш.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12051
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 28-Jan-2008 at 20:35
Епа сега барем ти као човек од Кисела Вода треба да знаеш кој е првиот чатал. Тоа е првото раздвојување кога идеш од центар (улица Иван Козаров, во продолжение Вера Јоциќ)

А за Сава Ковачевиќ сеа проверив на сите мапи на Скопје што ги имам и нигде не фигурира... Таа улица по ново се вика како што реков - Христо Татарчев. Овие забуни се уште чести толку долго време после преименувањето...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 28-Jan-2008 at 20:41
Добро не те сватив кој прв, зависи од каде гледаш. А првпат слушам дека се преименила. Јас сум видел кај многу луќе во лицна карта адреса и си стои сава, уствари што е битно за муабетов сега. А за ова со врската со аеродром, на патот и стои само еден магацин за градежни матријали и премин под пругата, ништо друго.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12051
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 31-Jan-2008 at 00:33
Еве ви пак за булевар Србија:

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=7D5198ED5BE1D94696B1F77019745D79


Ќе се поврзат улиците „Првомајска“ и „Сава Ковачевиќ

Проектот ќе започне за десетина дена, а ќе го финансира Градот Скопје

Сања Наумовска

Градот Скопје за десетина дена ќе започна реализација на проект за поврзување на улицата „Првомајска“ со „Сава Ковачевиќ“ во Кисела Вода. Во втората фаза од овој проект е планирана и реконструкција на раскрсницата на „Првомајска“ и булевар „Србија“, пред најавеното проширување на булеварот. Сите три фази Градот планира да ги заврши годинава, за што веќе постои и финансиска поткрепа во буџетот.

Според проектот во текот на идната недела ќе започне пробивањето на улица во должина од 350 до 500 метри од „Првомајска“ покрај цементарницата „Усје“ во правец кон „Сава Ковачевиќ“. Се работи за дел кој е неасфалтиран со години, а жителите на овие населби веќе го користат за сообраќај. Со асфалтирањето практично ќе се искористи веќе постојната улица во продолжение на овој потег, се' до поврзувањето со „Сава Ковачевиќ“. Во Градскиот сектор за урбанизам информираат дека за оваа фаза веќе е завршена експропријацијата на имотите на овој потег и само прашање на ден е кога ќе започнат работите на терен. Градежните работи ќе ги изведува фирмата „Гранит“.

„Поголемиот дел од подготовките се веќе завршени, останува само да се утврди денот кога ќе започне реализацијата. Со проширувањето на булеварот ’Србија’ и продолжувањето на улицата ќе е поврзат населбите Кисела Вода и Јане Сандански“, вели Алјоша Шопар, раководител на Секторот за урбанизам, нагласувајќи дека во плановите на Градот има уште една сообраќајница која ќе ги поврзе овие две населби, преку железничката пруга.

Во втората фаза на проектот ќе се реконструира раскрсницата на „Првомајска“ и „Србија“ за да одговара на планираното проширување на булеварот. Имено, на потегот од „Првомајска“ до раскрсницата на „Србија“ и булеварот „Јане Сандански“ со должина од 1.300 метри, ќе се додаде уште по една лента во двата правци. Практично, булеварот „Србија“ ќе има четири ленти со средишно зеленило, како во почетокот кај мостот „Близнак“. Засега за овој потег не е изработен проект, па не се знае ниту дали постојат имотноправни спорови.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 25-Feb-2008 at 23:07
Cheers

Продолжение на булеварот Србија


Денеска, со поставување на камен-темелник, започнува изградба на продолжението на булеварот Србија. Според надлежните во Општина Кисела Вода ова е капитален проект со чија реализација се растоварува сообраќајот на улиците Првомајска и Народни херои, но во многу ќе придонесе и за заживувањето на индустриската зона во тој реон.

Поставувањето на камен-темелникот со што ќе стартуваат градежните работи ќе се случи во 11 часот, веднаш до фирмата Евроазија. Настанот ќе се одржи во присуство на градоначалниците Трифун Костовски и Џорџе Арсов, како и на неговото блаженство г.г. Стефан.
Инаку, проектот е финансиран од Градот Скопје, а изведувач на работите е скопската градежна фирма Гранит.

(Д.Т.)http://www.vecer.com.mk/?ItemID=0DADF0834EEEAF40AB12E3E17E5EEC75
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 25-Feb-2008 at 23:16
Па добро бе што бара владика за километар улица. Многу вакви ситуации ме нервираат еј. Абе уште на вести да кажат. И трифка незнам што бара ама ај. Една улица од километар се прави во десет години, и уште сите утре ке се изнасликаат со лопатата. Исто и со словенечка направија фешта од глупост. Моторџии, ролеријада, свашта. Многу се нервирам вака еј. Абе нема пари за ништо едвај за една патека, абе бољи не кажувај што праиш да не се избрукаш. 
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 25-Feb-2008 at 23:35
Конечно ќе има проширување, редно е да се заврши овој проект
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.