build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Србија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 17>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4407
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 13-Apr-2011 at 23:37


Денивелирани тротоари! That's a first! Барем од моето искуство во Скопје.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 13-Apr-2011 at 23:46
Не не тротоарите во Карпош што се направија на Партизанска се исто така денивелирани. Конечно им текна дека така треба.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
Damjanovski View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 14-Sep-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Damjanovski Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 14-Apr-2011 at 07:56
Јас го имам поминато пешки неколку пати булеварот и приметив дека има еден па и не така мал, проблем. Сега мерев на гугл, од раскрсницата кај Јане Сандански до 3та Македонска Бригада нема ниту еден пешачки, а тоа се близу 780 метри. Секогаш кога идам накај Лисиче од Аеродром имам проблем со поминување.

Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 14-Apr-2011 at 08:18
Pa bulevar e ,ne e ulica da ima na 20 metra pesacki! I sto ima tuka potreba od pesacki, ne gledam.
Back to Top
Damjanovski View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 14-Sep-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Damjanovski Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 14-Apr-2011 at 08:31
Во право си. Незнам кој будала му текнало да стави пешачки премини на партизанска кога тоа е булевар!
Шала на страна има потреба. Луѓето сами си кажуваат каде треба да има пешачки, таму каде што, место трева има земјен пат (некаде на средина).
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 14-Apr-2011 at 09:34
Јас мислам дека тука е идеално место за лесен надземен пешачки премин, можеби и два. Никако пешачки. Меќутоа, лесна челичнаконструкција, не Влајко.
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 14-Apr-2011 at 09:42
Има една варијанта на надземни премини како лакови се без скали , само малку повеќе место треба од страните. А поволност е тоа што и велосипедисти можат да поминуват преку нив. Но со оглед на тоа што нема некој којзнае каков проток на луѓе по тој булевар , сигурно некое поскромно решение кое зафаќа помал простор би било попогодно.
Инаку пешачки на булевар е чиста глупост според мене. Па така еднинствено решение е надземен премин.
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 14-Apr-2011 at 09:57
Како би му легнал еден споменик на кружниов тек, па па па....
Може да биде или голема амбалажа од некоја кисела вода, на постамен од вреќи цемент од Титан, или пак Брус Ли, Тарзан или Рамбо.
Овие последниве беа на предлог кај советниците од КВ пред некоја година, ама не поминаа...
.....   .......
Back to Top
micko_v View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Jun-2009
Location: Firenze, Italia
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote micko_v Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 14-Apr-2011 at 12:59
Originally posted by lslcrewДали имаат грешка во сигнализацијата?Не ми текнува да сум видел на некој кружен тек такви стрелки за излегување од кружен тек. Што бара тротоар на кружен тек. Па нели се гради за да обезбеди проток, зарем на сред кружен тек ќе има пешачки што ќе го закочи цело кружење на возила за да некој прејде на кругот. Логика нема, кружниот тек треба да е и за пешаците па околу да си дојдат до саканата дестинација.Централната сијалица е ексцентрично поставена, можно е да има некое знаме во средина или па тоа е само остаток од старата инсталација која не проаќа по средина на кружниот тек туку кружниот тек беше поставен малку понастрана.


Ако мислиш на стрелките во вид на превртен триагоник, не се стрелки за излегување, тука дека се вклучуваш од споредна улица, т.е. тие што се во кружниот тек имаат предност.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #250 Posted: 14-Apr-2011 at 13:03
Е не тие, него другите. Убаво си пишува за излегување од кружен тек.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11911
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #251 Posted: 14-Apr-2011 at 19:22
Фотки од вчера, беа постирани на портал, ама никој не ги копирал во нишкава.

1


2


3


4


5


6


7


8


9


Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #252 Posted: 14-Apr-2011 at 19:31
Не знам дали некој од вас живее во Лисиче, ама ИМА ОГРОМНА ПОТРЕБА од пешачки, барем два. Зошто? Затоа што најголем дел од пензионерите во Лисиче единствено место кај што можат да пазарат им е Бисер. Ја зеам пример баба ми. Постара жена е и покрај тоа што мора да иде до Тинекс у Бисер, мора цела должина да ја изоди до семафорите кај Ново Лисиче. Конкретно и ја се напињам коа се враќам од таму и треба џабе 800 метри да ги пешачам. Најсериозно поминете од таму и ќе увидите дека треба пешачки. Може и надземен премин, само под случај цели тротоари да бидат оградени за да народов мора да оди преку нив. Во секој друг сучај пак ќе преминуваат преку булевар и узалуд се става зеленило кога на потегот макпетрол ново лисчие е повеќе кал него трева. Порано беше полесно, две ленти и одма си Лисиче. И не се само пензионерите. Најчеста дестинација и за било кој граѓанин на Лисиче е Бисер, особено преку лето. Убаво што направија тротоари, ама мора под итно да се обмисли и за пешачки.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #253 Posted: 14-Apr-2011 at 19:51
Како бе од Лисиче према бисер? Па бисер не е блиску и затоа не гледам потреба од пешачки.
Инаку булеваров е 5/5 изведба кружниот тек одличен само не ми е јасно како ќе се спои со Расадник дали ќе се изведе спојување?
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 349
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #254 Posted: 14-Apr-2011 at 20:01
Знаците како по обичај, катастрофа.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #255 Posted: 14-Apr-2011 at 22:12
Од населба Лисиче, према Бисер, таму се сите поголеми продавници и супермаркети. Природно е луѓето да бараат пократок пат, а не за џабе да пешачат уште 800 метри. Затоа ќе фрчат казни и средишното зеленило ќе биде газено.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #256 Posted: 14-Apr-2011 at 22:19
Мостот на слика 7 плаче за реновирање. Незнам дали е планирано ама мислам дека срамота е да се остави така. Инаку традиционална болка во Македонија , проектите не се реализират до крај. Значи не е само асфалтот тоа што ја прави една улица, пат, булевар туку и се околу него , како средишно и странично зеленило, патокази, осветлување, приклучни улици и многу другу поситни работи , кои не чинат многу но барат грижливо и педантно планирање.
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #257 Posted: 23-Apr-2011 at 13:41
Мостот што е треба да се офарба со сива боја и под него да се осветли до неколку неонки.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #258 Posted: 09-Jun-2011 at 02:30
Епик дупка!


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #259 Posted: 09-Jun-2011 at 13:56
Ова изгледа како намерно кршено, како да ќе ја нивелираат. Апликацијата на шахтата ми се допаѓа, нешто слично како во Рим што пишува SPQR по шахтите. Не толку заради тоа што е сонцето, туку затоа што воопшто има некаква шара на капакот зашто доста е од ЂАКОВИЦА и МЗТ. А вакви историски мотиви особено концентрични изгледаат интересно на шахтите.

Ограда некаква обележано имаше околу шахтава и беше пуштена за сообраќај.


Edited by lslcrew - 09-Jun-2011 at 13:57
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #260 Posted: 09-Jun-2011 at 15:16
Имаше мал дел заграден, само знаејќи го овој дел кој што често го проаѓам, не ми изгледаше као да ќе ја нивелираат, него као да пропаднала самата. Штета немам добар телефон, па да сликав колкава дупка има надоле. Затоа ми има логика да потонала од камионите што се чести муштерии таму затоа што надоле зјае дупка, па веројатно под притисок пропаднала. 

Edited by N23 - 28-May-2012 at 15:38
23ka.wordpress.com
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.113 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.