build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Србија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 563
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 11-Apr-2019 at 13:40
Муабетот ми беше што е завршено од претходните проекти. Инаку да, до сега требаше и втора фаза да е готова.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1867
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 11-Apr-2019 at 16:16
Немам зборови. Срамота.

Треба да направиме некој пресек што точно се сработи во поглед на сообраќајот минативе 2 години.
Него лесно е тоа. Ништо не се направи ниту едно проширување на булевар или изградба на нов. Освен продолжувањето на Христијан Тодоровски Карпош која малтене беше готова и пред смена на власта и не води никаде моментално. Слепа улица.

Подобро да направиме листа на што се требаше да се прошири и изгради...

Сообраќаен мост кај Хотел Русија
Сообраќаен мост кај Влада
Сообраќаен мост кај Сити Мол

Продолжување на бул.Словенија

Есенинова, Кисела Вода - Аеродром кај Флет Ајрон

2 години стагнација на Бул. Србија (да не чекаат да попишат за Косово )

Кружен кај Хубо

Проширување на пластичаркса
...
Што испуштив?


Единствено што се работи е на последната фаза Христијан Тодоровски Карпош и можеби на проширување на бул. Босна и Херцеговина кое поминав но не го видов, ако некој видел нека слика.

Edited by alexsend - 11-Apr-2019 at 16:22
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 260
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 11-Apr-2019 at 17:09
Originally posted by alexsend

Немам зборови. Срамота.

Треба да направиме некој пресек што точно се сработи во поглед на сообраќајот минативе 2 години.
Него лесно е тоа. Ништо не се направи ниту едно проширување на булевар или изградба на нов. Освен продолжувањето на Христијан Тодоровски Карпош која малтене беше готова и пред смена на власта и не води никаде моментално. Слепа улица.

Подобро да направиме листа на што се требаше да се прошири и изгради...

Сообраќаен мост кај Хотел Русија
Сообраќаен мост кај Влада
Сообраќаен мост кај Сити Мол

Продолжување на бул.Словенија

Есенинова, Кисела Вода - Аеродром кај Флет Ајрон

2 години стагнација на Бул. Србија (да не чекаат да попишат за Косово )

Кружен кај Хубо

Проширување на пластичаркса
...
Што испуштив?


Единствено што се работи е на последната фаза Христијан Тодоровски Карпош и можеби на проширување на бул. Босна и Херцеговина кое поминав но не го видов, ако некој видел нека слика.

Да му го кажеш ова на градоначалникот ќе ти каже дека се занимавале со „невидливите“ (правни) работи претходниве 2 години и затоа немало ништо „видливо“ до сега направено.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1867
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 11-Apr-2019 at 20:39
Секако. Но доколку поголем дел од овие работи не станат видливи набрзо ќе мора да се задоволи со само еден мандат...
А би било вистинска штета да си градоначалник на Скопје кој на внуците нема да може да им каже еден ден "Овој мост е тука заради дедоти".
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4510
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 11-Apr-2019 at 23:42


Ако зборуваме за идеи, Шилегов има многу понапредни идеи. Блокирање на Водно за сообраќај (попушти под притисок на крајот), нови улици/тунели/мостови, зелено Скопје, велосипедски патеки.

Но ако зборуваме за реализација, Коце успеа да исполни многу повеќе ветувања.

Сепак, ако зборуваме за долгорочни визии, не треба да се задоволуваме само со брзо исполнување на проектите. Ако Петре успее да го изреализира зацртаното, Скопје навистина ќе стане подобар град (ако не е само про-форма, туку навистина се направи правилно). А ако Коце ги реализира сите проекти, Скопје ќе остане таму каде што е. Широки булевари и уште погуст сообраќај не значат ништо.

Е сега да видиме, нели брза кучка слепи кучиња раѓа, ама па бавна кучка можно е ич да не раѓа.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Online
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 12-Apr-2019 at 09:12
Има и друг сегмент во целиот муабет, а тоа дека голем број на проекти од Коце беа поддржани со државни пари (или како што популарно го нарекуваат кај нас во соработка со владата), инаку немаше да се реализираат само со буџетот на град Скопје во тој временски рок. Сдсм пренасочи околу 15 милиони евра годишно во центрите за рамномерен регионален развој од 2017 год, па сега Скопје помалку добива. Исто така само една градежна сезона е помината откако е Шилегов на власт, а не 2 како погоре што е спомнато. Во секој случај убаво е да се врши притисок врз него и да се напаѓа за неостварени проекти, така треба со сите политичари да е. Јас како поголем бенефит го гледам да се остварат неговите најави за смарт Скопје, отколку проширување/пробивање на некој булевар.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 101
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 12-Apr-2019 at 11:10
Напишав негде дека од сите најавени нови сообраќајни проекти на Шилегов (трите моста на Вардар, бул. Словенија, бул. Хрватска итн.) само еден ако почне да се реализира пред крајот на мандатот треба да сме задоволни. Ќе излезе дека не само што нема да почнат туку ни почнатите нема да ги завршат.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3485
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 03-Aug-2019 at 09:57
(Фото) Заврши слаломот меѓу шахти: Жителите на Кисела Вода возат по новиот булеварСкопјани денеска празнично возат целосно асфалтираната коловозна лента од новопроектираниот булевар, продолжение на булеварот Србија кој се протега од крстосницата кај Цементарницата до последната станица на автобусот со број 24.Жителите на населбата се надеваат дека по празниците булеварот целосно ќе биде комплетиран. Со тоа ќе заврши и дисциплинскиот слалом меѓу шахтите кои беа опасност за автомобилите.

Изградбата на булеварот започна пред скоро четири години, но заглави поради проблеми со имотно-правни односи и е долг околу еден километар.

https://24info.mk/фото-заврши-слаломот-меѓу-шахти-жител/
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1867
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 03-Aug-2019 at 16:52
Аууууу зарем.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3485
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 22-Aug-2019 at 06:28
Колку време треба да се изгради кружен тек? - Кружниот тек во Кисела Вода рекордер

4 години се гради кружниот тек во Кисела Вода. Нема никакви ознаки, знаци ниту пак тротоар и пешачки премин. Шахтите над коловозот сериозно пречат при минување со автомобил а приклучните улички на кружниот, не се довршени воопшто. Граѓаните се револтирани и стравуваат за својата безбедност.

Реагираат дека фекалии се разлеваат по улицата од Припор и се шири неподнослива реа.

Лани властите од локално и централно ниво најавуваа целосно завршување на кружниот ток. Но, тоа не се случи ниту по една година. Од градот Скопје велат дека кружниот тек е пуштен во функција но без да биде целосно завршен бидејќи се уште не се решени имотно правни спорови.https://sitel.com.mk/kolku-vreme-treba-da-se-izgradi-kruzhen-tek-kruzhniot-tek-vo-kisela-voda-rekorder
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 25-Oct-2019 at 08:18
Сликано пред два дена од патот за Сончев Град на Водно:

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 03-Nov-2019 at 16:05
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.110 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.