build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Србија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 19>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12118
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 25-Feb-2008 at 23:37
Originally posted by Junkie

Конечно ќе има проширување, редно е да се заврши овој проект


Мислам дека сега за сега ќе се прави само продолжување, не проширување.

Edited by Cloverstack - 25-Feb-2008 at 23:38
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 26-Feb-2008 at 19:48
Топ, ама не е нешто спектакуларно што ќе има многу големо влијание на сообраќајот... Не знам зашто прават фешти од вакви работи...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12118
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 26-Feb-2008 at 20:23


Абе пред една недела се напраи фешта кога општина Гази Баба постави сферно огледало онаму негде кај Црешово мислам... Остај... Ова со булеваров е супер, за скопски сваќања е грандиозен проект!

Crazy
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9093
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 26-Feb-2008 at 20:24
Originally posted by CloverstackАбе пред една недела се напраи фешта кога општина Гази Баба постави сферно огледало онаму негде кај Црешово мислам... Остај... Ова со булеваров е супер, за скопски сваќања е грандиозен проект!

Crazy


Не за џабе имаме таква секција за грандиозни проекти

Зашто порано не си не информирал за сферното огледало Bash LOL
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12118
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 26-Feb-2008 at 20:26
Па ме чуди што си пропуштил воопшто. Не само што имаше по новини, туку имаше и на телевизија. Сериозен сум...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 26-Feb-2008 at 21:42
Повише кошта кампањата него стаклото. Со тие пари што се пое*ани по новини и телевизии уште минимум 10 стакла ќе туреа.
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 26-Feb-2008 at 21:46
Originally posted by lslcrew

Повише кошта кампањата него стаклото. Со тие пари што се пое*ани по новини и телевизии уште минимум 10 стакла ќе туреа.


Мислам дека не оди така. Тука немало кампања, туку весниците од што немаат подобра работа покриваат чисти глупости. Пример во канада секој ден на главните вести има како пожарникари спасиле мачка што не можела да се симне од дрво!! Катастрофа!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 26-Feb-2008 at 21:57
Човече у Канада немаат проблем со името, немаат милитантни етникуми, немаат невработеност. А тоа што се тресе глупости по весниците, тоа е друга работа. Глеј ги оние урбани вести на мтм. За ѓубрето у бутел и тротоарите у маџари. Секако има и добри работи, ама повеќето е безвезе. Ај ваљда ќе не биде, ја верувам доста во државава.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 26-Feb-2008 at 21:58
BACK TO THE TOPIC!!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9093
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 26-Feb-2008 at 23:10
1. Какво име ќе бираат за сообраќајница што веќе има име Crazy т.е. за еден нејзин сегмент CrazyCrazy

2. Ги имаме главниот елемент на еден македонски проект. Фазно работење. Како што глеате овие прават улица а не булевар.

3. Запазете го последниот параграф. Што ни спрема Трифка ко за крај на мандатот

ПОСТАВЕН КАМЕН-ТЕМЕЛНИК НА ПРОДОЛЖЕНИЕТО НА БУЛЕВАРОТ "СРБИЈА"


Со новата улица ќе заживее индустриската зона кај Усје


Новата сообраќајница ќе ги поврзува двете главни улици во Општина Кисела Вода - Сава Ковачевиќ и Првомајска и истовремено ќе го скрати патот од населбите Аеродром и Ново Лисиче кон Црниче, Пржино и Сопиште


Жителите на индустриската зона кај цементарницата Усје, како и стопанствениците кои егзистираат во овој реон, конечно ќе добијат сообраќајница која ќе им овозможи побрза врска со останатите делови од градот. Вчера започна изградбата на продолжението на Булеварот Србија, кое ќе ги поврзува двете главни сообраќајници во Општина Кисела Вода, улиците Сава Ковачевиќ и Првомајска и истовремено ќе го скрати патот од населбите Аеродром и Ново Лисиче кон Црниче, Пржино и Сопиште.

- Со изградба на сообраќајницата, овој индустриски реон никогаш веќе нема да биде запоставен, поплавен, неосветлен и претворен во депонија. Со спојувањето на "Првомајска" и "Сава Ковачевиќ" ќе се растерети комплетниот сообраќај во општината. Споредните улици веќе нема да бидат непроодни и блокирани со возила, а граѓаните поминувајќи по новата сообраќајница ќе го заштедуваат своето време бидејќи нема да мора да кружат.

Стопствениците, пак, ќе го олеснат и ќе го забрзаат дотурот на суровини и целиот транспорт, вели и градоначалникот на Кисела Вода, Џорџе Арсов.

Тој додаде дека за новото продолжение на булеварот во наредниот период ќе се спроведе анкета на која ќе се избере името.
Во првата фаза, проектот ќе биде реализиран во должина од 359,3 метри и тоа на потегот од сегашниот влез во цементарницата Усје до постојниот асфалтиран пат, кој излегува на улицата Сава Ковачевиќ. Коловозот на оваа сообраќајница која во иднина ќе прерасне во булеварско решение ќе биде широк седум метри, со две ленти со ширина од 3,5 метри, а ќе се постават и рабници, велосипедска и пешачка патека. Изведувач е ГП "Гранит", а Градот за оваа намена ќе издвои 7,3 милиони денари.

Според скопскиот градоначалник Трифун Костовски пак, булеварското решение ќе се изведува како втора фаза при што вкупната инвестиција би чинела околу 250 милиони денари, средства кои Градот би ги обезбедил со помош на Владата. Костовски вчера најави дека се отпочнати и тендерските постапки за проширување на клучките кај Тутунски комбинат, кај Битпазар и за улицата кај МТВ.

Даниела ТРАЈКОВСКА
Фото: Н.БАТЕВhttp://www.vecer.com.mk/?ItemID=464C3BDC2BC34C49AB5C0DED00380CC5
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12118
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 26-Feb-2008 at 23:31


Абе трифун дебилот сигурно ни спрема некои глупости и фрлање пари за штетни импровизации... Ама и ова новинариве скоро никогаш не знаат точно да пренесат некоја информација, па мене работите ми се тотално нејасни...

Wallbash
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 26-Feb-2008 at 23:35
Со изградба на сообраќајницата, овој индустриски реон никогаш веќе нема да биде запоставен, поплавен, неосветлен и претворен во депонија


Нека ми објаснат што ќе се смени во врска со осветлувањето и поплавите со градење нова УЛИЧКА?! Па Булевар Партизанска е во мрак со години, а тоа е булевар со 6 ленти, клучен за градот... а поплави има во сите маалски улички кога ќе падне дожд.
Ова е перење мозок, а се приметува од авион.

а за последниот параграф, за која улица кај бит пазар се мисли, и која улица кај МТВ, таа до вардар?? таа селската ??
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 26-Feb-2008 at 23:37
Абе овие како Бунарџик да прават, ептен у филм се стаиле. Иако тој муабет го слушаме за секој сокак низ градов.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12118
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 26-Feb-2008 at 23:44
@ ProMKD

Делот со поплавите алудира дека уз пат ќе се прави и атмосферска канализација. За осветлувањето е просеравање, ама барем ќе се инсталира некое осветлување, па ќе остане „само“ да се одржува.

А за вториот дел, имаш детални дискусии во овие две нишки

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=99 (почни од пост #5)

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=96
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 26-Feb-2008 at 23:49
Прва фаза - улица, втора фаза - булевар... какво арчење пари.. Можат ли бе да направат бе нешто правилно?
    Клучка кај тутнски комбинат... Ова е некаква новинарска грешка, нели?
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9093
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 26-Feb-2008 at 23:54
Originally posted by La Linea

Прва фаза - улица, втора фаза - булевар... какво арчење пари.. Можат ли бе да направат бе нешто правилно?
    Клучка кај тутнски комбинат... Ова е некаква новинарска грешка, нели?


веројатно ќе ја шират раскрсницата. Клучка-раскрсница... проблем ли е тоа за Даниела Трајковска
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 26-Feb-2008 at 23:56
Раскрсницата нека ја прошират, а исто нека го наштелуваат семафорот што е за вртење лево кога се оди од центар спрема тутунски...тука и во шпицот и во све семафорот дозволува буквално 3 коли да поминат, и после има уште 7 на диво.. 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 27-Feb-2008 at 00:16
Нема ништо посебно ново, само некои ситници да се видат како тоа со зеленилото и реконструкција на раскрсницата..

Почна поврзувањето на улиците „Првомајска“ и „Сава Ковачевиќ“

Градежните работи во првата фаза ќе ги изведува оперативата на „Гранит“

Градоначалниците на Скопје и на Општина Кисела Вода,Трифун Костовски и Џорџе Арсов, со благослов од поглаварот на МПЦ, г.г Стефан, вчера официјално го означија почетокот на проектот за поврзување на улиците „Првомајска“ и „Сава Ковачевиќ“. Проектот, кој целосно ќе биде финансиран со буџетски средства на Градот, во висина од 7,3 милиони денари, предвидува пробивање на улица во должина од 359 метри што ќе се протега од цементарницата „Усје“ до постојниот асфалтиран пат кој излегува на „Сава Ковачевиќ“ и ќе има четири ленти. Ова, всушност, е првата фаза од сообраќајниот проект за реонот кој предвидува реконструкција на раскрсницата на „Првомајска“ и булеварот „Србија“.

„Реализацијата на целото булеварско решение ќе чини околу четири милиони евра. Засега ги немаме тие пари, но со ребаланс на буџетот и со помош од Владата, проектот би можел целосно да се реализира“, истакна вчера градоначалникот Костовски, кој очекува екипите на ГП „Гранит“ пробивањето на улицата да го завршат до крајот на годинава. Неговиот колега Арсов не го криеше задоволството, бидејќи со овој проект ќе се исполни долгогодишното барање на локалното население за пробивање на улицата, како и за асфалтирање на постојниот пат.

„Реализацијата на оваа фаза од булеварското решение во голем дел ќе го растовари сообраќајот во Кисела Вода. Жителите ќе заштедат во време за да стасаат до саканата дестинација, а значително ќе биде олеснет и транспортот на стоката што ја вршат големиот број стопански субјекти од реонов“, додаде Арсов.

Втората фаза од проектот предвидува реконструкција на раскрсницата „Првомајска“ и „Србија“ за да одговара на планираното булеварско решение. На потегот од „Првомајска“ до раскрсницата на „Србија“ и булеварот „Јане Сандански“, со должина од 1.300 метри ќе се додаде уште по една лента во двата правца. Практично, булеварот „Србија“ ќе има четири ленти со средишно зеленило, како во почетокот кај мостот „Близнак“. (Дс.Т.)http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=09AB81A5F3B1BD44A6DE08369249FB4D


Edited by La Linea - 27-Feb-2008 at 00:19
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 27-Feb-2008 at 00:17

Трифун дебилот да си оди веднаш. Ова стварно на ништо не личи. Место прво да се пропиреше бул Србија од Ново Лисиче до УСЈЕ тој ке продолжува нова улица односно Србија која ке биде со 2 ленти па накнандо ке прераснела во Булевар. За жал Трифун не е ниту архитект ниту градежен инжењер. Ја да сум градоначалник ке имам 100 пати подобра визија. Се разочарав

NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 27-Feb-2008 at 00:20
јункие незнам каде живееш ама таа улица мислам дека многу ќе заврши работа за еден дел од скопје. башка ќе биде една од улиците што води кон сончев град. улицава стварно треба, ама и ја се слагам дека треба веќе да се направи од ново лисиче до последна 24 булевар да си биде цело.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 19>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.