build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Србија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 27-Feb-2008 at 00:23
За проширување на потегот првомајска - јане сандански сум ЗА 100%. Тука треба да се прошири да биде 4 ленти, пошто се ствара гужва.

А за дали е потребен новиот дел на србија, не можам да коментирам бидејќи многу не сум во тој реон. Ќе можам да одговорам на тоа прашање после летово, откако ќе се вселам во Расадник, баш на Сава Ковачевиќ
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 27-Feb-2008 at 00:27
Originally posted by ProMKD


А за дали е потребен новиот дел на србија, не можам да коментирам бидејќи многу не сум во тој реон. Ќе можам да одговорам на тоа прашање после летово, откако ќе се вселам во Расадник, баш на Сава Ковачевиќ


Дефинитивно треба. Моментално се ствара гужва од кај салата расадник кон Првомајска за целиот сообраќај што се движи накај Драчево, Лисиче, Јане Сандански и населбите кои гравитираат околу источниот излез на Скопје. Улицава е дефинитивно полн погодок.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 27-Feb-2008 at 00:28
Originally posted by lslcrew

јункие незнам каде живееш ама таа улица мислам дека многу ќе заврши работа за еден дел од скопје. башка ќе биде една од улиците што води кон сончев град. улицава стварно треба, ама и ја се слагам дека треба веќе да се направи од ново лисиче до последна 24 булевар да си биде цело.
 
Види во ред е улицата меѓутоа не е во ред тоа што во Скопје со години се практикува на недовршени проекти да се продолжува или да се оди со привремени решенија. Значи ако веке се одлучиле за Србија се збори од пред 5год за проширувањето на делот од Ново Лисиче нека го завршат прво тоа бидејки според мене е многу поприоритетно. Значи ако веке се продолжува од Усје Србија нека ја направат булевар, со тие привремени решенија ке остане како Јужен Булевар кој уште со децении ке остане така.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 29-Apr-2008 at 19:13
Изминативе денови се приметува циркулирање на одредени групи геометри на потегот од почетокот на бул. Србија према раскрсницата кај лисиче (двете бензински).
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 10-Aug-2008 at 23:30
Добро се случува нешто тука? Камен темелникот беше во февруари...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 11-Aug-2008 at 04:29
Абер нема!!! А што беше на камен темелникот, леле леле.....!!!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 01-Sep-2008 at 19:55
АСФАЛТИРАНА ДЕЛНИЦАТА ОД БУЛЕВАРОТ СРБИЈА КАЈ ЦЕМЕНТАРНИЦАТА УСЈЕ

Привршува изведувањето на градежните активности за пробивање на булеварот Србија, на делот кај цементарницата Усје.

Изграден е десниот коловоз, кој е во должина од 350 метри, а се протега на потегот од сегашниот влез во цементарницата Усје до постојниот асфалтиран пат, кој излегува на улицата Сава Ковачевиќ, а кој во иднина ќе прерасне во булеварско решение. Нанесени се два слоја асфалт на новиот коловоз, а во моментов се поставуваат рабници и се гради тротоарот. Коловозот е широк седум метри (две ленти со ширина од по 3,5 метри).

Изведувач на првата фаза од пробивањето на булеварот е градежното претпријатие Гранит, инвеститор е Град Скопје, кој за оваа намена ќе издвои 7.304.123 денари.

Со овој проект Град Скопје овозможи изградба на сообраќајна врска меѓу улиците Првомајска и Сава Ковачевиќ, а од особено значење за жителите на Кисела Вода е тоа што со пробивањето на булеварот Србија значително ќе се растовари сообраќајот на главните улици во општината. Освен тоа, ќе се овозможи и заживување на индустриската зона покрај булеварот.http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=2033&mid=24&tabId=1&tabindex=0


Edited by lslcrew - 01-Sep-2008 at 19:55
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 01-Sep-2008 at 19:59
Изграден е десниот коловоз

Crazy Двата се десни!!!! Лев само у англија!!!

кој во иднина ќе прерасне во булеварско решение

Значи не се работи за булевар, него за обична улица!

Коловозот е широк седум метри (две ленти со ширина од по 3,5 метри)

Не е булевар! Втор пат!

Освен тоа, ќе се овозможи и заживување на индустриската зона покрај булеварот.


Е ова да!!! Има многу фирми и мали фабричиња тука, а воопшто немаат асален пристап!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12051
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 01-Sep-2008 at 20:06
Originally posted by lslcrew


Коловозот е широк седум метри (две ленти со ширина од по 3,5 метри)

Не е булевар! Втор пат!


Не те разбирам Dunno
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 01-Sep-2008 at 20:08
Па насловот вика "Булевар Србија", а подоле во текстот двапати се негира дека се работи за булевар, него се работи за обична уличка!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 04-Sep-2008 at 22:53


Копија од општинскиот весник на кисела вода. Погледнето го новото издание има некои слики што се гради низ општината и нормално ја има и глупоста три круши, а тука е патриотскиот дел.

http://www.kiselavoda.gov.mk/files/217/KV_Broj_29.pdf
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 18-Sep-2008 at 14:01
Crazy

Заврши првата фаза од доизградбата на булевар Србија

Заврши првата фаза од изградбата на продолжетокот на булевар Србија во Општина Кисела Вода. Изградени се 350 метри, на потегот од цементарница Усје до улицата Сава Ковачевиќ. За изградбата на овој дел од булеварот Градот потроши 7,3 милини денари, а градежните работи ги изведе фирмата "Гранит". Според најавите на градските и локалните власти на Кисела Вода, втората фаза од доизградбата на булеварот ќе започне во октомври. Проширувањето на булеварот Србија има за цел да ги поврзе двете најголеми сообраќајници во Кисела Вода, Првомајска и Сава Ковачевиќ.


http://www.vest.com.mk/default.asp?id=157112&idg=8&idb=2477&rubrika=Skopje


Edited by pbanks - 18-Sep-2008 at 14:08
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 19-Oct-2008 at 15:41
Може да видите како од десна страна паралелно на изградениот дел, се трасира и другиот дел. Само, сепак се познава дека е импровизација и дека очигледно не планираат да го направат делот од влезот на цементарница до другиот дел од бул. Србија што иде накај аеродром.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12051
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 19-Oct-2008 at 16:19
Знае ли некој чив е тој кршот пред цементарница, што лежи на трасата?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 19-Oct-2008 at 16:23
Координати?! Неможам да воочам за што збориш?!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12051
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 19-Oct-2008 at 16:28
41°58'18.04"N   21°27'30.61"E

Исправка - бев убеден дека е крш, ама не изгледа така (барем на google earth).

Во секој случај знае ли некој што е тоа и чиво е?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 19-Oct-2008 at 17:09
Јас овдека гледам се и сешто само не булевар Ohno

Страшно е со што се почнаа да не лажат. Ние сме во очекување на Јужен булевар, Крушевска република а епитет булевар добиваат новопроектирани сокаци спрема кои и Водњанска изгледа како писта.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 08-Nov-2008 at 15:42
А зошто само 3 фази Roll%20eyes Crazy Wallbash

Се реконструира булевар Србија Заврши првата фаза од реконструкцијата на булеварот Србија во општина Кисела Вода, со пуштањето во функција на едната коловозна лента. Со ова се олесни сообраќајот на улицата Народни Херои, се намали протекот на возила низ населбите 11 Октомври, Цветан Димов и Кисела Вода и се отвори директен пат кон Припор. Паралелно со работењето на булеварот, се работеше и на уредување на зеленилото и на поставување нови тротоари. Втората фаза од проектот ќе опфати изградба на уште една паралелна лента на булеварот, со веќе постојната, а со третата фаза ќе се изврши спојување на продолжението на булеварот со подвозникот, кој претставува еден вид гранична линија помеѓу општините Кисела Вода и Аеродром. Општинарите велат дека проект се реализира по тригодишна подготовка и после голем број барања на граѓаните во овој дел на општината за да се почне неговата реализација. Со неговата финализација ќе се обезбеди двонасочен, линиски превоз по речиси сите најфреквентни општински улици, што ќе придонесе за намалување на сообраќајниот метеж. Проектот во првите две фази е финансиран и изведуван од страна на Град Скопје во координација со Општина Кисела Вода, а во третата фаза на изведување на градежните работи предвидено е да се вклучи и Општина Аеродром.


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1546&ArticleID=101878
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 25-Feb-2009 at 00:02

Градот распишува тендер за проширување на булевар „Србија“

На потегот од раскрсниците со „Првомајска“ и „Јане Сандански“ ќе бидат додадени уште две коловозни ленти

Градот Скопје деновиве ќе распише тендер за избор на изведувач на проектот за проширување на булеварот „Србија“. На потегот од раскрсниците со улицата „Првомајска“ и со булеварот „Јане Сандански“ ќе бидат додадени уште две коловозни ленти, во должина од околу 2,2 километра. Улицата ќе има иста ширина како на потегот од раскрсницата со „Јане Сандански“ во правец кон мостот „Близнак“.

Проектот за проширувањето на булеварот „Србија“ е изработен во 2005 година, а ќе се реализира најмалку една година. Изградбата, според процените во Градот, ќе чини околу 130 милиони денари, од кои дел се предвидени во буџетот за годинава.

Проширувањето на булеварот ќе се изврши од источната страна со додавање уште две коловозни ленти и тротоари од двете страни. Атмосферската канализација е веќе изградена, а улицата ќе добие и ново осветление. Заради проширувањето на булеварот, во текот на изградбата ќе биде направена и реконструкција и проширување на двете раскрсници со улиците „Првомајска“ и „Трета македонска бригада“. Во Градот информираат дека со новиот булевар ќе се поврзе и сообраќајницата што беше изградена минатата година, покрај цементарницата „Усје“, во правец кон населбата Припор.

„На трасата нема никакви имотноправни проблеми поради што не очекуваме застој во реализацијата на проектот. Не е проблематичен ниту железничкиот мост под кој поминува улицата, а ќе бидат направени и соодветни сообраќајни решенија за сите раскрсници“, велат во Градот.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=6B16952FB7B99B4FA0798BB998083853
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 27-Mar-2009 at 01:45

Поплавена улицата покрај „Усје“

Од Градот ветуваат дека проблемот ќе биде решен до пролет

Делот од булеварот „Србија“ кој води кон кулите „Расадник“ во Кисела Вода, деновиве е постојано поплавен. Новата улица, покрај цементраницата „Усје“, која беше изградена минатата година, нема атмосферска канализација, па во деновите кога врне дожд е целосно нефункционална. Се случува да има толку многу вода која нема каде да истече, што возилата воопшто не можат да поминат, се жалат жителите на населбата.

„Се создаваат мешаници, особено наутро, кога мора да се враќаме назад и да ги користиме обиколните улици, со што практично не се постигнува целта на изградбата на оваа улица. Инаку, кога е проодна, на голем дел од жителите на населбава им заштедува многу време“, вели жител на Кисела Вода.

Проблемот со канализацијата ќе биде решен до пролет, ветуваат во Градот. Досега не била направена, бидејќи немало проект, а во план било проширување на улицата со уште две ленти. Сепак, атмосферската канализација ќе се гради пред проширувањето. Во Градот велат дека коловозот нема повторно да се копа, бидејќи цевките ќе се постават покрај улицата. Доколку некогаш се реализира планираното проширување со уште две ленти, сливниците од атмосферската канализација ќе бидат централно поставени, што нема, според градските власти, воопшто да пречи во одвивањето на сообраќајот.

„Во буџетот за годинава има предвидени средства за изградба на атмосферска канализација. Во моментов во тек е тендер за избор на изведувач. Планираме целиот проект да биде готов до мај“, вели Мичо Поповски од Секторот за урбанизам.


Тој објаснува дека засега не се планира и проширување на улицата со уште две ленти. Според него, улицата со сегашниот капацитет ги задоволува потребите. Проширувањето би било дополнително компликувано и поради тоа што поголемиот дел од земјата е приватна и би се јавиле многу имотноправно спорови.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=248EEF8A997F5C48ACADA4DA733BDE7A


Со последнава реченица баш ми дадоа цврст аргумент зашто не се реализира проектот. Ова ми звучи онака апатично "Кој сега да се занимава со проблеми...дај батали ајде!" А булверов како амбициозно тргнаа да го прават, па архиепископот, трифун, џорџе.....
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.