build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Србија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 19>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 27-Mar-2009 at 01:49

Добро, реално земено на тој сегмент навистина не верувам дека ќе му треба проширување уште долго време. Но од другата страна на Првомајска е сосема друга приказна и ваљда тој проект нема да се влечка како и до сега. Исто така и спојката што фали кај Усје е ургентна!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 27-Mar-2009 at 01:51
За која спојка кај усје збориш?!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 27-Mar-2009 at 01:58
Originally posted by lslcrew

За која спојка кај усје збориш?!
Делот од влезот на цементарница до другиот дел од бул. Србија што оди накај Аеродром. Сега треба да се помине преку Првомајска.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 27-Mar-2009 at 02:13
Па кажи делница, ја клучка барам низ ГУП-от, ме збуни! NutsCrazy
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 27-Mar-2009 at 13:53
Браво конечно да се прошири Србија!
Во последно време гледаме многу проекти, дај боже да чујам иза Јужен Булевар еден ден,
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 07-Apr-2009 at 04:25

Почна изградбата на атмосферска канализација на дел од булевар „Србија“

Градот Скопје започна со изградба на атмосферска канализација на булеварот „Србија“, на потегот од цементарницата „Усје“ до Кисела Вода. Изградбата на колекторскиот систем за собирање на атмосферските води ќе го реши проблемот со поплавувањето на новата сообраќајница. Во текот на следниот месец ќе се постават армирани бетонски цевки за атмосферска канализација во должина од 560 метри. По завршувањето на канализацијата, се отвора можност за доизградба на преостанатите две ленти од булеварот „Србија“.

Овој потег, со должина од еден километар, Градот Скопје го изгради минатата година заради поврзување на општините Кисела Вода и Аеродром. Граѓаните со години ја користеа неасфалтираната улица покрај цементарницата „Усје“ за да избегнат кружење по околните сообраќајници.

„Изградбата на атмосферската канализација е во функција на олеснување на сообраќајот и комуникацијата меѓу двете населби. Граѓаните при секој дожд се соочуваат со поплава на улицата што не може да се помине со автомобил. Проблемот со овие води ќе биде решен во најскоро време, по што може да продолжи проширувањето на улицата, како и реализацијата на остатокот од булеварот ’Србија’“, истакна вчера градоначалникот Трифун Костовски, кој информира дека Градот Скопје за изградбата на атмосферската канализација од буџетот ќе издвои 7,2 милиона денари.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=ED2385B3D575DF47AF802F8EFA087FFE
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 21-Apr-2009 at 00:58

Чистка на привремените објекти за да се прошири булевар „Србија

Во наредниве три месеци од булеварот „Србија“ ќе бидат отстранети четириесетина привремени објекти. Општина Аеродром минатата недела стартуваше со првата фаза од акцијата за отстранување на привремените објекти, при што е предвидено да се урнат 29.

Градоначалникот Ивица Коневски информира дека рушењето се реализира со цел да се овозможат услови за изградба и проширување на булеварот „Србија“.

„Отстранувањето на привремените објекти е со цел да се реализира Деталниот урбанистички план, да се изгради и да се прошири булеварот ’Србија‘, да се изградат пристапни улици во реонскиот центар ‘Аеродром‘ и да се овозможат услови за изградба на повеќе станбени објекти“, изјави градоначалникот Коневски. За изградба на станбените објекти предвидени со ДУП за овој потег, според Коневски, заинтересирани биле повеќе инвеститори.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=0436CDB533D2F9448F0EEC9D4384C0BA
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 14-May-2009 at 18:03

Проширувањето на булеварот Србија на улица остави сто фамилии

Сопствениците на фирмите бараат општинарите да си ги исполнат обврските кон нив и што побргу да им понудат нови локации на кои ќе можат да продолжат да работат

По триесет години работа, приватните фирми во Ново Лисиче "Велмар", "Макмермер","Автопромет", "Мк трејд" и бензинската пумпа "Максигнал" беа принудени да ги затворат своите фирми и да ги урнат објектите во кои беа сместени, бидејќи на нивно место ќе се проширува булеварот Србија. Дел од сопствениците на фирмите велат дека на улица и без парче леб останале околу 100 семејства. Тие велат дека не се против урбанизација, но бараат Општината докрај да си ги исполни обврските кон нив и да не дозволи тие да станат социјални случаи.
"Во решението добиено од Министерството за транспорт и врски во 2007 ни беше ветено дека Општината ќе ни понуди нови локации на кои ќе може да ги преселиме фирмите. За тоа Општината веќе имала неколку сервисни зони, предвидени со урбанистичките планови. Но до денес од таму не ни понудија нова локација, а објектите веќе се урнати и ние го изгубивме бизнисот", се пожалија сопствениците на фирмите, нагласувајќи дека за урбаните објекти поднеле жалба до Врховниот суд.
Од Општина Аеродром најавија дека наскоро ќе ги објават локациите на кои фирмите ќе можат да се преселат.
" Ние ќе им понудиме локации и сопствениците ќе имаат одреден рок во кој ќе треба да се изјаснат дали ќе ги прифатат", објаснија од Општина Аеродром.
Од таму велат дека објектите морало да се урнат бидејќи се воделе како времени, сe до реализација на Деталниот урбанистички план кој таму предвидува проширување на булеварот Србија и хортикултурно уредување.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=02A3408012D3954B8B60D69F3A2C8C99
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 14-May-2009 at 18:07
Не ги знам деталите од договорите за привремен закуп на локациите и до кога важат тие и дали ќе бидат обештетени закупниците, но ме охрабрува решителноста со која се пристапува кон пробивање на трасата. Може би се работи за траса која е претежно државно земјиште, но сепак поддршка за проектов, пошто можеше да ни се спакува и некоја импровизација и да се скрати средипно зленило или којзнае што.

Камо среќа вака да бевме решителни и да имавме законска подлога кога се правеше новиот мост на Вардар.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 25-Jul-2009 at 07:43
ПОЧНУВА ПРОШИРУВАЊЕТО НА ВТОРИОТ ДЕЛ ОД БУЛЕВАРОТ СРБИЈА

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, в недела /26.07.2009 година/ во 13,30 часот на раскрсницата меѓу булеварите Јане Сандански, Видое Смилевски Бато и Србија (кај старата бензинска пумпа на „Максигнал“) ќе го означи стартот на градежните работи за проширување на булеварот Србија.

Булеварот Србија ќе се проширува во делот од крстосницата со булеварите Јане Сандански и Видое Смилевски Бато до улицата Првомајска.

На почетокот на градежните работи на булеварот Србија ќе присуствуваат и претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски и градоначалникот на општината Аеродром, Ивица Коневски.

http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=2766&mid=24&tabId=1&tabindex=0

Од тука (41°58'55.47"N 21°28'14.38"E) до тука (41°58'19.79"N 21°27'36.65"E).


Edited by lslcrew - 25-Jul-2009 at 07:49
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 25-Jul-2009 at 08:11
Незнам што точно опфаќа доизградбата на булеварот Србија, но дефинитивно би треба да се опфати раскрсницата со бул. трета мак. бригада, односно раскрницата кај Лисиче (41°58'38.01"N 21°27'52.46"E). Не само што би требало туку и по секоја здрава логика, апсурдно би било да остане моменталната состојба. Кога тука булеварот Србија ќе се прошири ќе нема смисла 3-та мак. бриг. да се прекрстува во нејзината тесна форма односно би требало комплетно да се опфати доизградба на целата раскрница па стеснувањето /проширувањето на 3-та мак. бригада да биде некаде пред хемиското средно школо.

Да не останам нејасен...

Моментална ситуација
Опфатено со доизградбата
Она што сметам дека треба да се доизградиEdited by lslcrew - 25-Jul-2009 at 08:13
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 25-Jul-2009 at 09:24
Во право си.
Ионака 3 Македонска Бригада во иднина е планирана како булевар.

Само грешка си што си вцртал моментална состојба низ Лисиче 3х3. Булеварот таму е 2х2.

Инаку ова проширување што го предлагаш требало да биде направено и многу одамна, не морало да се чека доизградба на Бул. Србија.
Вака како што е сега, на 3 Македонска Бригада во правец од кај средното хемиско често има гужва, а од страната на Лисиче многу глупо и нелогично булеварот се стеснува токму пред самата крстосница!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 25-Jul-2009 at 09:39
Да да истот го приметив, проширувањево требало да биде многу порано. Види ја раскрницата (Видео() Смилевски) со Србија оддмана е така направена, исто така БиХ со Словенечка е така и упте доста раскрсници. Не ми е јасно зашто при изградбата на булеварот во Лисиче е така оставена раскрницата.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9097
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 25-Jul-2009 at 13:03
Е ова е веќе убава вест.

btw. дали некој знае зошто булевар Србија од раскрницата со Јане Сандански до мостот близнак во едниот правец има 2 ленти иако има повеќе од доволно простор за убав булвар 2х3?


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 25-Jul-2009 at 13:21


Крпен живот  Dunno

Пенката веројатно сакал да заштеди пари кога таму се прошируваше булеварот, а 2 ленти ги задоволувале потребите во догледно време. Ова ми се чини како најлогично објаснување.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 26-Jul-2009 at 18:58

ПОЧНА ПРОШИРУВАЊЕТО НА ВТОРИОТ ДЕЛ ОД БУЛЕВАРОТ „СРБИЈА“

Со проширувањето на делот од крстосницата со булеварите „Јане Сандански“ и „Видое Смилевски-Бато“ до улицата „Првомајска“ денеска почна проширувањето на вториот дел од булеварот „Србија“.

Станува збор за булеварско решение, со четири коловозни ленти, со широчина околу 3,5 метри, тротоари и велосипедски патеки од двете страни на коловозот и средишен зелен појас. Вкупната вредност на проектот изнесува два милиони евра, а вкупната должина то ќе се гради е 1.720 метри. Градежните работи ќе ги изведува компанијата „Маврово - инженеринг“.

На стартот на градежните работи присуствуваше премиерот Никола Груевски, кој меѓу дургото истакна дека инвестирањето во патната инфраструктура отсекогаш претставувало една од потребите на државите, а особено на земјите во развој како што е Република Македонија.

Придобивките од ваквите инвестиции, смета Груевски, се подобра бизнис клима, а со тоа и создавање услови за привлекување поголем број домашни и странски инвестиции, економски раст, непречен и брз проток на лица и стоки и подобрување на квалитет на живот на граѓаните.

- Проширувањето на булеварот е успешен пример како преку соработка, координација и посветеност на Град Скопје и на општините, може да се реализираат успешни проекти. Владата како досега, така и во иднина, ќе продолжи да ја дава својата безрезервна поддршка на Градот Скопје и на сите општини во државата со цел адекватно и навремено да се излезе во пресрет на барањата и потребите на граѓаните и да се зголеми квалитетот на живот, рече Груевски.

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски потенцираше дека изградбата на овој дел од булеварот е во согласност со Генералниот урбанистички план на Град Скопје и со деталните урбанистички планови на општините Аеродром и Кисела Вода.  

На отпочнувањето на изградбата на булеварот „Србија“ присуствуваа и градоначалниците на Аеродром и Кисела Вода, Ивица Коневски и Марјан Ѓорчев.

http://www.sitel.com.mk/?ItemID=7E84FD6DCCD04445B278D9DE3BA2DBC7
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 26-Jul-2009 at 19:04
www.mia.com.mk
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 26-Jul-2009 at 19:06
novi fotki ,a nema li renderi ova kako bilo predvideno ?
posto gledam toa sto nekoj od forumot go srabotil no me interesira renderot kako izgleda ako go ima se razbira neka go postira nekoj
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 26-Jul-2009 at 19:14
Рендери за улици ми е малку необична работа!  Dunno Знаеме како изгледа улица, обично не треба рендер (освен у кампања пред избори кога и за бекатон плочки  прават рендер ). Шала на страна, проектите за инфраструктурните зафати во Скопје се "врвна тајна" и никогаш не се ставаат на увид на јавност што е апсолутно погрешен потег.

Јавноста кај нас ја креираат група себични граѓани што немаат ни срам ни перде да кажат дека булевар не треба да се гради зашто ќе им бил под прозор, за разлика од свет каде што јавноста ја креираат група инженери кои во секои момент во фиока имаат подобро решение од тоа што се гради па тамо дури и пожелно да се развие стручна јавна дебата. Ете затоа нема да видиме проект јавно у скоро време, највеќе од страв од саботажа. Нормалчно и неажурноста како неизбежен темен облак над ова општество.


Edited by lslcrew - 26-Jul-2009 at 19:16
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9097
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 26-Jul-2009 at 19:27
4 ленти? Каква е оваа заебанција мислев дека ќе ја шират улицата како што треба? Па таму веќе има профил од 3 ленти. 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 19>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.