build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Експресен пат Штип - Радовиш
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Експресен пат Штип - Радовиш

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 891011>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Online
Posts: 176
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #181 Posted: 24-May-2020 at 15:01


Имав проблем на почетокот со поставувањето на сликите, но се снајдов.

Сепак, назад на темава.

Еден дел има карпести одрони и мислам дека тој највеќе ќе го средуваат, а и изгледа има нов пат кон рудникот дамјан, видов од десната страна таму и една машина во бело. Е тоа незнам што е ама таму ќе има мост, дали за пат или за нешто друго врзано со рудниците дамјан и бучим. (Ова е малце подолу после клучната кај Рудникот бучим).
Делот кај клучката после бучим го немаат почнато, а кај Штип Југ, работат турбо. Вториот мост кај река Брегалница уште не е почнат, а кај налдолгиот мост кај лакавица, последните столбови се поставени, и останува да се доврши па после асфалтирање.
Клучката накај Неготино не е целосно завршена, но насекаде низ овој пат има багери, камиони, значи турбо се работи, сигурно пред време ќе го завршат.
За другото, се си е релативно исто како на видеото што го поставив пред некое време.

Сега за делот со фабриките, позади нив видов повеќе ископано. Си викам, патов може да помиува од каде што поминува веќепостоечкиот покрај фабриките, и таму има место да се прошири, но ако со тоа што го копаат позади фабриките се направи нов влез кон тие фабрики, и се затвори постоечкиот влез, каде што има простор да се прошири патот и да прерасне во експресен пат до клучката Штип Запад.
Секако, ако тој ископот позади фабриките е навистина нов влез кон фабриките.
Плавата боја означува каде првично би минувал експресниот пат (Се надоградува, т.е. проширува веќепостоечкиот пат. Се прави друг влез за фабриките, позади нив, ако тоа што го копаат е навистина нов влез за фабриките).
Црвената боја е новиот влез кон фабриките.
Зелениот круг е нова клучка, која што би се вртело за спортскиот аеродром, и за фабриките.

Подолу имам прикажано сликовито како би можело да се изведе тоа:


Edited by Џоле - 26-May-2020 at 08:15
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2000
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #182 Posted: 24-May-2020 at 15:18

Пробај со imgur, најдобар е за форуми и самиот ги генерира BB кодовите.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Online
Posts: 176
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #183 Posted: 24-May-2020 at 19:51
Originally posted by Staro Skopje


Пробај со imgur, најдобар е за форуми и самиот ги генерира BB кодовите.

Средив. Погоре ги ставив сите слики, и објаснив.
За делницата Штип Југ неможев да фатам, оти не ни очекував дека до толку ќе бидат зафатени со неа, се работи турбо.

Edited by The Wild Boy - 24-May-2020 at 19:58
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Online
Posts: 176
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #184 Posted: 24-May-2020 at 20:01
Ако има некој што се разбира, или има близок што работи во овие фабрики нека се распраша, дали тоа што се ископува позади фабриките, е за нов влез кон фабриките, или за нешто друго.
Back to Top
none_ski View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 17-Jan-2019
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote none_ski Quote  Post ReplyReply #185 Posted: 26-May-2020 at 07:35
Вториот мост на р. Брегалница е веќе направен, кога преминуваш преку стариот мост накај Радовиш до него лево е новиот мост. Стариот останува исто така во функција, така да нема да има друг мост.
Позади Актива се копа за проширување на капацитетот на фабриката, се доградува нов дел. Двата објекта што се над фабриката се мислам приватни куќи за сопствениците на Актива. Исто така и патот што е пробиен под фабриката за да излезе на булеварот го пробија од Актива и го асфалтираа. Ставија рампа за влез така да мислам дека тоа е нивен приватен пристап. Нема ништо од пристапен пат за до фабриката од експресниот пат. Улицата е со остри кривини и е тесна, нема шанси да свртат поголеми камиони таму.
Како што кажав претходно, првата секција од експресниот пат Штип-Радовиш (заедно со пристапните патишта за фабриките) немаат градежна дозвола (значи не смее да се гради) и се препроектира.
the more you use your brain, the more brain you will have to use.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Online
Posts: 176
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #186 Posted: 07-Jun-2020 at 15:34
Имам новости.
Се враќавме од Струмица, и на делот малце пред клучката кај Радовиш, можев да видам неколку работници како поставуваат табла дека овде ќе се гради експресен пат.
Ова укажува дека наскоро ќе започнат со другата фаза после рудникот Бучим.
Инаку што е финтата со белиот мост кај Рудниците, за што ќе се користи тој. Гледам имаат и ископано (нов пат???) кон рудниците Дамјан и Бучим. За што ќе биде тој бел мост?

Edited by The Wild Boy - 07-Jun-2020 at 15:52
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 904
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #187 Posted: 07-Jun-2020 at 20:50
Па како што знам Бучим прават нов рудник Боров Дол, може за тоа ќе се користи.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #188 Posted: 07-Jun-2020 at 21:33
Со црвено новиот експресен пат, со зелено локална/регионална патна мрежа, со бело нова лента за руда према новиот рудник БоровДол за користење на машинските згради на процесирање на рудата на старата локација Бучим.

Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Online
Posts: 176
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #189 Posted: 07-Jun-2020 at 21:51
Ааах значи за тоа било. Мене ми се виде како нов пат дека градат, ама и од далеку не се виде убаво.

Edited by The Wild Boy - 07-Jun-2020 at 21:56
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 60
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #190 Posted: 08-Jun-2020 at 14:01
Originally posted by The Wild Boy

Имам новости.
Се враќавме од Струмица, и на делот малце пред клучката кај Радовиш, можев да видам неколку работници како поставуваат табла дека овде ќе се гради експресен пат.
Ова укажува дека наскоро ќе започнат со другата фаза после рудникот Бучим.
Инаку што е финтата со белиот мост кај Рудниците, за што ќе се користи тој. Гледам имаат и ископано (нов пат???) кон рудниците Дамјан и Бучим. За што ќе биде тој бел мост?

Moстот е за премин преку експресниот, на тој дел најверојатно нема да има клучка.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Online
Posts: 176
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #191 Posted: 08-Jun-2020 at 14:57
Денес се враќавме, и на некои места делот Бучим Радовиш, и обратно имаше ископано.
Јас како што видов, изгледа ќе прават и нов регионален пат, оти таму каде што завршува делот на стариот пат, малце после клучката Бучим, и каде што се спојува со експресниот пат за кратко, е таму стариот пат изгледа ќе продолжи кон Радовиш, по веќепостоечкиот стар пат кој што не е асфалтиран, и тој најверојатно ќе се користи за трактори, и сите оние кои што ќе гравитираат од околните села близу Радовиш, а веќепостоечкиот пат како што сите знаме ќе се надгради во Експресен пат од делот Бучим до Радовиш. Тоа сега и го имаат почнато, со помалите ископи кои што ги видов, ќе треба неколку кривини да се исправат, нови надвозници, и за клучката Радовиш и онаа кај с.Иењво незнам дали ќе се менуваат. Ако некој знае, или ако им е во план зацртано нека прати.
За другото мостот кај с. Лакавица можам да кажам дека е 85-90% завршен. Другиот по големина мост е готов уште од по - одамна, тој го спојуваат со ридот. На едно место има и одрони, на тоа се работи исто така горе да го средат делот, а доле на постоечкиот пат сеуште ги немаат тргнато. Тоа мислам дека беше пред или после клучката со Неготино. Надвозникот кај Бучим им е готов, исто и за надвозникот кај Штип Југ.
Кај оној надвозникот што го утепаа давајќи по сликите (мислам кај винарија имако беше, или пред), поставуваа електрична инсталација на осветлувањето, на некои места ги пошумуваа косините, значи доста работа вршеа, и работат во полна пареа.
Back to Top
Expresway View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 18-Apr-2020
Location: Steyr
Online Status: Offline
Posts: 21
  Quote Expresway Quote  Post ReplyReply #192 Posted: 11-Jun-2020 at 10:54
https://www.facebook.com/1723716297849902/posts/2729923043895884/?d=null&vh=e.Prezemeno od facebook.
Back to Top
MileX View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: Strumica
Online Status: Offline
Posts: 6
  Quote MileX Quote  Post ReplyReply #193 Posted: 08-Jul-2020 at 19:00
Денес го возев Штип-Радовиш, новата делница Бучим-Радовиш е целосно раскопана од двете страни и се работи турбо. Шиканата се исправува така што во правец кон Радовиш кривината почнува доста порано и се слева во следниот правец. Поставени се знаци со кои ќе се прави девијација на делот помеѓу двата излези за Радовиш и според ископот на теренот мислам дека се преправа кривината (на која што се наоѓа излезот Радовиш југ) да биде со поголем радиус.
[url=http://www.userbars.be][img]http://img689.imageshack.us/img689/
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 60
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #194 Posted: 08-Jul-2020 at 22:40
Originally posted by MileX

Денес го возев Штип-Радовиш, новата делница Бучим-Радовиш е целосно раскопана од двете страни и се работи турбо. Шиканата се исправува така што во правец кон Радовиш кривината почнува доста порано и се слева во следниот правец. Поставени се знаци со кои ќе се прави девијација на делот помеѓу двата излези за Радовиш и според ископот на теренот мислам дека се преправа кривината (на која што се наоѓа излезот Радовиш југ) да биде со поголем радиус.

Не знам зашто од двете страни се копа, да не планираат да го прошират постоечкиот магистрален пат во експресен и до него да направат регионален?
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Online
Posts: 176
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #195 Posted: 09-Jul-2020 at 01:51
Originally posted by Marxentric

Originally posted by MileX

Денес го возев Штип-Радовиш, новата делница Бучим-Радовиш е целосно раскопана од двете страни и се работи турбо. Шиканата се исправува така што во правец кон Радовиш кривината почнува доста порано и се слева во следниот правец. Поставени се знаци со кои ќе се прави девијација на делот помеѓу двата излези за Радовиш и според ископот на теренот мислам дека се преправа кривината (на која што се наоѓа излезот Радовиш југ) да биде со поголем радиус.

Не знам зашто од двете страни се копа, да не планираат да го прошират постоечкиот магистрален пат во експресен и до него да направат регионален?

Да, ако прочиташ јас што сум пишал последно овде, изгледа регионалниот пат ќе оди и би се споил до тука некаде:
Dropped pin
Near Municipality of Radoviš
https://maps.app.goo.gl/4HuZodcqEV3aZ9LN8

Дедо ми ми кажуваше дека пред да се изгради постоечкиот регионален пат, имало еден помал стар пат, и немало соодветни клучки до Радовиш, и патот завршувал директно во Радовиш, наместо да го заобиколи.
Еден период мислам до 2011 од Радовиш со Струмица имаше пат со коцки (стар пат), па после тоа го пуштија новиот регионален пат.
Па така да ова е доста паметно напраено од Stabag, бидејки така ќе се оттргнат тракторите, и непотребните возила од новиот експресен пат. Ако не се грешам тој споредниот ќе треба да оди до каде што означив (на линкот) некаде до кај Бучим.
Ако не се грешам, веќе на посвеќето места постои овој спореден пат, ама не е асфалтиран пат туку земјен пат, и никој не го користи.
Значи они или ќе стават асфалт, и ќе направат нов спореден пат каде што ќе треба, бидејки на многу места споредниот пат завршува во регионалниот пат, па ќе мора да бидат одвоени.
После Бучим, накај Штип експресниот пат си продолжува по новата траса, а регионалниот пат во овој случај ќе биде тој спроведен пат кој што ќе ги врзува селата.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Online
Posts: 176
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #196 Posted: 09-Jul-2020 at 02:23
Еве и на Sentinel Hub се гледа дека имаат започнато активности:
https://apps.sentinel-hub.com/sentinel-playground/?source=S2&lat=41.63106550170552&lng=22.40532875061035&zoom=14&preset=1-NATURAL-COLOR&layers=B01,B02,B03&maxcc=36&gain=1.0&gamma=1.0&time=2020-01-01%7C2020-07-07&atmFilter=&showDates=false

Инаку, делот со одроните дали им е завршен? Имаше на едно место одрони, дали знаете тоа дали е средено.
Мостот кај лакавица споен ли е?
Јас како што гледам на Sentinel, ми изгледа дека е споен.
Колку од клучките изгледаат завршено?
Дали клучките кај Радовиш и С. Ињево ќе треба исто така да се реконструираат? Дали и овде ќе ги рушат надвожњаците / подвожљаците?
Слики да не имате случајно?
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #197 Posted: 09-Jul-2020 at 11:49
Дали мене ми се чини или клучката за правецот према Неготино преку Серта е уствари тип Parclo-AB2? Или па патот за село Горачино го сметаат како еден правец на клучкава па затоа се одлучиле за вакво решение типично за прекрстување пат без прескување (експресниот) и пат со пресекување (регионалниот и локалниот)? Може ли некој да извади од проектот каква клучка треба да има овде?
Edited by user8642 - 09-Jul-2020 at 11:51
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Online
Posts: 176
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #198 Posted: 09-Jul-2020 at 12:03
Originally posted by user8642

Дали мене ми се чини или клучката за правецот према Неготино преку Серта е уствари тип Parclo-AB2? Или па патот за село Горачино го сметаат како еден правец на клучкава па затоа се одлучиле за вакво решение типично за прекрстување пат без прескување (експресниот) и пат со пресекување (регионалниот и локалниот)? Може ли некој да извади од проектот каква клучка треба да има овде?
Незнам точно на што мислиш, ако мислиш на ваква клучка:


Овде пристап има кон експресниот пат од локалниот во 2 правци, и обратно.
Најверојатно ваква клучка одбрале бидејки овој експресен пат е проектиран да прерасне во автопат во иднина.
Ако читавте претходно што пишував реков дека повеќето клучки се далеку поголеми од што треба да бидат. Тоа може да значи само 1 работа, дека овој пат е проектиран да прерасне во автопат.
Не се сите клучки така инаку, некои, како на пример онаа кај имако винаријата (таа што ја утепаа сликајќи) е помала клучка, и не е проектирана да прерасне во автопат.
Ако во иднина се планира оваа делница да прерасне во автопат, тогаш некои од клучките ќе мора на целосно да се прошируваат, а некои не.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #199 Posted: 09-Jul-2020 at 12:11
Да на таква клучка мислев, само обратно свртена за 180° него на сликава.

Еве го документот официјален дека овој пат е планиран да прерасне во автопат:
http://www.moepp.gov.mk/wp-content/uploads/2014/10/Pismo%20za%20namera%20%D0%9C-6%20Stip%20-%20Strumica.pdf
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Online
Posts: 176
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #200 Posted: 09-Jul-2020 at 12:31
Овој документ е од 2014 - та, спомнува надоградба на регионалниот пат (не спомнува никаде експресен пат), и изградба на нова траса на автопат. Ова им било во план на почеток уште од 2014 - та нормално, ама после се одлучиле со експресен пат да одат.

Ако Радовиш - Струмица - Ново Село прерасне во автопат, тогаш ќе се зголемат шансите и Штип - Радовиш да прерасне во автопат.
Исто така Бугарите ќе бидат форсирани да направат минимум експресен пат (они профил 2+2 прават експресени патишта) од граничниот премин Ново Село, преку Петрич, и да го спојат со АМ Струма.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 891011>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.152 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.