build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Експресен пат Штип - Радовиш
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Експресен пат Штип - Радовиш

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 9101112>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
none_ski View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 17-Jan-2019
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote none_ski Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 09-Jul-2020 at 12:32
На кои одрони мислиш, каде имаш видено? Како што знам сите одрони се средени уште во текот на минатата година. Мостот на р. Балталија, кај Лакавица (горниот строј) е споен пред три недели, сега се работи на финално преднапрегање и добетонирање на крилата од крајните ѕидови. Клучка Штип Југ се довршува со насип и се спрема за асфалтирање. Клучка Долани е асфалтирана одамна, имаше и слики овде некој шернато. Клучка Лакавица е завршена со насип, треба уште тампон да се среди и да се асфалтира. Клучка Бучим е исто така насипана, сега се заврши со осветлување, останува исто така тампонирање и асфалтирање.
Во врска со секција 5 (од Бучим до Радовиш): од почетокот (после Бучим) се шири постоечкиот пат од десна страна, и тоа ќе биде новиот експресен пат. Лево до него постоечкиот паралелен пат ќе се доработува и асфалтира. Паралелниот пат е со должина од 6км. Од десната страна на експресниот пат, на почетокот на делницата, има уште еден пат, тој ќе биде за исклучување накај село Тополница, и е со должина околу 1,2км. Во суштина скоро по цела дожина на трасата постоечкиот пат се проширува десно и се добива ширина за експресниот пат, освен на делот кај "директорската кривина". Таму постоечкиот пат останува како паралелен, а од десна страна на постоечкиот се гради нов дел кој ќе биде новиот експресен пат. Ова е со цел да се исправи кривината.
Објектите на клучките кај Радовиш и Ињево (како и сите други објекти) се шират од десна страна.
the more you use your brain, the more brain you will have to use.
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 103
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 09-Jul-2020 at 14:03
Значи на некои места ќе има споредни патишта од двете страни на експресниот, што е доста логично, наместо да прават скапи потпатници. Изгледа дека многу добра работа ќе завршат Штрабаг. Инаку за Неготино мислам дека нема да има клучка каква што сте опишале, туку стандарден излез од експресниот кој ќе заврши на раскрсницата со стоп знак, а идниот регионален пат би имал првенство на минување.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 501
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 09-Jul-2020 at 14:06
Нема везе, најдов поназад. Уште на првата страна имало текст од Порта3 каде има со слика, таква била клучката каква што претпоставив.

Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 09-Jul-2020 at 16:06
Originally posted by none_ski

На кои одрони мислиш, каде имаш видено? Како што знам сите одрони се средени уште во текот на минатата година. Мостот на р. Балталија, кај Лакавица (горниот строј) е споен пред три недели, сега се работи на финално преднапрегање и добетонирање на крилата од крајните ѕидови. Клучка Штип Југ се довршува со насип и се спрема за асфалтирање. Клучка Долани е асфалтирана одамна, имаше и слики овде некој шернато. Клучка Лакавица е завршена со насип, треба уште тампон да се среди и да се асфалтира. Клучка Бучим е исто така насипана, сега се заврши со осветлување, останува исто така тампонирање и асфалтирање.
Во врска со секција 5 (од Бучим до Радовиш): од почетокот (после Бучим) се шири постоечкиот пат од десна страна, и тоа ќе биде новиот експресен пат. Лево до него постоечкиот паралелен пат ќе се доработува и асфалтира. Паралелниот пат е со должина од 6км. Од десната страна на експресниот пат, на почетокот на делницата, има уште еден пат, тој ќе биде за исклучување накај село Тополница, и е со должина околу 1,2км. Во суштина скоро по цела дожина на трасата постоечкиот пат се проширува десно и се добива ширина за експресниот пат, освен на делот кај "директорската кривина". Таму постоечкиот пат останува како паралелен, а од десна страна на постоечкиот се гради нов дел кој ќе биде новиот експресен пат. Ова е со цел да се исправи кривината.
Објектите на клучките кај Радовиш и Ињево (како и сите други објекти) се шират од десна страна.


За тоа со одроните, има еден мал дел.
На моето видео што го ставив од по одамна се гледа убаво околу 16 - та минута.

https://youtu.be/n7K3pjbkbOc


И на мапата мислам дека е овој дел овде:

https://maps.app.goo.gl/8vCfiqiiSrt7hFLg7

Еве и на sentinel hub:
https://apps.sentinel-hub.com/sentinel-playground/?source=S2&lat=41.624538754959524&lng=22.30992669454281&zoom=16&preset=1-NATURAL-COLOR&layers=B01,B02,B03&maxcc=20&gain=1.0&gamma=1.0&time=2020-01-01%7C2020-07-09&atmFilter=&showDates=false

Значи некаде овде, последна пат кога поминував имаше еден мал одрон (или како и да се кажува точно), карпест дел, и патот малце се стеснуваше.
Тоа и прашувам, дали тој дел го имаат средено.
Немам поминато некое време од овде, ако поминам ќе фотнам слики, или видео ќе снимам.
Back to Top
MileX View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: Strumica
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote MileX Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 09-Jul-2020 at 16:18
^
Не е одрон, се минира брдото за да се пробие трасата на новиот пат. Интересното тука е што дел од новиот пат ќе се гради врз стариот, а стариот ќе се премести десетина метра на југ
[url=http://www.userbars.be][img]http://img689.imageshack.us/img689/
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 103
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 09-Jul-2020 at 22:35
Originally posted by The Wild Boy

Originally posted by none_ski

На кои одрони мислиш, каде имаш видено? Како што знам сите одрони се средени уште во текот на минатата година. Мостот на р. Балталија, кај Лакавица (горниот строј) е споен пред три недели, сега се работи на финално преднапрегање и добетонирање на крилата од крајните ѕидови. Клучка Штип Југ се довршува со насип и се спрема за асфалтирање. Клучка Долани е асфалтирана одамна, имаше и слики овде некој шернато. Клучка Лакавица е завршена со насип, треба уште тампон да се среди и да се асфалтира. Клучка Бучим е исто така насипана, сега се заврши со осветлување, останува исто така тампонирање и асфалтирање.
Во врска со секција 5 (од Бучим до Радовиш): од почетокот (после Бучим) се шири постоечкиот пат од десна страна, и тоа ќе биде новиот експресен пат. Лево до него постоечкиот паралелен пат ќе се доработува и асфалтира. Паралелниот пат е со должина од 6км. Од десната страна на експресниот пат, на почетокот на делницата, има уште еден пат, тој ќе биде за исклучување накај село Тополница, и е со должина околу 1,2км. Во суштина скоро по цела дожина на трасата постоечкиот пат се проширува десно и се добива ширина за експресниот пат, освен на делот кај "директорската кривина". Таму постоечкиот пат останува како паралелен, а од десна страна на постоечкиот се гради нов дел кој ќе биде новиот експресен пат. Ова е со цел да се исправи кривината.
Објектите на клучките кај Радовиш и Ињево (како и сите други објекти) се шират од десна страна.


За тоа со одроните, има еден мал дел.
На моето видео што го ставив од по одамна се гледа убаво околу 16 - та минута.

https://youtu.be/n7K3pjbkbOc


И на мапата мислам дека е овој дел овде:

https://maps.app.goo.gl/8vCfiqiiSrt7hFLg7

Еве и на sentinel hub:
https://apps.sentinel-hub.com/sentinel-playground/?source=S2&lat=41.624538754959524&lng=22.30992669454281&zoom=16&preset=1-NATURAL-COLOR&layers=B01,B02,B03&maxcc=20&gain=1.0&gamma=1.0&time=2020-01-01%7C2020-07-09&atmFilter=&showDates=false

Значи некаде овде, последна пат кога поминував имаше еден мал одрон (или како и да се кажува точно), карпест дел, и патот малце се стеснуваше.
Тоа и прашувам, дали тој дел го имаат средено.
Немам поминато некое време од овде, ако поминам ќе фотнам слики, или видео ќе снимам.

Ако е тоа делот од околу 200 метра со куп камења, таму уште се работи, па затоа и не измазнет тој дел од патот. Штом завршат и го средат тој насип, најверојатно и нов асфалт ќе стават на тој дел.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 10-Jul-2020 at 14:32
Ве сфатив сега, фала.
Наскоро и јас ќе треба да поминам од таму, па ако можам ќе сликам.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 13-Jul-2020 at 03:59
Како што и ветив, тоа исполнив.
Подолу има линк од мое ново видео за оваа патна делница.
https://youtu.be/kDbzH9UU2ZA
Оваа пат малце и го едитирав, и ставив музика да не биде досадно.
Ако ви пречи музиката слободно намалете звукот.
Тоа што најдов тоа ставив.

Инаку да, како што кажаа другите така си е. Повеќето клучки се завршени, има и дел каде што не е асфалтирано, и ископано е за делот накај Радовиш после рудникот Бучим, и таа острата кривина, мислам една е, и таа ја исправаат.
Најверојатно ќе ги рушат надвозниците кај с. Ињево, и Радовиш, оти друг начин за проширување не гледам, а и башка на крајта на видеото ќе видите дека има поставено привремени знаци, пишува Струмица, па значи од таму ќе се пренасочуваат возилата некое време.
Со оваа состојба, изведувачот дефинитивно ќе го достигне рокот, а може и порано да заврши.
Одлична работа, јас сум задоволен.
Гледајте го видеото, и уживајте.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6955
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 13-Jul-2020 at 07:03


https://www.facebook.com/alpineproekt
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 13-Jul-2020 at 13:18
Многу ретки некако столбовиве. Laugh

Знае некој дали клучката за Радовиш и с. Ињево ќе прерасне во клучка од тип ромб?

Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 13-Jul-2020 at 14:44
Незнам, ама еве моментално минибусот на Струмица експрес мораше да се врати бидејки клучката кај Радовиш (таа после с. Ињево) ќе ја надоградуваат и најверојатно надвозникот ќе се руши како што направија кај Охрид.
Јас неможев никаде да најдам слики за тоа како ќе изгледаат новите клучки кај с. Ињево, и кај Радовиш, ако има некој или ако знар нека сподели
На моето видео што го пратив погоре можеш да ги видиш градежните работи. Имам убаво објаснето во моето видео.
И да, столбовите кај мостот лакавица и мене некако мали ми изгледаат.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 13-Jul-2020 at 18:31

Sledniot pat koga ke snimas sedni napred.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 625
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #213 Posted: 13-Jul-2020 at 20:40
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #214 Posted: 13-Jul-2020 at 22:30
Originally posted by Denko


Sledniot pat koga ke snimas sedni napred.

Здравје боже да положам, ќе ставам и dashcam и така ќе снимам.
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #215 Posted: 17-Aug-2020 at 15:44
Edited by Phalanx - 17-Aug-2020 at 15:55
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #216 Posted: 17-Aug-2020 at 15:59
Надвожњакот кај клучка Ињево, и кај клучка Радовиш зошто не го рушат??
Како планираат да го прошируваат? Дали може еден одреден надвожњак, па и мост да се прошири без да се руши?? Како во овој случај им е во план да го изведат тоа проширување? Гледам само тоа железата и плочите од двете страни на надвожнаците се извадени, и асфалтот ако не се грешам е тргнат.

И дали овој експресен пат завршува баш кај клучката Радовиш, или оди и малку после самата клучка?

За другото, приметив после Три Чешми, правец Штип имаше табла дека ќе се изведуваат градежни работи. Не видов убаво ама очигледно е за првата фаза од овој експресен пат. Па така да, они веќе нашле решение чим ќе почнат со градежни активности за делот со бензинските и делот од ТИРЗ Штип (фабриките). Ако имате информации вие што сте по информирани споделете.
Јас мислам почетокот на годинава слушнав, а и спомнав овде дека нешто на вести министерот збореше демек ќе ги рушеле бензинските кај Три Чешми. Е сега дали ќе ги рушат или не, тоа јас појма немам ама знам дека макпетрол по втора пат си ја реновираа, и средија бензинската правец Три Чешми - Клучка Кадрифаково.

Имам и други новости, но тие како една целина ќе ги објавам во општата тема за автопатишта и експресни патишта. Се шетав малце низ Македонија, и имам доста што да кажам.
Ако не е проблем од модераторите / админите на форумот ќе отворам и нови теми за нови и планирани идни патни правци.

Edited by The Wild Boy - 17-Aug-2020 at 16:00
Back to Top
none_ski View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 17-Jan-2019
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote none_ski Quote  Post ReplyReply #217 Posted: 18-Aug-2020 at 09:27
Затоа што нема потреба да се руши. Се прошируваат само крајните ѕидови од десна страна, се прават нови крила и се проширува плочата. Се работи за подпатник, не за надпатник, не се шири коловозот под него па да мора да се руши туку врз него, и така е возможно ширење без рушење. Експресниот пат завршува нешто после клучката, околу 250м после излезната рампа од Радовиш накај Струмица.
За секција 1 моментално како што знам може да се работи делот од после фабриките до клучка Штип Југ, поради тоа што сеуште не е решено што ќе биде со приклучувањето на фабриките и што со бензинските. Искрено, не верувам дека ќе се руши било која бензинска, може само да им се скрати дел од пристапот, не се шири толку многу патот за да мора да се руши.
the more you use your brain, the more brain you will have to use.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #218 Posted: 18-Aug-2020 at 14:11
Originally posted by none_ski

Затоа што нема потреба да се руши. Се прошируваат само крајните ѕидови од десна страна, се прават нови крила и се проширува плочата. Се работи за подпатник, не за надпатник, не се шири коловозот под него па да мора да се руши туку врз него, и така е возможно ширење без рушење. Експресниот пат завршува нешто после клучката, околу 250м после излезната рампа од Радовиш накај Струмица.
За секција 1 моментално како што знам може да се работи делот од после фабриките до клучка Штип Југ, поради тоа што сеуште не е решено што ќе биде со приклучувањето на фабриките и што со бензинските. Искрено, не верувам дека ќе се руши било која бензинска, може само да им се скрати дел од пристапот, не се шири толку многу патот за да мора да се руши.


Ах, океј тогаш.
Мене тоа ме збуни оти кај подмоље го рушеа потпатникот..

Кај бензинските ако е така, тогаш просторот за лентата за запирање ќе се намали, или има доволно простор за цела лента за запирање?

Клучка Радовиш си останува труба само проширена, така?
Back to Top
none_ski View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 17-Jan-2019
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote none_ski Quote  Post ReplyReply #219 Posted: 19-Aug-2020 at 19:59
Не смее да се намалува ширина на пат, може (ако има потреба) само да се намали дел од ширината на лентите за застанување на бензинските. Не знам како е точната ситуација, но верувам ќе се реши за брзо. Поголемиот проблем мислам дека се фабриките.
Кај Радовиш само се шири главниот правец од десна страна, другото останува како што е.
the more you use your brain, the more brain you will have to use.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #220 Posted: 24-Sep-2020 at 17:50
Новости?

Немам поминато изминатиот месец, па немам увидено како што.
Ако поминам за празниците ќе пишам, ама изгледа слабо.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 9101112>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.