build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Експресен пат Штип - Радовиш
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Експресен пат Штип - Радовиш

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 126
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 06-Oct-2018 at 15:44
темава е за штип радовиш, да не лафиш за миладиновци штип?
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 06-Oct-2018 at 16:25
Кого прашуваш? Миладиновци - Штип набрзо ќе биде пуштена, јас лично мислам средина на Ноември би требало да биде во функција.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 07-Oct-2018 at 22:16
Од фејсбук профилот на Министерот за транспорт и врски:

Edited by Џоле - 07-Oct-2018 at 22:17
За сè има вторпат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 625
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 08-Oct-2018 at 05:48
Originally posted by elnino

темава е за штип радовиш, да не лафиш за миладиновци штип?

Daci iskomentira za ovoj pat deka toa so kaza minister ne e tocno , prethodniot minister za site avtopato tvrdese deka se vekje gotovi a ustvari ne bea ni do pola .... A i da se sluci nekakvo cudo da bide gotov pred rok sigurno tolku i ubavo ke bide izraboten , poarno ic da ne bide taka barem da bide napraven kako so treba.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 09-Oct-2018 at 19:28
Утре веројатно ќе поминам тука, ако можам да застанам (веројатно нема да имам време бидејќи имам набиен распоред) ќе сликам и ќе пуштам некоја слика од деловите кој ги споменав во претходниот пост, за сите да видат за што зборувам.
Back to Top
Sashko View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Sashko Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 09-Oct-2018 at 21:17
Дали ширината на овој експресен пат и изведбата на клучките дозволуваат некогаш да прерасне во автопат?
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 10-Oct-2018 at 00:10

уште да имаа gpr скенер [1][2][3] за да истераат брзо сондирање на цели локалитети него парцијално рекогнистицирање по трасата на патот, камо државата да инвестираше во вакви направии, бар на регионално ниво да имаат по една на лагер ако веќе археологијата ја тимарата како туристички магнет ...

https://sdk.mk/index.php/magazin/artefakti-od-5-vek-pred-n-e-skelet-od-kon-najdeni-na-trasata-megu-shtip-radovish/


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 14-Oct-2018 at 20:55
Originally posted by Sashko

Дали ширината на овој експресен пат и изведбата на клучките дозволуваат некогаш да прерасне во автопат?
Ширината да. Клучките не знам... Но и едното и другото може да се надгради во секој случај. Она што е поважно е дека кривините се проектирани да бидат благи, според стндарди за автопат, бидејќи тоа не може баш да се оправа отпосле.

Колку што знам, покрај овој пат, вака се проектирани и Штип - Кочани и Ранковце - Крива Паланка.Edited by Cloverstack - 14-Oct-2018 at 20:56
Back to Top
husejin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Dec-2018
Location: Malmö
Online Status: Offline
Posts: 45
  Quote husejin Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 10-Jan-2019 at 14:31
Ima li nekoj informacija vo vrska so tekot na izgradbata na ovoj pat.Na pocetokot mnogu se zboruvase deka se ke zavrsi porano od onaa sto e vo predvideniot rok.Neli lesno e da se falis ama krajot go krasi deloto.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 618
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 10-Jan-2019 at 23:32
Originally posted by Zelenikovo


уште да имаа gpr скенер [1][2][3] за да истераат брзо сондирање на цели локалитети него парцијално рекогнистицирање по трасата на патот, камо државата да инвестираше во вакви направии, бар на регионално ниво да имаат по една на лагер ако веќе археологијата ја тимарата како туристички магнет ...

https://sdk.mk/index.php/magazin/artefakti-od-5-vek-pred-n-e-skelet-od-kon-najdeni-na-trasata-megu-shtip-radovish/


Има таков скенер управата за културно наследство. Но нема техничар кој би можел да го управува, така да си седи во некој склад.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 11-Jan-2019 at 07:20
Originally posted by husejin

Ima li nekoj informacija vo vrska so tekot na izgradbata na ovoj pat.Na pocetokot mnogu se zboruvase deka se ke zavrsi porano od onaa sto e vo predvideniot rok.Neli lesno e da se falis ama krajot go krasi deloto.


Дали работа од неколку месеци за тебе значи дека веќе треба да е готово, колку што знам започнаа во Јуни ?
Рокот е 3 години, а мое мислење е дека ако продолжат со темпото по кое работеа ќе биде за помалку.
Според состојбата што ја видов на 31ви декември трасата е скоро целосно пробиена или целосно е пробиена (не сум сигурен само за некој делови кој не се гледаат од постојниот пат), конструкциите на сите мостови, натпатници и потпатници се почнати, а на некој се и скоро завршени. Сега е зимска сезона каде што поради снегот и ладното време скоро воопшто нема да се работи. Од пролет може да се очекува интезивирање на работата па да видиме како ќе тече.

За мене побитно е кога ќе се распише тендерот за втората фаза од Бучим до Радовиш и која компанија ќе го гради.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 11-Jan-2019 at 10:34
Во моментот е прекриен со снег и слабо се гледа, инаку завчера проаѓав. Се има доста изградено, земјените работи(косини, насипи, ископи се скоро во финална фаза, мостовите и подпатниците се исто многу завршени освен тој најголемиот мост после Лакавица) а другите работи ако има некој поупатен може да сподели...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
husejin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Dec-2018
Location: Malmö
Online Status: Offline
Posts: 45
  Quote husejin Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 17-Jan-2019 at 13:38
Daci mene me izraduva bilo sto ke se gradi vo Makedonija.Zborot mi bese za onie koi sto odma po pocetokot na izgradbata na ovaa delnica veke nekoi nadlezni i visoki funkcionri izjavija deka patot ke bide zavrsen pred rokot.Jas dobro znam deka rokot e 3 godini.I vo ovoj rok da se zavrsi toa e uspeh.Smetam deka ovakvi raboti ne bi trebalo da se koristat za politicka propaganda.Ako nesto se gradi vo Makedonija treba site da bideme zadovolni.A ako nekoj go zloupotrebi i ne domakinski gi koristi parite dobieni od EU ili drugi svetski fondovi treba i da odgovorat za toa.Samo ke ti kazam eden primer od 2014 god.togasniot minister za soobrakaj i vrski veti deka se obezbedeni sredstva za rekonstrukcija na patot Radovis-Konce-Lubnica okolu 3 mil.eura.Spored planot patot trebase ta se prosiri od 3,5 na 6 metri.Taka stoese i vo dnevniot pecat.Sto se sluci posle se renovirase patot okolu 3 godini ama patot pak si ostana na ista sirocina od 3,5.Sto e kriv narodot.Za ovaa treba li nekoj da snosi odgovornost ili ne.A i
vrednost se pokaci na 3,4 mil.eura.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 24-Jan-2019 at 21:39


Edited by Obedineta Makedonija - 24-Jan-2019 at 21:41
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 24-Jan-2019 at 21:45

Edited by Obedineta Makedonija - 24-Jan-2019 at 21:47
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 24-Jan-2019 at 21:48
Мала аматерска репортажа, да разбијам монотонија(од прошла недела е)
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 25-Jan-2019 at 10:09
Супер, фала за фотките.
За сè има вторпат
Back to Top
husejin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Dec-2018
Location: Malmö
Online Status: Offline
Posts: 45
  Quote husejin Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 21-Mar-2019 at 11:57
Dali znae nekoj da dava informacii kako se odvivaaat rabotite so izgradbata na ovaa delnica.I koga ke pocne so izgradbata na sekciite 1 i 4 Tri Cesmi Stip Jug i Bucim Radovis.Nekolku pati od vladinite izvori rekoa deka treba da se zapocne sega naprolet.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 625
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 24-Mar-2019 at 12:47
Do pola go pominav i Stip-Radovis i od toa so se gleda ima dosta aktivnost, ima mnogu lugje , masinerija , duri vidov i na nekoj mostovi i nosacite bea postaveni , na drugite vekje se spremaa ,najmnogu rabota ima na mostovite , a ostanatiot del od trasata onoj zemjen sto e polesen bas i ne go forsiraat tuku se dava prednost na poteskite raboti, so vakvo tempo ako teraat i da gi sluzi dobroto soncevo vreme ke bide super.Spored mene od toa so vidov rabotite se odvivaat prilicno dobro.
Back to Top
husejin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Dec-2018
Location: Malmö
Online Status: Offline
Posts: 45
  Quote husejin Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 08-May-2019 at 10:44
Denes pominav ovaa delnica rabotite se odvivaat normalno.A toa znaci bavno vo Makedonija.Na nikoj ne im se brza iako rekoa deka ke bide izgraden pred predvideniot rok.Ne e probien celiot pat narocito kaj Pilav tepe eden del mislam deka e najteskiot e samo kamen.Segasniot e mnogu rasipan a mozebi i od mehanizacijata sto e na teren.Ne veruvam deka ke zavrsi vo predvideniot rok.A za toa se krivi starata vlada prema izjavite na denesnive.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.