build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Експресен пат Штип - Радовиш
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Експресен пат Штип - Радовиш

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 89
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 08-May-2019 at 10:56
Poleka, kaj brzas pa ti
Back to Top
husejin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Dec-2018
Location: Malmö
Online Status: Offline
Posts: 45
  Quote husejin Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 13-May-2019 at 11:54
Vo pravo si ne treba da se brza.Pa moze i da ne gradat i onaka narod se seli od Makedonija pa sto ke im e patista.
Back to Top
husejin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Dec-2018
Location: Malmö
Online Status: Offline
Posts: 45
  Quote husejin Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 14-May-2019 at 13:54Како своевидна реткост во реализацијата на проектите од патната инфраструктура, новиот експресен пат Штип – Радовиш се гради побрзо од планираното. Досега се завршени околу 40% од градежните работи на идната траса долга 23 километри меѓу селото Софилари и рудникот „Бучим“. Оваа делница од идниот експресен пат ќе биде готова во текот на 2020 година, односно речиси една година порано од првичниот рок што беше предвиден за нејзиното завршување.

Австриската компанија „Страбаг“ во моментов изведува земјани и бетонски работи, канали, мостови и други сегменти од новиот патен правец. – Изведувачот не се соочува со поголеми проблеми, освен со одредени пропусти во проектната документација – изјавија за „Мета“ од Јавното претпријатие за државни патишта. Изградбата на експресниот пат Штип – Радовиш започна пред помалку од една година, со првичен рок за изведба на работите од 3 години.

Во меѓувреме, ЈП за државни патишта ја заврши и тендерската постапка за избор на изведувач за втората фаза од реализацијата на експресниот пат Штип – Радовиш. Во следниве недели ќе се знае изведувачот на додатните 16,87 километри, на потегот од клучката Три чешми кај Штип до мостот на реката Брегалница и од рудникот „Бучим“ до влезот во Радовиш. Рокот за изведба на втората фаза е 2 години, што значи дека експресниот пат Штип – Радовиш ќе биде целосно готов во 2021 година.

По новиот експресен пат ќе се вози со максимална брзина до 110 километри на час, со по една коловозна лента од 3,5 метри и една лента за застанување од 2,5 метри во секој правец. За прв пат во Македонија, изведувачот на градежните работи ќе има обврска да го одржува новиот пат во период од 5 години по завршувањето на неговата изградба. Камен – темелникот за отпочнување со изведба на експресниот пат Штип – Радовиш беше поставен на почетокот од јуни 2018 година.                                                                     
      Edna radosna vest za Ekspresniot pat Stip Radovis.Toa e obekanoto.Jas ne ocekuvam da zavrsi predvreme.Ama ako se zavrsi na vreme pak je super.

Edited by husejin - 14-May-2019 at 14:37
Back to Top
husejin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Dec-2018
Location: Malmö
Online Status: Offline
Posts: 45
  Quote husejin Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 17-Jun-2019 at 11:54
https://youtu.be/N1SC70PtIXU Video snimka od Izgradbata na Ekspresniot pat Stip-Radovis.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 18-Jun-2019 at 13:29
Видеово е од септември 2018 година, што значи сигурно има некаков напредок во градежните работи.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6907
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 16-Sep-2019 at 12:43
Од фб профилот на министерот за транспорт и врскиBack to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 19-Jan-2020 at 14:08
Има некој новости?
До кај се со патот, уште колку преостанува да се заврши?
Знам последна пат кога поминав се работеше во полна пареа, уствари секад кога и да поминам дали празници или не они full работат,и тоа е убаво.
Иначе има еден дел од кај радовиш и тој се пренасочува по новиот пат ама тоа е кратко едно 400 метри и мање. Убаво што им текнало и стариот пат да го средат.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 02-Feb-2020 at 12:14
И, дали низ целот експресен пат ќе се вози 110km/h?
Бидејки гледам во проектираната максимална брзина пишува 110km/h.
Знам дел од патот поминува низ еден вид на клисура.
Исто така ако има некој информации, новости нека пише. Немам јас поминато од тој дел, но ако поминам ќе ви пишам, ама последена пат кога бев, и претходно кога сум поминувал се се работело во полна пареа.
Слушав од други луѓе дека на овие изведувачите (Strabag) не им се влечкало и сакале што побрзо да завршат и да се тргнат од оваа држава. Најверојатно нејќат да си имаат работа со оваква власт. Ништо чудно и ако се заврши патот порано од предвиденото.
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 89
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 02-Feb-2020 at 20:54
Cudno e ova sto go kazuvas za Strabag. Oni dosta proekti izrabotea niz drzavava.
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 166
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 02-Feb-2020 at 21:38
Делот "Најверојатно нејќат да си имаат работа со оваква власт" мислам дека го кажуваш без никакви факти и аргументи во прилог на истата теза. Ако не се лажам работат на уште 2 делници експресни патишта (едниот дел од делницата Штип - Кочани) и/или еден од трите дела Градско - Прилеп и/или еден сегмент од експресниот накај К.Паланка. (ова ќе го проверам дополнително), но сигурен сум дека работат на уште најмалку 2 патишта во земјата.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 02-Feb-2020 at 22:27
Јас ова не го тврдам туку така имам слушнато. Нешто као демек они сакале што побрзо да завршат и да не се замараат. Е сега колку е тоа точно или не, дали сакале или нејќеле да си имаат работа со власта за тоа неможам да ви тврдам 100% дека е вистина. Јас само така имам слушнато.
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 89
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 03-Feb-2020 at 11:05
Jas od ona sto go pratam kako laik imam primeteno deka Strabag i drugi proekti gi ima zavrsuvano pred vreme. Toa nema da bide nesto novo za ovaa kompanija. Mozebi nekoj drug poupaten mozebi ima povekje informacii za toa
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 03-Feb-2020 at 11:40
Originally posted by Bakica

Jas od ona sto go pratam kako laik imam primeteno deka Strabag i drugi proekti gi ima zavrsuvano pred vreme. Toa nema da bide nesto novo za ovaa kompanija. Mozebi nekoj drug poupaten mozebi ima povekje informacii za toa
Tuka nema nekoja golema filozofija. Sto porano se zavrsi izgradbata tolku poveke korist za firmata.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 03-Feb-2020 at 11:47
Штрабаг работеше и на пругата од Битола до Грција, а не само на патишта низ државава. Еднаш еден проект ќе е предвреме и луѓево ќе го извртат муабетот дека на некого не му се работело во државава Big%20smile Дај боже на сите да не им се работи па така ефикасни да се.
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 89
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 03-Feb-2020 at 20:41
Originally posted by Denko

Originally posted by Bakica

Jas od ona sto go pratam kako laik imam primeteno deka Strabag i drugi proekti gi ima zavrsuvano pred vreme. Toa nema da bide nesto novo za ovaa kompanija. Mozebi nekoj drug poupaten mozebi ima povekje informacii za toa
Tuka nema nekoja golema filozofija. Sto porano se zavrsi izgradbata tolku poveke korist za firmata.


Toa i mi e poentata. Daleku od toa deka bega od vlasta ili opozicijata tuku rabotat profesionalno
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 04-Feb-2020 at 01:46
Ок, а патов иначе до кога ќе биде готов?
Ќе се вози ли насекаде 110 km/h vmax, или?
Back to Top
husejin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Dec-2018
Location: Malmö
Online Status: Offline
Posts: 45
  Quote husejin Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 14-Feb-2020 at 11:47
Ne znam od koi pricini ama nema mnogu zainteresirani sto ja pratat izgradbata na ovoj ekspresen pat.I mene mi raduva da zavrsi na vreme ako e tocno. Pred vreme vo makedonija toa e golema retkost.Izveduvacot Strabag i da
moze da zavrsi nasite sigurno ke najdat nesto da go sprecat vo toa.Inaku ova sto se gradi se samo delnicite broj 3 i 4 Za da se kompletira ovoj eskpresen pat od zavrsetokot na avtopatot Miladinovci Tri Cesmi do Radovis bese planirano i delnicite 1,2 i 5 da pocne da se gradat.Toa se odlozi a koga ke se pocne jas ne najdov nikade informacija za toa.Pretprijatieto za Drzavni stranici ima laik stranica kade davaat nekoi informacii ama las nemam nisto videno.Stranicata e za nikade.
Back to Top
none_ski View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 17-Jan-2019
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote none_ski Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 14-Feb-2020 at 12:17
Моментално се градат секциите 2,3 и 4. Во врска со 1 и 5 - би требало да се почнат април/мај (одберен е Страбаг како изведувач, се очекува само да се воведат во работа откако ќе се обезбеди градежна дозвола). Како и скоро секаде, и на овој пат проектите се доста лоши па има доста непредвидени работи кои го одложуваат завршувањето на патот. Инаку, според првичната динамика веќе требаше да бидат готови секциите 2,3 и 4. Новото предвидување е дека до крајот на оваа година ќе бидат завршени (пред сe' зависи од тоа колку брзо институциите ќе ги решаваат проблемите со непредвидени работи и одобрување на дополнителни средства). Доколку се' оди како што треба, можно е да се очекува најкасно до пролет наредната година да се готови сите 5 секции
the more you use your brain, the more brain you will have to use.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 14-Feb-2020 at 13:32
Јас би рекол заинтересирани има, само никој од источна Мк да не удостои со некоја фотка Big%20smile 
Back to Top
husejin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Dec-2018
Location: Malmö
Online Status: Offline
Posts: 45
  Quote husejin Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 14-Feb-2020 at 15:26
None_sky mnogu si optimst.Veruvam deka tvoeto vetuvanje ke se ispolni.Sekciite 1,2 i 5 vo septemvri minatata godina ne bea uste zapocnati.A ne sum siguren deka i se pocnati.Prema planot ovaa izgradba treba da zavrsi 2021 godina.Ti vikam uste ednas i vo predvideniot rok da zavrsi smetam deka e uspeh.Ministerot za soobrakaj Sugareski e dosta discipliniran covek.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.